Nagy test, nagy élvezet
Ha valaki noteszgép vásárlásán töri a fejét, általában kénytelen kompromisszumokat kötni. A hordozhatóságnak ára van; nagyon kevés olyan notebook található a piacon, amely képes szinte minden téren felvenni a versenyt egy asztali PC-vel, de hát lássuk be, nem is az a céljuk ezeknek a gépeknek, hogy földhöz ragadt társaikat kiváltsák.
A Clevo mérnökei elhatározták, hogy változtatnak ezen az állapoton, amikor belefogtak a D900T modell fejlesztésébe, és nem sokra rá meg is született a világ jelenleg egyik leggyorsabb noteszgépe, amely impozáns teszteredményeivel, lehengerlő paramétereivel elismerő hümmögést válthat ki a legelvetemültebb hardcore gamerből is.
A noteszgépeket 1987 óta gyártó Clevo nem ismeretlen márka hazánkban. Hordozható számítógépeik kínálata rendkívül bőséges, a gépek egyedi igény szerint alakíthatóak, így szinte minden elvárásnak meg tudnak felelni. Ráadásul a gyártó egyike a világ legnagyobb OEM-partnereinek, ennek köszönhető, hogy számos Clevo gépet láthatunk más márkajelzés alatt.
Az első nálunk járt Clevo modell a cég jelenlegi csúcsmodelljének alapot adó D900T szériából való, konkrét specifikációit tekintve számos ínyencséggel kecsegtet:
- Intel Pentium 4 540 processzor (3,2 GHz Prescott mag, 1 MB L2 cache)
- 1 GB (2 x 512 MB) DDR2 SODIMM
- Intel i915P Grantsdale lapkakészlet
- 17,1 hüvelykes GlareType widescreen kijelző WSXGA+ (1680x1050) natív felbontással
- NVIDIA GeForce Go 6800 (NV41M) GPU 256 Mb GDDR3 memóriával, PCI-Express csatolóval
- Hitachi Travelstar 7K60 merevlemez (Ultra ATA-100, 60 GB, 7200 rpm, 8 MB cache)
- Pioneer DVD-RW K14L super-multi DVD-író
- hét az egyben kártyaolvasó (SD, MMC, MS/Pro, CF/MD, SM)
- Kommunikáció:
- Integrált AC'97 56k softmodem
- Realtek 8169 Gigabit Ethernet LAN
- Intel PRO/Wireless 2200BG vezeték nélküli hálózati vezérlő (802.11b/g, max. 54 Mbps)
- Bemeneti és kimeneti csatlakozók:
- 4 x USB 2.0
- 2 x IEEE 1394
- 1 x vonali kimenet
- 1 x vonali bemenet
- 1 x mikrofonbemenet
- 1 x S/PDIF kimenet
- 1 x RJ11 (modem) csatlakozó
- 1 x RJ45 (LAN) csatlakozó
- 1 x PCMCIA (Type II) foglalat
- 1 x TV-kimenet (S-Video)
- 1 x DVI-kimenet
- 1 x párhuzamos port (ECP/EPP támogatással)
- 1 x soros port
- 1 x infravörös port
- 1 x PS/2 egér/billentyűzet port
- Multimédia:
- Intel High Definition Audio
- négy beépített hangszóró (virtuális 8 csatorna kezelése)
- mélysugárzó
- beépített mikrofon
- előlapi Audio DJ konzol
- beépített webkamera
- Beviteli eszközök:
- teljes méretű billentyűzet, numerikus paddal
- három gyorsindító gomb
- érintőpad két gombbal és függőleges scrollozási lehetőséggel
- Akkumulátor, tömeg, méretek, garancia:
- 6600 mAh, 12 cellás Li-ion akkumulátor
- 180 W-os hálózati tápegység
- méretek: 397 x 298 x 49,5 mm
- tömeg: 5,5 kg
- garancia: 2 év
Külső vizsgálódás
Külső vizsgálódás
A D900T egy jókora, kissé puritán táskában lapulva érkezett hozzánk. A bő féltéglányi méretű tápegység, összesen három telepítőlemez, egy DVI / D-Sub átalakító, telefonkábel és egy nem túl sokat sejtető „notebook computer” feliratú kézikönyv volt még a csomag része.
A Clevo csúcsnotesze valóban csúcs – legalábbis méreteit és súlyát tekintve biztosan –, ezt már a bekapcsolás előtt is konstatálhatjuk. Az 5,5 kg-os tömeg sejteti, hogy a hatalmas, 5 cm vastag, 40 cm széles és 30 cm mély ház jócskán tele van pakolva anyaggal. A D900T tervezésénél tehát nem a hordozhatóság szerepelt elsődleges szempontként, hiszen a bő 6 kg-os utazótömeg aligha teszi lehetővé a könnyed sétákat.
Ami a dizájnt illeti, a gép külső kialakítása inkább praktikus, mintsem szép. A manapság divatos fekete-ezüst színkombináció kissé túlzott komorságot sugároz, a krómozott bekapcsológombot körülragyogó kék fény szintén a kor divatjának megfelelő. A hordozható számítógépeknél szokatlanul nagynak tekinthető 17,1 hüvelykes kijelző határozza meg a gép szélességét, így lehetővé vált a tervezők számára, hogy – cipőkanállal ugyan – egy numerikus blokkot is beszorítsanak a klaviatúrába. Üröm az örömben, hogy a numerikus billentyűzetről helyhiány miatt lemaradt – pontosabban máshová került – a legszélső billentyűoszlop. Ettől eltekintve nem lehet panaszunk a klaviatúrára; a kiosztás jó, a gépelés kényelmes, ergonómiai szempontból alig tér el egy asztali rendszertől. A billentyűzet alá elhelyezett érintőpad kétgombos, függőleges görgetési lehetőséggel ellátott egység.
Hirdetés
Szintén az aktuális trendet követve a gép előlapjára felkerült egy zenelejátszó panel, amit a cég a hangzatos Audio DJ névre keresztelt. Ezzel a funkcióval a gép kikapcsolt állapotában is le tudjuk játszani audio-, és mp3-CD-inket. A panel nyolc krómozott gombból és egy – szintén kéken ragyogó – kijelzősorból áll.
A gépet körbejárva számos csatlakozó tárul a szemünk elé, köztük hangrendszer ki- és bemenetei, a két IEEE 1394 port, a négy USB 2.0 csatoló a gép bal oldalán, illetve a DVI, soros, párhuzamos, PS/2, modem, illetve LAN port a gép hátulján.
A vaskos géptest hátrányait igyekeztek ötletes megoldásokkal kompenzálni a tervezők; többek között a már említett numerikus billentyűzettel, illetve az optikai meghajtók elhelyezésével. A hangsúly itt a többes számon van, ugyanis a D900T-be két optikai egység is építhető. Ilyen megoldással eleddig még nem találkoztunk. A nálunk járt modellbe egyedüliként a Pioneer DVR-K14L jelű super-multi formátumú DVD-íróját szerelték, amely képes megírni a DVD-R, DVD+R lemezeket (egyaránt 8-szoros sebességgel), a DVD-RW, DVD+RW lemezeket (4-szeres sebességgel), a DVD+R DL lemezeket (2,4-szeres sebességgel), illetve 24-szeres sebességgel ír/újraír CD-ket.
A gép bal oldalára került a floppymeghajtó kiváltására (is) szolgáló kártyaolvasó egység, amely az xD Picture formátumon kívül gyakorlatilag valamennyi elterjedt kártyatípust ismeri. Itt kapott helyet a PCMCIA kártyákat fogadó aljzat is, amelyben egy „vak kártyát” találtunk.
A Clevo GlareType kijelzőnek keresztelte azt az LCD-típust, amellyel a D900T-t felszerelték. A megjelenítő a Hitachi által szabadalmaztatott IPS (In Plane Switching) technológiát alkalmazza, amely több szempontból eltér a hagyományos TN rendszerű egységektől. A felület fényes, üvegszerű hatást kelt, melynek hátránya ugyan, hogy némileg tükröződik, viszont kevésbé kényes, sérülékeny mint a hagyományos panelek. A betekintési szög, fényerő és élesség egyaránt elsőosztályú. A 17,1 hüvelykes kijelző natív (egyúttal maximális) felbontása 1680 x 1050 képpont, ami eleinte kissé szokatlan, 16:10-es képarányt eredményez. A 15 hüvelyknél nagyobb megjelenítők hordozható gépeknél történő alkalmazása (vagyis inkább hasznossága) ergonómiai szempontból ugyan vitatható, de mi a használat során nem tapasztaltuk, hogy ebből eredően bármiféle hátrány érné a D900T-t.
Az IPS technológia működési diagramja
Belvizsgálat
Belvizsgálat
A kissé unalmas külső sokkal érdekesebb belsőt rejt; a Clevo ugyanis minden elképzelhető technológiai újdonságot belezsúfolt a D900T-be, köztük mindenek előtt a napokban bejelentett GeForce Go 6800 (NV41M) grafikus vezérlőt, melyről teljesítménye alapján elmondhatjuk, hogy jelenleg nincs ellenfele a piacon. A videovezérlővel amúgy nagyjából le is zárult a mobil komponensek sora, ugyanis a gép szíve egy asztali gépekben használatos, Pentium 4 540-es jelzésű, 3,2 GHz-en üzemelő, LGA775 tokozású processzor, az alaplap pedig az Intel nagy népszerűségnek örvendő i915P Grantsdale lapkakészlete köré épül. A lap négy SODIMM memóriafoglalatából kettőt foglalt el a két 512 MB-os DDR2 memóriamodul, az integrált Promise RAID-vezérlőn pedig a Hitachi Travelstar 7K60-as 7200 fordulat/perces, 8 MB gyorsítótárral rendelkező merevlemeze csatlakozik a rendszerhez.
A D900T tehát mindent bevet annak érdekében, hogy elnyerje a leggyorsabb notebook címet, még ha ez kézzelfogható hátrányokkal is jár. A Prescott processzorokról köztudott, hogy rendkívül forrófejű, energiaigényes központi egységek, ezért kíváncsian vártuk, vajon mit talált ki a Clevo, amivel elfogadható szinten tarthatja a rendszer üzemi hőmérsékletét. Bekapcsolás előtt felsejlett lelki füleink előtt a ventilátorok hangos sivítása, ám a D900T elképzeléseinkhez képest meglehetősen halkan végezte a dolgát. Természetesen nem mérhető össze a ventilátorok zúgása egy Centrino alapú gép szinte teljesen hangtalan üzemével, de egy átlagos asztali rendszernél azért sokkal halkabbnak bizonyult a Clevo gépe.
A noteszgépen található szellőzőrácsokon keresztül üzem közben először langyos, majd egyre melegebb levegő hagyta el a gépet. Sajnos az alaplap nem tartalmaz szenzort, ezért nincs pontos képünk arról, hogy meddig melegedett fel a rendszer, de instabil működést nem okozott a magas hőmérséklet. A rézből készült, hőcsöves CPU-hűtőrendszer jól állta a sarat.
A gép nyers számítási teljesítménye meglehetősen lehengerlő; nagy meglepetés mindemellett nem ért minket, amikor a szintetikus mérőprogramokat lefuttattuk, a D900T hozta azt a teljesítményt, amit hasonló paraméterekkel rendelkező asztali társai. Ez –tekintve, hogy mégiscsak egy hordozható gépről van szó – páratlan a maga nemében. Noteszgépeknél megszokott, hogy akkus üzemről az energiatakarékosság jegyében a rendszer csökkenti teljesítményét – és ezzel együtt áramfogyasztását. Az Pentium 4 540-es CPU viszont semmiféle trükköt nem tud bevetni annak érdekében, hogy meglehetősen nagy étvágyát csökkentse, ugyanis a processzor nem tartalmazza az Intel Speedstep technológiáját. A Clevo mérnökei egy ügyes húzással mégis elérték, hogy a fogyasztás csökkenjen akkumulátoros üzemben; amint érzékeli az alaplap, hogy akkuról üzemel a gép, azonnal leszabályozza a rendszer órajelét 200 MHz-ről 164 MHz-re, ezzel a processzor órajele körülbelül 2600 MHz-re csökken. A memória sebessége is csökken 266 MHz-ről 218 MHz-re, valószínűleg ennek is köszönhető, hogy a gép lényegesen rosszabb teszteredményeket produkált akkus üzemmódban, mint hálózati üzem esetén. A memória teljesítményét az Everest 1.51-es változatával mértük hálózati és akkus üzemmódban egyaránt, a szintetikus méréseket pedig a Sisoft Sandra 2004.10.9.133-as verziójával végeztük. A CPUz 1.24 által készített jelentést is közzétesszük.
Grafikus teljesítmény
A grafikus alrendszer
A Clevo D900T rendszerének kétségtelenül legmodernebb alkotóeleme a napokban bejelentett, NV41M kódnévvel ellátott GeForce Go 6800 grafikus processzor. A 256 MB, 300 MHz-en járó GDDR3 memóriát felvonultató egység PCI Express csatolóval rendelkezik. A Shader Model 3.0-kompatibilis, 12 pixel-futószalaggal rendelkező GPU 250 MHz-es órajelen dolgozik. Ezekkel a paraméterekkel csupán órajelében különbözik az asztali gépekbe szánt testvérétől, amit az általunk lefuttatott mérések gyakorlatilag igazoltak is. A teszteket Windows XP Professional (SP 2-vel frissített) operációs rendszerrel végeztük, a meghajtóprogram a gyári CD-n lévő, 66.35-ös verziószámot viselő ForceWare volt (a nemrég megjelent 66.93-as változat nem ismerte fel a grafikus vezérlőt). A szűrőket kikapcsoltuk a tesztek során.
Az energiatakarékosság jegyében kapott helyet a ForceWare beállítópaneljén az NVIDIA PowerMizer funkciója, mely az Acer TravelMate-cikkben bemutatott ATI PowerPlay megoldásához hasonló elven működik; képes akkus (vagy akár hálózati) üzemben a GPU és a memória órajelét két lépcsőben csökkenteni. Balanced állásban a GPU és a memória egyaránt 200 MHz-en dolgozik, míg a maximális energiatakarékossági beállítások mellett 125/165 MHz lesz a sebesség.
Végül az akkumulátor tesztelésére hivatott Battery Eater programot hívtuk segítségül a telepről történő üzemidő mérésére. A program eredményei alapján böngészés/olvasgatás mellett körülbelül másfél óráig képes működni a gép, míg teljes terhelés mellett valamivel kevesebb mint 50 percig. Itt jegyeznénk meg, hogy a gép 180 W-os hálózati tápegysége meglehetősen bizarr, sercegő hangot hallatott töltés közben, ami lehet ugyan egyedi hiba is, de semmiképpen sem bizalomgerjesztő.
Értékelés
Értékelés
Mielőtt eljutnánk a végső konklúzióig, tennénk némi kitérőt. Nem tudunk ugyanis szó nélkül elmenni egy meglehetősen bosszantó „körülmény” mellett, amely a tesztelés elején nehezítette a dolgunkat: az operációs rendszer telepítése során a telepítő floppylemezt kért (volna) tőlünk, hogy betölthesse róla a Promise vezérlő meghajtóprogramját. Mivel a gépben nincs floppymeghajtó, ezért szerkesztőségünk USB-s floppy drive-ját hívtuk segítségül – egy NEC által gyártott modellt, amellyel – mint kiderült – a D900T nem kompatibilis, így nem tudtuk folytatni a telepítést. Végül egy teljesen névtelen USB-s meghajtót sikerült kerítenünk, mellyel végre be tudtuk tölteni a szükséges fájlokat.
Figyelembe véve, hogy az általunk használt Windows XP telepítő már tartalmazta a második szervizcsomagot, különösen bosszantó és érthetetlen, hogy miért van 2004 végén szükség floppylemezre egy modernnek titulált operációs rendszer telepítéséhez. Ez azonban nem a Clevo hibája, nem úgy, mint a NEC floppymeghajtóval való inkompatibilitás, ami remélhetőleg orvosolható egy későbbi BIOS-frissítéssel.
A Clevo D900T teljesítmény szempontjából nagyon jól szerepelt tesztjeink során. Ami a nyers erőt illeti, a hordozható gépek piacán aligha találunk hozzá foghatót, nála könnyebbet, kisebbet viszont kétségtelenül keresni sem kell. Kicsit gondban vagyunk; nem igazán tudjuk eldönteni, kinek ajánlható a D900T. A brutális szintetikus és 3D-s (játék)teljesítmény egyértelműen a vérbeli játékosok csoportját célozza meg, ugyanakkor van néhány szempont, ami miatt ezek a felhasználók bizonyára nem szívesen cserélnék le nagy becsben tartott asztali masináikat a Clevo csúcsmodelljére: egyrészt a gép noteszgép mivoltából eredően csak nehézkesen bővíthető. Bár egy processzorcserét még el tud végezni a felhasználó otthon, a video-alrendszer cseréje – ami egy gamer gépében elég sűrűn esedékes – már sokkal körülményesebb procedúra, ráadásul jóval kisebb választékból csemegézhet az, aki cserélni kíván. A D900T annak sem kedvez, aki túlhajtással kíván még nagyobb teljesítményt kicsikarni a gépből, ugyanis – legalábbis a BIOS szintjén – ez a notesz pont ugyanannyi tuning-opciót kínál, mint az összes többi notebook: semennyit. Végül, de nem utolsósorban a bemutatott gép bruttó 600 000 forintos hozzávetőleges fogyasztói ára (két év garanciával) is elrettentően hathat, különösen mivel az operációs rendszert pluszban, külön kell megvásárolnunk hozzá. Második gépnek tehát mindenképpen hatalmas luxus a D900T, de asztali rendszert helyettesítő megoldásként sem biztos, hogy megtérülő befektetés. A fentieket összegezve a Clevo D900T-nek átlagos minősítést tudunk adni.
Ami tetszett:
- lenyűgöző számítási teljesítmény,
- az iparág legmodernebb, leggyorsabb mobil GPU-ja,
- gyönyörű kijelző,
- kétrétegű DVD-írást támogató optikai egység.
Ami nem tetszett:
- erősen korlátozott hordozhatóság,
- nehézkes bővíthetőség,
- drága.
Renwick