Hirdetés

Monitorozható Corsair csúcstápok

Külső

Mára annyira komoly hatásfokot értek el a kapcsolóüzemű számítógéptápok, hogy ezen a téren már nincs igazán hova fejlődni, legalábbis a teljes megvalósítás alapoktól való újragondolása nélkül. Ilyenkor felmerül a kérdés, hogyan lehet mégis valami újat mutatni a vásárlóknak? Több más márkához hasonlóan a Corsair is a monitorozó, irányító technológia felé indult el, mely a Corsair Link nevet kapta. A  megoldást először az AXi csúcskategóriás modellekben láthattunk, idővel lejjebb, a HXi sorozatban is megjelent, majd a még eggyel alacsonyabbra besorolt RM-ek végén is feltűnt az i, ami a technológia meglétét jelzi a Corsair tápok nevében. Tesztünkben megnéztük, mit tud a Corsair Link, és hogy mi a különbség a HXi és RMi sorozat 750 wattos modellje között.

Hasonló méretű dobozban érkeznek, formatervükön viszont látni, hogy az RM750i idei, a HX750i tavalyi modell, mert utóbbin még a régi hajós embléma látható, a frissebb modellen a logó és a dizájn is lendületesebb. A lényeg, tehát maga a dobozban lévő táp viszont majdnem teljesen azonos. Egyedi, mutatós fémrács került a 140 mm-es ventilátorra, ennek párhuzamos szálai folytatódnak a burkolat mintájában. Az éleket lecsapták, ami a ráccsal együtt egyedi formát ad a tápoknak. A tápok teljes hossza 180 milliméter, így a szokásos minimumnál valamivel nagyobbak, de ez a méret a jellemzően alsó tápos házaknál nem okoz problémát.

Mindkét modellcsalád teljesen moduláris kábelezésű, tehát a grafikus kártyák és adattárak, perifériák kötegein túl az alaplap felé kígyózók is lecsatlakoztathatóak. Eltérés csak abban van, hogy az RM750i hátuljára kevesebb aljzat került, itt négy perifériás és három 12 voltos van, utóbbiakat grafikus kártyához és alaplapi kiegészítőhöz vethetjük be. A HX750i-nek már öt-öt perifériás és 12 voltos kötege lehet, elképzelni is nehéz, hogy mennyi merevlemez és grafikus kártya köthető rá. Ezen a részen található a Corsair Link kábelezés is, ami egy mini USB aljzatból és egy négytűs csatlakozóból áll, alatta pedig egy visszajelző LED és a ventilátort felpörgető tesztgomb sorakozik.


RM750i - HX750i

Nem csak a csatlakozó, hanem a rájuk kapcsolható kábelkötegek összetételében is különbözik a HX750i és RM750i. Mindkettőnél pontosan annyit kapunk, ahány aljzat van, tehát a HXi-nél öt perifériásat (két IDE, három SATA), négy 6+2 tűs grafikus kártyásat, míg az RMi-nél négy a perifériások száma (két IDE, két SATA), grafikus kártyásból pedig kettő van négy csatlakozóval. Ezek a kötegek mind szalagos kialakításúak, az RMi-hez hagyományos, hengerbe harisnyázott alaplapi kábeleket adnak, a HXi-nél ezek is laposak. Hosszukkal biztosan nem lesz gond a nagy házakban sem, a 24 tűs és a grafikus kártyásak 60 centiméteresek, a 12 voltos alaplapi kiegészítő még öt centiméterrel hosszabb. A perifériásokon a táptól 50 centiméterre kezdődnek a csatlakozók, melyek 10 centiméteres közzel követik egymást.


RM750i - HX750i

Hatásfokbeli különbség is van a két Corsair tápcsalád között: a HXi a 80 Plus tanúsítvány platina fokozatát kapta meg, tehát 20, 50, illetve 100 százalékos terhelésen legalább 90, 92, illetve 89 százalékos hatásfokra képes. Az RMi „csak” az arany fokozatig jutott ehhez 87, 90, illetve 87 százalékos hatásfokbeli követelmények tartoznak. A két 750 wattos tápon lévő, teljesítményt leíró matricán pontosan ugyanazok a számok szerepelnek. Az egyben hagyott 12 voltos ágon legfeljebb 62,5 amper leadására képesek, ez kiteszi a teljes névleges, 750 wattos teljesítményt. A Corsair Link révén külön ágakra is bontható a 12 voltos szakasz, szám szerint ötre, egyenként 40 amperes maximális terhelési beállítással. Persze, ilyenkor sem tudja átlépni a táp a 62,5 amperes teljes csúcsértékét, légyegében csak a határérték figyelése lesz más, ágankénti.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés