HP EliteBook 840 G1 – könnyű laptop munkára

Hűtés, akkumulátor

Nyugalmi állapotban teljesen néma volt a HP EliteBook 840, és 22 °C-os tesztkörnyezetünkben ezt a kedvező állapotát tartotta alacsony terhelés mellett is. Felülete eközben minden pontján a langyosnak sem mondható, 30 °C-os érték alatt maradt, ahogy egy vállalati notebooktól azt el is várja az ember.

A Core i5-4300U processzort teljesen kihajtva nagyjából fél percig kellett arra várni, hogy a hűtés megszólaljon. Ez az idő elég sok számításigényes feladatra elegendő, vagyis löketszerű rövidebb terheléseket is némán tűrt a tesztgép. Alapszintű hűtési hangja sem volt vészes, csak csendes környezetben hallatszott felhasználói (úgy félméteres) távolságból. Nagyjából kétpercnyi hajtás után hangosodott egy kicsit a ventilátor, de szerencsére még ekkor is az alig hallgató, 20 dB-es szinten dolgozott csak, és hangja egyáltalán nem volt sivítós, ahogyan más vékony notebookoknál lenni szokott. Tíz perc folyamatos terhelés kellett ahhoz, hogy a hűtés elérje a még mindig nagyon halk, 22 dB-es szintet, és innen már félórás terhelési tesztünk alatt nem hangosodott tovább. A gépház eközben a billentyűzeten és a fenéklemezen sem melegedett az elfogadható 40 °C-os szint fölé. Mindeközben a processzor 67 °C-ig, az SSD 42 °C-ig melegedett, ami szintén nem vészes.

Nem meglepő, hogy ilyen jó hűtéssel látták el a HP EliteBook 840-et, hiszen a processzor mellett egy elég komoly grafikus alrendszert is hűtenie kell, ha tesztpéldányunkhoz hasonlóan a Radeon HD 8750M-et is beleszerelik. Ezt meghajtva már rövid idő után 31 dB-en pörgött a hűtés, ami csendes környezetben zavaró, hangos irodában is érzékelhető. Szerencsére ennél már nem lett hangosabb a hűtés félórás tesztünk alatt, a billentyűzeten 42 °C-os, a fenéklemezen 44°C-os maximumot mértünk, ami ölben tartva nem kellemes, de elviselhető. A processzoron ezúttal 75 °C-os csúcshőmérsékletet mértünk, ami még elfogadható, thermal throttling jelét nem tapasztaltuk.

Tesztgépünk a legkisebb, 24 wattórás kapacitásával inkább tabletekbe illő akkumulátorral érkezett. Persze ennek is van előnye, mert ezzel szerelve a gép súlya nem éri el az 1,6 kilogrammot. Nyugalomban, minimális fényerejű kijelzővel és kikapcsolt Wi-Fivel még ez a pici akku is elég volt hétórányi üzemidőhöz, HD videó lejátszással majdnem három és fél órát bírt, a CPU teljes terhelésénél viszont 56 percre, a grafikus kártyát is bevetve 40 percre csökkent az életképessége egyetlen töltéssel.

Az akku kapacitásából és a üzemidőkből 3,4 wattos nyugalmi, 7,1 wattos videós és 36 wattos (csak CPU-t hajtva 26 wattos) teljes terheléses fogyasztás jött ki, ami még a Haswell processzoros notebookok között is nagyon jónak számít. A hazai forgalomban kapható EliteBook 840-ek 50 wattórás alap akkumulátorával úgy 14 órás nyugalmi, hétórányi videós, és másfél-két órás csúcsterheléses üzemidőre lehet számítani, ami a külső, 60 wattórás teleppel akár meg is duplázható.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • HP

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés