Hirdetés

Cooler Master CM 690 továbbfejlesztve

Külső

Néhány hete konfigurációtesztünk egyik gépénél már futólag találkoztunk a Cooler Master talán legérdekesebb házújdonságával. Annak idején már az első CM 690 is nagyon jó benyomást tett ránk, elsősorban fejlett belső felépítésével és kedvező árával. Most itt a második generáció, a CM 690 II, annak is a fejlettebb, Advanced változata. Felületes szemlélő számára kívülről szinte azonosnak tűnhet az előddel, de azért vannak ám itt fejlesztések, nem is akármilyenek! Az alapkoncepció maradt, tehát a midi és normál tornyok közötti, kicsivel több mint 50 cm mély és nagyjából ugyanilyen magas házat kapunk. Elejét termetes rács uralja, amit krómhatású sávokkal kereteztek, ez a formaterv a tetőn folytatódik.

Annyit fejlesztettek a rácson, hogy elejének alsó részén és a tető hátulján három sávot alakítottak ki benne. A rácsos homlokzat minden bizonnyal jó hatással lesz a hűtésre, viszont a belső zajokat kiengedi. Hátul újabb fejlesztések tűnnek fel. A legjelentősebb, hogy az acél vázat a mai divatnak megfelelően feketére festették. Szerintünk így tényleg jobban néz ki, mint szürkén. Rendszerint különböző méretű ventilátor fogadására alkalmas helyet szoktak kialakítani a házak hátulján, de a CM 690 II-nél csak 120 milliméteres lapátkereket tehetünk ide. Új a fura helyre, a többi fölé 90 fokkal elforgatva telepített nyolcadik bővítőkártyának való hely. Ide a Cooler Masterhez tartozó CM Storm Storm Guard elnevezésű egérőrét tehetjük. Ezen átbújtatva az egér (vagy egyéb perifériák) vezetékeit, megakadályozhatjuk ellopásukat. Például egy LAN partin, amikor rövid időre magára hagyjuk drágaságunkat.

Ahogy az első verziónál, most is alulra telepítették a tápot. Ez az elrendezés azért előnyös, mert így az áramforrás a ház alól hideg levegőt, nem pedig a processzorral és egyéb komponensekkel felmelegített levegőt szívja be. Hátránya is van ennek a pozíciónak, a földhöz közelebb több por kerülhet a tápba, és a rövidebb kábellel felszerelt modellek 12 voltos alaplapi támogatója nem biztos, hogy elér rendeltetési helyére. Ezt a tényt alsó tápos házaknál észben kell tartani, vásárlás előtt célszerű kideríteni, milyen hosszú tápkötegekre lesz szükség!

Térjünk vissza kicsit a CM 690 II Advanced tetejéhez. Először is ide került az „előlapi” csatlakozópanel két egymástól kellően távolra helyezett USB-vel, hangaljzatokkal és eSATA-val. Egyedül a FireWire-t hiányolhatjuk, igaz, az eSATA és az USB 3.0 térnyerésével egyre jobban háttérbe szorul ez a technológia. A szokásos bekapcsoló és reset gomb mellett találunk itt egy harmadikat is. Ezzel az első, kéken világító, 140 mm-es ventilátor fénye kapcsolható ki-be. Hasznos kis részletnek tartjuk, mert nem mindenki van oda a világító ventilátorokért.

Még érdekesebb extrát találunk a csatlakozósor mögött. A CM 690 II Advanced tetejére egy SATA merevlemezbölcsőt telepítettek. Ebbe egy mozdulattal beletehetjük 3,5 hüvelykes vagy kisebb winchestereinket. Használaton kívül egy viszonylag lazán járó műanyag fedél takarja a bemélyedést. Az alap CM 690 II tetején csak a bemélyedést kapjuk, SATA csatlakozót nem. Azért USB-re kötött telefon, MP3-lejátszó vagy fényképezőgép, esetleg eSATA-ra kötött merevlemez tárolására ott is jó lehet.

Kiegészítők kellemesen gazdag csomagját mellékelik a CM 690 II Advancedhez. Kaptunk porszűrőt a táp alá, egy 3,5 hüvelykes adaptert az 5,25 hüvelykes bővítőhelyekhez, kötegelőket, műanyag rögzítőket és csavarokat, valamint egy kis hangszórót az alaplap üzeneteihez. Ritkán látott extra a grafikus kártyák megtámasztására szolgáló panel, amire 80 x 80 x 15 mm-es ventilátort rögzíthetünk.

Mivel igényes acélból készült, és a miditornyoknál nagyobb a Cooler Master CM 690 II Advanced, üresen is közel tíz kilogrammot nyom. Nagykereskedelmi partnerünknél az Advanced verzió sima CM 690 II néven szerepel, ára pedig három év garanciával 23 000 forint környékén mozog. Ennél lényegesen olcsóbban is lehet házat venni, de szerintünk az összeg arányos tesztalanyunk tudásával. Egyelőre nincs információnk arról, hogy a felső SATA csatlakozót, grafikus kártyákat támasztó panelt és belül pár apróbb részletet nélkülöző alapmodell elérhető lesz-e a hazai piacon, és ha igen, akkor milyen áron.

Főbb paraméterek:

Termék megnevezése Cooler Master CM 690 II Advanced
Elérhető színek fekete
Mérete 512 x 529 x 215 mm
Tömege 9,56 kg
Anyaga acél, műanyag előlappal és tetővel
Beszerelhető alaplapok ATX, microATX
5,25"-os helyek száma 4 db
3,5"-os helyek száma 1 db külső (5,25"-os helyből), 6 db belső
Bővítőkártyák száma 7 db
Hűtés elöl 140 x 140 x 25 mm-es ventilátor kék fénnyel,
hátul 120 x 120 x 25 mm-es ventilátor,
felül 140 x 140 x 25 mm-es ventilátor és ventilátorhely,
baloldalt két ventilátorhely 140 x 140 mm-ig,
jobboldalt 80 x 80 x 15 mm-es ventilátorhely,
alul két 120 x 120 mm-es ventilátorhel,
merevlemezek mögött 120 x 120 mm-es ventilátorhely,
VGA-támasztón 80 x 80 x 15 mm-es ventilátorhely
Előlapi csatlakozók 2 db USB, eSATA, hangszóró, mikrofon
Beszerelhető táp szabványos ATX, alulra
Extrák SATA fiók a ház tetején, kivezetés folyadékhűtés csöveinek, alul és felül hely folyadékhűtés dupla radiátorának, nyílás az alaplap hátuljához, VGA-támasztó
Gyártó honlapja Cooler Master
Termék honlapja CM 690 II Advanced
Forgalmazó Expert Computer Kft.
Bruttó fogyasztói ár 23 000 Ft
Garancia 3 év

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés