Infinite Sim City Budapest szimulátorbirodalom

Egy kelenföldi moziteremben jártunk, ahol vadászrepülőgépeket és versenyautókat lehet kipróbálni.

Repülőgépek

A terem hossztengelyének két oldala két külön világot jelent. Jobbra sorakoznak a repülőgépek, szám szerint négy fix és egy mobil pilótafülke. Nem ám csak olyan holmi koncepciótlanul összeeszkábált, vásári mulatságról van itt szó, a pilótafülkék úgy készültek, hogy a csapat leutazott a kecskeméti katonai reptérre, és ott napokig fotózták, méregették a valódi MIG-29-esek pilótafülkéjét, majd ezek alapján készítették el a szimulátorok kabinját, szinte teljesen olyanra, mint az igazi, még a K-36-os katapultülés méreteit is pontosan levették.

Hasonló alaposság jellemzi a vezérlőeszközöket is. A botkormány és gázkar szerepét a Thrustmaster HOTAS Warthog rendszere tölti be, ami a legjobb kereskedelmi forgalomban kapható megoldás. Ezt a vezérlőt az Amerikai Légierő A-10C Thunderbolt II, de „elegáns” formája miatt csak Warthog (varacskosdisznó) vagy Hog (disznó) néven illetett harci repülőgépének kezelőszerveiről mintázták. Vezérlésében nem klasszikus, állandóan elromló potmétereket, hanem Hall effektuson alapuló mágneses rendszert használnak, így nem csak élethű, hanem minden konkurensénél pontosabban működik. A rendszert a Saitek Pro Flight pedálja egészíti ki, amit jó pár évvel ezelőtt mi is teszteltünk, azóta már nem is létezik PC-s alternatívája.

Nem hétköznapi a megjelenítés sem. A fixen rögzített négy MIG-nél Full HD felbontású projektort használnak, ami három és fél méteres képátlóval vetít az elé kifeszített vászonra. Mivel moziteremről van szó, a világítás nagyszerűen szabályozható, a kép fényességéhez igazítható. A kabinban lévő visszajelző műszerek is mind működnek, minden a helyén van, mint az igazi MIG-29-esben. A megjelenítésre a Trackir nevű, fejmozgást érzékelő rendszer teszi fel a pontot, aminek köszönhetően fejünk mozgatásával nézhetünk körül az égbolton, ellenfelünket vagy éppen csapattársunkat keresve.

A vezérlőből és megjelenítőeszközökből már sejteni lehet, hogy itt nem valami arcade-szintű lövöldözésről lesz szó. A MIG-eken az orosz Eagle Dynamics által több mint tíz éve fejlesztett Digital Combat Simulator fut, melynek alapja még 2003-ban, a Lock On: Modern Air Combatban került lefektetésre, azóta pedig folyamatosan fejlesztik, etalonnak számít a harcirepülőgép-szimulátorosok körében.

Legjobban a MIG-29 és Szu-27 repülési modellje van kidolgozva, amire a valódi, ilyen gépekkel repülő pilóták is azt mondják, nagyon közel van az eredeti gép minőségéhez. A legutóbbi frissítés óta a Szu-27 repmodellje már szinte tökéletes mása a valódinak, akár műrepülni is lehet vele. Ezen kívül már repülhető a SU-33 is egy Kuznyecov anyahajóról való felszállással, levegőben történő tankolási feladattal. Persze a többi, bő egy tucat géptípus kidolgozottsága is nagyszerű, az A-10-en például érezni, ahogy kezd oldalra sodródni, ha az egyik szárnyvégről már kilőtte a rakétáit, de a másikon még rajta vannak, így eltolódik a gép súlypontja.

A fix repülőgépek meghajtásáról Intel Core i7 processzorral, 16 GB memóriával, NVIDIA GeForce GTX 770 grafikus kártyával és SSD-vel ellátott számítógépek gondoskodnak, mert a szoftver nem igényel annyira erős vasat Full HD felbontás mellett. Nem csak egymással, hanem interneten keresztül a Digital Combat Simulator rendszerével is össze vannak kötve, így kötelékben is repülhetünk vagy megvívhatunk másokkal a világhálón keresztül.

Az ötödik, mobil MIG hardvere combosabb, ott a Core i7-4770K mellett már 24 GB memória és GeForce GTX 970 teljesít szolgálatot. Erre a gépre ugyanis ráköthető az Oculus Rift DK2, igaz, kicsit meg kell piszkálni a programot. Így aztán a megfelelő képfrissítési frekvenciához és kellően kicsi késleltetéshez szükséges a komolyabb hardver, a látvány viszont mindent visz, megéri az extra befektetést. Ráadásul ezt a combos mobil MIG-et rendezvényekre is ki tudják vinni, olvasóink például a Veletechen találkozhattak vele, igaz, akkor még három monitorral és szerényebb hardverrel volt felszerelve. A tervek szerint november végén, a PlayIT-en is megjelenik majd Veletech csarnokunkban.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények