GlacialTech Igloo 2320

Ismerkedés a hűtővel

A GlacialTech márka még a nyár elején tűnt fel Magyarhonban, és rövid idő alatt igazán ismert lett. Nem véletlenül, a GT ugyanis csak alumínium hűtőket gyárt, ezeket azonban igazi mérnöki munkával alkotják meg, így több vörösréz alapú coolert simán állva hagynak. További kellemes paraméternek számít az 5 éves garancia és a kompakt kivitelezés is. No, de ne szaladjunk ennyire előre, kezdjük a legelején!

Cikkünkben egyelőre az AMD oldalon vizsgálódtunk. Itt is, de persze a P4-es GT hűtőknél is elmondható, hogy a cég két csoportot céloz meg: azokat, akiknek a hűtés a legfontosabb, és azokat, akiknél csak az alacsony zajszint számít. Előbbieknek a 2400 és 2400 Pro, míg utóbbiaknak a 2310 és utódja, a 2320 szolgál. Mivel már mindegyikkel volt dolgunk, így elmondhatjuk, hogy a GlacialTech valóban okosan fejleszti a hűtőket, és a teszterektől érkező visszajelzések alapján végzik el a fontosabb változtatásokat. A 2320 a 2310 javított verziója, tehát az alacsony zajszint és az így elérhető legjobb hűtés lebegett a tervezők szeme előtt (ami azért nem olyan meglepő, csodálkoznánk, ha a gyártók nem erre törekednének).

Hirdetés

A csomagolás nagyon igényes: egyszerű doboz, melynek elején egy jól eltalált kép látható a coolerről, valamint a fontosabb információk olvashatók le, mint például az, hogy Athlon XP 2600+ a felső határ a hűtő számára (amit persze a józanabb user nem szokott elhinni). Az oldalán képekkel illusztrált felszerelési útmutató, míg a hátulján rengeteg műszaki adat található, például bordaméret, ventillátor fordulatszám, légszállítás, zajszint, hőellenállás és hőátadó anyag. Természetesen az örök GlacialTech szlogen sem maradhat le: Inspiring Cooling Technology.

Egy vérbeli hűtős számára azonban a csomagolás nem fontos, csak a tartalom! A dobozból a coolert kiemelve az ember két dolgot állapíthat meg azonnal: könnyű és kicsi. A bordázatot felülről egy kék színű fémlap fedi, ezen kapott helyet a venti. A hűtő a dokumentáció szerint mindössze 243 gramm, mérete pedig 70 x 72 x 57 mm, vagyis tényleg a kis coolerek kategóriájába tartozik. A cég büszkén hirdeti a dobozon, hogy csupán 25 dBA a zajszint, vagyis szinte hangtalan a ventillátor (a Papst ventillátorokat használók most nyilván felhördülnek, jogosan -- a 25 dBA jó érték, de létezik sokkal halkabb megoldás is! (pl. 8412NGL, 12dB!)).


Kicsi a bors. De vajon mennyire erős?

A kék színű fémlap azért fedi be az egész cooler tetejét, mert ez is segít a levegő megfelelő áramoltatásában. A ventillátor 6 centis Everflow típus, sebessége mindössze 3000 fordulat/perc, így légszállítása 13.3 CFM (köbláb/perc), vagyis 0.37 köbméter levegőt présel át percenként. Ez kevésnek mondható, ám ennek köszönhetően valóban nagyon halk hűtőről van szó, a legtöbb tápegység ventillátora hangosabb ennél. Érdekesség, hogy a venti nem a borda közepén található, hanem a szélén, ez pedig azért jó, mert így a ventillátor motorja alatti holttér nem a borda közepéhez kerül (ahol a CPU mag is érintkezik a bordával), ezáltal több levegő jut az igazán meleg ponthoz.


Szép, halk, de gyenge

A bordák váltakozó magasságúak, ezzel is segítik a levegő ideális áramlását. Elhelyezésük sűrűsége adekvát, a borda talpa közepesen vastag, nagyjából megfelelő, bár talán egy kicsivel lehetne vastagabb. A hűtő alja a szokásos alumínium coolerek képét mutatja, a gyártási technológia miatt nem tükröződő a felület, de legalább sima.


Borda-dzsungel

A GlacialTech minden hűtőjének talpára ezüst pasztát helyez, ami igazán jól van integrálva, és akár a hőeloszlató "sapkával" rendelkező, Tualatin magos processzorokhoz is elég nagy a paszta mérete. A 2320-ra a 2310-eshez képest újabb, sötétebb és sűrűbb ezüst került. A cég szerint ez kicsivel jobb az előzőnél. Hátránya az ilyen nagy mennyiségű pasztának, hogy például Athlonok esetében biztosan összekeni az esetleges lesarkazásvédőt.


Téved, aki azt hiszi, hogy ez foltozás a bordán!

A borda rögzítő mechanizmusa nem csak azok számára fontos, akik gyakran szerelik le és fel a hűtőt, hanem mindenkinek, ugyanis a biztonságos kapocs minden PC esetében létfontosságú. A 2320 mérete és súlya alapján nem igényel túl erős rögzítést, ám mégis speciális, mindkét oldalon két-két fülbe kapaszkodó kapcsot találunk a cooleren. A 2310-et kicsit nehéz volt rögzíteni, az új verzió azonban könnyebben kezelhető, és valóban kézzel, csavarhúzó nélkül szerelhető. Még mindig nem tökéletes, így némi finomításra szükség van.


Kényelmes és biztonságos megoldás

Miután megismertük a hűtő minden apró részletét, ideje áttérni az igazi lényegre: a hűtési képességekre!

Teszteredmények

A tesztkonfiguráció a következő volt:

  • MSI K7N420 Pro
  • Athlon XP 1700+
  • Micron DDR266 RAM 256 MByte
  • integrált GeForce2/MX VGA
  • Gyári hőátadó paszta
  • Acorp nagytorony
  • Más, hőt termelő alkatrész nem volt a gépben
  • Nem volt rendes szellőzése a háznak
  • Windows XP Pro
  • Motherboard Monitor

A tesztről: a processzor izzasztásához a FlasKMPEG nevű videotömörítő szoftvert használtuk. Ez képes a kiválasztott MPEG fájlt DivX-es AVI-ba konvertálni, és a művelet közben a Priority Highestre történő állításával a processzor valóban 100%-os terhelés alatt dolgozik, így érjük el a maximális hőmérsékletet. Kétszer mérünk: egyszer nyugalmi (idle) állapotban, majd maximális terhelés (max load) közben.

A szoftveres mérésen kívül "hardveres" méréseket is végzünk. Egy digitális hőmérővel a borda processzormag fölötti részét vizsgáltuk, szintén idle és max load állapotban. Az így kapott eredményből lehet következtetni a borda hővezetési képességére és a bordán belüli hőáramlásra. Ez a későbbi ventillátor-upgrade esetén lehet fontos. Először a proci alapsebességen, alapfeszültséggel futott, majd 1.85 Volt mellett 1600 MHz-re (1900+) tornáztuk fel, tesztelve azt, hogy miként reagál a cooler a túlhajtásra.

Ennyi magyarázat után végre jöjjenek az eredmények! A szobahőmérséklet a kellemesen hűvöskés szeptemberi délutánon 22 fok volt, a gépházban pedig 27 fok uralkodott.


Athlon XP 1700+ &nbsp1.75V - bírta a tempót a 2320

Amint az jól látszik az ábrán, az Igloo 2320 nem engedte 60 fok fölé a processzor hőmérsékletét, tehát kiállta a próbát. Igazán imponáló eredmény ez egy ilyen gyenge teljesítményű ventillátorral szerelt, kis bordától! Ne feledjük: a zajszint meglepően alacsony volt, huzamosabb használat után sem zavaró, meg merjük kockáztatni azt a kijelentést, hogy még aludni is lehet mellette (jó alvókájú embereknek). Az adatokból arra lehet következtetni, hogy az 1700+ Palominónál gyorsabb (vagyis több hőt termelő) processzorokhoz is alkalmas. Átlagos felhasználás során (pl. játék, böngészés stb.) ugyanis az itt elért maximális hőt soha nem tudtuk előállítani.


Athlon XP 1900+ &nbsp1.85V - nem a tuning a szakterülete

A tuningot már nehezebben vette, ami érthető is, elvégre ez a cooler nem a túlpörgetőknek készült, őket inkább a 2400 Pro lenne képes kiszolgálni, de az már egy másik cikk története. Ki lehet jelenteni, hogy az Igloo 2320 nem alkalmas Athlonok tuningolására, viszont Celeron/Pentium III vonalon lehet vele próbálkozni. A 2310-hez viszonyítva sokat javult a bordán belüli hőáramlás, ami előnyösen hat huzamosabb használat során is a CPU hőmérsékletre.

Összegzés

Ha egyértelmű ítéletet vár valaki, az most csalódni fog. Ennél a coolernél ugyanis van jobb. Akinek viszont az egyik lehető leghalkabb hűtés kell, az jó hűtőre talál a GlacialTech Igloo 2320-ban. Kegyetlenül csendes, mégis képes volt megfelelően lehűteni az Athlon XP-t is, így aki nem túlhajtáson töri a fejét, hanem egyszerűen azt szeretné, hogy ne lüktessen a kobakja 2 óra böngészés után, annak ideális választás az Igloo 2320.

Könnyű, kicsi a mérete, ezek miatt pedig egyszerűen szerelhető. Előre felhelyezett, jó minőségi ezüstpaszta jár hozzá, nagyon halk, 5 év a garancia, és ezek mellett még a hűtésben sem kellett szégyenkeznie. Igazán jó hűtő, az ár/teljesítmény aránya is kedvező (nettó 3500 Ft-ért beszerezhető). Hátrányként csak azt tudnám megemlíteni, hogy nem mellékelnek hozzá további pasztát, így ha egyszer leszedtük, muszáj lesz beszerezni némi ezüstöt. Ez a cooler nyugodtan viselheti a "PROHARDVER!/coolness! ajánlásával" elismerést!

(andorpapa)

Köszönjük a GlacialTech-nek, hogy biztosította számunkra a mintapéldányt!

  • Kapcsolódó cégek:
  • HIS

Azóta történt

  • Optikai tuning az Antec-től

    Talán nem is hittük volna, mennyi ismérve lehet egy ventillátornak. Most mutatunk még egyet!

  • 14 olcsó hűtő tesztje

    A processzort mindenképpen hűteni kell, de nem mindegy, hogy mivel. Gyakran viszont az ár is számít, a pénztárca a legnagyobb úr. Most megmutatjuk, mi éri meg a legjobban!

  • Hét új GlacialTech hűtő tesztje

    Piacra kerültek az új generációs GlacialTech hűtők, így - kihasználva a nyári kánikulát - rendesen megizzasztottuk őket.

Előzmények