HyperX Cloud MIX
Négy éve teszteltük a HyperX Cloud II gamer headsetet, mely ugyan tőlünk néhány apróság miatt csak Tetszett díjat kapott, az ide vonatkozó fórumtémákban (és más külföldi oldalakon is) viszonylag régi modell létére is a legtöbbet ajánlott fejhallgatók között található, ami nem is meglepő, hiszen árához képest igen kényelmes, és a hangminőségre sem lehet panaszunk. Ezt pedig nem csak a néhány napos tesztidőszak alapján állítjuk, jelen teszt szerzője is nagy megelégedéssel használja ezt a típust játékra a hétköznapokban.
Éppen ezért nagy lelkesedéssel fogadtuk a hírt októberben, hogy a gyártó piacra dobja a Cloud MIX modellt, mely külsőre nagyon hasonlít a Cloud II-re, ám nem csak vezetéken keresztül, de a Bluetooth modulnak köszönhetően vezeték nélkül is csatlakoztathatjuk számítógépünkhöz vagy mobil eszközünkhöz, ezzel pedig két fejhallgatót is kiválthat. Jelen tesztünkben mindkét felhasználási módot megvizsgáljuk, és megpróbáljuk eldönteni, hogy jól gondolkodtunk-e a bejelentéskor.
Hirdetés
Tartozékok, külső
A headset egy fekete kartondobozban érkezett hozzánk, melyre egy másik karton volt ráhúzva, rajta az eszköz fotójával és legfontosabb tulajdonságaival. Bár 65 000 forint körüli árával jóval drágább az említett Cloud II-nél, annál kevésbé igényes a csomagolás, ugyanis míg ott egy leemelhető tetejű dobozban lapult a fejhallgató és a tartozékok, itt a felfelé kinyitós megoldást alkalmazták.
Kibontás után rögtön a headsettel nézhetünk farkasszemet, a tartozékok egy kisebb fekete dobozban kaptak helyet. Ezek közé tartozik egy hangerőszabályzó tárcsával és a mikrofont elnémító tolókapcsolóval ellátott jack-jack kábel, egy különálló ki- és bemenetben végződő jack hosszabbító, egy lecsatlakoztatható mikrofon, egy töltésre szolgáló micro USB kábel és egy puha vászonszütyő. Érdekes, hogy a magasabb ár ellenére nem kapunk se tartalék műbőr fülpárnát, se plüss verziót.
A fejhallgató összeszerelési minősége hibátlan, és bár az anyaghasználat legnagyobb részét a műanyag teszi ki, a tíz lépésben állítható méretű pántok masszív fémből készültek, a felső rész és az egyébként cserélhető fülpárnák puha műbőrrel lettek beborítva. A hangszórók befelé tudnak mozogni, így minden fejformához képesek igazodni, mozgatás közben pedig nem tapasztaltunk recsegést vagy nyikorgást.
A hangszórók külső oldalán a gyártó logóját fedezhetjük fel, míg alsó felükön a kezelőszerveket és a csatlakozókat találjuk. A bal oldalra került a jack kábel és a mikrofon bemenete, a lejátszás elindítására/megállítására (kétszer megnyomva előreléptetésre) és a párosítás megkezdésére szolgáló gomb, valamint a beépített sztereó mikrofon, jobb oldalon pedig a hangerőszabályzó gombpáros, a bekapcsológomb, a micro USB csatlakozó és egy kék színű állapotjelző LED található. Utóbbi pirosan és kéken villog, ha párosítási módban van a fejhallgató, ha pedig létrejött a kapcsolat, akkor csak kéken.
HyperX Cloud MIX | |
Kialakítás | Zárt, over-ear |
---|---|
Hangszóró | Dinamikus, 40 mm |
Frekvenciaátvitel | 10 - 40 000 Hz |
Impedancia | 40 ohm |
Érzékenység | 100 dB |
Kábel hossza | 130 + 200 cm |
Tömeg | Mikrofonnal 275 gramm, nélküle 260 gramm |
Csatlakozás | 3,5 mm jack, Bluetooth 4.2, micro USB töltésre |
Tartozékok | Lecsatlakoztatható mikrofon, jack-jack kábel, Y jack hosszabbító, micro USB kábel, hordtok |
Extrák | Beépített akkumulátor, hangerőszabályzó a kábelen |
Gyártó honlapja | www.hyperxgaming.com |
Termék honlapja | HyperX Cloud MIX |
Fogyasztói ár | 65 000 forint |
Használat közben
Kicsomagolás közben már előre féltünk, hogy a műbőr fülpárnák milyen melegek lesznek majd ilyenkor nyáron a több órás játékmenetek alatt, ám ezzel kapcsolatban kellemeset csalódtunk, a korábban tesztelt ADATA XPG EMIX H30-cal ellentétben hosszabb távon sem izzadt be a fülünk, bár egy plüss párna kényelmét nyilván nem éri el, ennek hiányáért továbbra is jár a fekete pont.
A komfortot fokozza, hogy az egyoldali vezetéknek köszönhetően kábeles módban sem lesznek útban a kábelek, a mikrofon pedig használaton kívül könnyedén felhajtható. Ez az egység egyébként látszólag teljesen megegyezik a Cloud II-n találhatóval, mindössze a csatlakozót körülölelő műanyagot szabták kisebbre.
A vezetéken található hangerőszabályzót örömmel fogadtuk, főleg akkor, amikor Xbox One kontrollerre csatlakoztatva használtuk a fejhallgatót, hiszen enélkül a menüben kellene turkálnunk, hogy meg tudjuk változtatni a hangerőt vagy hogy lenémítsuk a mikrofont, ami abban az esetben lehet kellemetlen, ha hirtelen kell ezeket elvégeznünk; néhány nap használat után már vakon is megtaláltuk, hova kell nyúlni.
Bluetooth kapcsolati módban természetesen a készülékházon elhelyezett vezérlőkkel tudjuk ezeket intézni. A hangerőállító gombpárost egész könnyű kitapogatni, tekintve, hogy kidomborodnak a burkolat síkjából és a +/- jelzéseket is jól lehet érezni. A másik két kapcsoló viszont már homorú, igényelt némi időt, mire megszoktuk a helyüket, addig gyakran elsiklott felettük az ujjunk, ha viszont tudjuk, hogy hol kell keresni őket, akkor nem lesz velük probléma.
A vezetékes és vezeték nélküli használat közötti váltásnál fontos észben tartanunk néhány dolgot, amelyek sokszor nem tűnhetnek evidensnek. Az például logikus, hogy Bluetooth-on kapcsolódva nem tudjuk használni a vezetéken lévő gombokat, de ugyanez igaz fordítva is, vezetékkel használva nem működnek a fejhallgatón elhelyezett kapcsolók. Ilyenkor egyébként nem szükséges bekapcsolni az eszközt, épp ezért jó átmeneti megoldás lehet, ha épp lemerült az akkumulátor – persze ha a használni kívánt forráson van jack csatlakozó, ami manapság egyre több okostelefonról mondható el.
A két mikrofonnak szintén megvan a maga feladata: a beépített csak akkor használható, ha vezeték nélkül használjuk a headsetet, a kábelt csatlakoztatva inaktívvá válik és csak a levehető mikrofon használható. Üzemidő tekintetében a gyártó a 20 órás értéket adta meg, melyet mi is meg tudunk erősíteni, csak zenehallgatásra használva a 20 órát elérve – az aktuális töltöttséget egy női hang mondja be bekapcsoláskor százalékos értékben, tízesre kerekítve – még 10% körül állt a kapacitás.
Hangminőség, értékelés
A HyperX tényleg egy univerzálisan használható headsetet alkotott, ez pedig a hangminőségen is hallatszik. A legtöbb gamer fejhallgatóról elmondható, hogy filmek vagy zenék hallgatása közben már nem igazán domborítanak, a Cloud MIX-re viszont ez nem igaz, mindhárom felhasználás során élmény a használata.
(forrás: HyperXGaming.com) [+]
Nagy dinamikatartományának köszönhetően minden hangszer és minden tartomány elkülöníthető, talán a mélyek egy kicsit többségben vannak, mely valószínűleg a kétkamrás kialakítás eredménye, ezeket közelebbinek érezzük a fülünkhöz, mint a közép és a magas tartományokat. Zeneileg mindenképp jobban teljesít, mint az átlag játékos fejhallgatók, nyugodtan használható útközben is, ráadásul a viszonylag visszafogott dizájn miatt nem is fogja mindenki azonnal kiszúrni, hogy egy gamer termékről van szó. A játékbeli használatra sem lehet panaszunk, szerencsére nem erőltették a virtuális térhatást, a sztereó hangzás tökéletesen elég az ellenfél betájolására. A hangzásvilágon utólag nem tudunk változtatni, tekintve, hogy nem tartozik szoftver a fejhallgatóhoz, így a biztonság kedvéért vásárlás előtt érdemes lehet személyesen is meggyőződni annak minőségéről.
Bluetooth kapcsolaton sem tapasztaltunk különösebb negatívumot a vezetékes módhoz képest, a dinamika ugyanúgy megvan, egy kicsit talán erőteljesebbnek éreztük a hangszórókat, ha a jack kábelt használtuk. A technológia sajátossága miatt némi késésre lehet számítani, ez főleg játékokban és filmnézés során vehető észre, de tényleg csak tizedmásodpercekről van szó.
A leválasztható, zajszűrős mikrofon hozza a Cloud II-n található példány szintjét, tisztán és érthetően lehet hallani a beszédet játék közben. A beépített mikrofonnal kapcsolatban ugyanezt már nem tudjuk elmondani, sokkal érzékenyebb a külső zajokra, melyek könyörtelenül beszűrődnek, ezzel rontva az általános minőségen.
Értékelés
A Cloud MIX-szel az volt a gyártó célja, hogy a felhasználóknak minden területre elég legyen egy eszköz, ne kelljen váltogatni őket, játékmenet után csak elég legyen kihúzni a vezetéket, bekapcsolni a párosítást és már mehettünk is az utcára. Ezt az elvárást maradéktalanul hozza is, ráadásul egyik területen sem kell nagyon komoly kompromisszumot kötnünk.
Tény viszont, hogy az erre elköltött 65 000 forintból már két külön, a kategóriájukban erős versenyzőnek számító játékos és utcai használatra szánt eszközt vásárolhatunk, aminél nyilván fennáll a cserélgetés szükségessége, viszont tényleg maradéktalanul elégedettek lehetünk. Véleményünk szerint nem egy rossz fejezet a HyperX történetében a Cloud MIX, lelkesen használtuk a tesztidőszak alatt, ám lenne még rajta csiszolnivaló, főleg ilyen áron. Utcára is szánt fejhallgató létére például beleférhetett volna még a zajszűrés is, valamint egy filléres plüss fülpárna is járhatott volna mellé.
HyperX Cloud MIX headset
SidCorKy
A HyperX Cloud MIX fejhallgatót a HyperX bocsátotta rendelkezésünkre.