Hirdetés

Define Mini C – elegáns microATX ház a Fractaltól

Plexiablakos változatban teszteltük a svéd gyártó legújabb, megfizethető árú házát.

Külső

Rendszeres vendég oldalunkon a még számítástechnikai viszonyok között is viszonylag fiatalnak számító svéd Fractal Design egy-egy terméke – hogy csak a közelmúltból szemezgessünk, elég a könnyen szerelhető Kelvin S24 vízhűtésre vagy a full extrás, SFX tápos Mini-ITX házra gondolni. A letisztult, minimalista eleganciát képviselő formavilágot képviselő Define ház is megfordult nálunk, illetve a Define R5, továbbá a parányi óriás Define Nano S. Ezúttal a méretben középutat képviselő Define Mini C állt a porondra, melyről megjelenésekor hírünkben már beszámoltunk.

A Define C széria normál és microATX alaplapokat fogadó méretben érhető el, mi az utóbbival ismerkedtünk meg közelebbről, erre utal a mini jelző a típusban. Tele oldalfalú és plexi oldalablakos változata közül a gépházba betekintést nyújtó landolt nálunk. Első ránézésre is feltűnő, hogy a Define név kötelez, annak minden eddigi stílusjegyét magán viseli az újdonság. A szálcsiszolt fém hatását keltő előlap ugyan műanyag, de a minőségibb fajtából. A fekete szín dominál kívül-belül, de ezt megtöri néhány fehér elem kontrasztja. Talpakkal együtt 412 mm-es magassága már majdnem eléri a teljes ATX-es alaplapot befogadó kuckóét, míg 210 mm-es szélessége és 412 mm-es hossza a 6,3 kg-os tömegével karöltve az középmezőnybe sorolja.

Az előlap mögött nem találunk semmilyen bővítőhelyet, így az nem is nyitható üzemszerűen, azonban a hátsó részét zajcsillapító anyaggal bélelték ki, ami a mögötte elhelyezett porszűrő tisztításához lepattintható. Szokványos megoldásokkal találkoztunk a ház hátulján, minden ott van, ahol általában lenni szokott. A bővítőhelyek a minőségi házaknál megszokott módon, egyedi perforált zárólemezeket kaptak, melyek fehér színükkel dobják fel azt az egyhangúságot, amit egy számítógépház fekete hátulja jelenthet. Szellőzőrács is van a videokártyák traktusa fölött, hogy a termelt hő itt is távozhasson, feljebb pedig egy állítható pozíciójú, 12 centiméteres ventilátort helyeztek el. A táp a trendeknek megfelelően felfelé és lefelé néző ventilátorral is beszerelhető a ház aljába.

A felső csatlakozópanelen két USB aljzatot találunk, ezek szerencsére már mind USB 3.0-sak, bár a szokásos rikító kék nyelveket nem alkalmazták. A kerek, hangsúlyos méretű bekapcsológomb közepe egyben az üzemet jelző LED-et is rejti, míg az előlapon alatta elhelyezett diszkrét bevágáson át juthat kék fénnyel a külvilág tudomására a HDD aktivitása. A hang ki- és bemenetek sem színkódoltak, csak a piktogram árulja el a megfelelő funkciót. A reset gomb egész könnyen aktiválható, erre a kisgyermekesek figyeljenek, ha a gép hardveres újraindítását illetően a környezetével ismerkedő porontyól eltérőek a szándékaik. Az előlapot eltávolítva a csatlakozópanel a helyén marad, nem kell a vezetékek épségére ügyelnünk.

A tisztításhoz elölről könnyen kihúzható műanyagkeretes porszűrő takarja a ház aljának szinte egészét, mely sínes-karmos rögzítést kapott. Hifi készülékre emlékeztető kerek műanyag lábai a szokásos magasságúak, könnyen jut majd friss levegő a táphoz. A talpak csúszásgátló bélést is tartalmaznak, kb. másfél centiméteres magasságuk viszont nem állítható.

A gépház teteje első ránézésre teljesen telinek tűnik, az ide beépített műanyag záróelem azonban kipattintható, szabaddá téve az utat a légáramlás számára, adva a kiváló lehetőséget a vízhűtő-radiátor ez alá történő elhelyezésére. A csomagban egy ide mágnesesen rögzíthető porszűrőrácsot is találunk, ha szívó irányú volna a beépítés, de ha itt távozna a gépház melege, akkor mi pőrén hagynánk a rácsozatot, minél jobb cirkulációt biztosítva.

Belső

A kézzel viszonylag könnyen oldható csavarok kitekerése után lehet bejutni a házba, és jó, hogy alapesetben az oldalfalból nem esnek ki ezek, kisebb esélyt adva az elkallódásuknak. A mára általánossá vált, 0,8 mm-es lemezvastagság elfogadható stabilitást ad a vázszerkezetnek. Az oldalablakot a lemezből kialakított fém elemek rögzítik, ami egyszerű és költséghatékony megoldás, azonban kívülről erre nem lehet rájönni, csak eltávolított állapotban, a fonákjáról szemlélve. A hátsó oldallap meglehetősen súlyosnak hat, ezt a ráragasztott, teljes felületet elfoglaló hangszigetelés okozza.

Belül a "megszokott" ATX gépházak elrendezése szerencsére már szinte csak az alaplap pozicionálásában és a hátsó kimenetek helyében köszön vissza, a kedvezőtlen momentumok a múltba vesztek, illetve itt is látszik, hogy a tényleg nincs előlapi bővítőhely, se 5,25"-es, se 3,5"-es. Noha a floppy jó ideje elköszönt, kártyaolvasó, előlapi multimédiás központ vgy optikai meghajtó sem helyezhető el itt (habár az utóbbiak piaca is minduntalan zsugorodik).

Hirdetés

Normál méretű HDD-t hátulra alulra, két kihúzható fémkeretre rögzíthetünk, 2,5"-es SSD-k pedig az alaplap mögött helyezhetők el, egy csavarral rögzített lemezre. A kábelmenedzsment fejlett, gumibetétes bújtatónyílások találhatók az alaplap mentén körben, így amit nem szeretnénk közszemlére tenni, elvezethetjük alul. A rögzítési lehetőségek is kiválóak, a 12 voltos ATX tápcsatlakozó kötegének pedig kellő helyet hagytak.

Az alaplap processzorfoglalata alatti szabad helyet biztosítja a már említett kiszerelhető SSD tartókonzol, így a nagy, hátlapi merevítéssel megáldott processzorhűtők is felhelyezhetők a beszerelt konfigurációra. A tápegység és a HDD-k traktusa egy hajlított fémlemezzel került leválasztásra esztétikusan elrejtve azokat, míg a bővítőkártyák helyén levő, már megénekelt fehér takarólemezek is egyedi rögzítést kaptak, kézzel oldhatók a csavarjaik és egyesével vehetőek ki.

Két 12 cm-es ventilátort helyeztek el belül; az elülső befelé szív, a hátsó kifelé fúj, biztosítva a keresztirányú légáramlatot. Meglehetősen halknak számítanak, típusuk Dynamic X2 GP-12, ráadásul mindkettő pozíciója állítható. Az első – kiemelve az ott elhelyezett záróidomot – egészen a HDD-k szintjéig letolható, felette egy továbbinak is van hely. Előre és felülre akár 140 mm-es modellek is beférnek, de folyadékhűtéses radiátort is tudunk ide rögzíteni, ebből előre akár 280 mm-est is, felül azonban maximum 240-essel kell beérnünk.

Hátulról is jól megfigyelhetők a már említett megoldások, a több gumibetétes kábelátvezető nyílás, valamint az SSD-ket tartó konzol. Az előlapi csatlakozóktól érkező vezetékek tépőzáras rögzítőket is kaptak, melyeken a világoskék Fractal Design logó díszeleg. A fiókos HDD-helyek széle azért közel van a hátoldalhoz, itt majd célszerű a derékszögű SATA kábelek használata, hogy ne törjön meg a hozzávezetés. Az alsó merevelemez-tároló, amibe két winchestert lehet tenni, eltávolítható, amennyiben nincs rá szükségünk, de napjainkban a NAS-ok és külső adattárak elterjedésével kicsi az esélye annak is, hogy ez kevés lenne.

Az alsó részt határozottan megrántva távolítható el a teljes homlokzati panel, és arra sem kell vigyáznunk, hogy el ne szakítsuk a felső panelhez tartozó kábeleket, hiszen azok a helyén maradnak. Alatta találjuk a teljes előlapi részt befedő, kipattintható porszűrőt, ennek az alkalmankénti tisztítását sem szabad elfelejteni. Itt férünk hozzá a ventilátor lejjebb csúsztatását lehetővé tevő csavarokhoz, és itt távolíthatjuk el az elválasztó fémlemez ajtaját is, ha a HDD-k szintjéig vinnénk le a légkavarót.

Szerelés

A fémkeretekbe szerelt két 3,5 hüvelykes merevlemezt gumigyűrűs csavarhelyek védik attól, hogy a merev fémkeret átvigye rezgésüket a vázra. SSD rögzítésénél ettől nem kell tartanunk, de amennyiben 2,5"-es merevlemezt használnánk, akkor nincs rezgéscsillapítási lehetőségünk, még szerencse, hogy ezek sokkal kevésbé hajlamosak hangoskodásra, mint asztali társaik. A táp egy lemezkeretre csavarozva csúsztatható be kívülről a helyére, és fejjel lefelé is rögzíthető.

Mini-ITX alaplapunkat használtuk az összeszerelés során, de a microATX megoldások is kényelmesen elférnek, sőt ránézésre úgy tűnhet, hogy akár egy normál ATX lap épp beférne, ennek azonban pontosan egy bővítőhely-szélességnyi híja van. Alaplapunk csatlakozókiosztása meglehetősen unortodox, így a kábelezés nem volt útban a videokártyának sem, de problémamentességre számíthatunk a mATX-ek esetén is. A felül elhelyezett SATA csatlakozófoglalatokba dugott kábelek az SSD-khez könnyedén odaértek, a lenti sarokban levő winchesterhez viszont hosszabb, 45 centiméteres kábel kellett. A legtöbb alaplapnál ez nem lesz gond, mert a hagyományos helyeken vannak a csatlakozók. Az USB és az előlapi panelcsatlakozók még így is mindenhova biztonsággal odaértek. Processzorhűtőből legfeljebb 168 mm magas, grafikus kártyából 315 mm hosszú, tápegységből pedig 175 mm-es fér be a rendelkezésünkre álló helyekre.

Szalagos kábelezésű, teljesen moduláris FSP Hydro G tápot használtunk, ezért nem volt túl sok gondunk a vezetékek eligazításával. Azzal viszont számolni kell, hogy a táphoz csak hátulról lehet hozzáférni, így a kötegek cserélgetése, bővítése elég bonyolult lehet, a matt fekete színezetű belső sem járul hozzá, hogy sok fényt kapjunk; segíthet ilyenkor, ha a tápot a két csavart oldva kijjebb húzzuk, de érdemes még kiszerelt tápnál eldönteni, mire van szükségünk.


A kötegek kezelése egyáltalán nem okozott problémát, a merevlemezek és a táp közötti helyre viszont épp hogy csak elfértek volna a fölöslegesen hosszú kábelek, ennél a gépháznál sincs túl sok hely itt. Kiszerelt HDD-állás esetén sokkal jobb a helyzet, még egyedi vízhűtés szivattyúját is elhelyezhetjük ide. A sok kábel a tépőzáras rögzítőkkel fixálható, de a mellékelt műanyag gyorskötözőkkel a kialakított fülekhez is hozzákötegelhető. A képen látottnál természetesen sokkal rendezettebb hátsó traktus is kialakítható, de egyébként az oldallap úgyis mindent elfed.

A bekapcsolt konfigurációról gyenge fényviszonyok mellett is készítettünk képet, és megállapítottuk, hogy nem vakító erősségű az előlapi visszajelző fény, ami külön örömöt okozott a ház tesztelése során. Akit zavar, az persze ezeket úgysem fogja bekötni.

Főbb paraméterek
Termék megnevezése Fractal Design Define Mini C
Elérhető színek fekete
Mérete (ma x mé x sz) 413 x 412 x 210 mm
Tömege 6,3 kg
Anyaga 0,8 mm-es acélváz és -lemezek, műanyag előlap
Beszerelhető alaplapok microATX, Mini-ITX
5,25"-os helyek száma 0 db
3,5"-os helyek száma 2 db belső
2,5"-os helyek száma 3 db belső
Bővítőkártyák száma 5 db
Hűtés elöl egy 120 mm-es ventilátor,
elöl hely még egy 120 mm-es vagy egy 140 mm-es ventilátornak (állítható),
hátul egy 120 mm-es ventilátor,
felül hely két 120/140 mm-es ventilátornak,
alul hely egy 120 mm-es ventilátor számára
Előlapi csatlakozók 2 db USB 3.0, hangszóró, mikrofon
Beszerelhető processzorhűtő 168 mm magas
Beszerelhető grafikus kártya 315 mm hosszú
Beszerelhető táp 175 mm ATX, alulra
Vízhűtés beszerelhetősége elöl 280/240/140/120 mm-es, legfeljebb 144 mm széles vízhűtő-radiátor fér el,
hátul egy 120 mm-es, legfeljebb 125 mm széles vízhűtő-radiátor fér el,
felül egy 240/120 mm-es vízhűtő-radiátor fér el, az alaplap ekkor 40 mm-nél nem lehet magasabb
Extrák porszűrő alul, elöl és felül, plexi oldalablak, hangszigetelt előlap és hátsó oldallap
Gyártó honlapja Fractal Design
Termék honlapja Define Mini C, plexiablakos
Fogyasztói ára kb. 27 000 forint
Garancia 2 év

Értékelés

A Fractal Design termékpalettáján ugyan a belépőszintet képviseli, de az összes piacon található számítógépházat tekintve egy korrekt középkategóriás ház a Define Mini C. Alig több mint huszonötezer forintos ára szerintünk jól pozicionált, kiemelkedő minőséget, letisztultságot, egyszerűséget kapuk a kasszánál hagyott összegért, az anyaghasználat is bőven a megfelelő szinten van. Összeszerelve méretéből is adódóan teljesen masszív, beszerelt géppel is az maradt, ha például arrébb akartuk tenni. Az összhatása semleges, az elhelyezés függvényében szerényen megbújhat az íróasztal mellett szinte észrevétlenül, vagy harmonizáló berendezési tárgyak esetén akár egy vizuális koncepció elemévé is tehető.

A belső tágas, a szellőzés pedig kitűnő, akár komolyabb hardver is megfelelően elfér benne, persze csak az ATX alatti méretkategóriáig, a kisméretű házak térnyerése miatt még gamer irányvonallal is bőven vállalható szintet eredményez. Előre és felülre is tehetünk dupla ventilátoros, folyadékhűtéses radiátort, de akár hátul is elfér egy szimpla, persze mi egynél többet azért nem zsúfolnánk bele, mert azért a rendelkezésre álló hely véges.

Léghűtésnél a processzorhűtő maximum 168 milliméteres magasságára kell figyelnünk. A tápból és a grafikus kártyából a legtöbb – a gépházunk szintjéhez illeszkedő – megoldás kompatibilis lesz, a túlzásokat és a végleteket kell csak kerülnünk. A adattárak terén tetszett az SSD-ket előtérbe helyező koncepció, de hagyományos HDD is elfér a szükséges mennyiségben. A mellékelt halk ventilátorok és azok pozícióállítási lehetőségei további plusz pontot érnek szemünkben.

Szerintünk ez a ház ennyiért – ha olcsónak nem is tűnik első hallásra – abszolút rendben van. Kicsit faraghatunk a költségeken, ha nincs szükségünk a plexiablakra, de a szolgáltatások számunkra elegendők, és szimpatikus a belső elrendezés. Illesztési hibát, vagy akár a legkisebb összeszerelési minőségi kifogást keresve sem találtunk, minden a helyén volt. A komponensek odabenn jól és könnyen elhelyezhetők, valamint az otthoni gépek által támasztott igények legjavát a tesztelt ház lefedi. Nincsenek hivalkodó részletek, nem süti ki szemünket a LED sem, ellenben kicsit feldobja az egész koncepciót az itt-ott belecsempészett fehér szín. Mindezt összegezve a Fractal Design Define Mini C házát ajánlott minősítéssel jutalmazzuk.


Fractal Design Define Mini C számítógépház

04ahgy

A Fractal Design Define Mini C házat a Fractal Design bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények