Így láttuk 2007-et

Chipkészlet, memória

A processzorokkal szoros kapcsolatban álló alaplapi chipkészleteknél is megjelent pár érdekes újdonság. A sort az AMD bevásárlásának – 2006-ban megvette az ATI-t – első terméke nyitotta. Az integrált grafikus maggal ellátott AMD 690 chipkészlet Athlon 64 processzoraihoz illeszkedett, így már teljes platformmal büszkélkedhetett az AMD is. Mivel a K8-as Athlonoknál a memóriavezérlőt a processzorba építették, a chipkészlet nem befolyásolja lényegesen a teljesítményt, így a 690-es ugyanolyan gyors volt, mint nagy vetélytársa, az NVIDIA nForce aktuális verziója. Ugyan az AMD integrált GPU-ja csak a DirectX 9 Shader Model 2.0-t ismerte, de sokkal gyorsabban dolgozott, mint az nForce-ban rejtőző GeForce. Mindennek tetejébe széleskörű HD videós támogatást is kapott, DVI és/vagy HDMI kimenettel, szóval komolyabb 3D-s grafikai igények nélküli felhasználóknak ideális választás lett.


AMD 690 – HTPC-nek tökéletes

Intel-vonalon a termék megtartotta az ATI-s Radeon Xpress 1250 nevet. Itt nem volt komolyabb ellenfele grafikában, általános teljesítményével is megközelítette aktuális konkurensét, az Intel 965G-t. Bizony, Intel platformon nehéz dolga van az alternatív megoldásoknak, ráadásul a Radeon Xpress 1250-et a konkurencia készítette, így nem volt meglepő, hogy csak mérsékelt sikert aratott.

Hirdetés

Részint a stabilitás, megbízhatóság és sebesség, részint az erős márkaépítés miatt Intel processzorokhoz legtöbben az Intel chipészleteit tartják optimálisnak. Ki tudná a legjobb ellátó elektronikát gyártani egy CPU-hoz, ha nem a készítője, amely történetesen az egyik legnagyobb név az iparágban? Idén bemutatkozott Bearlake lapkakészletcsaládja vitte a prímet. Pusztán a sebességet nézve az új P35-ös nem hozott lényeges gyorsulást a korábbi Intel megoldásokkal szemben, de felmutatott pár újdonságot. Hivatalosan támogatja a 333 MHz-es rendszerbuszt, és működnek majd vele a 45 nm-en készült Intel processzorok. Papíron csak a csúcsmodell, az ősszel színre lépett X38 támogatja a 400 MHz-es rendszerbuszt, de tuningban szinte minden P35-ös is eléri ezt, sőt többnyire meg sem állnak 500 MHz-ig. A Bearlake másik fontos újítása a DDR3 memória kezelése, ami egyelőre a drága és a DDR2-nél alig gyorsabb modulok miatt nem túl sikeres, talán majd jövőre.

A tesztlaborunkban idén megfordult alaplapok közül nekünk a Gigabyte P35-DS3 jött be legjobban, mert tuningban legalább olyan jó, mint drágább társai, 23–24 000 forint körüli ára pedig kellően barátságos. Aki nem igényli a soros és párhuzamos portot, az a P35-DS3L-lel még pár ezrest spórolhat.


Gigabyte P35-DS3 – nekünk ez jött be 2007-ben

Az év legvégén jelentkezett még két ígéretes chipkészlet, melyek fő érdekessége az egyre több és több videokártya kezelése. Az AMD új 790-es északi hídja nem kevesebb mint négy Radeont tud együtt hajtani, az NVIDIA nForce 780-as csúcsmodelljei pedig három GeFore-szal SLI-znek. Majd! Egyelőre ugyanis még a meghajtók, az operációs rendszer és játékszoftverek csiszolása folyik.


Egy teljes alaplapnyi VGA – ez lenne a jövő?

Most aztán tényleg memóriát kell venni, mert ennél olcsóbb már nem is lehet. 2007-ben a régebbi DDR400 modulok ára a felére csökkent, DDR2-es fronton még nagyobb volt a zuhanás. Januárban 25 000 forintba került az az 1 GB-os Kingmax DDR2-667 modul, amit ma nem több, mint 4000 forintért vesztegetnek. A gyorsabb DDR2-esek ára is drasztikusan csökkent.

Hogy ne pusztuljanak bele a gyártók a nyilvánvalóan nyomott árak okozta veszteségekbe, csak egyet tehetnek, hatalmas pénzeket ölnek az egyre kisebb csíkszélességű, gazdaságosabb technológiák kifejlesztésébe. A legnagyobb nevek, mint a Samsung, Hynix, Qimonda, Micron, 80–90 nm körül gyártják moduljaikat 300 mm-es szilíciumostyákon, de mind 70 nm alá lépnek jövőre, ami talán még alacsonyabb árakat, de valószínűbb, hogy inkább kisebb veszteséget hoz nekik. Az év legjelentősebb eseménye itt a Micron 68 nm-es gyártásának indítása volt, ami 6F2 cellamérete miatt jó 25%-kal kisebb a konkurensek 8F2 megoldásainál.

Az év végén – a kisebb csíkszélességű gyártásnak köszönhetően – már a DDR3 modulok ára is csökkenni, sebességük pedig nőni kezdett. Tuningtesztünk pár héttel ezelőtt megmutatta, hogy már csak a leggyorsabb DDR2-es memória tud lépést tartani a jobb DDR3-asokkal, a sebességtrónon pedig a legkeményebb DDR3 modulok ülnek. Bízunk benne, hogy 2008-ban királyi áruk szépen csökkenni fog.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés