Hirdetés

Intel Z97-es alaplapok a felsőházból

Az ASUS, a Gigabyte és az MSI legújabb Intel chipsetes alaplapjait néztük meg közelebbről.

Az Intel Z97 – bevezetés

Az Intel Haswell kódnevű processzora már lassan egy éve van a piacon, amivel együtt debütált az LGA1150-es foglalat és a Z87-es chipkészlet is.


[+]

A gyártó tick-tock elve szerint az új gyártástechnológia bevezetését először a már meglévő, aktuális mikroarchitektúrára alkalmazzák, ami elsősorban gazdaságosabb gyártást eredményez. A következő, "tock" lépcső ezzel szemben már komolyabb architekturális változásokat hoz a korábban bevetett csíkszélességben. A folyamat idáig nagyjából évente "kattant" egyet, de jelen állás szerint úgy fest, hogy idén bizonyos okokból késik az óra, ugyanis a 14 nm-es, Broadwell kódnevű asztali processzorok megjelenése csak valamikor az év utolsó negyedévében lesz esedékes.

Az Intel az így keletkezett kisebb űrt a Haswell processzorok frissítésével tölti ki, amivel jó néhány új modell bukkant és bukkan majd fel a piacon. A Haswell kódnévvel párban egyelőre marad az LGA1150-es foglalat is, ergo csak egyetlen dolog változik, mégpedig a lapkakészlet, melynek számozása immáron 9-cel kezdődik. Az új PCH generációra épülő alaplapok támogatni fogják a később érkező, 5. generációs "Core i" (Broadwell) processzorokat is.


[+]

Az új PCH-k egyetlen nagy újítása a PCI Express buszon keresztül kommunikáló SSD-k natív támogatása, azaz az M.2 és a SATA Express felületek jelenléte. Az új megoldásokban nincs különösebb ördöngősség, csupán a jól bevett gyakorlatnak megfelelően kiütöttek egy felesleges állomást (a SATA vezérlőt) a képből, amivel egy rugalmasabb, alacsonyabb késleltetésű, magasabb sávszélességű felületet hoztak létre. Az így kapott interfész gyakorlatilag teljesen megegyezik a szabványos PCI Express-szel, amire például a grafikus kártyák vagy bármely másik külső komponens csatlakozhat. Az M.2 és a SATA Express pontosan ugyanezt használja, de míg előbbi legfeljebb 4 darabot, addig utóbbi maximum két sávot képes az SSD-hez vezetni. Ezen felül az M.2 aljzatba illeszkedő SSD az mSATA-hoz hasonlóan kártyás kialakítású, míg a SATA Express a SATA-hoz hasonlóan egy kábelezett, 2,5"-os meghajtóban végződő megoldás.


[+]

A legfőbb különbség a szoftveres, UEFI oldalon rejlik, ugyanis az összes 97-es számozású PCH-val szerelt alaplap képes PCI Express felületű SSD-ről indítani az operációs rendszert, valamint az AHCI utódjának tekinthető NVMe protokoll támogatása is megoldott lesz. A Z97-es chipkészletek esetében az M.2 és SATA Express a PCH-ból kapja a PCI Express sávokat, egyelőre hivatalosan legfeljebb két darab 2.0-s szabványút. Ez megfelel az Intel ajánlásainak, de már felbukkant egy ezt megkerülő alaplap is, ami közvetlenül a processzor PCI Express vezérlőjéből vezet ki négy darab 3.0-s sávot az M.2 aljzathoz, ami így négyszer nagyobb sávszélességet kínál az ajánlott megoldáshoz képest. Természetesen mindez mit sem ér, ha az SSD vezérlője nincs erre felkészítve, hisz egy x1-es csatolójú, 2.0 szabványú grafikus kártya sem lesz képes magasabb sávszélesség kihasználásra, ha például egy x16-os 3.0-s slotba ültetjük be azt.


[+]

Maga a PCH nem sokban különbözik Z87-es elődjétől. A lapka továbbra is 32 nm-es gyártástechnológián készül, aminek köszönhetően területe meglehetősen kicsi. Ezen egység továbbra is csak PCI Express 2.0-nak megfelelő sávokat tartalmaz, melyből összesen nyolc darab áll a tervezők rendelkezésére. A hat darab natív SATA port természetesen ebben az esetben is 6 Gbps tempóra képes.

ASUS Z97-DELUXE

Az ASUS Z97-es alaplapjairól már írtunk egy beharangozót, melyek közül most a Z97 DELUXE modellt vesszük jobban szemügyre. A szóban forgó lap különösebb csicsáktól mentes, és elsősorban gazdag felszereltségével próbál hódítani.


[+]

Az alaplap egy igen méretes dobozban érkezett hozzánk, ami azt sejtette, hogy a gyártó jócskán több kiegészítőt mellékelt hozzá, mint például grafikus kártyáihoz szokott.


[+]

Egy egész bekezdés is kevés lenne a tartozékok felsorolásához, így helyettünk inkább beszéljen a fenti kép, amin gyakorlatilag a doboz teljes tartalma látható magyarázatokkal.


[+]

A nálunk járt "NFC & WLC" modell a Thunderbolt 2 kiegészítő mellett egy külső NFC Express 2 egységet és egy Qi-kompatibilis vezeték nélküli töltőt is tartalmazott.


[+]

A Z97 DELUXE színvilágában a fekete dominál, amit szinte csak a bordákon látható pezsgőszín tör meg. A Z97-es PCH-n trónoló borda kör alakú kialakítást kapott.


[+]

A 16 fázist felvonultató tápellátás most is a DIGI+ koncepció jegyében épült fel, melyhez egy 8 tűs csatlakozón keresztül kell biztosítanunk a 12 voltos feszültséget. Az egyes részegységek hűtéséért felelős bordázat három részből áll, melyből kettőt hőcső köt össze egymással. Ez a szekció gondoskodik a CPU-magok ellátásáról.


[+]

A Z97 DELUXE összesen hét darab PCIe slotot vonultat fel. A két felső x16-os slot a 3.0-s szabványnak megfelelő, ergo a központi egységben található vezérlő felől kapja a sávokat, így x8-x8 kiosztásban akár kétkártyás CrossFire vagy SLI kiépítést is összeállíthatunk. A legalsó slot a PCH felől összesen négy sávot (x4) kap, melyek osztoznak az egyik ASMedia chip által vezérelt két USB 3.0 porttal, illetve az egyik SATA Express csatlakozóval. Ezeken felül még helyet kapott négy darab x1-es slot is.

Az aljzatok alatt néhány gomb húzódik, melyek közül az első a BIOS Flashback funkciót indítja el. Ez a funkció lehetővé teszi, hogy a gép kikapcsolt állapotában vagy inkompatibilis hardver (CPU, RAM) miatt nem induló alaplapnál is frissíthető legyen az UEFI, melyhez csupán egy pendrive szükséges. A CMOS clear funkciója evidens, amit egy POST CODE kijelző, valamint a POWER és RESET gomb követ. A NYÁK bal szélén a Crystal Sound 2 fantázianevű hangkeltő található, mely magasabb szintű zajvédelemmel, a csatornák alaposabb elszeparálásával, illetve prémium kategóriás japán kondenzátorokkal törekszik a jobb analóg hangminőségre.


[+]

A PCH környékén még izgalmasabb a helyzet. Itt található az M.2 aljzat, mely két PCIe 2.0-s sávot kapott a Z97-es chiptől. Ebbe 60 vagy 80 milliméter hosszú kártyák rögzíthetőek. Az szélen összesen tíz SATA 6 Gbps kompatibilis port található, melyekből kettő-kettő osztozik egy-egy SATA Express porttal, ergo ha mindkét SATAe portot kihasználjuk, akkor "csak" 6 darab sima SATA portunk marad. Egyetlen SATA Express csatlakozó két egyszerű SATA portból és egy kis kiegészítő csatlakozóból áll a kompatibilitás megőrzésének érdekében, így meglehetősen széles egy teljes konnektor.


[+]

Utóbbiak alatt USB 2.0-s tűsor, egy PWM-es ventilátorcsatlakozó, illetve egy külső hőszenzor csatlakoztatására lehetőséget kínáló tűpár is helyet kapott.


[+]

A négy darab DDR3-as slotban tuninggal akár 3300 MHz-en is üzemelhetnek az azokba pattintott modulok, de persze ehhez megfelelő memória, illetve egy adag hozzáértés is szükséges. Szerencsére a sarokban található MemOK! gomb félrekonfigurált memóriabeállítások esetén gyors segítséget nyújthat számunkra. Ezen a területen összesen három PWM-es ventilátorcsatlakozó kapott helyet, illetve alul két USB 3.0-s tűsor húzódik. Az ezekre aggatott légkavarók a Fan Xpert 3 rendszer segítéségével könnyedén bekalibrálhatóak.

A hátlap egy optikai hangkimenettel, egy HDMI-vel, illetve egy DisplayPort aljzattal nyit. Utóbbit azonnal követi egy mini DisplayPort, mely után az IEEE802.11a/b/g/n/ac és Bluetooth v4.0 vezeték nélküli kapcsolatok kiépítésére szolgáló Wi-Fi GO! modul kapott helyet. Ezt négy darab USB 2.0 és két USB 3.0 követi. Ezután két megegyező felépítményben található a két Gigabit Ethernet port, melyeket az Intel I218V és I211-AT vezérlői hajtanak meg. Alattuk 2-2 USB 3.0 csatlakozó húzódik. A sort megszokott módon a hang (analóg) kivezetései zárják, melyek a Realtek ALC1150 chipje által vezérelt, nyolccsatornás integrált hangkeltő részét képzik.


ASUS Z97 DELUXE UEFI

Az ASUS a Z97 tiszteletére némileg átdolgozta az UEFI felületét. A GUI egy fokkal animáltabb lett, de ezt igény szerint akár ki is kapcsolhatjuk. A beállítási lehetőségek tárháza szinte végtelen. Egy komolyabb áttanulmányozás órákat vagy akár napokat is igénybe vehetne.

Egy gyors tuningkísérlet keretein belül természetesen most is vetettünk egy pillantást az alaplap túlhatjási képességére, amihez a korábbi tesztjeinkben már bevetett Intel Core i7-4770K processzort használtuk. A CPU feszültségének és szorzójának emelésével 4700 MHz-ig jutottunk. A stabil működéshez itt 1,25 voltos CPU magfeszültséget kellett beállítanunk, a rendszer magasabb órajelen és/vagy feszültség mellett már instabillá vált.

Hirdetés

Gigabyte Z97X-UD5H-BK

A Gigabyte műhelyéből a csúcskategória alját súroló Z97X-UD5H-BK (Black Edition) modell vendégeskedett nálunk. A "BK" jelölésmű modellek sajátossága, hogy kivétel nélkül minden egyes darab egy 168 órás tesztelésen esik át, illetve ezt megerősítve 5 év garancia jár ezen alaplapok mellé.


[+]

A fekete dobozban 2 pár SATA kábelt, illetve egy SLI hidat találtunk a szokásos tartozékarzenál mellett.


[+]

Az alaplap elnevezéséhez méltóan fekete színben pompázik, amit csak itt-ott tör meg egy kis sárga, fehér és piros szín.


[+]

A Z97X-UD5H-BK tápellátása 12 fázisú, vezérlése pedig teljesen digitális. A borda két szekcióból áll, melyeket hőcső kapcsol össze, míg a szükséges feszültséget egy 8 tűs csatlakozón keresztül lehet biztosítani.


[+]

A különféle PCI aljzatok sorát egy M.2 nyitja legfelül, melyhez ebben az esetben is a PCH két sávja került kivezetésre. A kártyahely 42, 60 és 80 milliméter hosszú modelleket képes fogadni. PCIe x1, illetve sima PCI slotból két darab került fel a NYÁK-ra, melléjük három teljes hosszúságú PCI Express fér fel, melyek közül mindhárom a processzortól kapja a 3.0 szabványú sávokat. Amennyiben a két felső slot feltöltésre kerül (pl. SLI, CrossFire), akkor x8-x8 arányban lesznek kiosztva a sávok, három kártya esetében pedig x8-x4-x4 arányban. Mindezek alatt két PWM-es ventilátorcsatlakozó, illetve egy COM port és egy TPM tűsor húzódik.


[+]

A Gigabyte megoldásán összesen 8 darab SATA port kapott helyet, melyekből két darab osztozik az egyetlen SATA Express aljzattal. Ahogy a sárga matricán is áll, a SATA Express, a SATA 4 és 5 port, valamint az M.2 egyidőben nem használható. Ezek alatt egy SATA tápcsatlakozó látható, mely a két felső, teljes hosszúságú PCI Express aljzathoz nyújthat pár többletampert.


[+]

Ezek mellett még két BIOS chip, két USB 2.0 tűsor, valamint két ventilátorcsatlakozó található ezen a területen.


[+]

A négy RAM slotban a Gigabyte állítása szerint 3000 MHz-ig lehet húzni az arra megfelelő modulokat. Mellettük bal oldalról két PWM-es ventilátor csatlakozó látható. A másik oldalra három nyomógomb került: CMOS reset, reset és power, alattuk a jobb szélen feszültségmérő pontok láthatóak, míg lejjebb egy POST CODE kijelző és egy USB 3.0-s tűsor kapott helyet.

A hátlap egy kombó PS2 billentyűzet/egér aljzattal nyit, ami felett egy pár USB 2.0 helyezkedik el. Ezt egy VGA (D-Sub) és egy DVI-D port követi, majd egy HDMI port két USB 3.0-s aljzattal a tetején. A következő két csatlakozó csak ránézésre hasonló, hisz az egyik Gigabit Ethernet portot a Qualcomm Atheros Killer E2201 chipje hajtja meg, míg a másikat az Intel i217v megoldása. Ezek alatt két-két USB 3.0 kapott helyet, mindezt pedig a Realtek ALC1150 chipjének digitális és analóg csatlakozói zárják.


Gigabyte Z97X-UD5H-BK UEFI

A Gigabyte UEFI DualBIOS nevű felülete némi bővítést kapott a Startup Guide felülettel, de egy gombnyomással visszaléphetünk a korábbi felületre. A beállítási lehetőségek tárháza itt is meglehetősen nagy, gyakorlatilag szinte minden fontosabb opciót megtalálható az egyes menükben.

A gyors léghűtéses tuningkísérlet a Gigabyte esetében sem maradhatott el, melynek keretein belül 4700 MHz-et értünk el 1,25 voltos feszültség mellett. Az eredményt valószínűleg itt is processzorunk limitálta.

MSI Z97 MPOWER MAX AC

Az MSI nagyjából két éve dobta be a köztudatba az MPOWER nevet, melynek első, Z77-es chipkészlettel szerelt tagja egy igen jól sikerült, tudásához mérten kedvező árúnak mondható termék lett. Ezen felbuzdulva a sorozat nem szakadt meg, így a tavalyi Z87-es modell után most itt a Z97 MPOWER MAX AC.


[+]

Ez a modell is méretes, de sárga-fekete dobozban érkezett, melyben az alaplap mellett elég sok tartozékot találtunk: összesen hét darab SATA adatkábelt, SLI hidat, hat V-Check vezetéket és két M-Connector nevű kiegészítőt. Az eSATA egy kártyahelyre csavarozható kiegészítővel érhető el, melynek közreműködésével még egy molex csatlakozót is kivezethetünk a gépházból. Az utolsó tartozék egy AC szabványt is támogató Wi-Fi modul, amihez két, viszonylag nagy antennát is mellékel az MSI. Ezen felül kapunk még néhány leírást, driver lemezt, matricát.


[+]

A csomagoláshoz hasonló az alaplap színezése is, ami fekete NYÁK-ra épül, és itt-ott sárga színnel tarkított bordákat tartalmaz. Az Z97 MPOWER MAX AC hatrétegű, úgynevezett "OC PCB" NYÁK-ra épül, mely az MSI állítása szerint a nedvességgel szemben is ellenállóbb. A tápellátáson látható bordarendszer három részből áll, melynek sajátossága, hogy akár vízzel is hűthető, mivel az MSI azt erre már gyárilag felkészítette két nyílással a végeken.


[+]

A tápellátás továbbra is a Military Class háziszabvány negyedik verziójára épül, ami összesen 12 fázist foglal magában. Érdekesség, hogy a Z87-es modell még 20 fázist tartalmazott, amit valamilyen megfontolásból csökkentettek az újabb modell esetében. A korábban már látott, nagyfrekvenciás üzemhez tervezett, ferritmagos "SFC" tekercsek, valamint a nagy vezetőképességű, Hi-C CAP (Highly-Conductive Polymerized Capacitor) tantálkondenzátorok megmaradtak. A komolyabb tuningnál jól jöhet némi extra táp, így a gyártó a szokásosnak mondható 8 tűs aljzatot egy 4 tűssel egészítette ki.


[+]

A PCI Express aljaztok felett egy 6 tűs PCIe kiegészítő tápcsatlakozó látható, mely CrossFire vagy SLI rendszerek esetében nyújthat extra ampereket. A Z97 MPOWER MAX AC összesen 4 darab x1-es PCIe slotot vonultat fel. Teljes hosszúságú PCI Express aljzatból erre a modellre is három került fel, amit grafikus kártyáink számától függően x16, x8-x8, vagy x8-x4-x4 sávkiosztásban konfigurálhat a rendszer, mindezt a 3.0-s szabványnak megfelelően. A két alsó, teljes hosszúságú slot között húzódik az M.2 slot, mely 42, 60 és 80 milliméter hosszú megoldásokat egyaránt képes fogadni, illetve támogatja a PCI Express és a SATA felületeket is.

A slotok alatt két PWM-es ventilátorcsatlakozó, illetve két USB 2.0 tűsor található, melyek közül a piros színűnél a a Super-Charger funkció is elérhető. Bal szélen látható a hangkelő, ami Audio Boost névre hallgat. A Realtek ALC1150 kodekre épülő rendszer az OPA1652 műveleti erősítővel párosul, mely audiofelhasználásra készített Nippon Chemi-Con kondenzátorokból, valamint a Creative SBX Studio Pro és Sound Blaster Cinema szoftveres megoldásokból tevődik össze. Az így létrejött hangvezérlő a 600 ohmos fejhallgatókat is támogatja.


[+]

A PCH környékén négy pár, legfeljebb SATA 6 Gbps tempóra képes aljzat húzódik, melyek közül az alsó kettőt az ASMedia ASM1061 chipje vezérli. Mindezt egyben azt is jelenti, hogy erről a modellről lemaradt a SATA Express, bár az M.2 slot jelenlétében ezt nem biztos, hogy akkora érvágás. A SATA-k felett a Z97-es PCH két natív USB 3.0-s aljzata került fel a lapra, melyet okosan, a SATA aljzatokhoz hasonlóan 90 fokban kiforgatott a gyártó.

Az alsó sarokban található a POST CODE kijelző, mely az esetlegesen előforduló gépindulási problémák gyorsabb beazonosításában segít, valamint sikeres boot után a processzor alaplap által mért hőmérsékletét is monitorozhatjuk segítségével. Közvetlenül utóbbi alatt helyezkedik el a GO2BIOS gomb, mely a bekapcsolt "MSI Fast Boot" opció esetében lehet hasznos, ugyanis ennek aktiválásakor a gyorsabb boot érdekében a billentyűzet még inaktív a gép indulásakor. Ezen a részen találhatjuk még a BIOS/UEFI chip kiválasztására hivatott kapcsolót is.


[+]

A memóriatuningot hivatalosan 3300 MHz-ig támogatja az Z97 MPOWER MAX AC. Az MSI alaplapja is két CPU-ventilátor csatlakoztatására lett felkészítve, melynek egyik tagja közvetlenül a második RAM foglalat felett található. Az alaplap szélén kaptak helyet a V-Check pontok, melyek hathatós közreműködésével a C_SA (System Agent, azaz IMC), RING (egyéb belső vezérlők feszültsége), CPU_GFX (grafikus mag), CORE (CPU magfeszültség), DDR (DDR3 feszültség), VCCIN (bemeneti főfeszültség) értékeit követhetjük nyomon egy vagy akár egyszerre három multiméter segítéségével.

Itt találhatóak a különféle kapcsolók is: az OC Genie az automatikus túlhajtásért felelős, de mivel az alaplapot tapasztalt és belevaló tuningosoknak szánják, így jelen esetben ennek a funkciónak sok értelmét nem látjuk. Az említett gombokat a bekapcsológomb és a reset követi, utánuk a BCLK finomhangolására (plusz–mínusz 1 MHz) hivatott gombok sorakoznak. A kis villámmal jelzett Discharge gombot most láttuk először. Ezt megnyomva gyakorlatilag megszakítjuk az UEFI/BIOS beállításokat tartalmazó memória tápellátását, ergo azt a hatást érjük el, mintha kivennék a gombelemet. Végül az ATX tápcsatalakozó alatt egy újabb USB 3.0-s tűsort láthatunk, mely szintén a Z97-es PCH-val van kapcsolatban.

A hátlap az MSI szokásához híven egy kombó PS2 billentyűzet/egér aljzattal nyit, ami alatt egy pár USB 2.0 helyezkedik el. Ezt követi az opcionálisan beilleszthető Wi-Fi/Bluetooth modul, mely egy Intel AC 7260 jelzésű modell. A vezérlő támogatja a Bluetooth v4.0, IEEE802.11a/b/g/n/ac, valamint a vezeték nélküli Intel WiDi képátviteli technológiát is. Ezt követi egy CMOS reset gomb, majd először négy, majd újabb két USB 3.0 aljzat következik. Utóbbiak felett az Intel I218-V gigabites LAN vezérlőjének aljzata kapott helyet. A következő állomáson digitális optikai hangkimenet, HDMI, valamint DisplayPort aljzat található, ezeket egy pár USB 3.0 követi. A sor végén most is analóg hang ki- és bemeneteket láthatunk, melyekről – ahogy már említettük – a Realtek ALC1150 chipje gondoskodik.


MSI Z97 MPOWER MAX AC UEFI

A legújabb MPOWER kisebb finomításokat hozott az UEFI területén, de az alapkoncepció nem változott. Elsősorban a tuningos beállításokra mentek rá, ami a célközönség tekintetében evidens lépés.

A tuningképességet természetesen most is gyors próba elé állítottuk. Az i7-4770K processzor feszültségét és szorzóját emelgetve 4700 MHz-ig jutottunk. A stabil működéshez ebben az esetben is +0,250 voltot adagoltunk az Haswellnek, amivel már valahol 1,250 voltnál járt a magfeszültség.

Teszteredmények

Néhány mérés erejéig azt is megnéztük, hogy egymáshoz viszonyítva mit tudnak az alaplapok fogyasztásban, valamint hogyan kezelik a processzort, azaz milyen hatást gyakorolnak annak számítási teljesítményére.

Tesztkörnyezet
Alaplapok ASUS Z97-DELUXE - (Z97 chipset, BIOS: 0801)
Gigabyte Z97X-UD5H-BK - (Z97 chipset, BIOS: F5a)
MSI Z97 MPOWER MAX AC - (Z97 chipset, BIOS: V1.2B3)
Processzor Intel Core i7-4770K (3,50 GHz)
EIST / C1E / C-state bekapcsolva; Turbo Boost bekapcsolva
Memória G.Skill RipjawsX 8 GB (2 x 4 GB) DDR3-1866 F3-14900CL9Q-16GBXL
Videokártya AMD Radeon HD 7970 3 GB GDDR5 – Catalyst 13.4
Háttértárak Intel SSD 510 250 GB SSDSC2MH250A2 (SATA 6 Gbps)
Seagate Barracuda 7200.12 500 GB (SATA, 7200 rpm, 16 MB cache)
Processzorhűtő Prolimatech Megahalems Rev.C
Tápegység Seasonic Platinum Fanless 520 – 520 watt
Monitor Samsung Syncmaster 305T Plus (30")
Operációs rendszer Windows 8 Pro 64 bit

A fogyasztás mérését most is konnektorba dugható, digitális VOLTCRAFT Energy Logger 4000 készülékkel végeztük, és minden esetben a teljes konfiguráció értékeit vizsgáltuk. A méréseket az alaplapok gyári alapbeállításai mellett végeztük el.

Fogyasztásban a Gigabyte és az MSI nagyjából hasonló szinten mozgott, míg az ASUS modellje ezeknél minden esetben egy kicsivel többet kért magának.

Az egyes alkalmazások alatt kapott eredményekben most sem láttunk túlságosan kiugró, számottevő különbségeket.

Az ASUS SATA Express meghajtója

Bár a SATA Express csatolót támogató alaplapok már elérhetőek, de a velük kompatibilis meghajtók még csak valahol a ködös távolban vannak. A faramuci helyzetet az ASUS egy saját koncepcióval próbálta áthidalni, melynek a Hyper Express nevet választották.


[+]

A fejlesztés első blikkre SSD-nek tűnik, de szétszedve rendhagyó kép tárult elénk.


[+]

A meghajtó két 128 GB-os, mSATA formátumú SanDisk SSD-ből épül fel, melyeket az ASMedia ASM1062R nevű vezérlő "csomagol" össze RAID 0 módba. A kontroller a SATA Express felületen PCI Express kapcsolatot létesít a PCH-val a megfelelő kábelen keresztül.


[+]

Természetesen kíváncsiak voltunk, hogy az öszvér megoldás mégis milyen tempóra képes, így néhány, SSD-tesztjeinkből már jól ismert tesztet lefuttatunk rajta.

Az eredmények kissé lehangolóak. Szekvenciális műveletek esetében még jól teljesít a megoldás, de ahol több kis fájllal kellett dolgozni, ott elvérzett a Hyper Express. Természetesen ebből még hiba lenne messzemenő következtetéseket levonni a SATA Express teljesítményét, illetve jövőjét illetően, hisz natív SATA Express felületű SSD még nincs a piacon, de az ASUS koncepciója arra jó volt, hogy megbizonyosodhattunk a csatoló működőképességéről.

Értékelés

Tesztünk végéhez érkezve megpróbáljuk röviden összefoglalni, majd értékelni a látottakat.

Az ASUS egy minden hájjal megkent modell, amit nem kifejezetten játékosoknak vagy tuningőrülteknek terveztek, de ha eltekintünk a speciális igényektől, akkor ilyen célokra is tökéletesen megfelelhet a Z97 DELUXE. A mellékelt tartozékok tekintetében régen láttunk már ennyire jól felszerelt alaplapot, hisz jóformán minden elképzelhető kábelt és kütyüt bepakoltak a dobozba, sőt a nálunk járt kiszerelés még egy NFC Express 2 egységet, Thunderbolt 2 kártyát, illetve egy Qi-kompatibilis vezeték nélküli töltőt is kapott. A különféle csatlakozók tekintetében is nagyon jól áll az ASUS alaplapja, melynek ára mindezeknek megfelelően valahol 85-90 000 forint környékén mozog. A három kiemelt extra nélkül már 60 000 forintért is hazavihető a Z97 DELUXE.

A Gigabyte alaplapja egy letisztult, sallangoktól mentes, átgondolt, a vállalat évek során kialakult irányvonalát követő megoldás. Érezhető, hogy bizonyos mértékben a tuningos igényeket hozták előtérbe, ugyanakkor így az ASUS megoldásával összevetve kevesebb SATA portot találhatunk, illetve a vezeték nélküli hálózati vezérlő is lemaradt. A "BK" jelölésű, Black Edition modellek sajátossága az 5 év garancia, ami a hosszútávra tervezőknek jól jöhet. A Z97X-UD5H-BK ára jelenleg valahol 57 000 forint környékén található.

Az MSI Z97 MPOWER MAX AC elnevezésű versenyzője alapvetően jó kis lap, ugyanakkor a közvetlen elődhöz mérten nem minden tekintetben hozott előrelépést, sőt. A tápellátás esetében a korábbi 20 helyett már csak 12 fázist találunk, és bár az M.2 slot itt sem maradt le, de SATA Express aljzatot már nem találtunk. A Wi-Fi javult, hisz már az ac-s szabvány támogatása is megoldott, illetve a tápellátás vízhűtéséhez nem szükséges külön vizesblokkot beszerezni. A Z97 MPOWER MAX AC ára mindezekkel együtt per pillanat 67-68 000 forint környékén mozog.

Mindent összevetve a három versenyző közül az ASUS Z97-DELUXE nevű modelljét találtuk a legjobb, ajánlott vételnek, pontosabban abból is a Thunderbolt, NFC, és Qi-töltő nélküli kiadást, mely nagyjából 60 000 forint környékén vihető haza. Ennél a Gigabyte kevesebb SATA csatlakozót vonultat fel, illetve a Wi-Fi modul is kimaradt a csomagból, míg az MSI esetében nem szimpatikus nekünk a tápellátás körüli kisebb spórolás, de ettől függetlenül ezen két alaplap is tetszett nekünk.

ASUS Z97-DELUXE alaplap
Gigabyte Z97X-UD5H-BK alaplap
MSI Z97 MPOWER MAX AC alaplap

Cikkünk megjelenése után az ASUS Z97-Deluxe alaplapjainak ára idehaza nagyjából 15%-kal megnőtt. A sima Deluxe variáns ezzel jelenleg 68-69 000 forintért vihető haza, amivel ugyan romlott az ár/érték mutatója, de még így is ajánlott vételnek számít. Ugyanakkor ennek fényében a Gigabyte modelljét előléptettük az ajánlott kategóriába.

Oliverda

A tesztben szereplő alaplapokat az egyes gyártók képviseleteitől kaptuk kölcsön.

Hirdetés

Új korszak a hálózati adattárolásban – Bemutatkozik a Synology DS925+

PR Ez a sorozat új mércét állít fel a hálózati adattárolásban: nagyobb teljesítmény, szorosabb ökoszisztéma-integráció és vállalati szintű megbízhatóság – mindezt kompakt méretben.

Azóta történt

Előzmények