Nukleáris mod, relaxáló fejmasszázs

Héten történt: DP 1.3, TransferJet, Metal, DX 11.3

A múlt héten arról számoltunk be, hogy egymást érik a különféle kiállítások és hasonló fontos események, de ha bárki azt hitte, hogy a sornak vége van az IFA-val vagy éppen az IDF-fel, az bizony tévedett! Erre a hétre is jutott ugyanis nagyszabású rendezvényből és kiállításból, ám ezúttal a fotós világ eseményeire koncentrált a szakma a kölni Photokinán, ahonnan a Digicam rovatunk keretein belül szállítottunk információkat. Számos újdonság sorakozott fel a gyártók kínálatából, amelyek ömlesztve itt találhatóak.

A héten számos technológiai újdonságról számoltunk be, amelyek több szektort is érintenek. A házimozik és megjelenítők iránt érdeklődők számára rögtön itt van a DisplayPort 1.3 szabvány felbukkanása, amit sokan régóta vártak már, hiszen a HDMI 2.0 mellett ez lesz a jövő egyik meghatározó szabványa, aminek képessége túlmutathat a kép- és hangátvitelen. Szintén kijelzőhöz kapcsolódó technológia a korábban már bemutatott Adaptive-Sync, aminek a teljes körű kihasználásához szükséges vezérlőchipek gyártására szakosodás mellett tette le voksát három cég is. Hogy egészen pontosan miért is van erre szükség, erről is beszámolunk hírünkben. Ha már csatlakozókról és szabványokról beszélünk, a héten az IDF apropójából újból előkerült a szintén adatátvitelre szolgáló Thunderbolt is, aminek még mindig nem sikerült betörnie a PC-s piacra, és nagyon úgy tűnik, hogy karrierjét tekintve ez lesz az új FireWire.

Bővítette a héten az SD-kártyákért felelős szervezet, az SDA az SDIO specifikációit is, aminek mostantól része a vezeték nélküli, gyors adatmásolást lehetővé tevő TransferJet. Nem elhanyagolható szempont, hogy a TransferJet-kompatibilis kártyák és eszközök felbukkanása alapjaiban befolyásolhatja az SD-kártyás adattárolást és a rajtuk található adatok továbbítását.

A hét egyik legaktívabb szereplője a Samsung volt, több területen is tudott újdonságot mutatni. A memóriagyártó részleg a mobilgépeknél fontos, kisebb helyigényű, alacsonyabb fogyasztású, 6 gigabites LPDDR3 memóriák tömeggyártásának megindításáról számolt be, a monitorokkal foglalkozó egység pedig a hajlított PC-s kijelzők érkezését erősítette meg. Továbbá egy új, saját tervezésű Exynos rendszerchippel is előrukkoltak, illetve egy saját tervezésű, integrált grafikus vezérlőn is dolgoznak a pletykák szerint.

Ami az API-kkal kapcsolatos híreket illeti, az egyik ezek közül az Apple nem is olyan régen prezentált Metal API-ját érinti, ugyanis az A7 és A8 rendszerchippel rendelkező eszközökre – az iOS elérhető legújabb frissítésével – megérkezett az alacsony szintű hardverhozzáférést biztosító grafikus API, aminek képességét pár programban rögtön a frissítést követően lehet kamatoztatni. Emellett a Microsoft saját API-ja, a DirectX is hallatott magáról, ám ezúttal nem a 12-es, hanem a 11.3-as verziót leplezte le a vállalat, ami várhatóan a következő Windowsban debütálhat, ami a hírek szerint a vártnál előbb érkezhet.


Epic Zen Garden

Végül a hétre jutott egy kicsit a balhékból is: egy kis pereskedés van kibontakozóban, méghozzá az ASUS részéről. A gyártó az X99-es alaplapoknál alkalmazott, úgynevezett OC Socket szabadalomsértése miatt perelné a többi gyártót, akik az exkluzívnak számító, levédett technológiát saját alaplapjaikon is alkalmazni kívánják. Persze a jogi út csak az egyik lehetséges megoldás, van más út is a probléma rendezésére.

Zárásként pedig néhány további, válogatott hír a hét eseményeiből:

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés