GoXtreme WiFi: életképes lehet egy olcsó akciókamera is?

Easypix GoXtreme WiFi Control

Amíg néhány évvel ezelőtt csak néhány, újdonságokat kereső gyártó, így például a GoPro vagy a Drift foglalkozott kisméretű, strapabíró kamerákkal, addig mára ott tartunk, hogy boldog-boldogtalan az ilyen típusú termékekkel próbál sikert aratni. A kínálat ennek megfelelően óriási: a tizenpárezer forintos modellektől az ennek tízszeresébe kerülő darabokig terjed. A Speedshop jóvoltából most egy kifejezetten olcsó, 30 000 forintot kóstáló készüléket, az Easypix GoXtreme Wifi Controlt próbálhattuk ki.

Az elvárásaink mindenesetre nem voltak óriásiak, mert ennyi pénzért feleslegesnek tűnt abban reménykedni, hogy a topkategóriás modellek által felállított mércét üti majd meg. De ettől függetlenül benne volt a pakliban, hogy a kezeléssel nem lesz gond, és hogy a képminőséggel sem akad majd különösebb probléma, magyarul, hogy akár még érdemes is lehet beruházni egy ilyen masinára.

Mit rejt a doboz?

Jó pár cég hajlamos azzal trükközni, hogy az alapkiszerelés részeként csak egy-két ragacsos talp kerül be a dobozba, így a valóban használható kiegészítőket külön kell megvásárolni. Azonban itt erről szó sincs, hiszen a kamera mellé csomagoltak szörfdeszkára vagy snowboardra ragasztós tappancsok (4 db) segítségével felerősíthető modult, bukósisakhoz szánt rögzítőszalagot, kormányra vagy vázra szerelhető állványt, szivargyújtóba dugható töltőt, micro USB kábelt, távirányítót és strapabíró műanyagtokot is.


Maga a kamera a GoPrónál megismert kialakítást idézi, azaz első pillantásra úgy tűnik, mintha egy lekicsinyített fényképezőgép lenne. A frontfelületen az objektív mellett kapott helyet két kontroll-lámpa, az oldalán helyezték el a micro USB és a micro HDMI csatlakozót, a 2,5 milliméteres mikrofonbemenetet, illetve a microSD kártyaolvasót. Három vezérlőgombot pakoltak rá, kettőt az oldalára, egyet a tetejére az LCD kijelző mellé. A termékcsoport kisebb darabjai közé tartozik, hiszen 6,1 centiméteres szélességéhez 3,8 centiméteres magasság, és csupán 2,5 centiméteres vastagság társul. Ennek köszönhetően könnyen zsebre vágható, ami mondjuk városnézés, állatkerti séta vagy múzeumlátogatás során kifejezetten hasznos lehet, tehát akár turistakameraként is beválhat.

Bekapcsolva

A készülék cserélhető, USB-n keresztül tölthető 1000 mAh akkumulátora körülbelül 80 perces működési időt biztosít, ami ugyan nem túl sok, de ebben a termékcsoportban teljesen átlagosnak számít. A masina nem rendelkezik beépített, színes LCD képernyővel, és nem is csatlakoztatható ilyen kiegészítő hozzá. Így a tetejére pakolt, reflektív monokróm LCD kijelzőre hárul a feladat, hogy tájékoztasson az akkumulátor töltöttségi szintjéről, és arról, hogy mennyi hely van még a memóriakártyán. Azonban ez a tokba dugva nem látszik jól, napfénynél pedig gyakorlatilag láthatatlan, ami kifejezetten nehézkessé teszi használatát. Jobb lett volna, ha saját háttérvilágítással rendelkező, transzparens LCD kijelző mellett döntenek, láttunk már ilyesmire példát más akciókameránál, és az teljesen jól működött világosban is.

A GoXtreme kamera rendelkezik beépített Wi-Fivel, aminek segítségével létrehozható vezeték nélküli kapcsolat mobil eszközzel. Az ingyenesen letölthető alkalmazás révén okostelefonról vagy tabletről is vezérelhető, sőt azok kijelzőjén még az a kép is nyomon követhető, amit a kamera épp "lát". Ez az alkalmazás egyszerű, kényelmes és könnyen kezelhető.

Amennyiben valaki sportoláshoz, strandoláshoz, búvárkodáshoz használná, akkor bele kell dugnia az átlátszó műanyag házba. Ez 45 méteres mélységig vízálló és a kisebb ütődéseket is jól bírja, tehát attól elvileg nem lehet semmi baja, ha megborul vele az ember a biciklizés, motorozás vagy snowboardozás közben. Ennek a megoldásnak megvan az a hátránya viszont, hogy a gombok használata kényelmetlen, ugyanis elég nagy erővel kell nyomni azokat, ami egy törékeny hölgynek vagy gyereknek akár problémát is okozhat. Nincs minden veszve azonban, hiszen jár mellé egy kisméretű, akár egy zsebben is elférő távirányító, aminek segítségével egyszerűen elindítható a videórögzítés vagy elkészíthető egy állókép.

A kiegészítők közül, amelyekkel mindenféle felületre, használati tárgyra lehet rögzíteni a kamerát, a legjobb az, amelyikkel a vázra, kormányra lehet ráerősíteni. Ez egész stabil, aminek köszönhetően a műanyagtok és benne a kamera a megszokottnál kevésbé rázkódik. Ez sajnos nem mondható el a sisakokhoz szánt platformról, illetve a ragacsos tappancsokról, amelyek egyszerűen nem elég stabilak, hamar leválnak a felszínről. Ez utóbbiakkal más modelleknél se voltak jó tapasztalataink korábban; ha az ember már átélte, hogy milyen érzés keresni egy autóról leugró kamerát a sötét utcán, az később nem nagyon fog próbálkozni ilyesmivel.

A hangfelvétel az ilyen kialakítású eszközök egyik gyenge pontja a tok miatt, ez ugyanis elzárja a mikrofont a külső zajok jó részétől, viszont minden egyes rázkódás, döccenés tökéletesen hallható, ami roppant idegesítő tud lenni. Beépített, adattárolásra szolgáló memóriával nem rendelkezik az eszköz, a felvételeket microSD kártyára rögzíti. 720p/60 fps módban 47 perc fér rá egy 4 GB-os kártyára, 30 képkocka esetén ez felkúszik 58 percre, Full HD-nál pedig lecsökken 40-re.

Képminőség: fotó, videó

Fényképezőgépként

Mint minden más akciókamera, ez az 5 megapixeles CMOS érzékelővel ellátott, 120 fok látószögű modell is lehetővé teszi állóképek elkészítését. De hasonlóan a többihez, ez is csak egy kiegészítő funkció, hiszen a beállítások nem módosíthatóak, tehát a hagyományos fényképezőgépeknél megszokott mozgástérnek, szabadságnak itt nyoma sincs. Mivel a nézőke és az LCD kijelző is hiányzik, így a felhasználó csak nagyjából tudja belőni, hogy pontosan mit is fog lefotózni, hacsak nem használja erre a már említett mobilos alkalmazást. A két eszközt egyszerre a kézben fogni viszont kicsit kényelmetlen, és ha már úgy is ott a telefon, akkor azért egyszerűbb azzal fotózni.


5 (2592x1944), illetve 8 (3264x2448) megapixel felbontású fotók készíthetőek a kamerával. Világosban, ideális körülmények között jó esély van rá, hogy a végeredmény értékelhető lesz, sőt még kevés fény mellett, félhomályban vagy mesterséges világításnál is egész jól teljesít. A kifejezetten sötétet viszont nem szereti, ilyenkor zajos, csúnya képek születnek, ám ez egyelőre ebben a termékcsaládban sajnos teljesen általánosnak mondható.

Videók

A szokásosnál némiképp kevesebb felvételi mód közül lehet választani, de ez igazából nem okoz problémát, hiszen a másodpercenkénti hatvan képkockás rögzítési sebességgel dolgozó 720p (1280x720 képpont) profil bekerült a kínálatba. Aki takarékoskodna a hellyel, az választhatja ugyanezt a felbontást, feleennyi képkockával. Akinek pedig mindenképp Full HD-ra van szüksége, annak sincs akadálya, de akkor be kell érni másodpercenkénti 30 képkockás rögzítési sebességgel, ami a gyors mozgások felvételekor, tehát jellemzően a sportos használat mellett nem az igazi. Ilyenkor ugyanis előfordulhat, hogy a kép akadozik vagy "hullámozni" kezd, úgyhogy jobb maradni a 720p/60fps opciónál, bár a hullámok még ilyenkor is fel-feltűnnek olykor. Lassított videók készítésére nincs lehetőség, de ez az ilyen árkategóriájú termékeknél egyáltalán nem meglepő.



A YouTube-ra feltöltött felvételek magukért beszélnek. Látható, hogy a sötétet annyi más rokonához hasonlóan ez a készülék sem tolerálja, ilyenkor látványosan jelentkezik a zajosodás, és a tónusok sem az igaziak. A színvisszaadással egyébként is akadnak problémái, még akkor is, ha süt a nap, tiszta az idő. Amennyiben lehetséges a vázra, kormányra történő rögzítést biztosító kiegészítő modul használata, akkor a rázkódás mértéke valamennyire lecsökkenthető, de teljesen kiküszöbölni nem lehet. Sajnos a többi periféria esetén ezzel hatványozottan kell számolni. És mivel a digitális képstabilizátort kihagyták belőle, ezért előfordulhat, hogy a remegés miatt élvezhetetlen anyagok születnek.

Értékelés

Az árát látva nem vártunk sokat a kamerától, ám ehhez képest pozitív csalódást okozott. Azt túlzás lenne állítani, hogy bármelyik funkciójában az elitet képviselné, de az tény, hogy megbízható, korrekt eszközről van szó. Nyilván nem lenne egy kimondott hátrány, ha ellátták volna beépített színes LCD kijelzővel, de ennek hiányában is egész kényelmes a vezérlés, elsősorban a távirányítónak és a mobilos alkalmazásnak köszönhetően.

A különféle felületekre-objektumokra történő felrögzítését lehetővé tevő kiegészítők közül egyedül az használható (hacsak a felhasználó nem vet be némi szigetelőszalagot), amelyikkel vázra vagy kormányra szerelhető. A döccenéseket természetesen nem lehet teljesen kikerülni ez esetben sem, de szó sincs arról, hogy a folytonos remegés miatt élvezhetetlen felvételek születnének.

A kép minősége egyébként nem tökéletes. Egyrészt sok függ a külső körülményektől, hiszen ha nem süt a nap, kevés a fény, akkor a tónusok fakók, hiányzik belőlük az élet, másrészt pedig olykor enyhén hullámozni kezdett a kép. A sötétet ez az eszköz sem kedveli, így az éjszakai felvételeket gyakorlatilag el lehet felejteni, de ez még a felsőkategóriás modellek többségénél is így van. 30 000 forintos árával egyértelműen az olcsóbb akció- vagy élménykamerák közé tartozik, tudása alapján viszont azok egy részével is felveszi a versenyt, amelyek pár tízezer forinttal többe kerülnek. Aki nem engedheti meg magának, hogy egy szebb képet produkáló, minőségibb rögzítőrendszerrel rendelkező, jóval drágább akciókamerára ruházzon be, annak megfontolandó alternatíva lehet, de szem előtt kell tartania a megkötendő kompromisszumokat.

elefant

A Easypix GoXtreme WiFi Control akciókamerát a Speedshop bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés