Csúcsnotesz a Clevótól

Külső vizsgálódás

Külső vizsgálódás

A D900T egy jókora, kissé puritán táskában lapulva érkezett hozzánk. A bő féltéglányi méretű tápegység, összesen három telepítőlemez, egy DVI / D-Sub átalakító, telefonkábel és egy nem túl sokat sejtető „notebook computer” feliratú kézikönyv volt még a csomag része.

A Clevo csúcsnotesze valóban csúcs – legalábbis méreteit és súlyát tekintve biztosan –, ezt már a bekapcsolás előtt is konstatálhatjuk. Az 5,5 kg-os tömeg sejteti, hogy a hatalmas, 5 cm vastag, 40 cm széles és 30 cm mély ház jócskán tele van pakolva anyaggal. A D900T tervezésénél tehát nem a hordozhatóság szerepelt elsődleges szempontként, hiszen a bő 6 kg-os utazótömeg aligha teszi lehetővé a könnyed sétákat.

Ami a dizájnt illeti, a gép külső kialakítása inkább praktikus, mintsem szép. A manapság divatos fekete-ezüst színkombináció kissé túlzott komorságot sugároz, a krómozott bekapcsológombot körülragyogó kék fény szintén a kor divatjának megfelelő. A hordozható számítógépeknél szokatlanul nagynak tekinthető 17,1 hüvelykes kijelző határozza meg a gép szélességét, így lehetővé vált a tervezők számára, hogy – cipőkanállal ugyan – egy numerikus blokkot is beszorítsanak a klaviatúrába. Üröm az örömben, hogy a numerikus billentyűzetről helyhiány miatt lemaradt – pontosabban máshová került – a legszélső billentyűoszlop. Ettől eltekintve nem lehet panaszunk a klaviatúrára; a kiosztás jó, a gépelés kényelmes, ergonómiai szempontból alig tér el egy asztali rendszertől. A billentyűzet alá elhelyezett érintőpad kétgombos, függőleges görgetési lehetőséggel ellátott egység.

Szintén az aktuális trendet követve a gép előlapjára felkerült egy zenelejátszó panel, amit a cég a hangzatos Audio DJ névre keresztelt. Ezzel a funkcióval a gép kikapcsolt állapotában is le tudjuk játszani audio-, és mp3-CD-inket. A panel nyolc krómozott gombból és egy – szintén kéken ragyogó – kijelzősorból áll.

A gépet körbejárva számos csatlakozó tárul a szemünk elé, köztük hangrendszer ki- és bemenetei, a két IEEE 1394 port, a négy USB 2.0 csatoló a gép bal oldalán, illetve a DVI, soros, párhuzamos, PS/2, modem, illetve LAN port a gép hátulján.

A vaskos géptest hátrányait igyekeztek ötletes megoldásokkal kompenzálni a tervezők; többek között a már említett numerikus billentyűzettel, illetve az optikai meghajtók elhelyezésével. A hangsúly itt a többes számon van, ugyanis a D900T-be két optikai egység is építhető. Ilyen megoldással eleddig még nem találkoztunk. A nálunk járt modellbe egyedüliként a Pioneer DVR-K14L jelű super-multi formátumú DVD-íróját szerelték, amely képes megírni a DVD-R, DVD+R lemezeket (egyaránt 8-szoros sebességgel), a DVD-RW, DVD+RW lemezeket (4-szeres sebességgel), a DVD+R DL lemezeket (2,4-szeres sebességgel), illetve 24-szeres sebességgel ír/újraír CD-ket.

A gép bal oldalára került a floppymeghajtó kiváltására (is) szolgáló kártyaolvasó egység, amely az xD Picture formátumon kívül gyakorlatilag valamennyi elterjedt kártyatípust ismeri. Itt kapott helyet a PCMCIA kártyákat fogadó aljzat is, amelyben egy „vak kártyát” találtunk.

A Clevo GlareType kijelzőnek keresztelte azt az LCD-típust, amellyel a D900T-t felszerelték. A megjelenítő a Hitachi által szabadalmaztatott IPS (In Plane Switching) technológiát alkalmazza, amely több szempontból eltér a hagyományos TN rendszerű egységektől. A felület fényes, üvegszerű hatást kelt, melynek hátránya ugyan, hogy némileg tükröződik, viszont kevésbé kényes, sérülékeny mint a hagyományos panelek. A betekintési szög, fényerő és élesség egyaránt elsőosztályú. A 17,1 hüvelykes kijelző natív (egyúttal maximális) felbontása 1680 x 1050 képpont, ami eleinte kissé szokatlan, 16:10-es képarányt eredményez. A 15 hüvelyknél nagyobb megjelenítők hordozható gépeknél történő alkalmazása (vagyis inkább hasznossága) ergonómiai szempontból ugyan vitatható, de mi a használat során nem tapasztaltuk, hogy ebből eredően bármiféle hátrány érné a D900T-t.


Az IPS technológia működési diagramja

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • Bemutatkoznak az MSI MEGABOOK noteszgépei

    Két modell fontosabb külső és belső tulajdonságaival ismerkedtünk a Magyarországon most debütáló notebook-szériából.

  • Vékony Clevo notesz

    Nem fikció, nagyon is valós termék a Clevo M540G, mely sok szempontból szakít az eddigi Clevo-hagyományokkal.

  • Óriások földjén

    Számítógépünk TFT-je sosem lehet elég nagy, és egyesek szerint ugyanez igaz a hordozható változatokra is. Négy 17 colos kijelzővel szerelt notebookot teszteltünk.

  • XPS noteszek - Dell bácsi játékai

    Az amerikai gyártó kínálatában számos játékgép található. Mi ezúttal két notebookot próbáltunk ki; a legkisebbet és a legnagyobbat.

Előzmények

Hirdetés