Monitorok
A cikkben közölt árakat nagykereskedelmi (áfa és kiskereskedői haszon hozzáadásával) és kiskereskedelmi partnereink listái alapján képeztük. A bemutatónkban szereplő termékek – többek között – a nagykereskedelmi partnereink weboldalain feltüntetett kiskereskedésekben vagy kiskereskedelmi partnereinknél vásárolhatóak meg. A számítástechnikai termékekre a legtöbb esetben 2 év garancia vonatkozik, az eltérő garanciaidőket külön közöljük.
Ahogy múlt héten, úgy most is monitorokkal kezdjük heti ajánlónkat, és ezúttal az AOC kínálatából válogattunk. Ezt a gyártót sokan szeretik jó ár/érték arányú monitoraik miatt, és most is találunk ilyet a kínálatukban, mégpedig az AGON AG352QCX személyében, amely akciósan 193 800 forintért vihető haza. Első ránézésre nem kevés pénz ez, de az igényes játékosoknak szánt kijelző elég sokat is kínál cserébe: 35 hüvelykes képátlót 21:9-es képaránnyal és 2560x1080 pixeles felbontással, 2000 mm-es sugarú íven hajlított MVA panelt, valamint AMD FreeSync támogatást.
Bár a minél magasabb fps-re törekedők inkább a TN paneleket kedvelik, az MVA technológiát sem feltétlenül kell leírni ezen a téren, ez a monitor ugyanis egészen 200 Hz-ig képes tartani a lépést, miközben a TN-nél sokkal szebb színeket és 2000:1 kontrasztot kínál. A készülék egyetlen hátránya, hogy talpa elég sok helyet foglal, állványa viszont dönthető, forgatható és még magasságállítása is van. A készülék mindezen felül 300 cd/m² fénysűrűséget kínál, érdekes extrája pedig a hátoldalon található négy RGB LED-csík, amelyekkel hangulatvilágítást kérhetünk a kijelző mögötti falra, ha a teljesen sötét szobában zavaró lenne a fényes kép.
Hirdetés
A készülék hátoldalán viszonylag széles kínálatot találunk csatlakozókból, került ugyanis ide DisplayPort 1.2a, két HDMI 1.4 (MHL-kompatibilitással) és VGA csatlakozó is, de még egy USB 3.1 Gen1 sebességre képes USB hub is, amelynek egyik kimenete gyorstöltésre is használható. Játékosok számára apró figyelmesség a jobb oldalról kihajtható akasztó, amelyre a fejhallgató kerülhet a meccsek szünetében. Mint az AOC AGON termékvonalába tartozó képernyőknél az általában lenni szokott, itt is kapunk egy kis különálló kezelőpanelt, amellyel az előre elmentett profilok között válthatunk, illetve a menüben navigálhatunk.
Az AOC AGON AG352QCX tehát igen impozáns, de aki csúcskategóriás VGA-val rendelkezik, érezheti úgy, hogy kevés neki az 1080 soros felbontás. Nekik ajánlható a nagyobb testvér, a 280 000 forintos AGON AG352UCG – szintén 35”-es, hajlított, MVA panellel szerelt kijelzőről van szó, azonban itt már 3440x1440 pixeles felbontást kapunk. Fontos különbség még, hogy ezúttal FreeSync helyett G-Sync kompatibilis a monitor, tehát NVIDIA grafikus kártyák mellé ajánlható, maximális képfrissítési frekvenciája pedig 100 Hz. A többi fontos paraméter megegyezik az előbb taglalt modellel: ugyanúgy megkapjuk a 300 cd/m² fénysűrűséget, a PWM-mentes háttérvilágítást, a 2000:1 kontrasztarányt, a forgatható, dönthető, emelhető állványt, az USB hubot és a kihajtható fület, de a csatlakozók számát kissé megnyirbálták, eltűnt az ilyen felbontáson amúgy teljesen felesleges D-Sub, és HDMI-ből is csak egyet kapunk, amit egy darab DisplayPort egészít ki.
Akik túl nagynak érzik a 35”-es méretet vagy 200 Hz feletti frissítési frekvenciára vágynak, azoknak javasoljuk az AOC AGON AG251FZ-t, ami egy 24,5”-es, Full HD felbontású, TN paneles modell. Ez az AMD FreeSync-kompatibilis monitor 240 Hz-es maximális képfrissítésre képes, legnagyobb fénysűrűsége pedig 400 cd/m². A háttérvilágítás természetesen PWM-mentes itt is, bemenetekből pedig D-Sub, DVI-D, HDMI és DisplayPort csatlakozó áll rendelkezésre – a megszokott USB hub mellett. Kontrasztaránya 1000:1, állványa pedig dönthető, forgatható és magasságállítási lehetőséget is kínál.
Házak
Akciós házakat kínál a héten a PCX.hu webáruház, ahol több Cooler Master terméket is megtaláltunk, így például a 25 000 forintos Masterbox 5 MSI Edition névre hallgató példányt, aminek érdekessége, hogy a nevét kölcsönző gyártó sárkányos logójával és színeivel díszítették. Az alap egy méretesebbnek nevezhető torony, amelybe Mini-ITX-től E-ATX méretig építhetünk be az alaplapokat. Hely bőven van mindenre, a CPU-hűtő magassága 167 mm, a VGA kártya hossza pedig 410 mm lehet maximum. Dedikált, leválasztott térbe kerül a tápegység, ezen „tér” előtt pedig egy két kihúzható fiókkal szerelt keret várja a 3,5”/2,5”-es HDD-ket, SSD-ket. E fiókokat, illetve a 2,5”-es SSD-k fogadására képes tálcát a házon belül több helyre is felszerelhetjük. Bőven marad hely a hűtésre is, hiszen négy ventilátornak is van hely – vagy az előlap mögé kerülő hármat kombinálhatjuk akár egy 360 mm-es radiátorral.
Akinek tetszik a Masterbox variálhatósága, de az NVIDIA felé húz a szíve, annak a Computexen is látott Mastercase 5 Pro Nvidia Edition jó választás lehet. A Mini-ITX, microATX, ATX spektrumban használható, 512 mm magas, 548 mm mély és 235 mm széles ház fekete-zöld színben pompázik, és 48 000 forint körüli áron vihető haza.
A Freeform moduláris koncepció mentén felépített Mastercase 5 házakba 190 mm magas hűtő és 412 mm hosszú VGA fér, a belső teret pedig különböző egységekkel bővíthetjük: vehetünk hozzá két- vagy háromfiókos HDD-keretet, púpos felső burkolatot alatta vízhűtés számára kialakított felfogatási pontokkal, több helyre felszerelhető SSD-tálcát és így tovább. A Pro változatban mindenesetre az említett púposabb felső rész, a radiátorkeret és a HDD-tartó már eleve benne foglaltatik, ezek segítségével pedig öt darab 3,5”-es, 2+5 darab 2,5”-es és két 5,25”-es meghajtónak, illetve rengeteg ventilátornak akad hely.
Ha szeretnénk egy egyedi alakú, de nem drága számítógépházat, akkor a 18 000 forint körül megvásárolható Kolink K6T-re vessünk egy pillantást! Valójában egy kerettel kibővített, microATX lapok fogadására képes egységről van szó, amely így 453 x 190 x 400 mm-es helyet igényel magának. Belülre 155 mm magas hűtő, 270 mm hosszú VGA és 240 mm mély tápegység kerülhet, tárolók számára pedig egy 3,5”-es és egy 2,5”-es tálca áll rendelkezésre. Az egyedi alakot az előlap széleire kerülő RGB LED-csíkok dobják fel, az áttetsző oldalsó panel pedig betekintést enged az összeállított hardverre.
A másik végletet képviseli a letisztult formavilágú NZXT H440 ház, 220 x 513 x 480 mm-es mérettel, fekete és fehér színnel, bal oldalán ablakkal és körülbelül 31 000 forintos árral. A házba ATX méretig kerülhetnek alaplapok, tárolóknak pedig bőven akadnak rögzítési pontok, hiszen 8 darab 2,5”-es és 11 darab 3,5”-es meghajtót építhetünk bele. Hasonlóan gazdag a ventilátorhelyek kínálata, elöl, felül és hátul is akad számukra hely, és ezekre a helyekre radiátorokat is szerelhetünk. Processzorhűtőből 180 mm magas modelleket tudunk beépíteni, grafikus kártyából pedig – az egyik HDD-keret eltávolítása után – 406 mm hosszút. A H440, bár ablaka miatt teljesen szigeteltnek azért nem mondható, zajcsillapító paneleket is kapott, és elöl, illetve felül vízhűtésekhez tartozó radiátorokat is tud fogadni. A H440 egyébként nemcsak fekete-fehérben, de fekete-piros, fekete-zöld, fekete-kék és több más színkombinációban is elérhető.
Akinek nem elég a H440 ablaka, teljes egészében átlátszó oldalfalat kap a 18 000 forint körüli áron megvásárolható, ATX méretű DeepCool Earlkase RGB házzal. Ahogy a névből is kikövetkeztethető, ebből a példányból nem hiányzik az RGB világítás, az edzett üveg oldalpanel pedig teljes betekintést enged az összeállított konfigurációra. Annak érdekében, hogy a kép minél rendezettebb legyen, a tápegység külön kamrát kapott, és ide akár a 3,5”-es HDD-ket is elrejthetjük. A 2,5”-es SSD-k számára az alaplapi tálca hátoldalán és a tápegység kamrájának burkolatán is van hely.
Végezetül pedig jöjjön egy igazi ínyencfalat, a DeepCool Tristellar! Ennek a különleges dizájnú háznak minden egysége más és más feladatot lát el: egyikben találjuk a Mini-ITX méretű alaplapot, a másikban a tápegységet, míg a harmadikban a bővítőkártyákat. A Tristellar egy valódi különlegesség, így talán nem meglepő, hogy ára is egyedi, nagyjából 130 000 forint.
Gamer perifériák
A Trustmaster kínálatából múlt héten a Sparcóval közösen fejlesztett, méregdrága TS-XW Racer Sparco P310 Competition Mod kormányt ajánlottuk – aki viszont nem szeretne ennyit fizetni, annak javasoljuk a gyártó TMX Pro és T150RS Pro kormányait. Mindkettő 85 000 forint körüli áron érhető el, és tulajdonképpen a korábbi TMX és T150 modellek továbbfejlesztései. Az új modellek kettő helyett három pedált kaptak, és a 150RS Pro esetében a 900-ról 1080 fokra növelték a kormány maximális elfordulását.
Kettejük közül a TMX Pro egyébként PC-vel és Xbox One-nal, a T150RS Pro pedig PC-vel és PS3/PS4 konzolokkal működik együtt. Nagyon hasonló termékekről van szó, mindkettő együtt érkezik a T3PA pedálszettel, és rendelkezik vibramotorral, kormánykerekeik átmérője pedig 28 cm. Különbség, hogy a TMX Pro 270-900, a T150RS Pro pedig 270-1080 fok között állítható maximális elfordulással bír.
Kevésbé speciális beviteli eszköz a billentyűzet: a Cooler Master MasterKeys L és S pedig még ezen kategórián belül is puritán kinézetet kapott. Mindkét modell mechanikus, háttérvilágítás nélküli, Cherry MX Brown kapcsolókra épül és angol kiosztású, ám míg a 28 540 forintos MasterKeys L hagyományos kialakítású, addig a 26 230 forintos MasterKeys S a numerikus részt hanyagoló TKL (TenKeyLess) formát kapott.
Az érdekességet mindkét esetben az extra tartósságot biztosító PBT-ből készült gombok jelentik. Ennek a polibutilén-tereftalátnak nevezett műanyagnak az előnye az általánosan elterjedt ABS-sel szemben főleg a tartósság: kevésbé hajlamos a kopásra, fényesedésre, nem érzékeny az UV-sugárzásra, így tartósak lesznek a lézerrel gravírozott feliratok az egyébként extra vastag, 1,5 mm-es kupakokon.
A megfelelő minőségű beviteli eszközökön túl egy jó szék is sokat segíthet a játékok élvezetében. A Marvo CH-105 modell most többféle színben is elérhető, azaz a fekete alapszín mellé vörös, zöld és kék betétek közül tudunk válogatni. A 43 050 forintos, görgős forgószék 150 kg-ig terhelhető, magassága állítható és bőven kapott párnázást, jutott belőle a kartámlára is.
Egy fokkal feljebb lépve a terméklistán, a Marvo 46 930 forintos CH-106-os modellje egy szintén több színben megvásárolható, magasságában és dőlésében is állítható „trón”, ami akár 180 fokban is hátradönthető. A székre a plusz kényelem érdekében külön fejpárna és állítható magasságú hátpárna is került. A dizájn természetesen igyekszik a versenyautók üléseit utánozni, egyedül a biztonsági öv hiányzik róla.
Notebookok
Az USAnotebook ajánlatai között most a felsőkategóriából válogattunk, azon belül is a Lenovo 2 az 1-ben termékkínálatának abszolút csúcsát jelentő ThinkPad X1 Yoga notebookot szemeltük ki. Ez az üzleti felhasználásra szánt gép kétféle konfigurációban érhető most el akciósan: a kisebbik Intel Core i5-6300U processzorral, 8 GB memóriával, 256 GB-os, OPAL titkosítással rendelkező SSD-vel szerelt modell, amely 600 000 forintba kerül operációs rendszer nélkül, de beépített LTE modemmel és hároméves garanciával..
A jobban felszerelt változatban Intel Core i7-6600U processzort, 16 GB memóriát és 512 GB-os, NVMe csatolós SSD-t találunk, szintén OS nélkül és LTE modemmel – ezért az összeállításért 800 000 forintot kérnek, igaz, itt a 14,1”-es kijelző felbontása Full HD helyett már 2560x1440 pixel.
Ahogy az az átalakítható gépeknél kötelező, mindkét konfiguráció érintésérzékeny kijelzővel rendelkezik, amely matt felületű, így valóban használható kültéren is munkára, anélkül, hogy mindig árnyékos helyet kéne keresgélnünk. Tábla üzemmódban a precízebb bevitel a készülékházba dokkolható tollal valósítható meg.
Ami a csatlakozókat illeti, a 333 x 229 x 16,8 mm-es és 1,36 kg tömegű gépház oldalán három darab Type-A USB 3.1 Gen1 sebességre képes konnektor várja a perifériákat, külső kijelzők számára pedig egy mini DisplayPort és egy HDMI kimenet érhető el. Ezeken felül kapunk még microSD kártyaolvasót, OneLink+ dokkolócsatlakozót, ujjlenyomat-olvasót, 802.11ac és Bluetooth 4.2 kompatibilis vezeték nélküli adaptert, a környezeti fényt érzékelő szenzort a kijelző fogyasztásának optimalizálásához, valamint háttérvilágítással rendelkező, cseppálló billentyűzetet is. Az ajándék tartozékok között szerepel az említett, 2048 nyomásszint megkülönböztetésére képes, ThinkPad Pen Pro toll, valamint egy OneLink+ - RJ45 adapter is, amivel egy gigabites hálózati kártyával egészíthetjük ki noteszgépünket.
Wombath