GeForce 9800 - áprilisi tréfa

Átmeneti királyok jönnek-mennek

Az AMD februárban előrukkolt a Radeon HD 3870 X2-vel, így hosszú idő után ismét felülhetett a trónra. A helyzet szépséghibája, hogy a 3870 X2, bár nevezhető egykártyás megoldásnak, valójában két GPU-t köt össze egyetlen áramköri lapon, márpedig ennek a rendszernek, megvalósításnak megvannak a maga nagyon is nyilvánvaló hátulütői is. Egyrészt a meghajtóprogram kiforratlansága rányomja bélyegét a teljesítményre, még akkor is, ha ezt a területet az AMD mostanában nagyon komolyan veszi. Másrészt ott a fogyasztás, melegedés (és ebből következően a zajszint) problémája, igaz, ez kevésbé releváns egy olyan számítógép esetében, melyben a legdrágább hardverek kapnak helyet. És végül, de nem utolsósorban két chip árát kell kifizetnünk, tehát az árak is elszállhatnak. Szerencsére az AMD az árakkal az utóbbi időben nem áll hadilábon, az összes Radeon reálishoz közeli összegért kelleti magát.


Az NVIDIA nem nézhette tétlenül az AMD trónfosztását [+]

Itt volt nekünk a Radeon HD 3870 X2, tehát nem kellett hozzá nagy ész, hogy rájöjjünk: az NVIDIA válasza úton van. A tájékozottabbak, a hardverek világát jól ismerők már előre tudták, hogy az NVIDIA megoldása miként épül fel (ha másként nem is, de legalább pletykák révén), viszont aki nincs annyira otthon a témában, csak sejthette, hogy mi következik. Egy új chip kifejlesztése rengeteg pénzbe kerül, főleg manapság. Meg kell fizetni a mérnököket, sok ideig tart a fejlesztés (bár az NVIDIA-nak ebből volt elég), és nagy árat kell fizetni a komplexebb, nagyobb méretű GPU-ért is, hiszen nem csak közvetlenül az előállítási költségeket növeli, de a kihozatali aránya is alacsonyabb. Mi tehát a legegyszerűbb megoldás? Ha az AMD-hez hasonlóan összekötnek két GPU-t. Ez az AMD-nek viszonylag könnyen ment, mert az RV670 mérete kicsi, nem melegszik túlságosan, és alacsonyak a fajlagos gyártási költségei. Az NVIDIA G92-es chipjéről viszont ezek nem mondhatók el. A G92 (az RV670-hez képest) nagy, melegszik, és drágább előállítani. Az előállítási költség nem túl komoly probléma, mert ha készítenek egy mindent verő videokártyát, akkor azért rengeteg pénzt lehet elkérni. Viszont a melegedéssel az NVIDIA tervezőmérnökeinek szembe kellett nézniük, és bár ez nehéz feladatnak tűnik, végül csak megérkezett a GeForce 9800 GX2.


GeForce 9800 GX2 [+]

A 9800 GX2 nem más, mint az NVIDIA legújabb csúcsragadozója, válasz a HD 3870 X2-re. A kártyán két teljes értékű G92-es GPU (közérthetőbben GeForce 8800 GTS) és kétszer 512 MB memória található. A kártya formája nagyon egyszerűre sikerült, egyeseknek a tégla jut róla eszébe, és nem járnak messzi az igazságtól, tömege ugyanis van vagy 1,5 kg – a legnehezebb VGA, amivel valaha találkoztunk. A Zotac és az Asus is küldött egy-egy tesztpéldányt, és mint utóbb kiderült róluk, nem túl meglepő módon a matricázást leszámítva teljesen megegyeznek. A GeForce 9800 GX2 GPU-inak órajele 600 MHz, a stream processzorok 1500 MHz-en, a memória pedig 1000 MHz-en jár, utóbbit leszámítva végülis kicsit visszaléptünk az 512 MB-os 8800 GTS-hez képest. A VGA-n a két GPU egy SLI kapcsolat révén áll összeköttetésben.


Kétfoglalatos hűtőrendszer: mint egy tégla [+]

Ahhoz képest, hogy két G92-es GPU és 1 GB memória lehűtésére van szükség, a 9800 GX2-n nincs túl sok szellőzőnyílás. Mind a két oldalon van egy rész, ahol beáramolhat a levegő, és mint látható, a „tetején” is van egy szellőzőnyílás, végül a meleg levegő egy részét a ventilátor kifújja a számítógépházból. Csatlakozók tekintetében a GX2 két DVI és egy HDMI porttal büszkélkedhet, utóbbit natívan támogatja a GPU, viszont hagyományos (S-Video) tévékimenetet ne keressünk, a HDMI-re kell hagyatkoznunk.


Szétszedve [+]

Az olvasók talán azt hiszik, hogy lusták voltunk szétszedni a kártyát, hogy megmutassuk a belsejét, pedig ez nem igaz. Próbálkoztunk vele, ki is tekertünk belőle rengeteg csavart, de a burkolatot nem sikerült levenni – a videokártya valahogy úgy lett összerakva, hogy ne lehessen – kockázatok nélkül – szétszedni. A 9800 GX2 beindításához kettő, egy hattűs és egy nyolctűs PCIe-tápcsatlakozóra van szükség. A nyolctűs nem túl gyakori a manapság kapható tápegységeken (nem egyezik meg azzal, amit az alaplapra kell dugni), ezért a gyártók jó esetben egy átalakítót mellékelnek a videokártya mellé (a Zotac és az Asus legalábbis így tett).

A GeForce 9800 GX2-nek az a küldetése, hogy a Radeon HD 3870 X2-től visszahódítsa a leggyorsabb videokártya címét. Ma, április elsején viszont útjának indul a 9800 GTX is a 8800 GTS 512 MB leváltójaként. Ha nem tartottuk volna a kezünkben, ha nem teszteltük volna le, akkor azt hihettük volna, hogy a 9800 GTX egy áprilisi tréfa, de nem, ez a videokártya tényleg napvilágot látott. Hogy miért is gondoljuk így? Lássuk...


A legújabb GTX – vajon visszalépés? [+]

A 9800 GTX-ek esetében is az Asus és a Zotac volt olyan kedves, hogy biztosított számunkra egy-egy tesztpéldányt. A GeForce 9800 GTX nem más, mint a GeForce 8800 GTS 512 MB-os változatának, illetve a már-már elfelejtett 8800 GTX/Ultrának a legújabb reinkarnációja. Tekintve, hogy az 512 MB-os GTS alig néhány hónapja jelent meg, a 9800 GTX megjelenését nem igazán tudjuk megérteni. Ez a videokártya paramétereit tekintve szinte teljesen megegyezik az utolsó GTS-sel, 128 stream processzorát, 4 ROP-blokkját és 64 textúracímzőjét/szűrőjét figyelembe véve csak az órajelei különböznek a GTS-től, a 650/1625/970 MHz-es frekvenciákat 675/1688/1100 MHz-re növelték.


A GeForce 8800 GTX csupaszon [+]

Ezenkívül a kártya felépítését teljesen átalakították, a NYÁK a GTS-énél jóval hosszabb lett, több alkatrészt találunk rajta, leginkább a régi 8800 GTX/Ultrához hasonlítható, és a zajmentes hűtést is lecserélték erre a hangos hűtőrendszerre. Majd elfelejtettük, a 9800 GTX megkapta a 3-utas SLI támogatásához szükséges második SLI-csatlakozót.


G92-es GPU a 9000-eseken [+]

Mégis mi értelme akkor ennek a videokártyának? Nem ejtettünk még szót az integrált grafikus vezérlővel rendelkező GeForce 8200-as chipset megjelenésével egy időben napvilágot látott Hybrid SLI-ről, ami két új, izgalmas újítást tartalmaz. A GeForce Boost (amit a 9800-asok, pontosabban a driverük nem támogat) lehetőséget ad arra, hogy az integrált grafikus magra „rákapcsoljunk” egy külső VGA-t (jellemzően GeForce 8400/8500-asról van szó), így felgyorsítva a játékélményt, hasonlóan az AMD 780G chipsetben debütáló Hybrid Graphicshoz. A GeForce 9800-asok esetében viszont relevánsabb a második újítás, a Hybrid Power, melynek segítségével (vagyis az integrált VGA bevonásával) üresjáratban, 2D-s módban kikapcsolható a külső videokártya (9-es sorozatú VGA-ra van szükség), ezzel pedig sok-sok wattot és pénzt spórolhatunk meg.

Elmondható tehát, hogy a 9800 GX2 azon felül, hogy a leggyorsabb VGA kíván lenni, képes kikapcsolni abban az esetben, ha GeForce 8200 chipsetes alaplappal együtt használjuk. Ezek a megállapítások igazak a GeForce 9800 GTX-re is, amely ezen felül támogatja a 3-utas SLI-t is. Lényegében emiatt születtek meg az új videokártyák, se többért, se kevesebbért, tehát csodát egyiktől sem kell várni.


Méretarányok [+]

A méreteket tekintve a 9800 GX2 és a 9800 GTX egyaránt visszatér azokba az időkbe, amikor még a 8800 GTX volt a csúcson, hosszra éppen megegyeznek a Radeon HD 3870 X2-vel. Ehhez képest a 8800 GTS már eltörpül.


A Zotac csomagolása... [+]

A Zotac a két VGA-t kissé eltérő csomagolással látja el (már ami a doboz tartalmát illeti). A GX2 mellé a driver CD-n, a Lost játékon, a leíráson kívül két analóg/DVI átalakítót, egy HDMI-kábelt és két (egy 6-os és egy 8-as) PCIe tápkábel-átalakítót mellékel, illetve egy HDMI audio SPDIF-kábelt is találtunk a csomagban. A GTX-hez csak egy DVI/analóg adaptert, a második helyett viszont egy DVI/HDMI átalakítót ad, és egy S-Video/kompozit átalakítót is mellékel a gyártó. A Zotac videokártyákra 5 év garanciát kell kapnunk.


...és az Asusé [+]

Az Asus másképpen csomagolta a két videokártyát, a GX2 egy jellegzetes Company of Heroes-os dobozban található, míg a GTX egy igen szimpla csomagolást kapott. A mellékelt kellékek tekintetében is különbözik a két VGA, a GX2 mellé egy driver CD-t, egy programos CD-t és egy Company of Heroes: Opposing Fronts DVD-t kapunk, illetve két (egy 6-os és egy 8-as) PCIe tápkábel-átalakítót, egy DVI/analóg adaptert, egy HDMI audio SPDIF-kábelt és egy CD/DVD-tartó tokot csomagoltak. A GTX-hez nem jár se programos CD, se COH:OF DVD, se nyolctűs PCIe tápkábel-átalakító, viszont az SPDIF-kábel helyett S-Video/kompozit átalakítót mellékelnek a kártyához. Az Asus videokártyáira 3 év garancia érvényes.


A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés