Intel Z390: fejlesztés mindenáron?

Az ASUS új csúcs alaplapjával próbálja meg bizonyítani az Intel platformja, hogy van létjogosultsága a piacon.

Alkalmazástesztek

Az alkalmazásteszteket a Cinebench R15-tel kezdtük. Itt szépen kijöttek a processzorok közti kis különbségek, s ahogy az várható volt, egymagon az 5,1 GHz-re húzott Core i5-9600K végzett, az i7-8700K-val a visszapillantó tükrében. A nyolcadik és kilencedik generációs i5 közötti differencia még a 10 százalékot sem érte el, és leggyengébben az AMD szerepelt. Több magon sem ért minket meglepetés, az i7 magabiztosan ért elsőként a célba, megelőzve a Ryzent. Az i5-9600K órajelének 3,7 GHz-ről 5,1 GHz-re emelése nem egészen 12 százalék pluszt hozott, a sort pedig annak rendje és módja szerint a kékek nyolcadik generációs központi egysége zárta.


(forrás: PROHARDVER!) [+]


(forrás: PROHARDVER!) [+]

A SPECwpc 2.1 programcsomag megszokott triójával folytattuk a nyomozást, elsőként a 7-Zip tömörítési feladatsorral. A grafikonba foglalt értékeket úgy kaptuk, hogy a ki- és betömörítés másodpercben kapott eredményeit összeadtuk. Jóváhagyó bólintással nyugtáztuk a 12 szálon dolgozó Coffee Lake egyértelmű győzelmét, és a kilencedik nemzedékes i5 AI tuningja is jól látható javulást hozott, hiszen 34 másodperccel előbb végzett, mint alapórajelen, melyen viszont szinte teljesen egy húron pendült i5-ös elődjével. Az AMD hatmagosa az utolsó helyen végzett, és tudva, hogy 12 szál állt rendelkezésére, picit csalódtunk benne.


(forrás: PROHARDVER!) [+]

A Blender BMW1M renderében szerencsére nem volt ilyesféle gikszer, és olyan konklúzió született, amit alapból is várnánk: a dobogó felső két fokát az i7 és tőle mintegy 10 másodperccel lemaradva a Ryzen foglalta el. Az i5-8600K és 9600K közötti 8 másodperces eltérés a realitás talaján mozog, ellenben az utóbbi modell órajelének megtoldása csupán 2 másodpercet hozott neki a konyhára, vagyis szinte semmit.


(forrás: PROHARDVER!) [+]

A Handbrake normál és HQ részében szintúgy felborult az elméleti sorrend a nyolcadik generációs i5 javára: gyári frekvenciákon 7 fps-sel jobban teljesített, mint utódja, aki csak az 5,1 GHz-es manőverrel tudott 4 másodperces fölénybe kerülni, ahol remekül párhuzamba állt a plusz hat szálat elügyetlenkedő AMD-vel. A befutó megintcsak az i7 lett.


(forrás: PROHARDVER!) [+]

Az általunk most először használt PCMark 10 Extended szintén meglepett bennünket, hiszen a virtuális szálak itt sem brillíroztak, még az AMD is csak az idősebbik i5-nél tudott jobban kimászni a kátyúból. Az i7 kellemetlenül hátramaradt, de az i5-9600K turbó verziója is gyári órajelének szintje alatt teljesített, így optimalizációs gondokra gyanakodunk szoftveres oldalon.


(forrás: PROHARDVER!) [+]


(forrás: PROHARDVER!) [+]

A HWBot x265 1080p-s részlegén szépen, libasorban skálázódtak felfelé az Intelek, míg a Ryzen kissé leszerepelt. Azt tapasztaltuk, hogy 4K-ban szinte mindegy, hogy milyen processzort használunk, a 10 fps-es határt csak az i7-nek sikerült megugrania eggyel. VeraCryptben az i5-ös fronton minden rendben volt, majdnem 10 százalékos különbség volt a 8-as és 9-es széria között, és a tuningnak is látható folyományát figyelhettük meg. Az i7 és az Ryzen nem volt a helyzet magaslatán, a virtuális szálak nem izzadtak a munkától, így nem tudták lehagyni a Coffe Lake Refresh 348/507 MB/s-os csúcsát, és csak az i5-8600K-t tudták megleckéztetni.


(forrás: PROHARDVER!) [+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés