Így láttuk 2007-et

Konzolok

A 2007-es esztendő meghatározó hardverei a noteszgépek mellett a játékkonzolok voltak, és ahogy a hordozható számítógépeknél is erősebb forgalomra lehet számítani, úgy minden bizonnyal a konzoleladások is nőni fognak jövőre. Ezt az iparágat egyelőre a hosszú termékciklusok jellemzik, a három piacvezető gyártó pedig egy-két éven belül mutatta be legutóbbi fejlesztését, teljesen új alapokra építkező konzol így nem érkezett idén (hacsak nem számítjuk ide a PlayStation 3 európai rajtját). Mégis mozgalmas és alapvetően sikeres évet tudhat maga mögött a videojáték-piac.

Az úgynevezett új generációs konzolok (ilyen a Microsoft Xbox 360, a Sony PlayStation 3, illetve félig-meddig a Wii is) idei csatáját egyértelműen a Microsoft platformja nyerte, bár pusztán az eladásokat tekintve 2007-ben kétségtelenül a Wii viszi a pálmát. A redmondi óriáscég konzoljának még azt is sikerült minden különösebb presztízsveszteség nélkül átvészelnie, amikor kiderült, hogy egy konstrukciós hiba folytán a korai gyártású Xbox 360 gépek igen tetemes hányada záros határidőn belül elhalálozik.

A hiba beismerése után aztán felpörögtek az események, az Xboxok garanciáját 3 évre növelték, és előbb áttervezték a belső komponensek hűtését, később pedig a gép alaplapját is. Az ügy visszhangja pillanatok alatt elcsitult, és az Xbox 360 kapcsán pár hónap múlva már nem a hardver fiaskója, hanem a hatalmas kasszasikerként bemutatkozó új Halo epizód jutott mindenki eszébe. A Microsoft olajozottan működő és kimeríthetetlen büdzsével dolgozó marketinggépezetének köszönhetően a játék minden idők egyik legsikeresebb videojátéka lett, megjelenése első hetében eddig soha nem látott eladásokat (és bevételt) produkálva.

Jellemző egyébként, hogy a Halo harmadik epizódjának premierjét Magyarországon is komoly kampány kísérte, az Xbox 360 mindemellett egyre többet szerepel a hazai médiában is, idén tehát a globális piaci viszonyok között kevéssé jelentős szerepet betöltő kelet-európai országokra is figyeltek Redmondban. Sajnos ennek ellenére azt egyelőre nem sikerült elérni, hogy az Xbox 360 online szolgáltatása, az Xbox Live hazánkból is elérhetővé váljon legális úton, a magyar vásárló tehát továbbra sem ugyanazt kapja a pénzéért, mint a nyugat-európai vagy tengerentúli Xbox-tulajdonos.

Az idei esztendővel talán túlvan életének legkritikusabb szakaszán a Sony PlayStation 3, mely Európában csak tavasszal jelent meg, mostanra viszont már mindent összevetve az öreg kontinensen örvend a legnagyobb sikernek. A Blu-ray olvasóként is használható gép az év első kétharmadában látványosan szenvedett, a vevők sokallták az árát, többen nem érezték szükségét a fejlett, jövőbemutató funkcióknak, plusz a játékválasztékból hiányoztak a nagyobb tömegeket vonzó címek, a PlayStation 3 eladásai ezért hosszú hónapokig siralmasan alakultak.

Az év utolsó hónapjaiban (talán ténylegesen az utolsó pillanatban) aztán végül megindult a szekér, piacra került egy olcsóbb PlayStation 3, mely immár kedvező fogadtatásra lelt a vásárlók körében. Az új típushoz ezúttal már mi, európaiak juthattunk hozzá először, a szabvány támogatottsága miatt éppúgy hozzánk jut majd el először (a jövő év első felében) a PlayTV, mely földfelszíni digitális tévéadások vételére teszi alkalmassá a gépet.

Többek közt ez a kiegészítő is jól jelzi, hogy a nextgen konzolok közül az Xbox 360-ra és a PlayStation 3-ra az új termékfilozófia jegyében már egyfajta otthoni médiacenterként kell tekinteni, nem pusztán játékgépként. Mostanra mindkét gép képes lejátszani azokat a népszerű médiafájl-formátumokat, melyeket eddig jellemzően a PC merevlemezén tároltak, akár internetezni is lehet velük, sőt Linux operációs rendszerrel is szóra bírhatók, így csaknem minden tekintetben képesek a PC helyébe lépni.

Külön kell szólni a Wii-ről, amely teljesen másképp közelíti meg az egész játékos kérdéskört. A Nintendo nem a Microsoft és Sony receptjét követte, nem szupererős hardvert készített, nem pakolta meg mindenféle extra tulajdonsággal, hanem az elektronikus eszközökkel való játék új dimenzióját alkotta meg. Az eredmény fergeteges lett. A Wii eladási rekordokat döntögetett, egy éves pályafutása alatt annyit adtak el belőle, mint Xbox 360-ból ezidáig összesen, forradalmi, hadonászós irányításával megannyi dizájn- és technológiai díjat nyert. Sikerének kulcsa, hogy új közönséget, az alkalmi játékosok csoportját célozza meg – az már csak hab a tortán, hogy a hardcore közösség is rákapott. Olyan emberek vásárolják, akik soha nem gondolták volna, hogy konzolt vesznek.


Forrás: www.i4u.com

Azért nem minden rózsaszín a Wii körül. Hardveres képességei finoman szólva is szerények, játékai ezért távolról sem olyan látványosak, mint a konkurenciánál. Nagyon kevés extra funkciója van. Igaz, lehet vele szörfözni a világhálón, de semmiféle optikai videolemezt nem kezel, zenelejátszója is nagyon fapados, tehát játékon kívül lényegében semmi másra nem használható. Inkább digitális csocsó, mint multimédiás szórakoztatóközpont. Sokkal kellemetlenebb ennél, hogy kevés jó játék van Wii-re. Egyelőre csak a Nintendónál érzik, hogyan kell az új megközelítéssel játékot készíteni, a többiek nem tudják igazán jól kihasználni a benne rejlő lehetőségeket.

A 2007-es esztendőtől a Prohardver! is nyitottabban szemléli a konzolok szereplését, fejlődését: hónapokkal ezelőtt elindult lapunk konzolrovata, ahol egyelőre hírek és tudósítások olvashatók a játékgépek világából. Felvettük a kapcsolatot a gyártók magyarországi képviseleteivel is, hogy minél több hazai vonatkozású információval láthassuk el olvasóinkat. Ennek köszönhetően több jelentős eseményről is az országban elsőként vagy az elsők között tudósíthattunk. A konzolgépekről szóló, heti több alkalommal közölt híradások, beszámolók népszerűsége mára minden várakozásunkat felülmúlóan alakul, ami egyértelmű jele annak, hogy a játékgépek mind több PC-tulajdonos számára kínálnak vonzó alternatívát.

Az otthoni felhasználók szemszögéből ezek voltak hát az idei év főbb hardveres eseményei – bár teljességre nem törekedtünk, talán sikerült visszaadni, mik foglalkoztatták legjobban 2007-ben a vásárlókat, a technika iránt érdeklődőket, no és persze a sajtót. A következő év talán még érdekesebbnek ígérkezik, és nemcsak az új technológiák és termékek miatt, hanem több nagy és fontos piaci szereplő sorsának alakulása miatt is. Szerkesztőségünk nevében békés, boldog, sikerekben gazdag új esztendőt kívánunk valamennyi olvasónknak.

rudi, Renwick, janpotocki

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés