Hirdetés

Fractal Design Define R4, a néma ház

Hirdetés

Kívülről

Alig több mint egy évvel ezelőtt találkoztunk először a svéd Fractal Design márkával, mely letisztult formavilágú számítógépházakkal kezdte meg pályafutását. Ritka eset házak kapcsán, hogy a világpremierrel egy időben tesztlaborunkban is tiszteletét teszi egy példány, de most itt áll előttünk a Define széria vadiúj típusa, az R4. Azon többség számára, aki nem tudja, mint takar a Define széria, elmondjuk, hogy nagyon tiszta vonalvezetésű, hangszigetelt házakról van szó. Annak idején az Define R3-mal nagyon meg voltunk elégedve – vajon mennyit fejlődött az utód?

Első ránézésre a fura arányok tűnnek fel: a kép alapján azt gondolná az ember, hogy egy tömzsi minitoronyról van szó, pedig a Define R4 a maga 464 milliméteres magasságával és 523 milliméteres mélységével a nagyobb miditornyok közé tartozik; a fura arányokat szokatlanul nagy, 232 milliméteres szélessége okozza. Természetesen megtartották a márkára jellemző, határozott élekkel kialakított, letisztult formatervet, ami megfelel a halk házak követelményeinek. A homlokzatot nagy, mágnessel záródó ajtó takarja, így a gép elején semmilyen zaj nem hallatszik ki. Úgy tűnhet, hogy az oldalsó és felső ventilátorrács teret engedhet a zajnak, de minden nyílásban többrétegű zajcsillapító betét van, úgyhogy ha meguntuk a halkságot, akár ventilátorokkal is telerakhatjuk, viharsarokká varázsolva a Define R4-et. Az előd R3 is hasonlóan kettős személyiség.

Nem sokat változott, csupán finoman modernizálódott a csatlakozópanel, ami most sem az ajtó mögé, hanem a tető első peremére került. A korábbi eSATA aljzatot két kék USB 3.0 váltotta, emellett kapunk még két hagyományos USB 2.0-t, hang ki- és bemenetet, kicsi resetet és nagyobb, ízléses bekapcsológombot. Még egy új kezelőszervvel találkoztunk az ajtó mögött, egy diszkrét kis háromállású kapcsolóval. Segítségével legfeljebb három ventilátort kapcsolhatunk 5, 7 vagy 12 voltos feszültségre. Ettől a részlettől eltekintve látszólag semmi nem változott a Define R4 hangelnyelővel kibélelt előlapi ajtója mögött. Továbbra is két 5,25”-os állást kapunk, ami a legtöbb felhasználónak elég lesz, alattuk pedig nagy szellőzőnyílás húzódik, ami az előlapi panel oldalsó részein keresztül kap levegőt. Azért kell a szivacsréteg az ajtó belsejére, hogy az oldalt beáramló levegő ne keltsen zajt.

Ellentétben a korábbival, lefelé, és nem oldalra nyílik az első ventilátorok porszűrő rácsa, ráadásul a következő mozdulattal maguk a ventilátorok is kifordíthatóak, így sokkal könnyebb cserélni őket. Gyárilag egyetlen, a korábbi 120-asnál nagyobb, 140 milliméteres, folyadékcsapágyas Silent R2 ventilátor került ide, de még egyet tehetünk alá.

Alul is csak apró változtatásokat tapasztaltunk. Egybeszabták a táp és az alsó ventilátor porszűrőjét, így könnyebb kivenni és tisztítani. Maradtak az igényes, Hi-Fi eszközökére hajazó lábak; elöl nagyobbakat, hátul kisebbeket használtak, és elég magasak ahhoz, hogy a táp levegőt kapjon közöttük. Mint az R3-nál, ezúttal is egyetlen mozdulattal távolítható el az előlap, csak a felső csatlakozók nagyszámú vezetékével kell majd vigyázni.

Főbb paraméterek:
Termék megnevezése Fractal Design Define R4
Elérhető színek fekete, szürke, fehér
Mérete (ma x mé x sz) 464 x 523 x 232 mm
Tömege 12,3 kg
Anyaga acélváz alumínium és műanyag előlappal
Beszerelhető alaplapok ATX, microATX
5,25"-os helyek száma 2 db
3,5"-os helyek száma 8 db belső (mindegyik 2,5 hüvelykesre alakítható)
Bővítőkártyák száma 7+1 db
Hűtés elöl 140 x 140 x 25 mm-es ventilátor és 140 x 140 mm-es ventilátorhely
hátul 140 x 140 x 25 mm-es ventilátor,
felül két 140 x 140 mm-es ventilátorhely,
oldalt 140 x 140 mm-es ventilátorhely,
alul 140 x 140 mm-es ventilátorhely
Előlapi csatlakozók 2 db USB 3.0, 2 db USB 2.0, hangszóró, mikrofon
Beszerelhető táp szabványos ATX, alulra
Extrák teljesen hangszigetelt, porszűrő elöl és alul, szabályzó három ventilátorhoz
Gyártó honlapja www.fractal-design.com
Termék honlapja Define R4
Fogyasztói ára kb. 33 000 forint
Garancia 2 év

Belülről

Belül hasonló a helyzet, mint kívül, csak pár kisebb, de annál hasznosabb fejlesztés látható. Mondani sem kell, hogy maradt a fekete festés fehér kiegészítőkkel és az alsótápos elrendezés is. Az alaplap mögötti kábelezést segítő nyílások gumi takaróbetétei ezúttal sokkal ellenállóbbaknak bizonyultak, mint a Define R3-nál, ahol minduntalan kiugrottak helyükről. Hátulra az elsővel azonos, folyadékcsapággyas, 140 milliméteres Silent R2 ventilátor került.

Kicsit magasabb lett a Define R4 az R3-nál, így a tető alá beférnek a laposabb, dupla 120 vagy 140 milliméteres ventilátort használó, folyadékhűtéses radiátorok. Kár, hogy nem csaptak hozzá még pár centimétert, hogy a teljes magasságú hőleadóknak is legyen hely. Apróság, de a vízhűtéses csövek kivezető nyílásait hiányoltuk. A felső, ötmerevlemezes doboz kiszerelhetősége viszont dicséretes, ráadásul ez a modul 90 fokkal elforgatva is beszerelhető. Ha nélküle használjuk a házat, tehetünk a helyére óriási, akár 430 milliméteres VGA-kat vagy egy 120, esetleg 140 milliméteres ventilátorral hűtött radiátort.


Meghatódva tapasztaltuk, hogy létezik olyan gyártó, aki méretre vágja az előlapi panel vezetékeit, így nem kell a fölösleges kábelekkel vívnunk. Pedig az R4-ben bőven van hely hátul a kábelek elvezetéséhez; azért lett szélesebb a ház, hogy az alaplaptálca mögött 26 milliméteres teret alakítsanak ki. Ráadásul ezzel még nincs vége a hátlapi trükköknek: felszerelhető ide két 2,5 hüvelykes meghajtó.

Ha pedig maradnánk a szokásos elrendezésnél, akkor a nyolc darab, rezgéscsillapító gumibetétekkel megtámogatott 3,5 hüvelykes hely mindegyikére tehetünk 2,5 hüvelykes adattárakat is.

A Fractal Design Define R4 oldalfalainál ugyanazt a vastag, inkább gumi és vászon keverékére hasonlító, nem pedig szivacsos hangelnyelő bélést használták, mint az R3-nál. Egyedül a legfeljebb 140 milliméteres ventilátorokat fogadó alsó és két felső nyílásra került szivacs, de erre is szövetet ragasztottak, és az egész egy műanyag talapzatra támaszkodik, ennél fogva csavarozható be a ventilátorrácsokba.

Már a speicifikációs tábla böngészésekor feltűnt, hogy a Define R4 nem egy pehelysúlyú jószág: 12,3 kilogrammot nyom üresen. Oldalfalait és vázát tisztességesen vastag acéllemezből készítették, nem olyan papírvékonyból, ami manapság divatos egyes gyártóknál. Szerelés közben csak pozitív tapasztalatokat gyűjtöttünk: az ATX alaplap körül bőven volt hely a kábelek dugdosásához, még a felső öt merevlemezes állást benn hagyva is befért a Radeon HD 7970.

Hátul igazán örültünk a 26 milliméter széles helynek, és annak is, hogy az előlapról kígyózó, vaskos kábelköteg éppen olyan hosszú, amilyennek lennie kell. A két hátlapi SSD szerelése kissé trükkös, mert még az alaplap beépítése előtt rögzíteni kell őket, ha pedig valamelyiket ki szeretnénk venni, akkor szinte a teljes konfigurációt meg kell bontani. Tény, hogy szép láthatatlanul lehet kábelezni őket, de hűtés ide nem jut. Mi csak akkor használnánk ezt a két állást, ha a többi nyolc már betelt.

Tesztelés

Szokásos, paraméterei alapján elavultnak tűnő, de mai viszonylatban is meglehetősen energiaigényes – és ami még fontosabb, jól melegedő – processzorral és nem túl nagy grafikus kártyával ellátott konfigurációnkkal teszteltük a Fractal Design Define R4-et. Összehasonlítási alapnak Casetek CK-1020 házunkat és korábbi tesztalanyainkat használtuk, kár hogy a Define R3-at más környezetben mértük – bár ugyenezzel a konfigurációval –, így közvetlenül nem tudjuk az R4-gyel összehasonlítani.

  • Intel Core 2 Duo QX6700 processzor
  • Cooler Master Hyper TX2 processzorhűtő
  • Asus P5E3 DeLuxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3 memória
  • Radeon HD 4850 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez
  • Cooler Master Real Power 550 wattos tápegység
  • Casetek CK-1020 ház elöl 80 mm-es, hátul 92 milliméteres ventilátorral

Grafikonjainkon a processzormagok nyugalmi és húsz perc terhelés után mért maximális hőmérséklete látható háromféle beállítással. A méréseket 22 Celsius-fokos szobahőmérséklet mellett végeztük. Az első menetben a processzorhűtőt percenként 1800-as csúcsfordulatán hajtottuk, a Casetekben első és hátsó ventilátort használtunk, míg a Define R4-ben az első és hátsó 140 milliméteres is 12 volton, tehát percenlént 1000-es fordulaton dolgozott, az oldalsó és felső nyílásokat pedig zárva hagytuk.

A két nagy ventilátor révén egészen jó hűtési teljesítmény mutatott a Fractal Design újdonsága. Az előröl hátrafelé kialakult huzattal még egy fokkal jobb lett a Casetek konkurensnél, ahol közvetlenül a processzorhűtő fölött is van egy szellőzőnyílás. Még jobb, hogy Define R4 hangcsillapításban hozta a tőle elvártakat. A nyitott oldallapnál jó erősen hallható processzorhűtő hangját szinte teljesen eliminálta, lényegesen csendesebb volt a Caseteknél, vagy bármilyen más, több helyen szellőző, hangelnyelő betét nélküli háznál.

Másodjára a processzorhűtőt percenként 1500 fordulatra, a ház ventilátorait 7 voltra vettük vissza, ami nagyjából 800-as percenkénti fordulatszámot jelentett. Ekkor a Define R4 már szinte teljesen néma lett, csendes környezetünkben is jobban hallottuk a tőlünk több méterre nyugalomban pörgő notebookot, mint a lábunk mellett dolgozó tesztgépet. Mindemellett a hűtési teljesítmény alig romlott.

Kevesen fogják majd teljesen ventilátor nélkül használni a Define R4-et, de mi ezt az eshetőséget is kipróbáltuk. Az első és hátsó házventilátor kikapcsolásával már nem lett lényegesen halkabb az egyébként is szinte néma konfiguráció, légáramlat híján viszont alaposan megemelkedett a belső hőmérséklet, és ezzel együtt a processzor melege is.

Ekkor már a húsz percig folyamatosan terhelt merevlemez is eléggé felmelegedett, pár fokkal túllépte az 50 °C-os határt, ami figyelembe véve a kellemesen alacsony, 22 °C-os szobahőmérsékletet elég kedvezőtlen érték, nyári kánikulában vészesen magasra is ugorhat. Szerencsére bekapcsolt házventilátorokkal mindvégig 40 °C alatt maradt a háttértár.

Értékelés

Nagyjából egy évvel ezelőtt arra a megállapításra jutottunk, hogy a Fractal Design zajcsillapítós Define R3-ja egy igencsak jól sikerült számítógépház, és most, az R4 tüzetes vizsgálata után is ugyanezt mondhatjuk el. Igaz, hogy az utód nem mutatott semmi radikálisan újat, de okos továbbfejlesztésekkel jól igazodik a mai trendekhez. Jobb lett az alaplap mögötti kábelkezelés, az előlapra került két USB 3.0 csatlakozó, a 120 milliméteres ventilátorokat még jobb 140 milliméteresekre cserélték, és jár hozzájuk egyszerű, de nagyszerű szabályzó. Továbbá csiszoltak az első és alsó légszűrő, illetve opcionális ventilátorok szerelhetőségén, a kivehető felső HDD-keret révén a legnagyobb VGA-k vagy egy kisebb folyadékhűtéses radiátor is elfér, és ehhez jön még az előző modellnél is példásan teljesítő zajszigetelés.

Ha nagyon bele szeretnénk kötni a Define R4-be, felhozhatnánk, hogy felülre csak vékony radiátor fér, illetve hogy nincsenek kivezető nyílások a vízhűtéshez, vagy hogy az alaplap mögötti két 2,5 hüvelykes hely nehezen szerelhető – de ezek tényleg apróságok. Jó hír, hogy a Fractal Design 95 eurós ajánlott árral indítja a Define R4-et, ami nálunk remélhetően nem lesz drágább 30-35 000 forintnál. Bár ez nem hangzik kevésnek, de a csendes házaknak megkérik az árát. Összehasonlításképpen ez az összeg jó tízezer forinttal alacsonyabb például a szintén új, és rövidesen tesztre érkező Cooler Master Silencio 650 ház áránál, viszont a korábbi Silencio, az 550-es modell már 25 000 forint környékén megkapható. Szerintünk a Define R4 egy sokoldalú ház, betétek nélkül komoly szellőzéssel is felvértezhető, ezért ajánlott címet adunk neki. Akinek az abszolút csend fontosabb a kedvező árnál, az a különösen szót is elé teheti.


Fractal Design Define R4 ház

rudi

A Fractal Design Define R4 házat a Fractal Design bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények