Hang, üzemidő és értékelés
Hangszórók
Míg a Matebook X Pro esetében a hangsugárzók a billentyűzet két oldaláról felfelé néztek ránk, addig a Matebook 13-nál ezek a megszokott helyre, a gépház aljára kerültek, ami némileg ront a hangminőségen. Tegyük hozzá, hogy notebookról van szó, így persze a drágább változat sem épp egy high-end hangsugárzó, tehát ha többre vágyunk, mint némi háttérzenére, pár YouTube-klip megtekintésére vagy VoIP telefonálásra, akkor úgyis más megoldás után kell néznünk. Erre ott a 3,5 mm-es hangcsatlakozó, esetleg a Bluetooth, vagy megfelelő adapterrel valamelyik Type-C konnektort is beáldozhatjuk.
Hirdetés
Üzemidő
Középkategóriás notebookjába átlagos, 41 Wh-s kapacitású akkumulátort szerelt a Huawei, amely viszont a takarékos hardvernek köszönhetően egész szép eredményeket ért el az üzemidőt vizsgáló tesztben.
Bár a számokból úgy tűnik, hogy egy egész munkanapot töltő nélkül csak nagy odafigyeléssel úszunk meg, az energiatakarékossági beállítások módosításával és a fényerőt állító automatika bekapcsolásával ez még pont belefér a gép képességeibe, ráadásul az egyre növekvő számú, USB-PD szabványú töltőnek köszönhetően nem is feltétlenül muszáj a notebook saját, 65 wattos tápegységét hordoznunk. A töltési idő egyébként imponálóan rövid, különösen akkor, ha figyelembe vesszük, hogy az 50%-os töltöttség eléréséhez kevesebb mint fél óra is elegendő.
Értékelés
Hiába nem annyira profi, mint a Matebook X Pro, szerintünk mégis ez a notebook a jobb választás: alig valamivel gyengébb, miközben csak feleannyiba kerül, így egyértelmű, hogy melyik éri meg jobban az árát.
Külön érdekes, hogy a két hardver között a mért – és érezhető – teljesítményben mennyire kicsi az eltérés. Hiába a jóval erősebb processzor a drágább notebookban, a sok throttling miatt elveszti fölényét, a több memória és a Core i7 előnye inkább csak komoly erőforrásokat igénylő alkalmazásokban mutatkozhat meg, mint ahogy a dedikált GPU-t is csak ezeknél tudnánk kihasználni. A Matebook 13-at választók nagy részének azonban alighanem ritkán van szüksége ezekre, így a kétszeres árat is nehéz indokolni feléjük. A notebook javára írható kivitele is, amin egyáltalán nem érződik a spórolás, ugyanolyan profin összerakott hatást kelt, mint az X Pro.
A mellékelt adapter bővíti a konnektorkínálatot [+]
Nem mehetünk el ugyanakkor szó nélkül a számunkra legfájóbb változtatás mellett: a rendelkezésre álló csatlakozók kínálata rendkívül szűkös, és ugyan érthető, ha a Huawei nem akarja pontosan azt adni féláron, mint az X Próval, egy harmadik, Type-A konnektor talán még belefért volna a költségvetésbe (tegyük hozzá: ennek hiányát a dobozban mellékelt Type-C-HDMI/D-Sub/Type-A adapter némileg enyhíti). Megosztó lehet a kijelző is: míg sokan professzionális felhasználásnál szeretik a 3:2-es képarányt, a Matebook 13 már inkább általános célú gép, ilyenkor pedig ez a szokatlan forma hátrány lehet, a filmek, a sorozatok, a YouTube mind-mind hasznos területet veszít. Ugyanakkor weboldalaknál, szöveges dokumentumoknál kényelmesebb, fotószerkesztésnél pedig a felhasznált kamera beállításaitól függ, hogy melyik az ideális.
Huawei Matebook 13 notebook
Wombath
A Huawei Matebook 13 notebookot a Huawei Magyarország bocsátotta rendelkezésünkre.