Külső
Azoknak, akik valamicskét is konyítanak a számítógépes tápokhoz, nyilván nem kell bemutatni az FSP márkanevet. Az egyik legnagyobb OEM gyártóról van szó, melynek saját márkás csúcsmodelljei 2011 óta Aurum néven futnak különböző változatokban. Most viszont egy teljesen új név, a Hydro G mutatkozott be egyelőre háromféle, 650, 750 és 850 wattos teljesítménnyel. Nem csak a név új, hanem a külső is. Teljesen egyedi a 135 mm-es ventilátort védő, egyik sarkában sűrűsödő, átlós csíkokban futó védőrács, de a hátsó rész nyílásai is szokatlanok.
A Hydro G szériával azokat a felhasználókat célozza az FSP, akik saját maguk építik számítógépüket, és az elsőrangú teljesítmény mellett a megjelenésre is adnak. Ezért nem csak a rácsok különlegesek, hanem a táp oldalán látható címke is. Az előre felragasztott, egyszerűbb, kék G-s mellett még egy vörös és egy zöld mintás matricaszettet is adnak, hogy a táp jobban passzoljon az alaplap, grafikus kártya, memória és a többi komponens színvilágához.
Ha minden igaz, most először kaptunk teljesen moduláris tápot az FSP-től. A Hydro G-nél nem csak a grafikus kártyák és perifériák kötegei szedhetőek le, hanem az alaplap felé kígyózók is. Ennek akkor van jelentősége, ha jó alaposan elrejtik és rögzítik a kábeleket, mert ilyenkor egy teljesen moduláris darab a kábelezés szétrobbantása nélkül is kiszedhető egy kis tisztogatáshoz, portalanításhoz. A kábelkötegek szalagos kialakításúak, jó hosszúak, és van belőlük bőséggel.
Az alaplap fő, 24 tűs csatlakozó felé kígyózó kábelét több részre bontották, ennek elegáns elvezetéséhez azért kell némi kézügyesség és gyakorlat. A legrövidebb kötegről van szó, de ez is 60 centiméteres, így még a magasabb, alsó tápos házakban sem kell majd hozzá toldó, hogy elérjen rendeltetési helyére. Még tíz centiméterrel hosszabb a 12 voltos alaplapi kiegészítő, a négy 6+2 tűs, grafikus kártyákhoz való csatlakozót pedig két 65 centiméteres kábelre osztották szét. Elég érdekes a perifériacsatlakozók kiosztása, melyeket négyesével osztottak le öt kötegre. Mindegyik két-két SATA csatlakozóval kezdődik a táptól 50 és 65 centiméterre de ezután az egyik kötegen további két SATA, két kötegen további két IDE csatlakozó következikm a fennmaradó kötegre egy-egy IDE és flopi csatlakozó került.
Mivel az oldalakon a színes emblémák vannak, a Hydro G adatlapját alsó, ventilátorral ellentétes lapjára ragasztották. Nálunk a 750 wattos verzió járt, ami egyben hagyott 12 voltos ágán összesen 62,5 amper leadására képes, tehát a teljes, 750 wattos névleges teljesítményt rá tudja irányítani. A megadott értékeket egyébként ipari körülmények között, 50 °C-os környezetben is hozza a táp. Hatásfokát tekintve a 80 Plus Gold tanúsítványnak fele meg, tehát 20, 50, illetve 100 százalékos terhelésen legalább 87, 90, illetve 87 százalékos hatásfokkal dolgozik. További fontos tulajdonsága, hogy 25%-os terhelésig – ami a 750 wattos tesztpéldánynál 187,5 wattot jelent – némán dolgozik.
Hirdetés
Belső
Belül egy ismerős ventilátorral, a Power Logic PLA13525S12M modellel találkoztunk, ezt építik a 1200 wattos FSP Aurum PT-be is. Maximális, 2000-es fordulatszáma és 0,4 amperes motorereje is elég magas, de több mint valószínű, hogy egy tápban ritkán fog csúcsra járni. A ventilátor motorja folyadékos siklócsapágyas, így alacsony fordulaton sem kell komoly morgástól tartanunk.
Nem csak a Hydro G külseje, hanem a belseje is teljesen új. Az FSP nem a korábbi Aurumokban látott, saját vezérlőchipekre építkező, meglehetősen egyszerű kapcsolást használja itt, hanem egy sokkal bonyolultabbat. A leglényegesebb különbség, hogy ez a kapcsolás már DC-DC rendszerű, tehát a 230 (vagy 110) voltos váltakozó áramot előbb 12 voltos egyenárammá alakítja, majd ebből képezi a kisebb feszültségeket PWM áramkörökkel.
A magas hatásfok miatt alig van borda a tápban, de telerakták kiegészítő nyomtatott áramkörökkel. A bemeneti részen, az EMI szűrő környékén külön lapon van az aktív PFC, tovább haladva a két 105 °C-ra hitelesített Nippon Chemi-Con kondenzátor után látható a +5VSB kis nyomtatott áramköre, a hátsó moduláris panellel párhuzamosan állón pedig többek közt a Champion CM6901 PWM vezérlő található.
A túloldalon, két tekerccsel a tövében a 3,3 és 5 voltos feszültség PWM elektronikája látható, a másik kis áramköri lapon pedig többek közt a SITI PS223 monitorozó és a ventilátor szabályozója sorakozik. A kimeneti oldalon Nippon Chemi-Con és Rubycon kondenzátorok állnak szintén 105 °C-os hitelesítéssel, a szilárdelektrolitosak pedig a TEAPO gyártmányai. Elég sok kusza kábel látható a moduláris panel környékén, a forrasztások viszont jó minőségűek. Akit mélyebben érdekelnek az egyes komponensek és a táp belső felépítése, a TechPowerUp tesztjében talál további részleteket.
Próba
Az FSP Hydro G tápot az eggyel magasabb, 80 Plus Platinum besorolású Aurum 92+ márkatársához és szokásos referencia tápunkhoz, a bronz fokozatú 80 Plus minősítésével már meglehetősen szerénynek számító Cooler Master Silent Pro M600-hoz mértük. Ismét öreg, Core 2 Extreme processzoros gépünket vetettük be terhelőnek három régi AMD GPU-val, aminek a fejlettségénél sokkal lényegesebb paramétere, hogy nyugalomban 240 wattot, terhelve 420 wattot fogyaszt, erre pedig a modern gépek közül is elég kevés képes.
- Intel Core 2 Extreme QX6700 @ 3,33 GHz, 1,45 V processzor
- Asus P5E3 Deluxe alaplap
- 2 x 1024 MB Samsung DDR3-1333 memória
- Asus Radeon HD 4890 videokártya
- Asus Radeon HD 4870 X2 videokártya
- 400 GB-os Samsung SATA merevlemez
Táblázatunkban a konnektorból felvett fogyasztási értékek szerepelnek. Azok a mennyiségek, amit a táp felvesz az elektromos hálózatból, majd megfelelő egyenárammá alakít és a számítógépnek továbbít. Ez a folyamat veszteséggel jár, mely a modern tápoknál 10-20%-ot tesz ki, és hőenergia formájában manifesztálódik. Tehát tesztgépünk fogyasztása – vagyis a táp leadott teljesítménye – ennek megfelelő mértékben kisebb a táblázat adatainál.
Termék megnevezése | FSP Hydro G | FSP Aurum 92+ 650 | Cooler Master Silent Pro M600 |
---|---|---|---|
Névleges teljesítmény | 750 W | 650 W | 600 W |
PFC típusa | aktív | aktív | aktív |
Fogyasztás 60 W-os terhelésnél | 70 W – 85,7% | 71 W – 84,5,% | 76 W – 78,9% |
Fogyasztás üresjáratban (240 W) | 262 W – 91,6% | 260 W – 92,3% | 280 W – 85,7% |
Fogyasztás terhelve (420 W) | 459 W – 91,5% | 458 W – 91,7% | 504 W – 83,3% |
Annak ellenére, hogy „csak” arany fokozatot kapott a Hydro G a 80 Plus minősítésében, alacsony terhelésen sikerült egy hajszállal jobban teljesítenie platina fokozatú márkatársánál. Persze az egy wattos különbség bőven mérési hibahatáron belül van, de még a bronz fokozatú Cooler Master lemaradása sem vészes. Ennél a tesztnél egyébként értelemszerűen nem pörgött a Hydro G ventilátora, hiszen az csak valahol 180 watt fölött indul be. Második, 240 wattos tesztkörünkben már szép csendesen járt a lapátkerék. Nagyjából ez az a fogyasztási érték, amit egy komolyabb gamer számítógép, mondjuk 4 GHz környékére húzott Core i7-tel és GeForce GTX 980-nal fogyasztani szokott játék közben. Hatásfokban ezúttal is minimális volt az eltérés a platina minősítésű társhoz képest.
Hasonló helyzetet tapasztaltunk 420 wattos csúcsterhelésnél, az egy wattos differencia a leadott teljesítménynél lényegében elhanyagolható. Itt már komoly, közel 50 wattos többletfogyasztást produkált az alacsonyabb hatásfokú Cooler Master. Ennél a terhelésnél hallható volt a hűtőventilátor hangja, de a CPU és a grafikus kártya hűtése lazán elnyomta azt, csak közelről tudtuk elkülöníteni a többi zajforrástól. Egyébként 420 wattos fogyasztás eléréséhez már alapos CPU- és GPU-tuning is kell, vagy átválthatunk a takarékos Intel-NVIDIA kombinációról energiaigényesebb AMD-re.
Termék megnevezése | FSP Hydro G |
---|---|
3,3 V | 3,32 - 3,35 |
5 V | 5,08 - 5,15 |
12 V | 12,05 - 12,20 |
Feszültségek kapcsán túl sok érdekeset nem lehet mondani. A mai felsőkategóriás tápoknál, mint amilyen a Hydro G, már szinte magától érthető, hogy bőven az ATX12V szabványban előírt kereteken belül maradnak. Kezdetben, üresjáraton azért mind a három mért feszültség finoman a referenciaérték fölött volt, a terhelés növekedésével viszont az optimális értékek felé indultak meg, valahol 600 wattos terhelés környékén valószínűleg el is érik őket.
Értékelés
Egy kívül-belül teljesen új tápcsaládot tett le elénk az FSP a Hydro G formájában. A külső új és egyedi, bár ez igaz volt az előd Aurumra is, ami 2011 óta van a pályán. Szerintünk csinos lett a 135 mm-es ventilátort takaró rács, a hátsó viszont már annyira nem, a felragasztható zöld, illetve vörös mintás díszbetétet pedig inkább az ázsiai, és nem az európai vásárlók ízléséhez érezzük közelebb. Tetszett a teljesen moduláris kialakítás, amilyet az FSP eddig nem csinált, és a szalagkábeles vezetékezés is kifejezetten jó. Legfeljebb a 24 eres kötegnél kell majd kicsit ügyeskedni az esztétikus elvezetéssel.
Kicsit tanácstalanul álltunk, amikor először megláttuk ezt az új belsőt. Ugyanis látszatra sokkal bonyolultabbnak és drágábban kivitelezhetőnek tűnt a korábbi, Aurumokban használtnál, nem saját fejlesztésű vezérlőchipek vannak benne, ráadásul a 80 Plus Gold hatásfok sem egy olyan dolog, amit a korábbi verzió ne tudott volna. A DC-DC kapcsolás viszont kétségtelenül fejlettebb, és talán azért volt szükség az új verzióra, hogy a 80 Plus Platinum után a Titanium fokozatot is betámadhassák majd egy módosított verzióval. Ki kell még emelni, hogy alacsony terhelésen a Hydro G hatásfoka jobb volt a platina minősítésú Aurum 92+-nál, és később sem maradt le mögötte számottevően.
Árban a Hydro G nagyjából a fix kábeles Aurum S és a félig modulárus Aurum CM között helyezkedik el, a 650 wattos modell 40 000 forint körül, a 750 wattos 44 000 forint körül, a 850 wattos pedig 48 000 forint körül vásárolható meg öt év garanciával. Nagyjából ennyibe kerül a szintén kiváló Corsair RMi családja, amivel az FSP megoldása felveszi a versenyt, így a konkurenséhez hasonlóan az FSP Hydro G-t is ajánlott címmel díjazzuk. Szívesen látnánk belőle kisebb, 400-500 watt körüli teljesítményűt is.
FSP Hydro G tápegység
rudi
Az FSP Hydro G tápot az FSP bocsátotta rendelkezésünkre.