Nukleáris mod, relaxáló fejmasszázs

Héten történt: DP 1.3, TransferJet, Metal, DX 11.3

A múlt héten arról számoltunk be, hogy egymást érik a különféle kiállítások és hasonló fontos események, de ha bárki azt hitte, hogy a sornak vége van az IFA-val vagy éppen az IDF-fel, az bizony tévedett! Erre a hétre is jutott ugyanis nagyszabású rendezvényből és kiállításból, ám ezúttal a fotós világ eseményeire koncentrált a szakma a kölni Photokinán, ahonnan a Digicam rovatunk keretein belül szállítottunk információkat. Számos újdonság sorakozott fel a gyártók kínálatából, amelyek ömlesztve itt találhatóak.

A héten számos technológiai újdonságról számoltunk be, amelyek több szektort is érintenek. A házimozik és megjelenítők iránt érdeklődők számára rögtön itt van a DisplayPort 1.3 szabvány felbukkanása, amit sokan régóta vártak már, hiszen a HDMI 2.0 mellett ez lesz a jövő egyik meghatározó szabványa, aminek képessége túlmutathat a kép- és hangátvitelen. Szintén kijelzőhöz kapcsolódó technológia a korábban már bemutatott Adaptive-Sync, aminek a teljes körű kihasználásához szükséges vezérlőchipek gyártására szakosodás mellett tette le voksát három cég is. Hogy egészen pontosan miért is van erre szükség, erről is beszámolunk hírünkben. Ha már csatlakozókról és szabványokról beszélünk, a héten az IDF apropójából újból előkerült a szintén adatátvitelre szolgáló Thunderbolt is, aminek még mindig nem sikerült betörnie a PC-s piacra, és nagyon úgy tűnik, hogy karrierjét tekintve ez lesz az új FireWire.

Bővítette a héten az SD-kártyákért felelős szervezet, az SDA az SDIO specifikációit is, aminek mostantól része a vezeték nélküli, gyors adatmásolást lehetővé tevő TransferJet. Nem elhanyagolható szempont, hogy a TransferJet-kompatibilis kártyák és eszközök felbukkanása alapjaiban befolyásolhatja az SD-kártyás adattárolást és a rajtuk található adatok továbbítását.

A hét egyik legaktívabb szereplője a Samsung volt, több területen is tudott újdonságot mutatni. A memóriagyártó részleg a mobilgépeknél fontos, kisebb helyigényű, alacsonyabb fogyasztású, 6 gigabites LPDDR3 memóriák tömeggyártásának megindításáról számolt be, a monitorokkal foglalkozó egység pedig a hajlított PC-s kijelzők érkezését erősítette meg. Továbbá egy új, saját tervezésű Exynos rendszerchippel is előrukkoltak, illetve egy saját tervezésű, integrált grafikus vezérlőn is dolgoznak a pletykák szerint.

Ami az API-kkal kapcsolatos híreket illeti, az egyik ezek közül az Apple nem is olyan régen prezentált Metal API-ját érinti, ugyanis az A7 és A8 rendszerchippel rendelkező eszközökre – az iOS elérhető legújabb frissítésével – megérkezett az alacsony szintű hardverhozzáférést biztosító grafikus API, aminek képességét pár programban rögtön a frissítést követően lehet kamatoztatni. Emellett a Microsoft saját API-ja, a DirectX is hallatott magáról, ám ezúttal nem a 12-es, hanem a 11.3-as verziót leplezte le a vállalat, ami várhatóan a következő Windowsban debütálhat, ami a hírek szerint a vártnál előbb érkezhet.


Epic Zen Garden

Végül a hétre jutott egy kicsit a balhékból is: egy kis pereskedés van kibontakozóban, méghozzá az ASUS részéről. A gyártó az X99-es alaplapoknál alkalmazott, úgynevezett OC Socket szabadalomsértése miatt perelné a többi gyártót, akik az exkluzívnak számító, levédett technológiát saját alaplapjaikon is alkalmazni kívánják. Persze a jogi út csak az egyik lehetséges megoldás, van más út is a probléma rendezésére.

Zárásként pedig néhány további, válogatott hír a hét eseményeiből:

Logout: DSD, tabletevolúció, Bitfenix, TravelMate

DSD: divatőrület vagy a zene új dimenziója? – szerző: tbsabo

Mindig is érdekeltek az új kütyük, ezért amikor először hallottam az SACD-ről, egyből elborította az agyamat a köd, pontosabban a bevezetését kísérő marketingkampány, és mit sem törődve azzal, hogy gyakorlatilag nem volt olyan lemez, amit le tudtam volna játszani, megvettem életem első SACD-lejátszóját. Még szerencse, hogy adtak vele három lemezt is.

Ennek már 15 éve. Azóta eljutottam a csúcs, csöves SACD-lejátszóig, és építettem ötcsatornás SACD rendszert is, mégsem tudtam igazán megkedvelni a formátumot. Az csak egy dolog, hogy a lemezek drágábbak voltak, mint egy normál CD, és a kínálat is jóval szűkösebb volt, a legfőbb problémám, hogy nem szólt úgy, ahogy azt a reklámokban ígérték.

Jól tudjuk, egy reklám mindig igazat állít, ezért először a Hi-Fi rendszeremben kerestem a hibát, majd magamban, de miután mindkettőt tökéletesnek találtam, arra kezdtem gyanakodni, mégis csak az SACD-vel lehet gond, pontosabban az SACD-lejátszóval.

A DSD: divatőrület vagy a zene új dimenziója? című írás folytatása ide kattintva olvasható.

Táblagépek evolúciója – szerző: HuMarc

Furcsa módon a táblagépek világában – csakúgy, mint az okostelefonoknál – az az általános vélekedés, hogy az első tabletet Apple logó díszítette. Ez sem előbbi, sem az utóbbi esetben nem igaz, ugyanis mindkét platformnak sokkal korábbra nyúlnak vissza a gyökerei, mint ahogy azt sokan sejtik.

Szeretném azonnal leszögezni, hogy ez a cikk nem a grafikus táblákról szól (mint a Pencept, az Apple Grapics Tablet vagy a jelenkori a Wacom táblák), amelyeket a számítógéphez csatlakoztatva egy beviteli eszközt kapunk, hanem a táblagépekről, amelyek önállóan is működőképesek!

A Táblagépek evolúciója című cikk ide kattintva olvasható.

Logout TV: Texas Instruments TravelMate 4000 WinSX – szerző: quailstrom

Azt hiszem, a gép kézbekapásának emléke megmarad bennem egy darabig. Épp aznap fejtettem ki a haveroknak a laptopok összes létező hátrányát. Aztán másnap beállítok ezzel. Habár a készülék mindnyájunknál idősebb, mégiscsak laptop, nem? Fel is lett emlegetve az elhangzott szidalmazás...

Először is kiemelném, hogy bizony már a Word 6 is automata menti a dokumentumot, nehogy má' elvesszen. Okos jószág ez. Mivel a cikket is rajta írom, onnan derült ki.

Szóval ez a cucc egy Texas Instruments termék, mint a címből is kiderült, a TravelMate márka viszont azóta átkerült az Acerhez, egészen pontosan 1997-ben. Jelen cikk témája pedig egy 1993. május feliratú burkolattal rendelkező '93-as modell. Természetesen megbontva már volt élete során, de azért feltételezem, a gyári burkolata van még rajta. A termékpaletta legalján helyezkedett el a WinSX, egyedüli szürkeárnyalatos kijelzős modellként akkoriban. Megfejelték még egy 486SX, azaz FPU-mentes (FPU: lebegőpontos számolóegység), 25 MHz-es CPU-val és egy Cirrus Logic 256 kB-os VGA-kártyával. Tehát egy igazi budget masina.

A Logout TV: Texas Instruments TravelMate 4000 WinSX című írás ide kattintva olvasható.

További érdekes olvasói írások:

Moddervilág: Nuclear Waste mod

Ezen a héten egy érdekes modot mutatunk a Logout terméséből. Ramses07 nagyon jól ismert alakja a hazai modderközönségnek, a Veletech moddingversenyeken és legutóbb a Cooler Master Egérmodding versenyen is megmutatta tudását. Legújabb alkotása, a Nuclear Waste mod mindössze két és fél hét alatt készült el. Az egyszerű kis Asus TM-250-ös ház posztapokaliptikus stílusban született újjá, bár ez a kifejezés ezúttal egy kicsit erős.

Mint mindig, most is vágással és darabolással kezdődött a munka, a gép vázát és burkolatát megszabadította a felesleges részektől. Az előlapon vízhűtéses-radiátornak, a tetőn ferdén beleállított merevlemeznek, az oldalfalon pedig két ablaknak kellett helyet csinálni, és átalakult az előlapi kezelőpanel megjelenése is.

Ezután a kisebb kiegészítők következtek, az előlapra például egy turbinát idéző, kerek elem került, az oldalsó plexiablakra pedig golyónyomokat kellett kialakítani. A hátsó rész és a hátsó ventilátor kerete is rácsból készült, és az SSD-re is jutott belőle. Némi erőszakot alkalmaztak a grafikus kártya hűtésének burkolatán, és a táp háza is átalakult.


Ezután pedig kezdődhetett a művelet leglátványosabb része, a festés. Szokás szerint alapozás volt az első lépés, majd pedig jöttek a kopottságot imitáló adalékok és jó adag maszkolás. Végül pedig speciális festékek gondoskodtak arról, hogy a gépház ne csak ütött-kopottnak, hanem koszosnak is tűnjön. Az egészet pedig védő lakkréteg borítja.


A végeredmény összeszerelve pedig fenemód látványos lett! Újra kiemelnénk, hogy ez a remek kis mod két és fél hét alatt készült el. További részletekért irány a Logouton olvasható munkanapló.


TGIF: relaxszemüveg, moduláris szintetizátor

Sokan vannak, akik egy hosszú, fárasztó munkanap végén nem vágynak másra, csak egy kellemes fejmasszázsra. Na pont őket célozták meg a 130 dollárba, azaz kb. 32 000 forintba kerülő Wireless Eye Massager with Soothing Sounds névre hallgató eszközzel.

A sokoldalú masina képes hagyományos módon, vibrálással stimulálni a fejbőrt és a szemhéjakat, emellett levegőt is tud a kívánt területekre fújni, sőt akár fel is tudja melegíteni azokat. Ráadásul rendelkezik beépített hangsugárzókkal, amelyek az előzetesen eltárolt természeti hangok, relaxációs dallamok megszólaltatására hivatottak. E funkciók kombinálásával több használati módot hoztak létre, tehát az embernek nincs más gondja, csak felrakni a fejére, megnyomni egy gombot, és ellazulni. Rendelkezik integrált akkumulátorral, amely kétórányi működésre elegendő energiát biztosít számára, azaz nem szükséges csatlakoztatni hálózati áramforráshoz.

Ma már egy kisméretű távirányítós helikopter vagy drón nem számít nagy durranásnak, hiszen rengeteg ilyen eszköz érhető el. Nem csoda, hogy a gyártók próbálják plusz funkciókkal felturbózni őket, hogy így hívják fel magukra a potenciális vásárlók figyelmét.

Ezt az utat járja a Hammacher Schlemmer is: LED fényforrást szereltek fel 50 dollárért (~12 000 Ft) megvásárolható masinájukra, ami a forgó propellerre képes különféle üzeneteket kivetíteni. Egészen pontosan kilenc darab, maximum 18 karakterből álló rövid szöveg megjelenítésre nyílik mód. Ehhez nem kell más tenni, mint egyszerűen csatlakoztatni egy USB porton keresztül a számítógéphez, amivel egyébként az akkumulátor is feltölthető. A nafta 12 perc után kifogy belőle, és ezután fél órára van szükség ahhoz, hogy csordultig teljen energiával.

Az elektronikus zene szerelmesei, wannabe művészek biztos imádni fogják a littleBits Korg moduláris szintetizátorát. A DIY (Do It Yourself - csináld magad!) jegyében megszületett termékben az a pláne, hogy a felhasználó teljesen saját ízlése szerint építheti össze az egymáshoz mágnesekkel kapcsolódó, különféle hangképző eszközöket.

Tehát például kis klaviatúrát, oszcillátort, különféle szűrőket, effektező eszközöket kapcsolhat egybe, így olyan hangkeltő masinát hozhat létre, amelyre valóban szüksége van. A 160 dollárt (39 000 forintot) kóstáló termék természetesen nem lehet versenytársa egy valódi hangszernek, de arra biztos jó, hogy elszórakozzon vele az ember.

2014-ben, a digitális fényképezőgépek, tabletek, okostelefonok és hordozható számítógépek korában még mindig előfordulhat, hogy valakinek szüksége van egy hagyományos, papíralapú fényképre. Rajta segíthet a Hammacher Schlemmer kicsi, nagyjából okostelefon méretű (7 x 12 x 2,5 cm), hordozható fotónyomtatója.

A gép egy perc alatt nyomtat ki egy 5 x 7,5 centiméteres, 290 dpi felbontású fényképet. Egyszerre 10 darab különleges papír fér bele, úgyhogy tömeges nyomtatásra azért nem alkalmas. A szintén 160 dollárba kerülő készülékre vezeték nélküli úton juttathatóak el a fotók iOS- vagy Android-alapú mobil eszközről. Rendelkezik beépített akkumulátorral is, azonban ez tíz darab kép létrehozása után totálisan lemerül.

Fontos információ: a TGIF rovatban felsorolt termékeket a szerkesztőség tagjai nem tesztelték, nem próbálták, és a gyártók többségével nem állunk semmilyen kapcsolatban. Ebből fakadóan minőségükről, használhatóságukról, biztonságukról nem rendelkezünk gyakorlati tapasztalattal vagy információval, így ezek megvásárlása esetén semmilyen felelősséget nem vállalunk! A kellemetlenségek és meglepetések elkerülése végett az itt felsorolt, hazai vagy Európai Uniós képviselettel nem rendelkező cégek termékét mindenki csak saját felelősségére rendelje meg, az adott cég által kibocsátott vagy az adott országra vonatkozó garanciális feltételek alapos áttanulmányozása után!

Heti Szemlénk TGIF rovatába olvasóinktól is szívesen fogadunk tippeket mókás vagy meghökkentő számítástechnikai termékekre, amelyet szívesen megosztanának a többi olvasóval is. A javaslatokat a tgif kukac prohardver.hu címen várjuk. Apróbetűs: A beküldött emailekre nem küldünk választ, a beérkezett ötletekből pedig nem garantáljuk mindnek a megjelentetését, mert szubjektív szempontok alapján válogatunk közülük. A beküldők e-mail címét ígérjük, hogy semmire nem használjuk fel, és senkinek nem adjuk oda.

Abu85, Daywalker, elefant, Kalandor, MLaca, rudi

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés