Hirdetés

Fractal Design Define R4, a néma ház

Tesztelés

Szokásos, paraméterei alapján elavultnak tűnő, de mai viszonylatban is meglehetősen energiaigényes – és ami még fontosabb, jól melegedő – processzorral és nem túl nagy grafikus kártyával ellátott konfigurációnkkal teszteltük a Fractal Design Define R4-et. Összehasonlítási alapnak Casetek CK-1020 házunkat és korábbi tesztalanyainkat használtuk, kár hogy a Define R3-at más környezetben mértük – bár ugyenezzel a konfigurációval –, így közvetlenül nem tudjuk az R4-gyel összehasonlítani.

  • Intel Core 2 Duo QX6700 processzor
  • Cooler Master Hyper TX2 processzorhűtő
  • Asus P5E3 DeLuxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3 memória
  • Radeon HD 4850 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez
  • Cooler Master Real Power 550 wattos tápegység
  • Casetek CK-1020 ház elöl 80 mm-es, hátul 92 milliméteres ventilátorral

Grafikonjainkon a processzormagok nyugalmi és húsz perc terhelés után mért maximális hőmérséklete látható háromféle beállítással. A méréseket 22 Celsius-fokos szobahőmérséklet mellett végeztük. Az első menetben a processzorhűtőt percenként 1800-as csúcsfordulatán hajtottuk, a Casetekben első és hátsó ventilátort használtunk, míg a Define R4-ben az első és hátsó 140 milliméteres is 12 volton, tehát percenlént 1000-es fordulaton dolgozott, az oldalsó és felső nyílásokat pedig zárva hagytuk.

A két nagy ventilátor révén egészen jó hűtési teljesítmény mutatott a Fractal Design újdonsága. Az előröl hátrafelé kialakult huzattal még egy fokkal jobb lett a Casetek konkurensnél, ahol közvetlenül a processzorhűtő fölött is van egy szellőzőnyílás. Még jobb, hogy Define R4 hangcsillapításban hozta a tőle elvártakat. A nyitott oldallapnál jó erősen hallható processzorhűtő hangját szinte teljesen eliminálta, lényegesen csendesebb volt a Caseteknél, vagy bármilyen más, több helyen szellőző, hangelnyelő betét nélküli háznál.

Másodjára a processzorhűtőt percenként 1500 fordulatra, a ház ventilátorait 7 voltra vettük vissza, ami nagyjából 800-as percenkénti fordulatszámot jelentett. Ekkor a Define R4 már szinte teljesen néma lett, csendes környezetünkben is jobban hallottuk a tőlünk több méterre nyugalomban pörgő notebookot, mint a lábunk mellett dolgozó tesztgépet. Mindemellett a hűtési teljesítmény alig romlott.

Kevesen fogják majd teljesen ventilátor nélkül használni a Define R4-et, de mi ezt az eshetőséget is kipróbáltuk. Az első és hátsó házventilátor kikapcsolásával már nem lett lényegesen halkabb az egyébként is szinte néma konfiguráció, légáramlat híján viszont alaposan megemelkedett a belső hőmérséklet, és ezzel együtt a processzor melege is.

Ekkor már a húsz percig folyamatosan terhelt merevlemez is eléggé felmelegedett, pár fokkal túllépte az 50 °C-os határt, ami figyelembe véve a kellemesen alacsony, 22 °C-os szobahőmérsékletet elég kedvezőtlen érték, nyári kánikulában vészesen magasra is ugorhat. Szerencsére bekapcsolt házventilátorokkal mindvégig 40 °C alatt maradt a háttértár.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés