Házimozi számítógépből II.

HTPC - vétel és felvétel

A TV-tuner, ahogyan a nevéből is sejthető, a felvétel mellett tévéadást is tud venni. Akinek komolyabb berendezése van, az megteheti, hogy videója vagy TV-je jelét vezeti be a számítógépbe (videobemenetes grafikus kártyán keresztül), bár ez nem túl gyakori megoldás. Ahogyan minden hardverfajtából, TV-vevőből is van sokféle; létezik jobb, rosszabb, olcsóbb, drágább. A vevőegység háromféle lehet, analóg, digitális vagy integrált áramkör alapú. A felhasználó szempontjából nem meghatározó, hogy melyik fajtához tartozik, bár vannak eltérések. Egyelőre még az analóg a legolcsóbb és legelterjedtebb, de nagy helyet foglal a nyomtatott áramkörön és fogyasztása is jelentős.


Analóg és digitális tuner belseje

A digitális tuner drágább, de kisebb, és kevesebbet fogyaszt, emellett gyorsabban vált csatornát. A szilíciumalapú tunerek a legfrissebbek, így még van néhány gyermekbetegségük, de kétségtelenül a jövőt jelentik. Méretben és fogyasztásban messze a másik két fajta alatt vannak. Csupán egy szilíciumlapkáról van szó, ami még árnyékoló fedelet sem igényel, bár több gyártó még mindig használ fedelet. Meglepő lehet, de az esetek többségében a három megvalósítás vételi minősége azonos, ugyanis általában a földi antennákon vagy olcsó kábelen érkező jel minősége a szűkebb keresztmetszet.


Baloldalt a pici lapka a szilíciumtuner

A képminőség szempontjából meghatározó a vevőegység után következő elektronika. Számít, hogy a beérkezett jelet hány biten mintavételezi – a több jobb –, milyen szűrési és mozgáskompenzációs technikákat alkalmaz. Ezek többsége már a modernebb videokártyákon, esetleg TV-ken is elérhető (lásd PureVideo és Avivo), így gyengébb minőségű vevővel is szép képet kaphatunk. Korábbi írásunkban összehasonlítottuk a legmodernebb ATI Theater 550 Pro-alapú tunert egy középkategóriás régebbi modellel, és nem túl sok eltérést tapasztaltunk.

A TV-tunerek rögzítés közben tömöríteni is tudnak, mert egyébként pár órás felvételünk több tíz gigabájtosra nőne. Az egyszerűbb példányok a központi processzort használják ehhez a művelethez, így a megfelelő minőséghez és szinkronizációhoz erős processzor ajánlott, de még így sem biztosított, hogy MPEG-2, MPEG-4, DivX vagy XviD (az utóbbi kettő az MPEG-4 vállfaja) formátumba valós időben tudunk tömöríteni majd. Ha időnk engedi, érdemesebb kevéssé tömörített formátumban (például MPEG-2-ben) rögzíteni, majd később további tömörítéssel elérni a megfelelő fájlméretet.

Ha biztosra akarunk menni, és nem bízunk a processzor és vevő szinkronizáltságában, érdemes olyan TV-tunert választani, ami hardveres MPEG-2 (esetleg MPEG-4) tömörítésre képes. Sajnos a legtöbb tunernél nehéz eldönteni, hogy melyik tömörít hardveresen és melyik a processzort felhasználva (szoftveresen), ugyanis a legtöbb termék dobozán ott díszeleg az MPEG-2 (sőt, van, hogy az MPEG-4) felvétel támogatása – ezt mi a szoftveresek esetében megtévesztésnek tartjuk.


Ilyen dobozban lakik a hardveresen tömörítő Leadtek WinFast TV2000XP Expert

A hardveres tömörítők között az egyik legolcsóbb, de megfelelő minőséget produkáló a Leadtek WinFast TV2000 XP Expert. Ára megközelítőleg 12 000 Ft, de a vásárláskor körültekintőnek kell lenni, ugyanis létezik egy régebbi verzió, mely még szoftveresen tömörít. A fenti képen látható dobozt kell keresni, ezen fel van tüntetve a hardveres tömörítés! Megfelelő merevlemezkapacitás és idő mellett, vagy ha nem fontos a tömörített felvétel lehetősége, elegendő a Leadtek WinFast TV2000 XP, melynek vételára 6-7000 Ft között mozog. Hasonló árban van az AVerMedia AVerTV GO 007 FM Plus, melynek érdekessége, hogy már szilíciumtuneres.


Hauppauge WinTV PVR150

Aki hajlandó egy picivel többet áldozni hardveresen tömörítő tunerre, biztosan nem csalódik majd a Hauppauge WinTV PVR 150-ben. A legkisebb Hauppauge felvevő 23 000 forintos vételárával nem sokkal drágább az ATI Theater 550 Pro chipes Sapphire Theatrix tunernél, melynek működésével nem voltunk túlzottan megelégedve. Ahogyan a Theater 550 Pro, a PVR150 is alkalmaz adaptív fésűszűrőt (4 sorosat), bár mintavételezője nem 12, hanem csak 10 bites. A hardveres MPEG-2 tömörítés mellé elegendő egy közepes Pentium III processzor is. Igazi csúcsmodell a Hauppauge WinTV PVR350, mely önálló TV kimenettel is rendelkezik, így teljesen függetleníthető a videokártyától, de ennek meg is kérik az árát – majdnem 40 000 forintot.

rudi

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés