Apple és Google újdonságok, ígéretes technológiák

Hirdetés

A héten történt: tabletdömping, csodaakkuk, HAMR

Számos érdekes hír került napvilágra ezen a héten, amelyek közül nem egy régóta várt technológiákról vagy égetően fontos problémákra kínáló megoldásokról szól, de számos fontos termékbejelentés is történt a napokban. Ez utóbbiakat nem kisebb cégek követték el sorban, mint a Google és az Apple. Előbbi az új Nexus termékcsaládot indította útjára, amiben van okostelefon (Nexus 6), táblagép NVIDIA Denver SoC-cal (Nexus 9), és konzolként funkcionáló médialejátszó is (Nexus Player), mindegyik természetesen az új Android "Lollipop" operációs rendszerrel, ami most már hivatalosan viseli az 5.0-s verziószámot.

Google Nexus 9 tablet NVIDIA Denver magos Tegra K1 SoC-cal
Google Nexus 9 tablet NVIDIA Denver magos Tegra K1 SoC-cal

Az Apple is hozott új operációs rendszereket, például az iOS 8.1-et és a végleges Mac OS X Yosemite-t, amelyek szintén helyet kaptak a legújabb hardvereken. A friss tabletek között az abszolút újdonságot az Apple iPad Air 2 jelentette, noha az iPad mini 3 is elrajtolt, de jóval kevesebb érdekességgel. Utóbbihoz hasonlóan járt az új Apple Mac mini asztali számítógép is, tehát csak a legfontosabb hardveres frissítésekkel ruházta fel a vállalat, ellenben az új iMac-kel, ami amellett, hogy Retina 5K-s kijelzőt kapott, egy eddig máshol nem látott Radeon VGA-t is villantott.

Mindössze 6,1 milliméter vastag az Apple iPad Air 2
Mindössze 6,1 milliméter vastag az Apple iPad Air 2

Ami a friss technológiákat illeti, a héten újból előkerült a TDK-féle HAMR, aminek segítségével a mostaninál jóval nagyobb kapacitású merevlemezek jelenhetnek meg a jövőben, így akár a 15 TB is elérhető lesz már a következő esztendőben. Szintén jövőre tapasztalhatjuk meg a szupergyors Wi-Fi erejét, legalábbis a Samsung tervei szerint. Úgy tűnik, a vállalat mérnökeinek sikerült megoldást találniuk a 60 GHz-en működő, IEEE 802.11ad szabványú vezeték nélküli technológiát hátráltató tényezőkre.

HAMR fej
HAMR fej

Úgy tűnhet, az akkumulátorokkal kapcsolatos problémák megoldásáról sem tettek le a mérnökök. Noha elég gyakran érkeznek ezzel kapcsolatos világmegváltó fejlesztésről szóló hírek, ezúttal is csak reménykedhetünk benne, hogy a szingapúri kutatók "csodagélje" valóban hatással lesz az energiatárolók fejődésére. A Panasonicnál is akkumulátorban utaznak, de elméletek helyett már a gyakorlati megvalósításnál tartanak: hordozható és hordható eszközökbe szánt apró, de méretükhöz képest "erős" akkumulátoruk a tervek szerint már jövőre táplálhatja az említett eszközöket.

A megjelenítők terén is érkezett egy-két érdekes bejelentés: a(z) NEC egy 120 hertzes frissítésre képes, 4K felbontású, sok extrával megpakolt profi monitorral örvendezteti meg a piacot hamarosan. Ennél valamivel olcsóbb lesz a Dell UltraSharp U2713HM monitor frissített változata, az U2715H, ami az elődjénél jóval keskenyebb kávával érkezik.

Dell UltraSharp U2715H
Dell UltraSharp U2715H

További érdekes híreink vegyesen a heti felhozatalból:

Blogoló: Acer és Hama

Két bejegyzéssel bővült az Acer blog az elmúlt időszakban. Október legelején a legújabb, immár negyedik hazai Acer márkabolt, vagyis AcerShop megnyitóján jártunk. A legnagyobb és legszebb bolt ismét egy nagy bevásárlóközpont, a budaörsi Auchan üzletsorán nyílt, így a dunakeszi és soroksári bolttal szép nagy háromszöget alkot a fővárosban.

Megnéztük az Aspire Switch 10 tablet frissített változatát is, melynek elődje szerintünk a legjobb Windows 8.1-es nagy tablet volt. Az új modell külseje alig változott és a motorházfedél alatt is csak finoman módosítottak. Az SW5-012-es verzió elején keskenyebb a szürke keret, Windows gombját az oldalára tették, kijelzője immár 1280x800 pixeles, és Full HD-re is van lehetőség. Belül Intel Z3735F dolgozik, ami kicsit lassabban pörög az elődnél, de most már idehaza is kapható a merevlemezes billentyűzettel ellátott verzió. További Acer vonatkozású érdekességekért irány a blog!

A Hama blogban továbbra is memóriakártyák és hozzájuk való olvasók voltak terítéken. A Slim Multi olvasó nevéhez illően különösen vékony, USB 3.0 csatolójának köszönhetően pedig nagyon fürge. Átalakító nélkül beletehetjük például a SanDisk androidos eszközökhöz kínált microSD kártyáját. A körömnyi tárolónak óriási a tárkapacitása, akár 128 GB adatot is rámásolhatunk, és sebességére sem lehet panasz.

Vélemények

Vélemény rovatunkban Abué volt a főszerep, aki természetesen a grafikus kártyák világában kialakuló trendekkel foglalkozott, amit úgy tűnik, mintha a szoftverfejlesztők ügyetlensége uralna. A Middle-earth: Shadow of Mordor kapcsán például elborult VRAM (grafikus kártya memóriája) igény merült fel, csúcs beállításokkal a 6-8 GB sem tűnik elégnek, ennyit pedig a legkomolyabb grafikus kártyák sem kapnak. A probléma a felhasznált játékmotor elavultságára vezethető vissza, amit megfelelő programozói munkával rendbe lehetne hozni.

A független Rebellion játékfejlesztő csapat előremutató Auras motorja kapcsán is a textúrák kezelése okozott némi felháborodást a játékosoknál. A nagyon fejlett motor a memóriafoglalás optimalizálására használt textúrastreamelés speciális fajtáját használja, ami a hardvert közvetlenül elérő Mantle API-val sokkal szebb eredményt ad, mint a DirectX 11-gyel, ezt pedig a Mantle-t nem támogató grafikus kártyák tulajdonosai nem nézik jó szemmel. Persze rövidesen jön a DirectX 12 támogatás is, így már nem olyan drámai a helyzet.

Az Ubisoft viszont további lépéssel biztosítja be magának a legkevésbé szimpatikus játékkiadó címet, amit jó ideje birtokol. Az Assassin’s Creed Unity fejlesztőinek kreatív igazgatója azt próbálja bemagyarázni, hogy új alkotásuk 900p felbontásra és másodpercenként 30 képkockára limitálása a Playstation 4 és Xbox One esetében a CPU rész korlátai miatti kényszerlépés. Megkérdezve a Sony és Microsoft szoftverfejlesztőket segítő szakembereit viszont kiderült, hogy a 30 fps-es korlát inkább abból származhat, hogy az Ubisoftnál az egyszerűbb, nem hardverközeli programozást választották, ami könnyebben elvégezhető ugyan, de gyengébben is szerepel.

Logout: zene, mod, tuning

Zenehallgatás: évtizedes megszokásaink, "elrontott" igényeink – szerző: rootkiller

Koncert- és rendezvényhangosítással foglalkozom fesztivál- és klubszinten egy ideje, így rendelkezem egyfajta speciális rálátással a zene készítését és hallgatását illetően. Rálátás, amely inkább vélemény, hiszen hitéleti kérdésről beszélünk, egy olyan témakörről, ahol az ízlés mellett évtizedes megszokásaink uralkodnak.

Azt hiszem, itt hoztam ki az első felhördülést a tisztelt olvasóból. Milyen megszokásaink? Pedig erről van szó. Az ember szeret nosztalgiázni. Ha egy régi kínos eset előkerül a baráti társaságban, akkor leginkább nevetni szoktak rajta. A régi dolgokra mindig jó ízzel emlékszünk. Nincs ez másképp az audió területén sem. Induljunk csak el!

A Zenehallgatás: évtizedes megszokásaink, "elrontott" igényeink című írás folytatása ide kattintva olvasható.

Hordozható Bluetooth-os hangfal házilag – szerző: gold007

Az egész úgy kezdődött, hogy haverokkal voltam buliban, és megláttam az undorítóan igénytelen kis műanyag PC speakereket, mint a buli zeneforrása. :) Ekkor ötlött a fejembe a gondolat, hogy építek egy hangfalat és belerakok egy erősítőt, valami olyat, aminek jó hangja van és nem olyan mintha egy PVC-csőben ciripelne egy tücsök, plusz még egy tápot is, hogy csak a konnektorba kelljen bedugni. Tudni kell rólam, hogy nagyon szeretek mindenfélét építeni, barkácsolni, kreatívkodni, és jópár erősítőt meg áramkört raktam már össze, szóval ez nem csak ilyen „dejóislenne” ötlet volt.

Először arra gondoltam, hogy veszek egy régi szétrohadt hangdobozt hangszórók nélkül, és szerzek bele olcsón hangszórókat, ugyanis a jóféle hangfalak túl drágák voltak, meg nem is lett volna szívem szétbarmolni őket. Már majdnem meg is vettem egyet, amikor megpillantottam a tökéletes alanyt. Egy Kenwood CRS-15 centersugárzó volt az, használtan, Vaterán.

A Hordozható Bluetooth-os hangfal házilag című írás folytatása ide kattintva olvasható.

További érdekes olvasói írások:

TGIF: Kincskereső, Tetris-lámpa, töltőbicska

A kincsvadászat iránti szenvedély egyidős az emberiséggel, és mindmáig benne él fajunkban. Ez azonban drága hobbi, még akkor is, ha valaki csak a Duna vizét mosná át vagy a földet túrná aranyrögök után kutatva. Utóbbihoz ugyanis speciális fémdetektorok szükségesek (legalábbis ha valaki szeretne eredményt is elérni, és nem csak megszállottan ásni), amelyek általában kifejezetten sok pénzbe, olykor akár több százezer forintba kerülnek, és sokszor csak egy vagy csak néhány fémfajta megtalálására alkalmasak.

A Chinavasion viszont a közelmúltban előállt egy olyan termékkel, amely már azok figyelmét is felkeltheti, akik eddig csak a Minecraftban vagy a Pocket Mine-ban kutattak kincsek után. A 100 dollárba, azaz 24 000 forintba kerülő, 6 db ceruzaelemmel működő MD-3010II amellett, hogy olcsó, sokoldalúan és egyszerűen használható. Képes felismerni és elkülöníteni az egyes fémfajtákat, és természetesen arra is, hogy felmérje, azok milyen mélyen vannak a talajban. Az információkat egy viszonylag nagyméretű LCD kijelző segítségével osztja meg a felhasználóval, aki akár egy tóban vagy folyóban is kutathat vele, hiszen vízálló masináról van szó.

A retró ugyanúgy nem fog kimenni a divatból, ahogyan a kézzel készült termékek iránt is mindig lesz kereslet. Ha pedig a két dolgot párosítjuk, akkor jó esély van rá, hogy olyan dolog születik, amit imádni fognak az emberek.

Ismerve a Tetris örök életű népszerűségét, a Tetris Light Globe valószínűleg nem fog marad a gyártók nyakán. Alapvetően egy szimpla lámpáról van szó, melyre kézzel száz darab piros, sárga és zöld, fényt áteresztő elemet ragasztottak fel. A Kaliforniában készülő modellért 89 dollárt, tehát mintegy 21 500 forintot kérnek el.

Biztos sokakkal előfordult, hogy elektronikus eszköze már szomjazott az energia után, azonban a töltéshez szükséges kábel megtört, az adapter elveszett vagy ellopta a kutya. Az ember pedig csak ott áll, és nézi szomorúan a lassan kivérző masinát.

Na, ilyenkor jöhet jól a Brunton speciális "svájci bicskája", a Power Knife. Ezen ugyanis elhelyeztek egy hagyományos USB csatlakozót, amivel áramot felvéve azt továbbíthatja micro USB, Apple Lightning és 30 tűs Apple csatlakozója felé, így töltve hordozható készülékeinket. Viszont sajnos az adatok továbbítását a kicsi (11,4 x 7,6 x 1,5 cm) és könnyű (247 gramm), 25 dollárba (~ 6000 ft) kerülő termék nem teszi lehetővé, ami elég nagy botorság.

A Thinkgeek a 15 dollárért, tehát körülbelül 3600 forintért megvásárolható Bubble Trouble-t elsősorban gyerekeknek szánja, de biztos mindenki ismer jó pár olyan felnőttkorú embert, aki tudna értékelni egy ilyen buborékfújó szerkezetet. A robot két darab (AA) ceruzaelemmel működik, és háromféle méretű buborék létrehozására képes, ráadásul ezek színe is megváltoztatható némi adalékanyag hozzáadásával. Az egyik legjobb dolog benne (azon kívül, hogy a vele való játék során a gyerekek észrevétlenül tehetnek szert különféle fizikai és matematikai ismeretekre), hogy nem készen lehet megvásárolni, hanem az egyes alkatrészek találhatóak meg a dobozban, abból kell összeépíteni a szerkezetet.

Fontos információ: a TGIF rovatban felsorolt termékeket a szerkesztőség tagjai nem tesztelték, nem próbálták, és a gyártók többségével nem állunk semmilyen kapcsolatban. Ebből fakadóan minőségükről, használhatóságukról, biztonságukról nem rendelkezünk gyakorlati tapasztalattal vagy információval, így ezek megvásárlása esetén semmilyen felelősséget nem vállalunk! A kellemetlenségek és meglepetések elkerülése végett az itt felsorolt, hazai vagy Európai Uniós képviselettel nem rendelkező cégek termékét mindenki csak saját felelősségére rendelje meg, az adott cég által kibocsátott vagy az adott országra vonatkozó garanciális feltételek alapos áttanulmányozása után!

Heti Szemlénk TGIF rovatába olvasóinktól is szívesen fogadunk tippeket mókás vagy meghökkentő számítástechnikai termékekre, amelyet szívesen megosztanának a többi olvasóval is. A javaslatokat a tgif kukac prohardver.hu címen várjuk. Apróbetűs: A beküldött emailekre nem küldünk választ, a beérkezett ötletekből pedig nem garantáljuk mindnek a megjelentetését, mert szubjektív szempontok alapján válogatunk közülük. A beküldők e-mail címét ígérjük, hogy semmire nem használjuk fel, és senkinek nem adjuk oda.

Abu85, Daywalker, elefant, Kalandor, MLaca, rudi

Azóta történt

Előzmények