Huawei MateBook D 16: visszafogott hűtéssel

A Huawei frissített, 16 hüvelykes noteszgépének elegáns burkolata erős hardvert rejt.

Bevezető, külső

A nyár közepe táján számoltunk be a Huawei új notebookjainak, köztük a MateBook D 16-nak az érkezéséről. Persze „világújdonságról” nincs szó, hiszen a hardvert már korábban leleplezték, sőt, egyes régióban árusítani is kezdték, de az európai és azon belül a magyar piacra csak mostanában érkeznek az első szállítmányok, így tesztalanyunk – billentyűzetét leszámítva – egyezik a hazai boltokba kerülő példányokkal.

Bár a kínai gyártó neve elsősorban a mobiltelefonokkal forrt össze, a notebookok piacán sem számít már új szereplőnek, ráadásul bemutatkozó modelljük, a MateBook X Pro kiválóan sikerült, és azóta is többnyire elégedetten zártuk róluk készült tesztjeinket. Kivétel volt ez alól a tavalyi MateBook D 15, mely önmagában nem volt ugyan rossz ajánlat, de annyira keveset változott elődjéhez képest, hogy a konkurencia nagy része már lehagyta a korábban erősségének tartott ár/érték versenyben. Nézzük most meg az utódot, a MateBook D 16-ot, mely nemcsak kicsit nagyobb kijelzőt, hanem új platformot, frissített dizájnt és más billentyűzetet is kapott!

Külalak

Amióta kilépett az OEM gyártók köréből, a Huawei szinte teljes mértékben elkötelezte magát a „minőségi” termékek gyártása mellett. Ezzel nem hízelegni szeretnénk nekik, de tény, hogy a cég nagyon igyekszik kizárólag prémium külsővel rendelkező eszközöket piacra dobni. Ez látszik a D 16-nál is, mely ugyan a hivatalosan legolcsóbb D széria tagja, mégis teljes egészében fémből készült, tökéletesen kivitelezett burkolatot kapott, mely teljesen szilárd, sehol sem érhető tetten hajlongás, rugalmasság, nyöszörgés vagy gyenge minőségű illesztések.

Az elnevezésben is megjelenő, 16"-es kijelző az előlap igen nagy hányadát uralja, hiszen tulajdonképpen egy 15,6”-es méretbe passzírozták be a 16:10 képarányú, 1920x1200 pixeles IPS panelt. Ezzel a gép mérete 357 x 249 x 18 mm lett, tömege pedig 1,7 kg – kifejezetten jó értékek ezek ebben a méretkategóriában!


[+]

A képernyő körüli, igen vékony fekete keretet (mely végre magában foglalja fent a webkamerát is) leszámítva a notebook középszürke, selyemfényű alumíniumba burkolózik, zsanérja pedig szinte a teljes hátsó részen végigvonul. Ennek ellenállása kicsit erősebb a kelleténél, tehát nem tudjuk egy kézzel felnyitni és állítgatni a panel dőlésszögét – viszont cserébe képes mozgás közben is megtartani a méretes kijelzőt.

A csuklótámasz, ahogy a billentyűzet körüli rész is, a már említett alumíniumból készült, mely textúrája miatt nem hajlamos az ujjlenyomatok gyűjtésére. A tapipadot a középvonaltól enyhén balra tolták, a plusz numerikus résszel ellátott klaviatúra pedig szélessége miatt már nem sok szabad helyet hagy az alsó rész két oldalán.


[+]

Az első hely, ahol szembesülni fogunk a spórolással, a csatlakozókínálat: bár 12. generációs Intel platformmal állunk szemben, ám licencdíj fizetését is igénylő TB4 nincs, csak USB 3.2 Gen1. Igaz, ebből rögtön három is, két Type-C a bal oldalon és egy Type-A a jobb oldalon – itt a második Type-A érthetetlen módon csak USB 2.0-t támogat. Az interfészek közül nem hiányzik a HDMI, van kombinált hangcsatlakozó is, de Ethernet nincs. A Type-C konnektorokkal kapcsolatban fontos tudni, hogy ezek a töltőport szerepét is ellátják, tehát USB-PD kompatibilisek (a mellékelt adapter is egy 65 wattos USB-PD modell, különálló kábellel), ráadásul egyikük DP-Alt módot is kínál.

[+]

A gép alsó része a csavarok eltávolítása után viszonylag könnyen nyitható, a bővíthetőség tehát elméletileg lehetséges. A gyakorlatban azért erősen korlátozott, amit tehetünk, mert csak az SSD cserélhető, ugyanis a RAM-ot, sőt még a WLAN adaptert is az alaplapra forrasztották. A képen egyébként látszik az is, hogy ez az alaplap eredetileg dupla ventilátoros hűtésre volt tervezve – azt a nagyobb modell, a MateBook 16s kapta meg, a D 16-nál viszont egy hővezető cső, egy ventilátor és egy borda áldozatául esett a spórolásnak – ez pedig, mint a következőkben látni fogjuk, nem maradt következmények nélkül!

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés