CM Storm Spawn - mini egér játékosoknak

CM Storm Spawn

Nehéz mostanság újat, egyedit alkotni a játékosoknak szánt egerek világában. Gondoljunk csak bele, mennyiféle különlegességgel előrukkoltak már a gyártók kezdve az óriási felbontással, a mindenféle egyedi, gyakran állítható formán és súlyozáson keresztül egészen a fedélzeti memóriáig vagy újabban a kerámiatalpakig, a rengeteg világítást meg sem említve. A Sentinel Advance és az Inferno után egy újabb játékos egérrel állt elő – mondhatni hozott még egy vödör vizet a Dunába – a Cooler Mastertől származtatott CM Storm márka, melynek fő profilja a játékos kiegészítők készítése. A CM Spawn-on első pillantásra látszik, hogy még az olyan speciális eszközök, mint a játékos egerek között is akadnak eléggé egyedi darabok. Főként azért, mert meglehetősen kicsike, már-már notebookos modellnek fogható fel.

Méretében az a trükk, hogy az úgynevezett karmos fogáshoz (játékos egerek fogásáról bővebben itt) alakították, amikor a felhasználó csupán enyhén begörbített (karomszerű) ujjaival érinti az egeret, azokkal terelgeti, tenyerét pedig nem nyugtatja az elektronikus rágcsáló hátán. Ennek megfelelően a Spawn vörös háta nagyon rövid és meglehetősen lapos is. Selymes tapintású, vörös színű bevonattal látták el, ami még jobban kiemeli szokatlan arányait.

Ahogy egy komoly, játékos egérnél illik, a kis CM Stormot alaposan megpakolták gombokkal. A két fő mellett, az oldalra nem dőlő görgő alatt van a harmadik, mögé került még kettő, és további kettő található a jobb hüvelykujjnál. Az egeret jobb kézhez igazították, pedig a karmos fogású modellek – mint például a Roccat Kova – gyakran szimmetrikusak. Számunkra kicsit furcsa is volt a gyűrűsujjat külön támasztó kidudorodás, a kisujjas részen viszont örömmel láttuk a hüvelykujjashoz hasonló csúszásgátló bevonatot. Vajon mennyi idő alatt fog kikopni…?

Kis mérete miatt a Spawn nagyon könnyű. Kevesebb mint 60 grammot nyom, ezért elsőre minden bizonnyal fura lesz használni. Alján két hatalmas csúszótalpat találtunk, melyek minőségét közepesre taksáljuk, az igazán jó teljesítményhez mi teflontalpakat (skatez) ragasztanánk rá. Ha lenne normális méretű feneke, akkor a Spawn klasszikus fénnyel (nem lézerrel) működő érzékelője nagyjából az egér közepébe került volna, de mivel nincs neki, ezért kissé hátra tolódva látszik. Maximális felbontása 3500 dpi. Egy fontos részletet nem említettünk még, a vezetéket: két méter hosszú, nem zsinóros, hanem hagyományos bevonatot kapott, és nincs rajta megtörésgátló.

Hirdetés

Próba, értékelés

Mint a legtöbb gamer egeret, a CM Storm Spawnt is rém egyszerű volt üzembe helyezni. Két hüvelykujjas gombja alapesetben az internetböngészők előre és hátra parancsát végzi, a görgő mögötti két gombbal pedig az érzékelő felbontását állíthatjuk három lépésben. Mivel a kis egérnek fedélzeti memóriája van, ezért gombjai funkcióját és a többi beállított paramétert megjegyzi.

Nagyobb testvéreinél egyszerűbb, négy lapra osztott kezelőszoftvere van, igaz, ebből az utolsó lényegében csak két link a CM Storm oldalára. Az elsőn találjuk a gombok, duplaklikk, görgő és kurzorgyorsulás funkciót. A másodikra került a makrórögzítő, ami legfeljebb tíz billentyűzetparancsot tud tárolni, jegyzi a lenyomásokat és felengedéseket, de nincs benne időzítő, és az elkészült szekvenciákat nem lehet módosítani. Láttunk már komolyabbat, de a többségnek ez is bőven elég lesz szerintünk. A harmadik fülön a felbontás állítója bukkan fel, ahol fixen 800, 1800 és 3500 dpi közül választhatunk, továbbá ide került a kurzor mozgási sebességét befolyásoló csúszka és az USB kommunikáció frekvenciája is, ami alapból 500 MHz-en állt. Szerintünk a gyorsulást is tehették volna ide.

Kézbe kapva a kis Spawnt elsőre meglehetősen fura volt, több okból is. Egyrészt félelmetesen könnyű, és felső burkolatának anyaga tán túl vékony. Olyan érzésünk volt, mintha egy kifújt tojást fognánk. Aztán itt van a forma, ami elvileg karmos fogáshoz (clawgrip) igazodik. Mi az ilyen egereknél a keskeny csípőt szeretjük, a Spawn viszont derékban elég vaskos. Külön gyűrűs ujj alá szabott támasztót eddig csak nagyon kényelmes, tenyeres fogású (palmgrip) modelleknél láttunk, mint a SteelSeries Ikari vagy a Mionix Naos. Nem voltunk maradéktalanul elégedettek fő gombjaival, egy fokozattal határozatlanabbul működtek, mint azt egy komoly játékostól elvárnánk. A műanyag nyomófelület nem támaszkodott olyan közvetlenül az alatta lévő mikrokapcsolóhoz, mint Razer vagy Logitech konkurenseinél. A görgő kissé olcsó hatást keltve tette a dolgát, de ezen kívül semmi panaszunk nem lehet rá, és az oldalsó gombokra sem.

Minden bizonnyal kis súlya miatt siklott a CM Storm Spawn minden kipróbált felületen nagyszerűen. Aki karmos fogással játszik, annak rendszerint nagyon precíz a csuklója és egy keményebb műanyag, fém vagy üveg felületen is tökéletesen kezeli majd. Tesztelőnk tenyeres fogásos inkább, ezért elsőre túlreagált a könnyű kis egérkével, inkább hagyományos szövetpadon tolta vele, ahol picivel lassabban siklott. Egyik paddal (SteelSeies QcK, CM Storm Battle Pad SSK, Cooler Master teflon bevonatú fém, Nova Killer 2 mikrotükrös) sem tapasztaltunk kompatibilitási problémát. Ami az érzékelőt illeti, 800 dpi-n félelmetesen pontos volt, de még 1800-on is hozta a középkategóriás Razerek (DeathAdder, Abyssus) szintjét, ami nagyon-nagyon jó. Maximális, 3500 dpi-s felbontásán már vesztett pontosságából, de ez talán a próbához használt Counter-Strike sajátossága, mert eddig szinte minden egérnél előjött, több gépen is. Persze kevés elvetemült játszik ilyen magas érzékenységgel, a csúcs cyber-atlétákra is általában 800-1200 dpi jellemző.

Értékelés

Furcsa szerzet a CM Storm "ivadéka" (ezt jelenti a spawn). Úgy hirdetik, hogy karmos fogáshoz készült, ennek megfelelően kicsi és könnyű, de szerintünk nem pont azt a formát kapta, amit a többség elképzel egy clawgrip egér kapcsán – mi legalábbis valami derékban keskenyebbet vártunk volna. Ennek ellenére a műfaj kedvelőinek minden bizonnyal bejön majd. Kicsit olcsó hatásúnak tűnt fogásra, és a fő gombjai járhatnának határozottabban, de nagyon kis súlya és kiválóan dolgozó érzékelője jó kis virtuális fegyverré teszi. A CM Storm Spawn tetszett, úgy gondoljuk, komoly alternatívája lehet az olyan clawgrip egereknek, mint a Razer Abyssus vagy a Roccat Kova és Kova+, melyek szintén 12 000 forintba kerülnek, viszont derékban karcsúbbak.


CM Storm Spawn

rudi

A CM Storm Spawn egeret az Expert Zrt. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények