Hirdetés

MasterCase 5, a szupermoduláris ház

Külső

Valljuk be őszintén, számítógépházak terén már nem igazán lehet olyat mutatni, amivel valaki még ne próbálkozott volna. Egyrészt a házak belsejébe kerülő alkatrészek formátuma rögzített, hosszú évek óta nem történt benne jelentős változás, másrészt a modderek lelkes közössége megmutatott már minden átalakítást, amiből a legjobbakat fokozatosan átvették a gyártók. Most ebbe az állóvízbe igyekszik a Cooler Master egy jó nagy követ beledobni; az idei Computexen mutatta be a nagyközönségnek MasterCase koncepcióját, amit elismert modderek segítségével alkotott meg fő tevékenységüket, az átalakítást szem előtt tartva.

Ennek a FreeFormnak keresztelt ideának az első kézzelfogható eredménye a MasterCase 5, mely itt tornyosul előttünk. Jó magas, 548 milliméteres házról van szó, ami mélységében (512 mm) és szélességében (235 mm) is elég terebélyes, a közkedvelt CM 690-es háznál egy picit nagyobb. Formavilágára a nagy, egyenes felületek és a határozott élek jellemzőek kevés díszítéssel, amolyan minimalista stílusban. A nálunk járt alapmodell oldallapjai mentesek minden kidomborodástól, szellőzőnyílástól, ablaktól, így a többi részlettel együtt nagyon baltával szabott hatást kelt.

Ezt egyedül a homlokzat felső, ferdén dőlő részén található csatlakozók törik meg, de ezeknél is szabályosságra törekedtek. Középen van a két hangcsatlakozó, külső oldalukon a két, egymástól kellemesen távolra helyezett USB 3.0 kapu, a sort pedig két oldalról a működést jelző LED és a pici reset gomb zárja. Alattuk középen trónol az egyszerű bekapcsoló. Fontos részlete a felső szakasznak az elöl és hátul kiemelkedő fül, ami alapból a ház cipelését segíti, de vásárolható közéjük olyan kiegészítő takaróelem, amivel letakarhatjuk a ház tetejére szerelt, dupla ventilátoros, 240 vagy 280 milliméteres, vízhűtés-radiátort. Alapból viszont csak egy rácsos panelt kapunk, amire ventilátorokat lehet csavarni, és porszűrő is van alatta.

Természetesen van porszűrő az előlap hatalmas szellőzőrácsa mögött is, amit csak két 5,25-ös bővítőhely tör meg. Egyelőre ebből a panelből nincs cseredarab, de el tudnánk képzelni színeset, szálcsiszolt fémből készültet, vagy rövidebbet, hogy több nagy meghajtó elférjen fölötte. Hátul túl sok újdonságot nem látni, legfeljebb az ide szerelhető ventilátor felfogatása nevezhető annak, ugyanis ezt nem kör alakú lyukakba szerelhetjük fel, hanem a 120 és 140 milliméteres is néhány centiméteres mozgástérrel rögzíthető a vágatokban. Cooler Master különlegesség a legalsó kártyahelyre tett takarólemez, aminek nyílásaiba például az egér kábele fűzhető be, így azt nem lehet olyan könnyen ellopni a gép mellől, mondjuk egy LAN-partin. Említést érdemel még a táp rögzítőkerete, aminek köszönhetően a táp fölfelé és lefelé néző ventilátorral is beszerelhető.

Természetesen porszűrő van a ház alján, ami tisztítás céljából hátrafelé kihúzható. Hogy a tápnak jusson elég levegő, a házat néhány centiméter magas lábakra állították, melyek összhangban vannak a felső nyúlványokkal.

Belső

Nagyon elegánsan rögzítették a MasterCase 5 oldalfalait, kézzel kitekerhető csavarjaik szépen a helyükön maradnak, így nem fognak elveszni. Példásan kidolgozták a fémlapokat tartó síneket is, amelyek stabilan ülnek majd a vázon a sokadik leszedés-felrakás után is. Peremüket jól kimerevítették, anyaguk kellően vastag, ennek köszönhetően nagy méretük ellenére sem hajolnak meg.

Nagyon szép, letisztult a Cooler Master újdonságának belseje. A táp fölött egy térelválasztót építettek be, ennek tetejére két 2,5 hüvelykes egység – jellemzően SSD – rögzíthető, bár ez a kiegészítő nem abszolút újdonság, mostanában kezd elterjedni. A táp elválasztóján és az alaplaptálca elején is ott vannak a komolyabb házakban mondhatni kötelező, gumibetéttel takart kábelező nyílások. Érdekes lehet, hogy meghajtóhelyből nincs olyan sok, két 3,5 hüvelykes fiókot kapunk, illetve alul egy konzolra csavarozható még egy.

Példás rend uralkodik a másik oldalon is. Az előlap felől érkező kábeleket szépen, tépőzáras kötegelőkkel fogták össze, ráadásul egy alagutat is kialakítottak nekik, könnyen melléjük gyűjthető majd a táp és az adattárak kötege is. A tálca mögött egyébként van hely bőséggel az erre elvezetett kábeleknek, sőt akár ide is szerelhetjük a táp fölötti panelen lévő, 2,5 hüvelykeseknek való tartókat, vagy akár a meglévő kettő mellé további kettőt vehetünk.


Több képhez klikk! [+]

Moduláris

Ami pedig a moduláris, FreeForm rendszert illeti, a váz néhány kézzel oldható csavar kitekerése után teljesen kitakarítható. Nem csak a 2,5 és 3,5 hüvelykes helyek, hanem az előlapi 5,25 hüvelykes konzol és az alsó részre szerelt (az alábbi képen véletlenül benn maradt), 3,5 hüvelykes panel is. A felső részt kiszedve szinte teljesen eltűnik a tető, csak az eleje és hátulja marad meg az emelésre való fülekkel, melyeknek fém váza van. Egyedül a tápot és alaplapot elválasztó lemezt nem lehet vágás nélküli kivenni, ugyanis ennek merevítő szerepe van.

A variációs lehetőségek viszont szinte korlátlanok. A két 3,5 hüvelykes merevlemezt fogadó (egyébként 2,5 hüvelykes SSD-kkel is kompatibilis) modult az alaplap előtt és a ház elején látható lyukak segítségével tizennyolc különböző állásban tehetjük be, de ha egyik sem tetszene, akkor mehet alulra, a táp elé is. Ha több merevlemezt szeretnénk, lehet háromfiókos kiegészítőt venni.


További képekért klikk [+]

Ami a vízhűtést illeti, alapból 240 vagy 280 mm hosszú, dupla radiátor tehető az előlap mögé, igaz, ilyenkor csak fölé fér majd el a 5,25 hüvelykes vagy a 3,5 hüvelyes fiók, illetve alulra tehetünk még egy 3,5 hüvelykest, ami azért a legtöbb esetben elég. Az első ventilátorokat a homlokzat felől tudjuk betenni, ahogyan hátul, itt is állítható a pozíciójuk. Ehhez nem kell levenni az egész előlapi panelt, elég a közepéből kipattintani a rácsos részt.

Termék megnevezése Cooler Master MasterCase 5 – MCX-0005-KKN00
Elérhető színek fekete
Mérete (ma x mé x sz) 548 x 512 x 235 mm
Tömege 10,6 kg
Anyaga acélváz és lemezek, műanyag előlap
Beszerelhető alaplapok ATX, microATX, Mini-ITX
5,25"-os helyek száma 2 db
3,5"-os helyek száma 2 db belső
2,5"-os helyek száma 2 db
2 db 3,5"-os helyen
Bővítőkártyák száma 7 db
Hűtés elöl 140 mm-es ventilátor vagy két 120/140 mm-es ventilátorhely,
hátul 140 mm-es ventilátor,
felül két 120/140 mm-es ventilátorhely
Előlapi csatlakozók 2 db USB 3.0, hangszóró, mikrofon
Beszerelhető processzorhűtő 190 mm magas
Beszerelhető grafikus kártya 296 mm hosszú merevlemez dobozzal
412 mm hosszú merevlemez doboz nélkül
Beszerelhető táp szabványos ATX, alulra
Extrák porszűrő elöl, felül és alul, elöl 240/280 mm-es vízhűtés-radiátor fél el 40 mm-es vastagságig, opcionális kiegészítők
Gyártó honlapja www.coolermaster.com
Termék honlapja MasterCase 5
Fogyasztói ára 40 000 forint
Garancia 3 év

Szerelés

Világos, hogy egy ekkora, belül szinte teljesen kiüríthető házat rém egyszerű szerelni. Simán elnyelte az ATX alaplapot, és 235 mm-es szélességének köszönhetően a legnagyobb processzorhűtőkkel sem lesz problémája, akár 190 mm magasak is elférnek benne. Nem volt gond a grafikus kártyákkal sem, a mai legnagyobb, 265 mm-es modellek úgy is elférnek, ha előttük van a merevlemezdoboz.

Bőséges hely van alul a tápnál is, bár a segédkeretes rögzítési megoldás a szokásosnál kicsivel több szerelést igényel. A táp volt az első olyan komponens, ahol csavarokat kellett használnunk, elsőre sikerült is fordítva feltenni a keretet, a hátulról becsúsztatott táp ventilátora felfelé állt, pedig alulra terveztük. Szintén csak másodikra sikerült a táp fölötti SSD-tartók benépesítése, mert amikor elsőre feltettük őket, rájöttünk, hogy ebben az állapotban már igencsak nehéz lesz bekábelezni őket, ezt a mozzanatot a konzol rögzítése előtt célszerű elvégezni.

Óriási térrel gazdálkodhattunk az alaplap mögött, ahol a kábelezésben külön előnyt jelent, hogy az alaplaptálca nem nyúlik le egészen a tápig. Dicséretes, hogy felül a tálcán nem csak leghátul, hanem középtájon is csináltak egy nyílást a 12 voltos, alaplapi kiegészítő kötegnek, ami például esetünkben a hátsó nyíláson át már éppen nem ért volna el rendeltetési helyére.


További képekért klikk [+]

Értékelés

Ismét egy nagyon jó házhoz volt szerencsénk a Cooler Master kínálatából. A MasterCase 5 alaposan átgondolt és kiváló minőségben megvalósított termék, amibe nagyon nehéz belekötni. A külső és méret ízlés kérdése, nekünk határozottan tetszett baltával szabott egyszerűsége. A belső kiválóan szerelhető, egyszerűen kiüríthető, nagyszerűen testre szabható, benne van minden, amire 2015 végén csak gondolhattak, a bemeneti nyílás porszűrőitől kezdve az elrejthető SSD-állásokig.

Furcsán hathat az előbbi méltatás után, hogy mégis hiányérzetünk volt, amikor lebontottuk a MasterCase 5 rétegeit, és megérkeztünk a meztelen vázhoz. Őszintén szólva, a nagy beharangozás, a modder elit bevonása és a látványos videók után valamivel többet vártunk. Igen, a ház remek, testre szabható, de valahogy nem igazán találtuk meg benne azt a különlegességet, amivel máshol még nem találkoztunk volna. Valóban vannak kiegészítő elemek, de a tető alá szerelhető radiátoros modul a legtöbb konkurensnél széria, akárcsak a kettőnél több merevlemezt fogadó doboz, rejthető SSD állást is láttunk már bőséggel, és kiegészítőként vásárolható plexi ablakos oldallapot is.

Szerintünk a MasterCase 5 egy remek ház, nekünk határozottan tetszett, bár az alapmodell 40 000 forint körüli, és a felső radiátortartóval, és három merevlemezes dobozzal kiegészített, plexi ablakos MasterCase 5 Pro 55 000 forint körüli árát azért meredeknek tartjuk. Kíváncsian várjuk, hogy a jövőben mit tud kihozni a Cooler Master a FreeForm moduláris rendszerből.


Cooler Master MasterCase 5 ház

rudi

A Cooler Master Mastercase 5 házat a Cooler Master hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés