Külső
Amikor 2012 végén nagyjából 4 milliárd dolláros áron hozzájutott a Disney birodalom a Lucasflimhez és vele a Star Wars univerzumhoz, világos volt, hogy a 2015 végére meghirdetett újabb Csillagok Háborúja filmmel egy óriási, kiegészítőkre épülő bizniszgépezet indul majd el. Ennek egyik része lett a HP-vel közösen elkészített notebook is, amit még tavaly októberben harangoztak be, és az új trilógia első részének hazai premierjekor nálunk vendégeskedett egy kicsit.
Alapvetően egy HP Pavilion 15-ről van szó, amit az Erő sötét oldalának stílusában díszítettek ki. Meg kell hagyni, kifejezetten jól sikerült a dizájn, aminek kulcsszereplői a Sötét Oldal fő karakterei, vagyis Darth Vader és a birodalmi rohamosztagosok, a notebook dobozán pedig feltűnik Kylo Ren maszkja is. Alaposan odafigyeltek a részletekre, a notebookot védő habszivacsokba például TIE vadászt faragtak, a csomagnak pedig egy menő notebookskin is a része. Egyes országokban jár hozzá még a HP Z4000-es egerének Vader nagyúrral díszített változata, nálunk ezt külön lehet megvenni. Legalábbis a készlet erejéig, mert az egyedi dizájnos notebook csak korlátozott példányszámban érhető el.
Érintésre kicsit érdekes, matt a fedél, belül a csuklótámasz és a billentyűzet környéke viszont selymes, enyhén csúszós. Határozottan jól választották ki a 15,6 hüvelykes kijelző paneljét, ami Full HD felbontású, matt felületű és IPS technológiás. Alatta a klaviatúra gombjai vörös pereműek, háttérvilágításuk is ilyen színű. A csuklótámaszba a lehetségesnél lényegesen kisebb touchpadet vágtak, érintőfelületbe integrált gombokkal.
Csatlakozók terén az elvárható szintet hozza az egyedi festésű Pavilion 15. Három USB aljzatából kettő gyors, USB 3.0-s, a régi D-Sub képkimenetet elhagyták róla, csak HDMI van. Szerencsére az Ethernet port viszont nem maradt le, ráadásul gigabites sebességű. A két és fél centiméter vastag gépházba lazán belefért az optikai meghajtó és a tisztességes méretű szellőráccsal felszerelt hűtés. A gép alján viszont nincs szerviznyílás, a memória bővítéséhez, merevlemez cseréjéhez vagy éppen a hűtés tisztításához le kell szedni a teljes, oldalakkal közös elemet alkotó fenéklemezt, amit tíz csavar tart. Legalább az akku leszedhető kívülről, de sajnos mindössze 41 wattórás.
Teljesítmény
Friss notebook a Star Wars mintás HP, ezért Skylake-alapú, hatodik generációs Core i lapkák hajtják, konkrétan Core i5-6200U vagy i7-6500U. Idehaza csak Core i5-tel láttuk, ami mellé elég szokatlan, 2+4 GB-os memóriakonfigurációt adnak, ráadásul nem DDR4, hanem DDR3 modulokkal. A matt, Full HD monitor meghajtásáról alapból az Intel HD Graphics 520-as IGP-je gondoskodik, de van GeForce 940M külső grafikus alrendszerrel ellátott verzió is, mint amilyen a mi tesztgépünk volt. A felszerelést 1 TB-os merevlemez, egy adatfolyamos, ac-s Wi-Fi modul, DVD-író és 41 wattórás akkumulátor egészíti ki.
Termék megnevezése | HP Star Wars Special Edition (Pavilion 15) notebook |
---|---|
Processzor | Intel Core i5-6200U – 2,3/2,8 GHz |
Memória | 4+2 GB – két DDR3 memóriafoglalat |
Kijelző |
15,6"-os 1920x1080, matt IPS panel |
Grafika | Intel HD Graphics 520 – integrált NVIDIA GeForce 940 2 GB DDR3 RAM – különálló |
Adattároló | 1000 GB HDD – SATA 3.0 |
Optikai meghajtó | DVD-író |
Kommunikáció | Intel ac-s Wi-Fi, Bluetooth 4.0, Realtek Gigabit Ethernet |
Interfészek | - 2 db USB 3.0, - 1 db USB 2.0, - HDMI képkimenet, - audio ki- és bemenet |
Extrák | webkamera, kártyaolvasó, billentyűzetvilágítás, Star Wars témájú festés és digitális tartalom, Star Wars témájú ajándék tok |
Akkumulátor | 4 cellás – 41 Wh |
Méret | 384,5 x 261,1 x 25,2 mm |
Tömeg | 2,09 kg |
Operációs rendszer | Windows 10 Home |
Gyártó honlapja | www.hp.hu |
Termék honlapja | Star Wars Special Edition notebook |
Fogyasztói ár | 280 000 Ft |
Garancia | 2 év |
Korábban már alaposan leteszteltük a hatodik generációs Core i, tehát Skylake mobil processzorokat, így a 15 wattos TDP fogyasztási osztályba tartozó Core i5-6200 elemzésére most nem térnénk ki újra. Azt kell róla tudni, hogy normális hűtés mellett 2,7 GHz-es órajelen ketyeg, támogatja a Hyper-Threadinget, így akár komolyabb számítási teljesítmény igénylő feladatokra is befogható. Ha DDR3 memóriával párosítják, akkor számottevően nem gyorsabb az előző, Broadwell generáció képviselőinél, DDR4 RAM-mal viszont a komoly memória-sávszélességet igénylő feladatokban akár 20%-kal is fürgébb lehet elődjénél.
Eleinte kicsit furcsa volt számunkra a HP Star Wars gépének lassúsága. Több Skylake processzoros laptop is járt már nálunk, azok valahogy pattogósabban reagáltak utasításainkra. Aztán egy csendesebb pillanatban rájöttünk a jelenség okára: itt bizony serényen kalapáló merevlemez dolgozik, eddig pedig úgy alakult, hogy a Skylake tesztgépek mind SSD-vel jöttek. Bizony, a flash-alapú tároló a processzornál és a memóriánál jobban befolyásolja egy számítógép sebességérzetét, mert hagyományos merevlemeznél leggyakrabban az adattár a szűk keresztmetszet. Kár, hogy nem fért az egyébként elég vaskos gépházba egy M.2 SSD foglalat.
Az Intel HD Graphics 520 integrált grafikus mag és a GeForce 940M teljesítménye sem ismeretlen számunkra, korábban már elemeztük őket. Az Intel jó nagyot lépett előre processzorba ágyazott megoldásával, a néhány éves játékok kisebb felbontáson akár közepes minőségi beállítás mellett is elfutnak rajta. Persze az olyan komolyabb tételeknél, mint mondjuk a Far Cry 4, már jól jön a közepes GeForce tudása, habár csodára ettől sem szabad számítani, de azért 1366x768 pixelen, alacsony részletesség mellett eléri a 30 fps-es átlagot. A mellékelt kijelző natív, Full HD-s felbontásának kihasználása csak a régi játékokban esélyes.
Nagy alapterületű, aránylag vaskos gépről van szó, ezért elég jó hűtési képességeket vártunk a Pavilion 15-től, amiben ráadásul nincs is túl komoly hardver. Nyugalomban, 22 °C-os szobahőmérséklet mellett ugyan nem állt meg hűtőventilátora, de szép csendben dolgozott, ezért hallatszott mellette a merevlemez percegése. Félórányi CPU-terhelés hatására alig melegedett 60 °C fölé a központi egység, a hűtés 24 dB-es zajszintje is rendben van, hangszíne viszont az ideálisnál magasabb, ami egyeseket zavarhat.
Amikor az IGP-t játékkal (Metro Last Light) terheltük, a CPU tartotta 2,7 GHz-es órajelét, a hűtés pedig elfogadható szintre, 28 dB-re hangosodott. AIDA64-gyel dolgoztatva viszont a 15 wattos TDP keret miatt a CPU-részleg 1,5-1,6 GHz-re lassított, a hűtés pedig a kissé már zavaró 33 dB-re hangosodott. Ezen a zajszinten dolgozott a HP notebook a GeForce 940M-et használva is, ekkor viszont a játékos és AIDA64-es körben is 2,7 GHz-en maradt a CPU. Jó hír, hogy a gépház egyetlen pontja sem melegedett 40 °C-ig, az IGP-t használva pedig 1-2 °C-kal alacsonyabb értékeket mértünk a fenti ábrán látható, külön grafikus kártyás számoknál.
Gyakorlati tapasztalatok
Aki kicsit is fogékony rá – és nyilván ilyen emberek(nek) veszik ezt a gépet –, azt biztosan el fogja varázsolni a Star Wars témájú HP notebook külseje. A találkozás első pillanatait biztosan a csinos burkolat határozza meg, szerintünk a fedél érdes és a csuklótámasz selymes tapintása még egy szintet ad neki, a következő réteget pedig a laptopra telepített filmes tartalom jelenti. Mindenki talál majd neki tetsző hátteret, jók a különböző apró hanghatások is, amelyeket egy témaválasztóban lehet bekapcsolni. Aztán van bőséges képanyag, ebből a legjobbak talán a régi, eredeti sorozat, kézzel készített vizuális hatásait bemutatók. Kapunk egy adag filmelőzetest és könyvrészleteket, valamint további apóságokat, melyekből az alábbi videóban adtunk egy kis ízelítőt.
A csinos külső alatt a HP Pavilion 15 notebookja rejtőzik, ami egy teljesen átlagos, középkategóriás, multimédiás masina. Nem sokat változott az elmúlt évek és Core i processzorgenerációk alatt, formájában semmi különleges nincs, legfeljebb a fedél és az alsó rész találkozásánál keletkező ív nevezhető egyedinek. Elég vaskos a gépház, így a karcsúsággal nem lehetett trükközni, cserébe viszont elfogadhatóan masszív a gépház. A zsanér nem valami kecses, de legalább szépen teszi a dolgát. Komolyabban csak az illesztések minőségébe lehet belekötni, a gép jobb oldalon lévő, működést jelző LED-ek például átvilágítanak a felettük lévő illesztési házagon.
Jól illik a 15,6 hüvelykes kijelzőmérethez az 1920x1080 pixeles felbontás. Akinek jó a látása, annak az egyes programok felületét még minidig szétziláló nagyítást sem kell bekapcsolnia, mert a 140 ppi körüli pixelsűrűség a notebookoknál jellemző, 40-60 centiméteres nézési távolságból nagyjából olyan, mint ha egy 22 hüvelykes, asztali Full HD monitort néznénk 60-80 centiméterről. Ráadásul a felülete matt, IPS panelje révén pedig elég korrektek a betekintési szögei és színvisszaadása. Maximális, 265 cd/m²-es fényereje és 700:1 kontrasztaránya is elfogadható, bár egyik sem világszuper érték. Nem varázsoltak el minket különösebben a Bang & Olufsen névvel fémjelzett hangszórók, bár ez nem a gyengeségüket jelenti, hanem inkább azt, hogy az utóbbi időben a multimédiás notebookok hangzásvilága hatalmasat fejlődött. Azért egy kis játékhoz, sőt akár némi filmnézéshez is bőven elegendőek lesznek.
Amellett, hogy a vörös kerettel és vörös világítással elég mutatós, használatra is korrekt a HP Star Wars notebook – és feltehetően hasonló képességű a többi Pavilion 15 – billentyűzete. Alapja nem hajlik, nem horpad számottevően még heves gépelés hatására sem, a gombok nyomásútja és nyomáspontja középkategóriás szinten szerintünk elfogadható. Hasonló a helyzet a touchpaddel is, annak viszont van két, egymással összefüggő gyengéje. Ha ilyen kicsi, akkor tehettek volna alá külön gombokat, vagy ha pedig már ilyen integrált gombos, akkor jobban széthúzhatták volna, hiszen alul és felül is maradt hely a terpeszkedésre.
Kicsit aggódtunk, amikor megláttuk, hogy csak 41 wattórás akkumulátort szerelt a HP a notebook farára, hiszen a nagyfelbontású IPS kijelző és a különálló grafikus kártya extra fogyasztást jelent. De ma már elég fejlett minden komponens energiagazdálkodása, így ezzel a kis akkuval is tízórás nyugalmi üzemidőt értünk el. Videózással ez majdnem a felére csökkent, de az öt és fél órás eredmény még elfogadható. Majdnem ennyit – úgy 3-5 órát – tudhat a gép közepes terheléssel, internetezgetés, irodai munkavégzés közben. Ha viszont alaposan odacsapunk neki, két órán belül vége az akkunak, a GeForce-ot is beröffentve pedig egy óra alatt elfogy az energia. Visszatáplálásához nagyjából két óra kell, de egy óra alatt 5%-ról majdnem 80%-ig jutottunk.
Értékelés
Jó kis Star Wars csomagot épített fel a HP Pavilion 15-ös notebookja köré, ami egyébként egy átlagos, középkategóriás, multimédiás, 15,6 hüvelykes modell. Szerintünk nagyon csinos lett a festés, a felületek kialakítása is kellemes, a mellékelt tok kedves és hasznos kiegészítő. A gépen található digitális tartalom színes, sokféle, a Star Wars rajongók többségének biztosan tetszeni fog, csak a legfanatikusabbak találhatják majd kevésnek.
Meglehetősen átlagos az a notebook, amire a szuper gúnyát húzták, de hát a Pavilion 15-nek pontosan ez a feladata. Egy olyan kialakítású és vonalvezetésű laptop, ami semelyik irányban nem lóg ki a sorból, így van a legnagyobb esélye minél szélesebb vásárlóközönségnél sikert aratni. Kidolgozása rendben van, egyedül az illesztési hézagokra lehet némi panasz. Gépháza elég masszív, zsanérja stabil, beviteli eszközei megfelelően teszik a dolgukat, akárcsak a Full HD-s monitor. Persze valószínű, hogy a Pavilion 15 alap, 1366x768 pixeles TN panelje azért szerényebb.
Kicsit aggódtunk az akku kapacitása miatt, de végül is a vegyes használatnál várható 3-5 órás üzemidő és az akár tízórás maximum egyáltalán nem rossz. Aki bővítésben – elsősorban a merevlemez SSD-re cserélésében – gondolkodik, annak meg kell majd bontania a gépházat, ezt megoldhatták volna elegánsabban, bár lassan hozzá kell szoknunk, hogy a könnyű bővíthetőség is a vállalati notebookok extrája lesz csak; cserébe legalább a normális felbontású, matt kijelzőt egyre több kommersz gép visszakapja mostanában.
Árban sajnos megjelenéséhez hasonlóan extra a HP Star Wars témás notebookja. A nálunk járt Core i5-6200U processzoros, 4+2 GB memóriás, 1 TB-os merevlemezes, GeForce 940M-es verzió a Full HD kijelzővel és Windows 10 operációs rendszerrel nagyjából 280 000 forintba kerül. Hasonló összeállítás a filmes extrák nélkül, egy generációval régebbi Core i5-5200U processzorral nagyjából ötvenezer forinttal olcsóbban kihozható, viszont Skylake-alapon egyelőre még nincs más Pavilion 15 a piacon, és a konkurensek is váratnak magukra. Összességében nekünk a HP Star Wars notebookja tetszett, aki szereti ezt a témát, könnyen lehet, hogy a felárat is hajlandó megfizetni érte.
HP Star Wars Edition notebook
rudi
A HP Star Wars Edition notebookot a HPShop.hu bocsátotta rendelkezésünkre.