Huawei MateBook 14 (2021): vérfrissítés

A cég az utolsó váltásnál kizárólag a belsőre koncentrált, így kívülről semmit sem változott a notebook.

Bevezetés, külső

A Huawei notebookcsaládjának középkategóriás tagja a „sima” MateBook, melynek utolsó fejlesztése alapvetően egy átdolgozott hűtőrendszert és tizenegyedik generációs Intel processzorokat hozott magával. A gépházhoz viszont nem nyúltak, gyakorlatilag ugyanazt az alumínium unibody egységet kapjuk, amivel anno a kínai cég olyan jó benyomást tett a piacra. Tesztalanyunk ezt az elegáns külsőt kombinálja egy középkategóriás hardverrel és ma már középkategóriásnak mondható hordozhatósággal.

Dizájn

Bár eredetiséggel nem vádolhatjuk őket, az tény, hogy a Huawei legalább konzekvens, és évek óta gyakorlatilag ugyanazzal a formatervvel készíti notebookjait. Tesztalanyunk, a középkatagóriába szánt MateBook 14 (2021) a tavalyi modellel megegyező alumínium gépházba került, melynek kidolgozása idén is elsőosztályú, így a noteszgép ugyanazt a prémium érzést tudja közvetíteni, mint például a jóval drágább MateBook X Pro. Ez természetesen önmagában nem lenne gond, nem is muszáj minden évben új formatervvel előállni, a letisztult vonalak idén is elegánsnak számítanak, de nem árt figyelemmel kísérni a konkurenciát is, nem utolsósorban azért, mert például az 1,49 kg-os tömeg a 14 hüvelykes kategóriában már messze van a pehelysúlytól.


[+]

A másik, kissé idejétmúlt megoldás a webkamera elhelyezése – igen, ez a márkától megszokott módon a billentyűzetbe, egész pontosan az F6/F7 közé került. Ez évekkel ezelőtt még egy jó megoldás volt arra, hogy a kijelző (egyébként üveggel borított) keretét ne kelljen csak a kamera miatt vastagabbra venni, mostanra azonban már bőven rendelkezésre állnak olyan kameramodulok, amelyek elférnének a jelenlegi MateBook 14 kijelzője felett (és ezt a Huaweinek, mint mobiltelefon-gyártónak pontosan tudnia is kéne), és minőségben is hozzák azt, amit egy modern notebooknál elvárnánk.

[+]

Amennyiben bővítésben gondolkodnánk, a Huawei nem lesz teljesen a barátunk: az alsó burkolat ugyan viszonylag könnyen eltávolítható, de sajnos a memóriát az alaplapra forrasztották, így csak a háttértárat tudjuk nagyobbra cserélni, ha ez szükségessé válik.



[+]

Csatlakozók tekintetében nem történt nagy előrelépés a 2020-as modellhez képest, ami végeredményben kissé szegényessé teszi a kínálatot: bal oldalon egy Type-C, egy HDMI és egy kombinált hangcsatlakozó, a jobb oldalon két Type-A konnektor kapott helyet, melyek USB 3.2 Gen1 sebességet kínálnak (ez fejlődés, a tavalyi, inteles változatban itt még USB 2.0 volt), és ugyanezt nyújtja a másik oldalon a Type-C is, mely egyben a notebook töltésére is szolgál.

Belső és teljesítmény

A MateBook 14 2021-re Tiger Lake processzort kapott – jelen esetben egy Core i5-1135G7-et, mely négy magot és Hyper-Threadinget kínál, TDP-je pedig 28 watt. A memória mérete a tesztgépben 16 GB volt, háttértárból pedig egy 512 GB-os Toshiba gyártmányú SSD-t tettek bele, mely PCIe 3.0 x4 interfészt használ. Grafikus adapterként a processzorba integrált Iris Xe Graphics szolgál, 80 végrehajtóegységgel és 1,3 GHz-es maximális órajellel.

Specifikációk
Termék megnevezése Huawei Matebook 14 (2021)
Processzor Intel Core i5-1135G7 – 2,4/4,2 GHz, 12-28 W TDP
Memória 2 x 8 GB (Micron) DDR4-3200
Kijelző 14"-es, 2160x1440 pixeles érintésérzékeny CMN P140ZKA-BZ1 IPS panel, 3:2-es képaránnyal
Grafika Intel Xe Graphics
Adattároló 512 GB Toshiba SSD, PCIe 3.0 x4
Optikai meghajtó nincs
Kommunikáció - Intel Wi-Fi 6 AX201
- Bluetooth 5.1
Interfészek - 1 db USB 3.2 Gen1 Type-C (töltésre is)
- 2 db USB 3.2 Gen1 Type-A
- 1 db HDMI
- 1 db kombinált 3,5 mm-es hangcsatlakozó
Extrák billentyűzetvilágítás, ujjlenyomat-olvasó
Akkumulátor 55 Wh
Méret 306 x 224 x 16 mm
Tömeg 1,49 kg
Operációs rendszer Windows 10 Home
Gyártó honlapja www.huawei.com
Termék honlapja Huawei Matebook 14 (2021)
Fogyasztói ár 400 000 forint (8 GB RAM)
Garancia 3 év

Teljesítmény

Nézzük meg, hogy mire képesek a fenti komponensek! A sort a háttértárral kezdve láthatjuk, hogy a Toshibától származó SSD egyáltalán nem volt rossz választás, és az interfész is elég gyorsnak tűnik a CrystalDiskMark 6.0-ban kapott eredmények alapján. A szekvenciális olvasás és írás közel van ahhoz, amit a PCIe 3.0 x4 nyújtani tud, és a véletlenszerű hozzáférésnél látott számok is megfelelőek.


[+]

Az általános felhasználást vizsgáló tesztekben a MateBook 14 szintén nem szerepelt rosszul, de kiemelkedőnek sem mondanánk – a Ryzen 5 5600U például jóval gyorsabb nála (igaz, ott egy RTX 3050 Ti is beszállt segíteni, de ez a CPU-központú méréseket nem befolyásolja), a szintén Core i5-1135G7-tel szerelt LG Gram 14 azonban nagyjából ugyanezt hozza ki egy vékonyabb, jobban melegedő házból.

Teljesítmény különböző beállításokkal
Huawei Matebook 14 (2021) teljesítménye Balanced beállítás Performance beállítás
7-Zip beépített benchmark (nT) 24 618 MIPS 25 708 MIPS
SpecWPC 7-Zip Compress* 297,09 s 309,70 s
SpecWPC Blender BMW 1M* 161,79 s 152,91 s
SpecWPC Handbrake Normal / HQ 41,26 / 14,60 fps 47,09 / 16,59 fps
SpecWPC Maya Shaded Wire 38,40 fps 38,73 fps
SpecWPC Python SciPy* 94,23 s 94,09 s
PCMark 10 Office 2016 8891 8954
PCMark 10 Extended 4054 4109
PCMark 10 Essentials / Productivity 9240 / 6258 9270 / 6575
PCMark 10 Digital Content Creation / Gaming 4877 / 2590 4874 / 2594
Procyon Photo Editing / Video Editing 4588 / 1567 4610 / 1605
VeraCrypt 64 SHA-256/SHA-512 281 MB/s / 419 MB/s 281 MB/s / 421 MB/s
*A kisebb érték a jobb

Játékra természetesen a Iris Xe Graphics nem igazán alkalmas, de ez nem jelenti azt, hogy el sem indíthatjuk rajta ezeket: amennyiben megelégszünk a HD felbontással, akkor közepes minőségi beállítások mellett már elfogadható megjelenítési sebességre számíthatunk.

Tapasztalatok

Kijelző

A MateBook 14-et alapvetően munkára szánja a Huawei – ezt a komponensek mellett az erre a célra jobb, 3:2 képaránnyal rendelkező érintésérzékeny képernyő is mutatja. A 2160x1440 pixeles felbontás ezen a méreten tűéles képet ad, ehhez pedig 350 cd/m² maximális fénysűrűség és 1590:1 kontrasztarány tartozik – mindkettő remek érték, igaz, szükség is lehet rájuk, a kijelző felülete ugyanis tükröződik.

[+]

A képminőséget tovább javítja a jó színhűség (a színtér mérete viszont lehetne nagyobb) és a viszonylag egyenletes fénysűrűséget biztosító háttérvilágítás is.

[+]

Használat közben

A Huawei a két ventilátorral dolgozó, viszonylag nagy teljesítményű hűtőrendszert inkább a csendre, mintsem a maximális teljesítményre hangszerelte, ami ugyan a számítási kapacitást némileg csökkenti, de így nemcsak alacsony, de még egész magas terhelés mellett is kifejezetten halk marad a MateBook, kicsit is zajosabb környezetben gyakorlatilag észrevétlen marad működése.

Mint az alábbi grafikonokon is látszik, a Performance üzemmód bekapcsolása elsősorban a CPU tempóját befolyásolja: normál üzemben 25, tuningolva 30 watt körüli fogyasztásokat láthatunk hosszabb távon, és ennek megfelelően emelkedik a processzor hőmérséklete és órajele is. Fontos, hogy a terhelés elején mindkét profil ugyanazokkal a paraméterekkel dolgozik, de normál üzemben ezt a tempót csak körülbelül fél percig tartja, míg Performance módban bármeddig.

A burkolat, ahogy azt az ilyen kialakítású notebookoktól megszokhattuk, egyben hőátadó felületként is viselkedik, aminek előnye a hűvösebb CPU, hátránya viszont, hogy notebook elég érezhetően melegszik, alul és felül is találhatunk 40 °C körüli helyeket, de a csuklótámasz sem éppen szobahőmérsékletű.

[+]

Bevitel, hang, üzemidő, értékelés

Billentyűzet, tapipad

Természetesen a Huawei a billentyűzeten sem változtatott az elmúlt időszakban, ami egyáltalán nem probléma, ugyanis egy alapvetően egész jól használható klaviatúrát kapunk, széles, kissé rövid úton mozgó gombokkal, melyek mögül a háttérvilágítás sem hiányzik.


[+]

Ahogy azt a szériától megszokhattuk, a bekapcsológomb egy „okostelefon szintű” ujjlenyomat-olvasót is magában foglal, mely megbízhatóan és villámgyorsan működik, egy érintéssel elintézi nekünk a beléptetést például a Windowsba. A tapipad kiváló, reszponzív, pontos, és felülete is nagyon jól eltalált textúrájú. Gombjai integráltak, de ez a felület nagy, 120 x 72 mm-es mérete miatt kevéssé zavaró.

A hangszórók az alsó burkolat két elülső oldalára kerültek – maximális hangerővel, dinamikával jól el is látják a MateBookot, hordozható számítógépek viszonylatában a hangminőséget egész jónak ítéljük.

Üzemidő

Az 55 Wh kapacitású áramforrás 2021-ben erős közepesnek számít a kisméretű, viszonylag jól hordozható notebookok között, de az alapvetően energiatakarékos hardvernek köszönhetően ez elég arra, hogy egy munkanapot akár töltő nélkül is abszolválhassunk.

Értékelés

Ha a főbb komponenseket nézzük, akkor a MateBook 14-nek nincs igazán könnyű dolga, a Core i5-1135G7-re építkező, 14”-es notebookok között hasonló felszereltséget jóval olcsóbban is kaphatunk már, ráadásul ez a gép még csak nem is nevezhető igazán újnak, hiszen egy 2020 végén bemutatott platformot építettek a korábbi generáció vázába. Egyes paraméterei ennek megfelelően kissé szegényesek: kevés a csatlakozó, a billentyűzetbe integrált webkamera egyre inkább csak hátrányt jelent, üzemideje pedig csak közepes.

Mindez persze nem jelenti azt, hogy ez egy gyenge vagy rossz notebook lenne: mint hordozható számítógép, teljes mértékben használható, és sok pozitívummal is rendelkezik. Ilyen például az összeszerelés, a kidolgozás minősége, mely több szegmenssel feljebb is megállná a helyét, de ide sorolhatjuk a tapipadot és a kiváló ujjlenyomat-olvasót is.


[+]

Ne feledkezzünk meg a kijelzőről sem: a 3:2 képarány munkára, de a web olvasgatására is sokkal jobb, mint az elterjedtebb, szélesebb megoldások. A panel minősége kifejezetten jó, fénysűrűsége, kontrasztja kiváló és színhűsége is megfelelő, egyedül a színtér az, ami lehetne kicsivel nagyobb. Igaz, ez nem egy kifejezetten grafikai munkára szánt notebook, így ez nem is róható fel neki igazán. Összegezve tehát a MateBook 14 2021 egy külsőleg felső-, belsőleg középkategóriás notebook, nagyjából a kettő közé belőtt árral.


Huawei MateBook 14 (2021) notebook

Wombath

A Huawei MateBook 14 (2021) notebookot a Huawei hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés