Hirdetés

FSP Epsilon 80 Plus

Külső

Manapság egyre több helyen kerülnek elő a környezetbarát „zöld” megoldások. Így van ez a számítógépes tápegységek területén is. Nagyjából két éve, független kezdeményezésként indult a 80 Plus program, mely azokat a tápokat látta el tanúsítvánnyal, melyek 20, 50 és 100 százalékos terhelésnél is legalább 80%-os hatásfokra képesek. Mára a 80 Plus címke ott díszeleg rengeteg tápon, jelezve, hogy a termék megfelel ezeknek az előírásoknak. A tanúsítvány is továbblépett nemrég, három újabb, még nagyobb követelményeket állító szintet bevezetve. Bronz fokozathoz 82, 85, illetve 82 százalékos hatásfok kell a vizsgált terheltségi szinteken, ezüsthöz 85, 88 és 85 százalék, az aranyhoz pedig 87, 90, 87 százalék. A díjazott tápok teljes listája itt tekinthető meg.

Hirdetés

Mai tesztalanyunkkal először az idei CeBIT-en találkoztuk. A sikeres Epsilon sorozat legújabb változata még a hagyományos 80 Plus tanúsítványt kapta, ezt büszkén hirdeti a neve is. Az új névhez új doboz illik, ablakkal és kék robottal; az korábbinál minden bizonnyal olcsóbban előállítható.

Némileg megújult a dobozból előbukkant táp is. Oldalán dombornyomott FSP Group címke és felirat díszeleg. Megmaradtak a szokásos Epsilon látványelemek, mint a kék szín, az aranyozott ventilátorrács közepén FSP logoval, a kéken világító bekapcsoló és a fekete harisnyás, fix kábelarzenál. Kaptunk még pár tépőzáras kötegelőt, négy kézzel oldható csavart és egy kis előlapi FSP matricát, no meg használati útmutatót.

A zsinórok szokás szerint sokan vannak és hosszúak. Ötvenöt centiméteres a 20+4-es fő tápcsatlakozó, a kiegészítő nyolcas és négyes 12 voltos, valamint a hat-, illetve nyolctűs PCI Express VGA-s ág. Némileg átalakultak a perifériákhoz való kötegek, nem 15, hanem 10 centiméterenként vannak rajtuk csatlakozók. Két vezetéken három-három SATA-t találunk 55, 65, illetve 75 centiméternél, egy köteg pedig ugyanilyen hosszú, csak négytűs, hagyományos konnektorok lógnak rajta. A negyedik szintén három négytűst hordoz, de a végére, a táptól 85 centiméterre, került még egy floppyetetőt is.

Elődjéhez képest nem sokat változott az Epsilon 80 Plus specifikációs táblázata. Nálunk a 600 wattos modell járt, melynek 12 voltos ágát továbbra is négy részre osztják, igaz, a részek egyenkénti csúcsa már nem 15, hanem 18 amper, vagyis 216 watt.

Áttervezték a részek elosztását is, most a két VGA-s került külön, hiszen egyre több olyan grafikus kártya van, mely akár 200 wattos rántásokra is képes, míg processzorból csak az extrémen túlhajtottak csinálnak ilyet. Hozzájuk nem az Epsilon széria a jó választás.

Belső

Belül a leglényegesebb különbség azonnal látható. A tapasztalataink szerint nem túl halk Protechnic Electric ventilátort sokkal csendesebb Yate Loon márkájúra cserélték. Motorja csak 0,3 amperes, alacsony fordulaton minden bizonnyal nem fog úgy morogni, mint a korábbi 0,45 amperes.

Felépítésben nem sok újat láthatunk az új Epsilonnál. Az első modell vékony bordái már valamivel vastagabbak, és kikerült a szellőzőnyílással ellentétes oldalról egy fémtömb. Tehát az új 600-as hőleadói megegyeznek az 1010 Epsilonéval, ami jó hír, hiszen bőven van bennük tartalék.


Epsilon 80 Plus 600W

Ettől eltekintve az elektronikában nem láttunk újdonságot. Akárcsak az 1010-esnél, itt is látható a tápcsatlakozótól induló, és valahol a bemeneti, nagy kondenzátor tövében véget érő vezetékpár.


Eredeti 600 wattos és 1010 wattos FSP Epsilon

Akárcsak az első modellnél, a bemeneti kondenzátor itt is a CapXontól származik. Egyesek kifogásolhatják, hogy annak ellenére, hogy felsőkategóriás modellről van szó, csak 85 fokra – nem pedig 105 fokra – lett hitelesítve ez az alkatrész. Azonban a bemeneti oldalon fölösleges jobbat, drágábbat használni, hiszen ez a rész nem melegszik úgy, mint a kimeneti.

A kimenetin – ahol a sok kábel és lebontott ágrész miatt nagy a zsúfoltság – már 105 fokos Teapo és GF márkájú tornyocskák sorakoznak. Többségük biztonságos távolságra került a bordára szerelt, melegedésre hajlamos alkatrészektől, bár az egyes feszültségeket generáló tekercsektől már nem sikerült ilyen jól elkülöníteni őket.

Teljesítmény

Sajnos sem korábbi 600 wattos FSP Epsilonnal, sem a hozzá annak idején használt tesztkonfigurációval nem rendelkezünk már, így nem tudjuk közvetlenül összehasonlítani az utódot az elődjével. Annyit tudunk mondani, hogy az első modell 80% körüli maximális hatásfokú volt. Összehasonlítási alapnak ismét a Cooler Master Silent Pro termékét használtuk, a teszteléshez pedig húzott Core 2 Extreme és két Radeon köré épülő rendszert.

Tesztkonfiguráció:

  • Intel Core 2 Extreme QX9650 @ 3,33 GHz processor
  • Asus P5E3 Deluxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3-1333 memória
  • AMD Radeon HD 3870 videokártya
  • AMD Radeon HD 3870 X2 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez
  • Asus DWR-0804P optikai meghajtó
  • Casetek CK-1020 ház két ventilátorral

Bekapcsolás után az új Epsilon tényleg nagyon csendben dolgozott, lényegesen halkabban tette a dolgát, mint az első változat, melynek ventilátora alacsony fordulaton morgott. Nagyon jó volt a táp hatásfoka is. Konnektoros teljesítménymérőnk 155 wattot mutatott, ami a Cooler Master szintjén van, 80-85% között. Belekalkulálva ezt a hatásfokot majdnem pontosan 20%-os terhelés jött ki a 600 wattosnál.


Termék megnevezéseFSP Epsilon 80 Plus
600 W
Cooler Master Silent Pro M600
Névleges teljesítmény600 W600 W
PFC típusaaktívaktív
Fogyasztás csatlakoztatva0 W0 W
Fogyasztás készenléti állapotban21 W26 W
Fogyasztás nyugalmi állapotban155 W150 W
Fogyasztás terhelve446 W435 W

Tesztgépünk csúcsra hajtva egy-egy pillanatra majdnem elérte a konnektoron mért 450 wattot, ami egy picivel több, mint a Cooler Masternél volt, de az eltérés csak egy százalék körüli. Belekalkulálva a hatásfokot, konfigurációnk már több mint 60%-ban használta ki a 600 wattos tápot. Szép dolog ez, csakhogy benne maradt még 200 kiaknázatlan watt. Ezen a majd 400 wattos leadott teljesítményszinten már megjött az Epsilon hangja. Valamivel zajosabb volt, mint a nagyon halk Cooler Master, de lényegesen halkabbnak éreztük, mint a korábbi Epsilonokat, szóval nem csak hatásfok, hanem hang területén is előrelépést jelent az új modell.


Termék megnevezéseFSP Epsilon 80 Plus 600 W
3,3 V3,30 - 3,35 V
5 V5,00 - 5,10 V
12 V12,2 - 12,35 V

Lemértük, hogyan változnak az egyes ágak feszültségei a teljesítmény viszonylatában. Szerencsére nem túl nagy mértékben, bőven az ATX12V szabványban meghatározott kereteken belül.

Értékelés

Tesztjeink alapján az FSP Epsilon sorozata jó irányba fejlődik, bár van néhány jel, ami rosszat sejtet. A modern belsőknél felhasznált Champion vezérlőelektronikát nem tartják túl jónak, és a nálunk fejlettebb mérési berendezésekkel dolgozó tesztoldalak, mint például az X-bit labs vagy a JonnyGURU hiányosságokat tártak fel. Talán az FSP túlzásba vitte a költségcsökkentést? Erre utal az is, hogy az alsóbb szegmensbe szánt Saga sorozat belülről mindig az eggyel gyengébb, régi sorozatos FSP modellre hasonlít.

Hogy egészen pontosan mi zajlik az FSP-nél, azt egyelőre nem tudni, de kétségtelen, hogy vannak aggasztó jelek. Ilyen esetben érdemes a versenytársaknál is szétnézni. Példának okáért a csendesebb és moduláris Cooler Master Silent Pro sorozat 500 és 600 wattos modellje csak egy-egy ezressel drágább, mint a 20 000, illetve 23 000 forintos, 500 és 600 wattos Epsilon 80 Plus, ráadásul velük kapcsolatban egyelőre nem merültek fel problémák.

rudi

Az FSP Epsilon 80 Plus 600 tápot az FSP bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények