Hirdetés

Isteni házak

Triton - külső

A Gigabyte első házas próbálkozása, a 3D Aurora nagyon jól sikerült. A felsőkategóriás alumíniumház vízhűtéses előkészítésével azt sejtette, hogy a gyártó komolyan gondolja a jelenlétet ebben a piaci szegmensben. A „Gigabyte Chassis” emblémát most két új terméken láttuk viszont. A Poseidon és Triton nevet a görög mitológiából vették kölcsön; Poseidon a főistenek egyike, Zeus és Hades testvére, a vizek ura. Fia, Triton kagylókürtjével a hullámokat irányítja. A két ház tetszetős dobozban érkezett hozzánk, ami arra utal, hogy ezeket a termékeket sem az alsókategóriába szánják.

A Triton klasszikus, erős középkategóriás miditorony. Megkapható fekete és ezüstszürke színben is. A homlokzata alumíniumból készült, a többi része 0,7 mm-es acél, így nem túl nehéz, táp nélkül csupán 7,5 kilogramm.

Az előlap megjelenése meglehetősen visszafogott, egyszerű. A 44 centiméteres magasságba öt 5,25 colos, két külső és három belső 3,5 colos meghajtóhely fért. A ház alján, méretes szellőző közepén trónol a Gigabyte címkéje. Az oldalfalra két szellőzőzóna és egy dombornyomott Gigabyte felirat került.

Az előlap formailag leggyengébb pontja a ki-bekapcsoló és a reset gomb. Méretük rendben van, de műanyagjuk és színük nem igazán illik a fekete és az ezüstszürke megjelenésbe. Talán a krómhatású vagy fekete kapcsolók jobbak lettek volna. A front USB, FireWire és audio csatlakozói ma már kötelező gyakorlatnak számítanak, a Gigabyte is megoldotta a dolgot, de véleményünk szerint kissé furcsa lett az összkép. Talán egy sorban, a két gomb között jobban mutattak volna.

Hátulról olyan a Triton, amilyennek egy jól megtervezett miditoronynak lennie kell. A táp a hagyományos helyén, felül van. Az alaplap csatlakozói fölött olyan méhsejtes rácsozású 12 centiméteres ventilátorhely van, melybe 9,2 és 8 centiméteres légkavarót is telepíthetünk. A gyári, 12 centiméteres szellőztetőt nem csavarokkal, hanem egyedi rezgéscsillapítókkal rögzítették.

Tovább haladva lefelé egyikét láthatjuk azoknak a kártyarögzítő megoldásoknak, melyek csavarozás nélkül is hatékonyan és kártyánként külön-külön működnek. A vizes istenektől kölcsönvett név a hátlaphoz, pontosabban a vízhűtés csöveinek két kivezető nyílásához is köthető.

A Triton aljára a megszokottnál igényesebb és valamivel nagyobb lábak kerültek, melyek kevés rezgést engednek át a talajra.

A merevlemezek sínjei, csavarok és ferritgyűrű mellett egy törlőrongyocskát és öntapadó matricás kábelszorítót is kaptunk. A törlő hasznos lehet, mert a könnyűfém előlapot gyorsan ellephetik az ujjlenyomatok.

Főbb paraméterek:

 

Termék megnevezése Gigabyte Triton
Elérhető színek fekete és ezüstszürke
Méret 440 x 200 x 495 mm
Anyag acél, alumínium előlappal
Beszerelhető alaplapok ATX, microATX
5,25"-os helyek száma 5 db
3,5"-os helyek száma 2 db külső, 3 db belső
Bővítőkártyák száma 7 db
Hűtés hátul 120 x 120 x 25 mm-es ventilátor,
elöl 120 x 120 x 25 mm-es ventilátor,
szellőzők az oldallapon
Előlapi csatlakozók 2 db USB 2.0, FireWire, mikrofon, hangszóró
Beszerelhető tápegység ATX
Ház tömege táp nélkül 7,5 kg
Forgalmazó GO-RUN Kft.
Bruttó fogyasztói ár 18 500 Ft

Triton - belső

A Triton oldalfalán a felső szellőzőnyílás a processzor magasságában van, így nem csoda, hogy légterelőt raktak bele. Nagyobb, jellemzően az alaplappal párhuzamosan szellőző processzorhűtőt használva kénytelenek leszünk eltávolítani.

A belsőre pillantva az az érzésünk támadt, hogy ezzel a látvánnyal már találkoztunk valahol. Bizony, a Triton belseje nagyon hasonlít a Cooler Master Mystique 631 kialakításához, ami alumínium alapanyaga és a vízhűtéses előkészítés miatt a Gigabyte ház közvetlen konkurense.

A Triton és a Mystique közötti különbség a részletekben rejlik. A Gigabyte-nak eggyel több 5,25 hüvelykes meghajtóhelye van, amit a merevlemezhelyek sínylettek meg, hiszen legfeljebb három adattárat építhetünk be a 90 fokkal elfordított keretbe. Szükség esetén a fölötte lévő, elölről tölthető állásokat is felhasználhatjuk. A szellőzést mindkét háznál két-két 12 centiméteres ventilátor oldja meg, a szokásos, elöl be, hátul ki képlet szerint.


Cooler Master Mystique 631 – nagyon hasonló

A Triton kábelei megfelelően hosszúak. A FireWire köteg végén kétféle csatlakozót találtunk. Bár két ventilátor van a házban, csak egy csatlakozó tartozik hozzájuk, mely szerencsére háromtűs, alaplapra – vagy szabályzópanelre – köthető.

Már kívülről is látszott, hogy a hátsó ventilátornak speciális rögzítése van. A 12 centiméteres szellőztetőt műanyag rudacskák tartják, melyek tövénél puha korongok is vannak. Kioldásukhoz hátulról kell kihúzni a hossztengelyükön végigfutó középső merevítőjüket. A kábelezését is nagyon okosan oldották meg. A ventilátornak csak egy rövidke vezetéke van, ami a házban elhelyezett huzalok csatlakozójára köthető.

A Triton szellőztetői, a Gigabyte többi ilyen termékéhez hasonlóan, az Everflow-tól érkeztek. A kilenclapátos kialakítás legjobban a GlacialTech kiváló SilentBlade ventilátoraihoz hasonlítható, melyeket szintén az Everflow gyárt. A 0,20 amperes motor az Everflow adatai szerint percenként 2000-es fordulaton jár, ami házszellőztetéshez kicsit sok.

Az előlapot segédeszköz nélkül el tudtuk távolítani, ami alumíniumnál meglehetősen furcsa lenne. Ahogyan a Cooler Master Mystique-nél, itt sem beszélhetünk teljesen könnyűfémből készített frontról. A fémlemez műanyag vázon pihen, melynek előállítási költsége sokkal alacsonyabb. A borítás mögött ismét méhsejtes szellőzőrostélyt találtunk, és a meghajtók takarólemezei is lyukacsosak. Az előlapi gombokat úgy alakították ki, hogy a frontpanelt nem tartják vezetékek.

Az előlap leszerelése bizony gyakori feladat lehet, ugyanis aljában kiszedhető porszűrő van, amit időnként illik kitakarítani.

A használaton kívüli meghajtóhelyeket alumíniumlapok takarják, melyek sokkal precízebben illeszkednek, mint a műanyagok, nem lötyögnek. Be- és kiszerelésük is elegánsabb a műanyagokénál, bár a művelethez le kell venni az előlapot.

Szereléskor nem volt különösebb gondunk, csak a hosszú videokártya és az alaplap merevlemez-csatlakozója környékén volt egy kis tolongás, amit legegyszerűbben SATA adattárak használatával lehet elkerülni. A két legfelső 5,25 colos meghajtóhely az alaplap vonala fölött van, a hosszabb merevlemezkeretek is kényelmesen elférek bennük.

Poseidon - külső

A Poseidon külsőre nem sokban különbözik a Tritontól. Szintén két színben kapható, feketében és ezüstszürkében. A homlokzati szellőzőnyílás elé került egy alumínium dekorlemez, mely egy csapásra helyrerakta a körülötte lévő csatlakozókat és némileg az elütő színű gombokat is ellensúlyozni tudta. A Poseidon megjelenése így tetszetősebb, mint a Tritoné.

Módosult az oldalfal is. A két szellőzőnyíllást összevonták; hasonló rácsos ablakot alakítottak ki mint a 3D Auroránál. A Gigabyte felirat a lemezfelületről az ablak keretébe került. További dekorációs elem az előlap felső élén végigfutó krómcsík. (Esetleg lehettek volna ilyen színűek a gombok is.)

A „Gigabyte Chassis” felirat feljebb költözött az alumíniumlemezre, mely ugyan elölről eltakarja a szellőzőrostélyt, de mellette elegendő levegő tud bejutni.

Hátul semmi sem változott. Ebből a nézőpontból a Poseidon és a Triton teljesen egyforma.

A dobozban egy méretre vágott plexilapot is találtunk. Ezt hat csavar kioldásával az oldallap hálója helyére szerelhetjük. A ráccsal valamivel jobb a szellőzés, de több hang jut ki. Az ablakkal szabad rálátás nyílik a processzor és videokártya környékére.

Főbb paraméterek:

 

Termék megnevezése Gigabyte Poseidon
Elérhető színek fekete és ezüstszürke
Méret 440 x 200 x 495 mm
Anyag acél, alumínium előlappal
Beszerelhető alaplapok ATX, microATX
5,25"-os helyek száma 5 db
3,5"-os helyek száma 1 db külső, 4 db belső
Bővítőkártyák száma 7 db
Hűtés hátul 120 x 120 x 25 mm-es ventilátor,
elöl 120 x 120 x 25 mm-es ventilátor,
szellőzők az oldallapon
Előlapi csatlakozók 2 db USB 2.0, FireWire, mikrofon, hangszóró
Beszerelhető tápegység ATX
Ház tömege táp nélkül 8 kg
Forgalmazó GO-RUN Kft.
Bruttó fogyasztói ára 23 500 Ft

Poseidon - belső

Belül ugyanazt láttuk, mint a Triton esetében. A Poseidonnak viszont kissé módosították az előlapját, ezért csak a legfelső 3,5 colos meghajtóhely érhető el a homlokzat felől, az alatta lévőt csak belülről lehet használni.

A hátsó ventilátor ugyanúgy az Everflow kilenclapátosa, de itt fehér keretet, áttetsző lapátokat és négy kék LED-es világítást kapott. A kis lámpácskák megfelelő fényalapot adnak a rácshoz vagy a plexiablakhoz.

A LED-ek fényét használja ki a 3D Aurorához hasonló kis kivetítő, ami a ház elé rajzolja ki a fantázianevét. A gyári Poseidon logó mellett egy üres lemezkét is kapunk, melyre saját képet készíthetünk.

A vetítős résznek dupla fényforrása van. Az előlapi borítás alatt, egy kis panelen, kék és fehér LED-et találunk, amik között egy kapcsolóval válthatunk. A lámpácskák fényét a megfelelően kialakított borítás vezeti a vetítővászonhoz.

Tesztelés, értékelés

Az ismerkedés alatt többször megemlítettük a Cooler Master Mystique 631-et mint a Gigabyte vízistenes házainak közvetlen ellenfelét, így természetes, hogy a tesztbe is bevontuk. Mivel a Triton és a Poseidon belseje és szellőzése teljesen egyforma, azért csak az előbbi eredményeit tüntettük fel. A Poseidon rácsos oldalbetéttel egy hajszálnyival jobban hűtött mint a Triton, de hangosabb volt nála, plexivel pedig picivel melegebb és csendesebb lett a testvérmodellnél. Azért a régi jó Casetek CK-1020-at sem hagytuk ki a versenyből. A teszthez szokásos, Pentium D-alapú konfigurációnkat használtuk:

  • Intel Pentium D 830 processzor
  • Coolink U8-92-1900 processzorhűtő
  • Asus P5DW2-E Premium alaplap
  • 2 x 512 MB Corsair DDR2-1000 memória
  • ATI Radeon X1900 XT videokártya
  • 160 GB-os Maxtor PATA merevlemez
  • Cooler Master Real Power 550 tápegység
  • Casetek CK-1020 ház hátul 9,2 centiméteres ventilátorral

Grafikonjainkon egy megközelítőleg 20 perces 100%-os processzorterheléses melegítési időszak és utána pár perces terheletlen kihűlési folyamat látható. A vonalakat vízszintesen némileg elcsúsztattuk egymástól, hogy a felfutás és a lecsengés jobban láthatóvá váljon. A Gigabyte és Cooler Master házakban az első és hátsó házventilátort percenként 1000-es fordulatszámra állítottuk, a Casetekben csak egy 92 milliméteres légkavaró dolgozott, hátul.

Az első menetben, gyors processzorhűtővel és házszellőzéssel a három versenyző közötti különbség nagyjából 4 fok volt. A Triton a második helyet foglalta el a Mystique 631 mögött. A rácsos oldalú Poseidon hozta a konkurens teljesítményét.

Hangban a Triton volt a legjobb. Ventilátorai jól hallhatóan halkabban és kevesebb vibrációval dolgoztak, mint a Mystique merev alumíniumra csavarozott szellőztetői. A Poseidon ráccsal már több hangot adott ki, de a plexit behelyezve még a Tritonnál is valamivel halkabb lett.

Szellőzés nélkül a Triton már beelőzte a Cooler Mastert. A rácsos oldalú Poseidon még jobb volt, viszont a plexibetét az utolsó helyre vetette vissza. A nagyobb légterű és kevesebb ventilátoros Casetek is becsülettel helytállt.

Zajban most nagyon közel volt egymáshoz a Triton és a Mystique, hiszen méretben és felépítésben szinte teljesen egyformák. Ismét a Poseidon vitte a prímet plexivel, de rácsos oldallappal már nem volt olyan jó.

A házak ventilátorait visszakapcsolva és a processzorhűtőt lelassítva a Mystique ismét megelőzte a Tritont, de a rácsos oldalú Poseidon továbbra is előtte maradt egy hajszállal. A plexis Poseidon szinte teljesen ugyanazt tudta, mint a Triton. A jobban csillapított ventilátor miatt ismét a Triton és a plexis Poseidon lett a leghalkabb.

Az utolsó, nagyon meleg tesztmenetben a Cooler Master házat csak a rácsos oldalfalú Poseidon tudta megelőzni, bár a Triton is nagyon közel volt hozzá, és a Casetek most sem maradt le túlzottan.

A zajok – melyek most már inkább csak neszek voltak – vizsgálatakor ismét arra jutottunk, hogy a merevebb és könnyebb alumíniumot sokkal könnyebben megrezegtetik a merevlemezek, mint az acélt. Bár a Tritonnak és a Poseidonnak ugyanolyan felépítése volt, mint a Mystique 631-nek, a Cooler Master háza mégis valamivel jobban rezonált.

A merevlemezek nemcsak hangoskodnak, hanem melegszenek is. Szerencsére a Gigabyte házai megfelelő légáramlatot biztosítottak az adattáraknak. Véleményünk szerint az első ventilátort mindenképpen tanácsos legalább valami alacsony fordulatszámon hajtani, hogy a merevlemezek a nyári kánikulában se melegedjenek 40 fok fölé. Erősebb, az alaplappal párhuzamosan szellőző processzorhűtő esetén a hátsó ventilátor akár ki is iktatható.

Értékelés

A mérőműszerek számai mellett figyelembe kell venni az árcédulán szereplő számot is. A Gigabyte Triton feketében és ezüstszürkében is 18 500 forintba kerül, tehát jó 30%-kal olcsóbb a közvetlen vetélytársnak felfogható Cooler Master Mystique-nél, és nagyjából egy árban van a Cooler Master egy régebbi modelljével, a Cavalierrel. Felépítésben, szellőzésben és összeszerelési minőségben is felveszi a versenyt a konkurencia krémjével, tehát a Gigabyte ismét jó munkát végzett. Kár, hogy az előlap nem sikerült olyan elegánsra, mint a többi rész; persze ez alapvetően egyéni ízlés kérdése – ha valakinek tetszik ez a külső és nem igényli a világító csodákat, akkor annak ajánlható.

A Poseidon homlokzatán megtaláltuk azt, amit a Tritonnál hiányoltunk. A kiegészítő alumíniumbetéttel már sokkal jobb az összkép, amit az egyedi kis vetített logó koronáz meg. Bár a vételár itt magasabb, 23 500 forint, de nem szabad elfelejteni, hogy jár hozzá plexibetét is. A Cooler Master konkurensnél egy ezressel olcsóbb, így akinek tetszik a forma és szeretne egy igényes házat jól szellőző vagy ablakos oldallappal, annak ajánlott a Gigabyte Poseidon.

 

Gigabyte Poseidon

rudi

A Gigabyte házakat a GO-RUN Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

  • DTK házak jó áron

    A DTK hagyományosan jó ár/érték arányt mutató házai közül vizsgáltunk meg kettőt, egy mini és egy midi tornyot.

  • Misztikus alumíniumház

    A Cooler Master új, alumíniumból készült Mystique házsorozatának első tagját, a vízhűtésre is felkészített 631-est teszteltük.

  • Asus házak a mindennapokra

    Nem mindenki költhet tízezreket házra és tápra. Az olcsóbb megoldások között vannak jók és rosszak is. Ma az Asus gazdaságos közepes és mini tornyai méretnek meg.

  • Friss ötletek a New Solution házsorozatban

    Az Antec a minőség és az elegancia mellett az árcédulát is szem előtt tartotta.

Hirdetés