Hirdetés

Define Mini C – elegáns microATX ház a Fractaltól

Plexiablakos változatban teszteltük a svéd gyártó legújabb, megfizethető árú házát.

Belső

A kézzel viszonylag könnyen oldható csavarok kitekerése után lehet bejutni a házba, és jó, hogy alapesetben az oldalfalból nem esnek ki ezek, kisebb esélyt adva az elkallódásuknak. A mára általánossá vált, 0,8 mm-es lemezvastagság elfogadható stabilitást ad a vázszerkezetnek. Az oldalablakot a lemezből kialakított fém elemek rögzítik, ami egyszerű és költséghatékony megoldás, azonban kívülről erre nem lehet rájönni, csak eltávolított állapotban, a fonákjáról szemlélve. A hátsó oldallap meglehetősen súlyosnak hat, ezt a ráragasztott, teljes felületet elfoglaló hangszigetelés okozza.

Belül a "megszokott" ATX gépházak elrendezése szerencsére már szinte csak az alaplap pozicionálásában és a hátsó kimenetek helyében köszön vissza, a kedvezőtlen momentumok a múltba vesztek, illetve itt is látszik, hogy a tényleg nincs előlapi bővítőhely, se 5,25"-es, se 3,5"-es. Noha a floppy jó ideje elköszönt, kártyaolvasó, előlapi multimédiás központ vgy optikai meghajtó sem helyezhető el itt (habár az utóbbiak piaca is minduntalan zsugorodik).

Hirdetés

Normál méretű HDD-t hátulra alulra, két kihúzható fémkeretre rögzíthetünk, 2,5"-es SSD-k pedig az alaplap mögött helyezhetők el, egy csavarral rögzített lemezre. A kábelmenedzsment fejlett, gumibetétes bújtatónyílások találhatók az alaplap mentén körben, így amit nem szeretnénk közszemlére tenni, elvezethetjük alul. A rögzítési lehetőségek is kiválóak, a 12 voltos ATX tápcsatlakozó kötegének pedig kellő helyet hagytak.

Az alaplap processzorfoglalata alatti szabad helyet biztosítja a már említett kiszerelhető SSD tartókonzol, így a nagy, hátlapi merevítéssel megáldott processzorhűtők is felhelyezhetők a beszerelt konfigurációra. A tápegység és a HDD-k traktusa egy hajlított fémlemezzel került leválasztásra esztétikusan elrejtve azokat, míg a bővítőkártyák helyén levő, már megénekelt fehér takarólemezek is egyedi rögzítést kaptak, kézzel oldhatók a csavarjaik és egyesével vehetőek ki.

Két 12 cm-es ventilátort helyeztek el belül; az elülső befelé szív, a hátsó kifelé fúj, biztosítva a keresztirányú légáramlatot. Meglehetősen halknak számítanak, típusuk Dynamic X2 GP-12, ráadásul mindkettő pozíciója állítható. Az első – kiemelve az ott elhelyezett záróidomot – egészen a HDD-k szintjéig letolható, felette egy továbbinak is van hely. Előre és felülre akár 140 mm-es modellek is beférnek, de folyadékhűtéses radiátort is tudunk ide rögzíteni, ebből előre akár 280 mm-est is, felül azonban maximum 240-essel kell beérnünk.

Hátulról is jól megfigyelhetők a már említett megoldások, a több gumibetétes kábelátvezető nyílás, valamint az SSD-ket tartó konzol. Az előlapi csatlakozóktól érkező vezetékek tépőzáras rögzítőket is kaptak, melyeken a világoskék Fractal Design logó díszeleg. A fiókos HDD-helyek széle azért közel van a hátoldalhoz, itt majd célszerű a derékszögű SATA kábelek használata, hogy ne törjön meg a hozzávezetés. Az alsó merevelemez-tároló, amibe két winchestert lehet tenni, eltávolítható, amennyiben nincs rá szükségünk, de napjainkban a NAS-ok és külső adattárak elterjedésével kicsi az esélye annak is, hogy ez kevés lenne.

Az alsó részt határozottan megrántva távolítható el a teljes homlokzati panel, és arra sem kell vigyáznunk, hogy el ne szakítsuk a felső panelhez tartozó kábeleket, hiszen azok a helyén maradnak. Alatta találjuk a teljes előlapi részt befedő, kipattintható porszűrőt, ennek az alkalmankénti tisztítását sem szabad elfelejteni. Itt férünk hozzá a ventilátor lejjebb csúsztatását lehetővé tevő csavarokhoz, és itt távolíthatjuk el az elválasztó fémlemez ajtaját is, ha a HDD-k szintjéig vinnénk le a légkavarót.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények