Hirdetés

Olcsó gamer egerek a Genesistől

A lengyel Natec játékosorientált Genesis márkájától teszteltük a Krypton 500 és Xenon 200 belépőszintű modelleket.

Bevezető, Xenon 200 RGB

Valamivel több mint egy éve járt nálunk a Genesis GX44 és GX77 egér, a lengyel Natec játékosoknak szánt, belépőszintre pozicionált eszköze. Akkor nem voltunk maximálisan elégedettek velük – lássuk, az azóta eltelt év alatt mennyit fejlődött a kínálat! Egy biztos: a tesztben szereplő Xenon 200 és Krypton 500 egér 5-8000 forintos ára is jelzi, hogy ezúttal sem csúcsmodellekről van szó, már csak az a kérdés, hogy milyen kompromisszumokat kell kötnünk egy állítólag játékosok által, játékosoknak tervezett, három-négyszer ennyibe kerülő modellhez képest.


[+]

Genesis Xenon 200 RGB

Ha kinézetük alapján kellene dönteni, biztos, hogy mindenki a Xenon 200-at hozná ki drágábbnak: nemcsak alakja tűnik profibbnak, de az anyagválasztás is jobban sikerült. Igen combos egérről van szó, mérete 124 x 76 x 44 mm, tömege pedig kábel nélkül 106 gramm. Egyértelmű, hogy tenyeres használatra optimalizált példányról van szó, ha így közelítünk hozzá, kényelmes fogás esik rajta. Alakja erősen jobb kézre szabott.


[+]

A Xenon 200 alapvetően matt fekete színben pompázik, a hátoldalán fényesebb, oldalain mattabb, gumisabb hatást keltő anyagból készítették, hüvelykujjunk számára pedig a figyelmes tervezők egy kényelmes, érdes gumiból készült kis felületet alkottak. Jó kérdés, hogy hosszabb távon ezek mennyire lesznek tartósak, valószínű, hogy az egér oldalain fényesedéssel kell majd számolnunk.


[+]

Az eszköz alján négy, viszonylag méretes, de meglehetősen vékony talp gondoskodik a csúszásról. Az általunk használt puha (Fnatic Focus Pro XL) és kemény (Razer Pro Solutions) egérpadon problémamentesen mozgott a rágcsáló, de kérdés, hogy a vékony lapok mennyire lesznek tartósak hosszabb távon. Fontos tartozék még a kábel, amely fekete-vörös szövetburkolatot kapott és 180 cm hosszú. Örömmel tapasztaltuk, hogy igencsak merev vezetékről van szó, az asztallal való súrlódás így könnyen kizárható.

Gombokból összesen nyolc darabbal gazdálkodhatunk: a két fő gomb mellett két vékonyabb került a hüvelykujjunk fölé, egy pedig elé. Ezeken felül két gomb van a görgő mögött, és természetesen a görgő maga jelenti a középső billentyűt.


[+]

Tekintettel arra, hogy egy modern gamer kiegészítő nem lehet meg világítás nélkül, a Xenon 200-ra is bőven kerültek LED-ek, természetesen az RGB fajtából. Ezek fényét egyrészt a hátoldal logóval kombinált, méhsejtmintás kivágásán, a görgő oldalain, illetve hátul és jobb oldalon pár nyíláson keresztül élvezhetjük ki. Alapbeállítás szerint lélegzős, színváltós effektet kapunk, de a Genesis oldaláról letölthető program segítségével ezt testre szabhatjuk, és a lélegzés mellett sima színváltós és fix fényeket is kérhetünk. Végezetül bal oldalon elöl négy piros LED mutatja a négyfokozatú dpi-választó aktuális állását.


[+]

A program, és vele az egér ennél lényegesen többet is tud: azon kívül, hogy a nyolcból hét gomb funkcióit testre szabhatjuk vele, makrókat is rögzíthetünk, illetve megszabhatjuk, hogy az egyes dpi-fokozatok pontosan milyen értékekkel működjenek. Az egyes beállítások számára a program öt profilt kínál, és minden profilban három „mode” van, amelyek között az egér Mode gombjával tudunk váltani.

Hirdetés

Genesis Xenon 200 RGB próba

A Xenon 200 RGB egy Avago-5050 szenzorra épül, specifikációi szerint legfeljebb 3000 dpi felbontásra képes, és 30 ips (más néven 0,76 m/s) sebességig, illetve 8g gyorsulásig működik megbízhatóan. Kézbe fogva az egeret az első, ami feltűnhet, hogy nagy, szélessége kissé zavaró is volt. Ennél nagyobb gond, hogy játék közben számunkra kényelmesnek tűnő fogás használatakor a hüvelykujjunk előtti piros színű gombot nem értük el – ez persze egyéni probléma, nagyobb kézzel, vagy annak, aki előrébb szereti fogni az egerét, nem lesz baja ezzel. A görgővel nem volt gond, a nekünk kellemes súlyozást és visszajelzést kaptuk a mechanizmustól.


[+]

Miután telepítettük az egérhez tartozó szoftvert, visszanyestük a „precizitást növelő” beállításokat és csökkentettük a karácsonyi fényeket, jöttek a tesztek. Figyelembe véve az Avago-5050 specifikációit, sok jóra nem számítottunk, mert ez a szenzor inkább irodai munkára alkalmas, játékra kevésbé, a hirtelen rántásokat nem annyira tolerálja.


[+]

Az első, amit vizsgáltunk, a program által kijelzett és a mért dpi értékek közötti eltérés – ez viszonylag jelentős, 20-30 százalékkal mértünk nagyobb felbontást, mint amit a képernyőn láttunk. Ez nem túl nagy gond, hiszen nem a konkrét dpi ismerete a lényeg, hanem hogy kényelmes legyen az egér, a felbontás pedig elég tág határok között állítható. Nagyobb, és különösen játékoknál jelentős baj, hogy angle snapping érezhető, ráadásul 1000 dpi felett (ami a programban 750 dpi-nek felel meg) a jitter is zavaróan megjelenik. Az 1000 Hz-es frissítést ugyanakkor szépen tartja, ezen a téren nem tapasztaltunk problémákat. Emelési magassága (LOD) 2,4 mm, ez kicsit nagyobb az ideálisnál, de még az elfogadható tartományban marad.


[+]

Sajnos, ahogy a jobb oldali ábra is mutatja, az Avago-5050-t egyszerűen nem a gyors mozgásokhoz tervezték, FPS játékok alatt egy gyors mozdulat, körbefordulás gyakorlatilag kivitelezhetetlen vele. Mint a grafikonon is látszik, 0,7-0,8 m/s sebesség környékén az egér kezdi elveszíteni a fonalat, nem tudja többé precízen lekövetni kezünk mozgását. Ez minden egérnél így van, de a játékra kifejlesztett érzékelőknél csak jóval magasabb, 2-3 m/s sebesség felett találkozunk a jelenséggel.

Genesis Krypton 500

A kevesebb néha több, szólhatott a parancs, amikor a Natec a Krypton 500 alapját kereste az OEM gyártók polcain: a Xenon 200-hoz képest egy meglehetősen visszafogott, mondhatni klasszikus egeret kapunk, nagyjából azon a vonalon, mint a Fnatic Clutch és az Xtrfy XG-M2. Méretét tekintve ez sem apróság, 130 x 67 x 39 mm-es testről beszélünk, de legalább a súlyával már sikerült becsúszni a 100 gramm alá (98 gramm kábel nélkül). A formaterv enyhén aszimmetrikus, ez, illetve a gombok kiosztása egyértelműen jobbkezes használatra predesztinálja a készüléket, amely méreténél fogva a Xenon 200-hoz hasonlóan inkább tenyérrel irányítható jól.


[+]

Annak ellenére, hogy drágább egérről van szó, az anyagválasztás kevésbé sikerült jól, különösen az alsó, piros elemet sikerült olcsó hatást keltő műanyagból fröccsönteni. Alul három talpat találunk, érezhetően ugyanabból az alapból kivágva, mint amit Xenon 200-nál is bevetettek, ennek megfelelően az érzés és az élettartam is hasonló.


[+]

A Krypton 500 esetében egy vastagabb, valamivel puhább, de az asztalon történő súrlódás elkerüléséhez még mindig elég merev, szövetburkolatú kábelt kapunk, ennek hossza 200 cm. Gombból hat darab áll rendelkezésre: a két fő billentyű mellett kettő került a hüvelykujjunkhoz, egy szokás szerint a görgő maga, egy pedig a görgő mögött helyezkedik el, ami alapértelmezésben a dpi-t állítja hét fokozatban.


[+]

Bár nevében nem szerepel az RGB, azért ez az egér sincs híján a világításnak: az oldalán végigfutó csík, a Genesis logó, a görgő pereme, illetve a gombok körüli rések a dpi-től függő, beállított szín szerint világítanak, a maradék fény pedig a piros talpon keresztül szűrődik ki. A LED-ek egyébként nemcsak fixen képesek világítani, hanem effekteket is beállíthatunk, a kombinációs lehetőségek száma szokás szerint végtelen.


[+]

Ahogy testvérénél, úgy itt is egy segédprogram gondoskodik az említett beállításokról, azzal a különbséggel, hogy itt egy profilba csak egy beállításcsomagot menthetünk, cserébe viszont négy helyett hét dpi fokozat áll rendelkezésre.

Genesis Krypton 500 próba

Már a specifikációkból is látszik, hogy a Krypton 500 teljesen más állatfajta: ebben az egérben Omron kapcsolókat és egy PixArt PMW3325-ös szenzort találunk, ami nemcsak 7200 dpi-s maximális felbontása miatt érdekes, hanem mert 100 ips (2,54 m/s) sebességig és 20g gyorsulásig használható, azaz sokkal inkább képes lekövetni a játékosok gyors mozdulatait, mint az erre alkalmatlan Avago-5050.


[+]

Kézbe fogva az egeret rögtön érezni fogjuk, hogy mennyire nagy, ergonómiájával ugyanakkor elégedettek voltunk, nekünk minden gomb „ujjra” esett, és kisebb testvéréhez hasonlóan a görgő is megfelelt ízlésünknek. A gombok nyomáspontjánál ugyanakkor úgy éreztük, hogy az oldalsó billentyűk kicsit keményre sikeredtek. A teszt természetesen itt is a szoftver telepítésével kezdődött, majd először megvizsgáltuk a kiírt dpi értékek közötti különbségeket, amelyek a maximális (7200-as) beállítást leszámítva kényelmesen 10 százalék alatt maradnak, de tekintettel arra, hogy gyakorlatilag 100 dpi-s lépésekben tudjuk állítani mind a hét fokozatot, könnyű megtalálni a nekünk megfelelő értéket.

Nemcsak papíron, de a valóságban is érezhető, hogy a Krypton 500 és benne a PMW3325 már inkább játékra készült: angle snappingnak nincs nyoma, a jitter pedig 2400 dpi értékig nem okoz problémát, és csak 3800 dpi felett éreztük jelentősnek.


[+]


[+]

A frissítés és a késleltetési értékek rendben vannak, de ezzel a kisebb testvérnél sem volt gond – ami viszont mellbevágó különbség, az a nagysebességű mozdulatok lekövetése, hiszen a gyártói specifikációknak megfelelően 2600 dpi-n mérve 2,5 m/s környékén vehető csak észre a felső csúcs levágása (5000 dpi-n egészen 4 m/s értékig sikerült kitolnunk ezt). Ennél az egérnél is lemértük azt a távolságot, ahol a szenzor már nem érzékeli a mozgást: a LOD (emelési magasság) itt 1,8 mm körül jár.

Értékelés

Ezer közhely és szólásmondás van, amely arról szól, hogy nagyon olcsón nehéz jó terméket előállítani és vásárolni. Ez látható a tesztelt egereken is, melyek közül a Xenon 200 RGB valójában egyáltalán nem ajánlható játékra, legalábbis akkor semmiképpen, ha precíz irányításra van szükség. Ez inkább egy munkához, iskolába ajánlható eszköz, amely viszonylag agresszív dizájnt kapott, a mellékelt programmal pedig tényleg széleskörűen testre szabható. Körülbelül 5500 forintért tehát egy többféle sebességi fokozatba kapcsolható egeret kapunk, amely nyolc programozható, makrózható gombbal is rendelkezik – az egyetlen ok, ami miatt grafikai munkára sem biztos, hogy ideális, a viszonylag korán jelentkező jitter és az angle snapping.


[+]


[+]

Bár nehezményeztük az olcsó hatást keltő műanyagok használatát a Krypton 500-nál, ami lerontja az összképet, azért a Xenon 200-hoz képest teljesen más ligában játszik, annak ellenére, hogy ára nem sokkal magasabb: 7000 forintért egy olyan egeret kapunk, amely tulajdonképpen már játékra is használható, miközben ugyanazokkal az extrákkal (programozható gombok, makrók stb.) rendelkezik, mint olcsóbb társa. Ennek megfelelően ezt az egeret már el tudjuk képzelni játékosok kezében is, de természetesen irodában és grafikai munkák során is megállja a helyét.

Wombath

A Genesis egereket a Mobil Digital Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Új korszak a hálózati adattárolásban – Bemutatkozik a Synology DS925+

PR Ez a sorozat új mércét állít fel a hálózati adattárolásban: nagyobb teljesítmény, szorosabb ökoszisztéma-integráció és vállalati szintű megbízhatóság – mindezt kompakt méretben.

Azóta történt

Előzmények