Házimozi számítógépből II.

HTPC - videokártya

Még akkor is, ha csak kimondottan médiaközpont célokkal szeretnénk összerakni egy számítógépet, sok variációs lehetőség jön számításba, ami befolyásolja a hardver megválasztását. Ha kizárólag filmvetítésre szeretnénk használni a gépet, akkor elegendő lehet egy kisebb teljesítményű processzor és egy egyszerűbb, akár alaplapra integrált videovezérlő is. Összetettebbé teszti a helyzetet, ha a legújabb, nagy felbontású WMV vagy a közeljövőben megjelenő H.264 tömörítésű videókat is szeretnénk lejátszani, vagy saját magunk tömörítünk majd filmeket. Ezekhez a feladatokhoz gyakran a középkategóriás processzorok is kevésnek bizonyulnak, de például WMV vagy H.264 lejátszásban segíthetnek a videokártyák, a tömörítés pedig elkerülhető vagy kiegészítő hardverre – tunerkártyára – bízható.

Hirdetés

Pillanatnyilag az ATI és az NVIDIA is igyekszik új grafikus kártyáit videós specialitásokkal megtűzdelni. Az ATI Avivo a képminőség javítása mellett a H.264-re helyezi a hangsúlyt, de csak az X1000-es sorozattól érhető el. Az NVIDA PureVideo hasonló javító képességekkel bír, de a még kezdeti stádiumban lévő H.264 helyett a nagy felbontású WMV-re (WMV HD) koncentrál. Érdemes megtekinteni az Avivo és PureVideo bemutató oldalát, valamint letölteni pár WMV HD videót.

Jelenleg a picivel 30 000 Ft fölött kapható Radeon X1300 a legolcsóbb avivós ATI kártya, PureVideóhoz a legolcsóbb – 20 000 Ft alatt megvásárolható – GeForce 6-os kártya is elegendő. Hatos GeForce kapható félmagas nyomtatott áramköri lappal, de Radeon X1300 egyelőre nem. A 20 600 forintos Gigabyte K8N51GMF-9 alaplapon chipsetbe integrált, ugyan korlátozottan, de PureVideo képességű GeForce 6150 grafikus processzor rejtőzik. Vásárlás előtt az NVIDIA kártyák PureVideo-támogatását részletező weboldalt is érdemes meglátogatni.

Ha nincs szükségünk a modern hatások tömkelegére, egy jó minőségű TV-kimenettel ellátott videokártya is elegendő. Ilyenkor arra érdemes figyelni, hogy lehetőség szerint a TV-t és a videokártyát S-Video vezeték kösse össze, ennek képminősége jobb, mint az RCA-s kompozité. A korábbi videokártyák között a Radeonok képminősége jobb volt, mint a GeForce-oké, a kiegyenlítődés valahol a Radeon 9700 és GeForce FX sorozat idejében érkezett el, bár a kiegészítő, képminőségjavító hatásokban csak a hatos GeForce sorozat zárkózott fel maradéktalanul.

Ha a lejátszás mellett felvenni is szeretnénk számítógépünkkel, szükségünk lesz egy videobemenettel ellátott videokártyára vagy egy TV-tunerre. A videobemenetes kártyák közül az ATI megoldásai a jobbak, ugyanis a gyártó hosszú évek óta önálló fejlesztésű Theater chipeket használ, míg az NVIDIA általában a Philips olcsóbb áramköreit alkalmazza. A bemenetes kártyák közül mi az ATI VIVO (video-in, video-out) megoldásait ajánljuk. Köztes megoldás az ATI All-in-Wonder (AIW) videokártya-sorozata, mely TV-tunerrel egybeépített grafikus kártyákat takar. Ez a megoldás ugyan kompaktabb, de merevebb, mert a TV-vevőt és a videokártyát csak egyben tudjuk cserélni. Ráadásul az AIW kártyák teljes magasságú nyomtatott áramkört kapnak, így lapos HTPC házakban sem mindig használhatóak. Az AIW-k ellen szól a viszonylagosan magas ár is. A jelenleg kapható, 4 futószalagos Radeon 9600 XT-re épülő AIW kártya ára 70 000 Ft körül alakul, ezért nem meglepő, hogy a forgalmazók sem kedvelik túlzottan.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés