Teszteredmények
A tesztkonfiguráció a következő volt:
- MSI K7N420 Pro
- Athlon XP 1700+
- Micron DDR266 RAM 256 MByte
- integrált GeForce2/MX VGA
- Gyári hőátadó paszta
- Acorp nagytorony
- Más, hőt termelő alkatrész nem volt a gépben
- Nem volt rendes szellőzése a háznak
- Windows XP Pro
- Motherboard Monitor
A tesztről: a processzor izzasztásához a FlasKMPEG nevű videotömörítő szoftvert használtuk. Ez képes a kiválasztott MPEG fájlt DivX-es AVI-ba konvertálni, és a művelet közben a Priority Highestre történő állításával a processzor valóban 100%-os terhelés alatt dolgozik, így érjük el a maximális hőmérsékletet. Kétszer mérünk: egyszer nyugalmi (idle) állapotban, majd maximális terhelés (max load) közben.
Hirdetés
A szoftveres mérésen kívül "hardveres" méréseket is végzünk. Egy digitális hőmérővel a borda processzormag fölötti részét vizsgáltuk, szintén idle és max load állapotban. Az így kapott eredményből lehet következtetni a borda hővezetési képességére és a bordán belüli hőáramlásra. Ez a későbbi ventillátor-upgrade esetén lehet fontos. Először a proci alapsebességen, alapfeszültséggel futott, majd 1.85 Volt mellett 1600 MHz-re (1900+) tornáztuk fel, tesztelve azt, hogy miként reagál a cooler a túlhajtásra.
Ennyi magyarázat után végre jöjjenek az eredmények! A szobahőmérséklet a kellemesen hűvöskés szeptemberi délutánon 22 fok volt, a gépházban pedig 27 fok uralkodott.
Athlon XP 1700+  1.75V - bírta a tempót a 2320
Amint az jól látszik az ábrán, az Igloo 2320 nem engedte 60 fok fölé a processzor hőmérsékletét, tehát kiállta a próbát. Igazán imponáló eredmény ez egy ilyen gyenge teljesítményű ventillátorral szerelt, kis bordától! Ne feledjük: a zajszint meglepően alacsony volt, huzamosabb használat után sem zavaró, meg merjük kockáztatni azt a kijelentést, hogy még aludni is lehet mellette (jó alvókájú embereknek). Az adatokból arra lehet következtetni, hogy az 1700+ Palominónál gyorsabb (vagyis több hőt termelő) processzorokhoz is alkalmas. Átlagos felhasználás során (pl. játék, böngészés stb.) ugyanis az itt elért maximális hőt soha nem tudtuk előállítani.
Athlon XP 1900+  1.85V - nem a tuning a szakterülete
A tuningot már nehezebben vette, ami érthető is, elvégre ez a cooler nem a túlpörgetőknek készült, őket inkább a 2400 Pro lenne képes kiszolgálni, de az már egy másik cikk története. Ki lehet jelenteni, hogy az Igloo 2320 nem alkalmas Athlonok tuningolására, viszont Celeron/Pentium III vonalon lehet vele próbálkozni. A 2310-hez viszonyítva sokat javult a bordán belüli hőáramlás, ami előnyösen hat huzamosabb használat során is a CPU hőmérsékletre.
Összegzés
Ha egyértelmű ítéletet vár valaki, az most csalódni fog. Ennél a coolernél ugyanis van jobb. Akinek viszont az egyik lehető leghalkabb hűtés kell, az jó hűtőre talál a GlacialTech Igloo 2320-ban. Kegyetlenül csendes, mégis képes volt megfelelően lehűteni az Athlon XP-t is, így aki nem túlhajtáson töri a fejét, hanem egyszerűen azt szeretné, hogy ne lüktessen a kobakja 2 óra böngészés után, annak ideális választás az Igloo 2320.
Könnyű, kicsi a mérete, ezek miatt pedig egyszerűen szerelhető. Előre felhelyezett, jó minőségi ezüstpaszta jár hozzá, nagyon halk, 5 év a garancia, és ezek mellett még a hűtésben sem kellett szégyenkeznie. Igazán jó hűtő, az ár/teljesítmény aránya is kedvező (nettó 3500 Ft-ért beszerezhető). Hátrányként csak azt tudnám megemlíteni, hogy nem mellékelnek hozzá további pasztát, így ha egyszer leszedtük, muszáj lesz beszerezni némi ezüstöt. Ez a cooler nyugodtan viselheti a "PROHARDVER!/coolness! ajánlásával" elismerést!
(andorpapa)
Köszönjük a GlacialTech-nek, hogy biztosította számunkra a mintapéldányt!