Csúcsnotesz a Clevótól

Belvizsgálat

Belvizsgálat

Hirdetés

A kissé unalmas külső sokkal érdekesebb belsőt rejt; a Clevo ugyanis minden elképzelhető technológiai újdonságot belezsúfolt a D900T-be, köztük mindenek előtt a napokban bejelentett GeForce Go 6800 (NV41M) grafikus vezérlőt, melyről teljesítménye alapján elmondhatjuk, hogy jelenleg nincs ellenfele a piacon. A videovezérlővel amúgy nagyjából le is zárult a mobil komponensek sora, ugyanis a gép szíve egy asztali gépekben használatos, Pentium 4 540-es jelzésű, 3,2 GHz-en üzemelő, LGA775 tokozású processzor, az alaplap pedig az Intel nagy népszerűségnek örvendő i915P Grantsdale lapkakészlete köré épül. A lap négy SODIMM memóriafoglalatából kettőt foglalt el a két 512 MB-os DDR2 memóriamodul, az integrált Promise RAID-vezérlőn pedig a Hitachi Travelstar 7K60-as 7200 fordulat/perces, 8 MB gyorsítótárral rendelkező merevlemeze csatlakozik a rendszerhez.


[+]

A D900T tehát mindent bevet annak érdekében, hogy elnyerje a leggyorsabb notebook címet, még ha ez kézzelfogható hátrányokkal is jár. A Prescott processzorokról köztudott, hogy rendkívül forrófejű, energiaigényes központi egységek, ezért kíváncsian vártuk, vajon mit talált ki a Clevo, amivel elfogadható szinten tarthatja a rendszer üzemi hőmérsékletét. Bekapcsolás előtt felsejlett lelki füleink előtt a ventilátorok hangos sivítása, ám a D900T elképzeléseinkhez képest meglehetősen halkan végezte a dolgát. Természetesen nem mérhető össze a ventilátorok zúgása egy Centrino alapú gép szinte teljesen hangtalan üzemével, de egy átlagos asztali rendszernél azért sokkal halkabbnak bizonyult a Clevo gépe.

A noteszgépen található szellőzőrácsokon keresztül üzem közben először langyos, majd egyre melegebb levegő hagyta el a gépet. Sajnos az alaplap nem tartalmaz szenzort, ezért nincs pontos képünk arról, hogy meddig melegedett fel a rendszer, de instabil működést nem okozott a magas hőmérséklet. A rézből készült, hőcsöves CPU-hűtőrendszer jól állta a sarat.


[+]

A gép nyers számítási teljesítménye meglehetősen lehengerlő; nagy meglepetés mindemellett nem ért minket, amikor a szintetikus mérőprogramokat lefuttattuk, a D900T hozta azt a teljesítményt, amit hasonló paraméterekkel rendelkező asztali társai. Ez –tekintve, hogy mégiscsak egy hordozható gépről van szó – páratlan a maga nemében. Noteszgépeknél megszokott, hogy akkus üzemről az energiatakarékosság jegyében a rendszer csökkenti teljesítményét – és ezzel együtt áramfogyasztását. Az Pentium 4 540-es CPU viszont semmiféle trükköt nem tud bevetni annak érdekében, hogy meglehetősen nagy étvágyát csökkentse, ugyanis a processzor nem tartalmazza az Intel Speedstep technológiáját. A Clevo mérnökei egy ügyes húzással mégis elérték, hogy a fogyasztás csökkenjen akkumulátoros üzemben; amint érzékeli az alaplap, hogy akkuról üzemel a gép, azonnal leszabályozza a rendszer órajelét 200 MHz-ről 164 MHz-re, ezzel a processzor órajele körülbelül 2600 MHz-re csökken. A memória sebessége is csökken 266 MHz-ről 218 MHz-re, valószínűleg ennek is köszönhető, hogy a gép lényegesen rosszabb teszteredményeket produkált akkus üzemmódban, mint hálózati üzem esetén. A memória teljesítményét az Everest 1.51-es változatával mértük hálózati és akkus üzemmódban egyaránt, a szintetikus méréseket pedig a Sisoft Sandra 2004.10.9.133-as verziójával végeztük. A CPUz 1.24 által készített jelentést is közzétesszük.


[+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Bemutatkoznak az MSI MEGABOOK noteszgépei

    Két modell fontosabb külső és belső tulajdonságaival ismerkedtünk a Magyarországon most debütáló notebook-szériából.

  • Vékony Clevo notesz

    Nem fikció, nagyon is valós termék a Clevo M540G, mely sok szempontból szakít az eddigi Clevo-hagyományokkal.

  • Óriások földjén

    Számítógépünk TFT-je sosem lehet elég nagy, és egyesek szerint ugyanez igaz a hordozható változatokra is. Négy 17 colos kijelzővel szerelt notebookot teszteltünk.

  • XPS noteszek - Dell bácsi játékai

    Az amerikai gyártó kínálatában számos játékgép található. Mi ezúttal két notebookot próbáltunk ki; a legkisebbet és a legnagyobbat.

Előzmények