Huawei Matebook 13: csúcsról középre

Nagyon jól sikerült, de méregdrága a Matebook X Pro. Most viszont itt egy olcsóbb testvér, hasonló tudással!

Tapasztalatok

Kijelző

Már említettük, hogy a Matebook 13 a Matebook X Próhoz hasonló, szokatlan, 3:2-es képarányú panelt használ, pont úgy, mint a Microsoft is például a Surface Book 2-nél. Mondjuk a felbontás lényegesen kevésbé prémium, mint azoknál, „csak” 2160x1440 pixelt kapunk, azaz a WQHD felbontás széltében „levágott” változatát. Ez azonban egy 13 hüvelykes képátlón bőven elég ahhoz, hogy pixelezettségtől mentes képet kapjunk.


[+]

A panel a Chi Mei Innolux gyártmánya, és az előlap 88 százalékát foglalja el. Paramétereiben némileg visszalépést jelent a Huawei drágább notebookjába épített modellhez képest, ugyanis „csak” 342 cd/m² maximális fénysűrűséget és 1017:1 kontrasztot kínál.


[+]

Valamivel kevésbé jó a színhűség is, de nem jelentősen, egyedül a kék tartományban tapasztalható jelentősebb eltérés az ilyen téren kiváló Matebook X Próhoz képest, és a háttérvilágítás egyenletessége is megfelel a normáknak.

Használat közben

Jobb is, de rosszabb is a Matebook 13, mint az X Pro: az alul elhelyezett szellőzőnyílások, a GPU hiánya és a gyengébb processzor mindenképpen segíti a hűtést abban, hogy ne legyen szükség állandó throttlingra a CPU megfelelő hőmérsékleten tartásához, ugyanakkor ez a hűtés terhelés alatt meglehetősen kellemetlen, sivító hanggal hívja fel magára a figyelmet.

Matebook 13 burkolatának hőmérséklete terhelés nélkül Matebook 13 burkolatának hőmérséklete terhelés nélkül
Matebook 13 burkolatának hőmérséklete terhelés nélkül [+]

Normál körülmények között a gép alapvetően zajtalanul dolgozik, 22 °C-os szobánkban a csuklótámasz hőmérsékletét terhelés nélkül 27 °C-nak mértük. A teljes egészében alumínium kivitel elég jó hőelosztó képességű, így nincsenek feltűnően melegebb vagy hidegebb pontok. Hasonló a helyzet az alsó burkolaton is, itt azonban már érezhetőbb az eltérés, hiszen hátul, a hűtés közelében pár fokkal melegebb a felület, de a hőmérséklete bőven a megengedhető tartományban marad. A CPU ez idő alatt 40 °C körül ingadozott

Matebook 13 CPU hőmérséklete terheléstől függően
Matebook 13 CPU hőmérséklete terheléstől függően [+]

Matebook 13 CPU órajelének változása a terheléstől függően
Matebook 13 CPU-órajelének változása a terheléstől függően [+]

Terhelésnél viszont pillanatok alatt 92 °C-ra emelkedett a hőmérséklet, melyet csak throttling segítségével tud a Matebook 13 kordában tartani. Az órajel rövid időre 3,7 GHz-re ugrott, majd innen csökkent hosszabb távon 2,9 GHz-re, miközben a hűtés körülbelül 10 másodperc késlekedéssel kapcsolt. Ekkor érkezett meg a már említett sivító, de legalább nem túl hangos zaj, és vele a throttling jelentette gondok és a magas hőmérséklet gondja is megoldódott, igaz, elég érdekes módon: a CPU órajele 2,2-2,6 GHz-es „hullámokban” váltakozott, ahogy a láthatóan a hőmérsékletre koncentráló vezérlés igyekezett 74-75 °C között tartani a CPU-t az órajel változtatásával. Sokáig várakozva azért beállt az egyensúly – ez 2,3 GHz-et és 71 °C-os hőmérsékletet jelentett a CPU szemszögéből.

Matebook 13 burkolatának hőmérséklete terhelés közben Matebook 13 burkolatának hőmérséklete terhelés közben
Matebook 13 burkolatának hőmérséklete terhelés közben [+]

Jó pont, hogy a felső burkolat ilyen használat során sem lesz kellemetlenül forró, bár jelentősebb eltérések alakulnak ki, a jobb oldali csuklótámasz például 37 °C-os és a bal oldali rész 32 °C-os hőmérsékletei között. A legmelegebb ponton, a billentyűzet jobb felső részén 42 °C-ot mértünk, ez is elviselhető még, míg alul a hűtés alatt 45 °C lett a maximális érték.

Billentyűzet, beviteli eszközök

A noteszgép billentyűzete nagyon hasonlít a drágább csúcsmodellére, kiosztásban például meg is egyezik, persze a webkamerát rejtő, F6 és F7 közé ékelődő gombot leszámítva. A klaviatúra jó, persze a rendelkezésre álló hely miatt rövid úton jár, de határozott visszajelzést ad, a gombok nem lötyögnek.

A billentyűzet felett jobbra fent kiválóan működő ujjlenyomat-olvasóval kombinált bekapcsológombot találunk, ami nagyon kényelmes megoldás, szerintünk kényelmesebb, mintha a tapipadra vagy a csuklótámaszra került volna. A tapipad keskenyebb (mérete 105 x 60 mm), mint a 0,9”-kel nagyobb képátlójú X Prónál, de hasonlóan jól működik, és többféle gesztust is támogat, viszont a sarkokba integrált gombok egy kicsit keményebbek a kelleténél.


[+]

Felhívnánk még a figyelmet a jobb csuklótámasz alsó részén feltűnő Huawei Share matricára, melynek jelentőségéről és a Huawei Share megoldás működéséről a notebook bemutatójának kapcsán már írtunk. A rendszerről röviden annyit, hogy okostelefonok NFC-alapú, egyszerű párosítását, és a két eszköz között az adatok gyors átvitelét teszi lehetővé. A dolog működik, de jelenleg csak Huawei telefonokkal, és azokból is csak a már EMUI 9-et használó változatokkal. Szerintünk felesleges korlátozás ez a gyártó részéről, főleg ennél a notebooknál, ahol a csatlakozók száma ennyire limitált.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés