Hirdetés
CFT-560-A12C
Nemrégiben megismerkedtünk a Chieftec új, Delta belsejű, izmos tápjaival. Az 500 és 550 wattos modell is jól szerepelt, teljesítményük meggyőző volt. Ezért sem értettük, hogy miért rukkolt ki a gyártó még egy eresztéssel, amiben 500 és 620 watt közötti áramforrások vannak. Arra számítottunk, hogy a Chieftec első moduláris tápja a Delták kibővítése lesz, de nem így történt. CFT-560-A12C elnevezés nem utal rá, hogy speciális kábelezésű modellről van szó, de a csinosra sikerült dobozon jól látható, hogy moduláris táppal van dolgunk. Az áramforrás mellett találtunk egy kisebb dobozt is, ebben vannak a kábelek. Jár hozzá még egy használati útmutató és szokásos hálózati vezeték.
Első ránézésre az újdonság alig különbözik a korábbi Delta sorozattól. A ventilátorrácsa neki is fekete, de a hátsó szellőzőrostély méhsejtjei nagyobbak – mondhatni hagyományos méretűek. A billenőkapcsoló nagyobb a szokásosnál és nem világít narancssárgán, mint a másik szériánál. Ami még hiányzott, az a megbontást gátló zárjegy.
A gép felőli oldalon már több újdonsággal találkoztunk. Ide kerültek a moduláris vezetékek csatlakozói és melléjük egy magyarázó ábra is. A többi hasonló termékhez képest az alaplapra csatlakozó 20+4 és 4+4 tűs köteg is lecsatolható (kék aljzatok). A megoldást fölöslegesnek tartjuk, hiszen ezeket az ágakat mindenképpen használni fogjuk. Hagyományos négytűs és floppy csatlakozós vezetékeknek három hely van, alattuk található további kettő SATA-hoz. A sort két piros hatos, a PCI Express videokártyák foglalata zárja. Minden aljzat csatlakozója más, így a hibás kötés kizárható. Az SATA ágak 4+2 tűjéből az első négyet akár a négytűs kötegekhez is használhatjuk.
A Chieftec modulárisa mégsem teljesen fix vezeték nélküli. Egy vékonyabb köteg bújik ki belőle, melyen két négytűs csatlakozó van, de ezeket szigorúan csak ventilátorokhoz szabad használni. Van mellettük még egy sárga vezeték háromtűs alaplapi csatlakozóval; ezzel a táp ventilátorának fordulatszáma figyelhető.
Összesen kilenc kígyót kaptunk a Chieftechez. A legvastagabb a főtáp 24 vezetékkel, kék csatlakozókkal. Szintén kék a kiegészítő 4+4 tűs alaplapi köteg két vége. Mindkét kábel hossza 54 cm. Négy centiméterrel rövidebb a két, piros csatlakozójú videokártya-vezeték. A perifériavezetékek kiosztása egészen ügyes. Van egy rövidebb (70 centiméteres), két négytűs csatlakozójú, ami akkor hasznos, ha csak egy merevlemezt és egy optikai meghajtót kívánunk beépíteni egymás közelébe. Ugyanilyen hosszú a két-két SATA végződésű köteg. A sokmerevlemezeseknek van még két 110 centiméteres óriáskígyó. Ezek legvégén egy-egy floppy, majd 90, 70 és 50 centinél még három hagyományos négytűs csatlakozó van. A két ventilátorvezeték 50 cm hosszú.
A kék csatlakozók megfelelően rugalmasan állíthatóak be, így semmilyen mai ATX-es konfigurációval sem lesz gondunk, legyen az kétmagos processzor, vagy régi Athlon XP köré építve. Némileg szokatlan a SATA vezeték 4+2-es csatlakozója, de nem volt vele problémánk.
Az adatlapról leolvashatjuk, hogy a moduláris Chieftecnek három 12 voltos ága van. Az egyes és a hármas gyengébb, a kettes erősebb; 23 amperes maximuma az ATX12V szabványból is kilóg. A két gyengébb ág közös maximuma 300 W lehet, ez elegendő még a legerősebb videokártyák párosának etetésére is.
CFT-620-A12S
A moduláris újdonság mellett három hagyományos kábelezésű táppal is előrukkolt a Chieftec. A legkisebb 500 wattos, a közepes a lecsatolható kábeleshez hasonlóan 560 wattos, a legerősebb pedig 620 wattos. Nálunk az utóbbi járt. A CFT-620-A12S neve csak a névleges teljesítményre utaló számban és az utolsó betűben tér el a moduláristól. Csomagolása is hasonló stílusú, bár doboza valamivel kisebb. Belül, a táp mellett csak hálózati vezetéket, használati útmutatót és néhány csavart találtunk; többre nincs is szükség.
A feketére fényezett táp szintén fekete ventilátorrácsán Chieftec címke ül, ez újdonság. A hátsó szellőzőrostélyon valamivel kisebb a kapcsoló, mint a modulárisnál.
Kábelezés szempontjából a fix és a lecsatolható vezetékes Chieftec nagyon hasonló. A 620 wattos modellnél ugyanazok a csatlakozók voltak ugyanolyan hosszú vezetékeken, mint az 560 wattos modulárisnál. Eltérés csak abban volt, hogy itt minden végződés fekete. Ügyes kötegeléssel és a fölösleges ágak elrejtésével a kábeles Chieftec is elegánsan beszerelhető. Minden kötegen fekete háló volt.
Az alaplapra kapcsolódó főtápvezeték 20+4 tűs, kiegészítője 4+4-es, így csatlakozási gondjaink ezzel a táppal sem voltak, másnak sem nagyon lesznek.
Az adatlap is hasonlít a moduláriséra. A három 12 voltos ág itt is megvan, de most még erősebbek; mindegyik egyedi maximuma két amperrel nőtt. A két gyengébb 12-es közös maximuma továbbra is 300 W. A trió összesen 500 wattal terhelhető, ebbe a mai legerősebb konfigurációk is vígan beleférnek.
Közös belső
Mindkét tápban Hong Sheng gyártmányú ventilátort találtunk. A modulárisban egy áttetszőt kék LED világítással, a hagyományosban egy sima feketét. Az előbbi 0,3 amperes motort kapott, ez tápok között még a gyengébbek – vagyis a halkabbak – közé sorolható. A gyártó oldalán percenként 1800-as csúcsfordulatszámot találtunk hozzá, ez tápos viszonylatban alacsonynak mondható, ahogyan a 32 dB(A) hangerő is. Nem kell aggódni, a légkavaró csak a legforróbb helyzetben – vagy még akkor sem – megy majd ilyen lendülettel, ugyanis a vezérlőelektronika alaposan visszafogja. A 620 wattosban félelmetes, 0,7 amperes motorral szerelt ventilátor volt; ez már komoly légszállításra és hangoskodásra is képes. Sajnos a gyártó honlapján ezt a modellt nem találtuk.
A belsőre pillantva látható, hogy a két táp egyforma felépítésű. A középen terpeszkedő főtrafó jobb oldalánál kiolvasható a Sirtec név, ami a táp gyártójára utal. Ezzel világossá vált, miért van a Chieftecnek két felső kategóriás sorozata. Az egyiket a Delta szállítja, a másikat a Sirtec. Mindkét gyártó hosszú ideje működik együtt a Chieftec-kel, termékeik jellemzően jó minőségűek.
A bemeneti (képen alsó) és kimeneti (képen felső) borda is meglehetősen nagy méretű, nagyobb, mint amit a Delta belsejű Chieftecekben vagy az FSP újdonságaiban láttunk. Az alkatrészek elrendezése nem hasonlít a korábbi Sirtec modellekére, új tervezés lehet. A bemeneti oldal nagy kondenzátora jól bírja a gyűrődést, a szokásos 85 fokkal ellentétben 105 fok az üzemi maximuma. Fölötte, a borda túloldalán látható a közepes készenléti táp és mellette a pici, vezérlőelektronikát etető trafó. A főtáp túloldalán az EMI (elektromágneses impulzus) szűrő látható.
Az aktív PFC-ért felelős Champion CM6800 chip – mely egyben PWM vezérlő – a bal oldalon, egy külön kis nyomtatott áramkörön lakik. A moduláris tápban fölötte van a csatlakozók nyomtatott áramköre.
A kimeneti oldalon is megfelelő rend uralkodik. A bordán három pár kisebb dióda található, ezek hűsebben teszik a dolgukat, mint kevesebb, nagyobb példány tenné. A kimeneti oldal kondenzátorai biztonságosan távol kerültek a forró alkatrészektől és bordáktól, így várhatóan hosszú élettartamúak lesznek, de ne feledjük, semmi sem tart örökké. Jó jel, hogy a kis kémények vastagok, így a cserealkatrészeket könnyebb lesz beépíteni.
A kimeneti kábelköteg alatt is van egy kis nyomtatott áramkör, ezen van az alacsonyfeszültségű ágakat figyelő elektronika. A SITI PS222S háromcsatornás monitorchip alul- és túlfeszültséget, valamint túláramot figyel. Kiegészítővel több 12 voltos ágat is szemmel tud tartani.
Ahogyan korábban említettük, a moduláris vezetékek panelje a vezérlőelektronika fölött kapott helyet. Kidolgozottsága szebb, mint amit az Enermax Libertynél láttunk.
Még egy szembeötlő különbséget találtunk. A 620 wattos modell három 12 voltos ága sokkal masszívabb vezetékkötegből indul útjára, mint a modulárisé. Persze az utóbbinál a drótok csak a csatlakozópanelig mennek, az előbbinél az alaplapig, videokártyákig, meghajtókig.
Tesztelés, értékelés
A Chieftec tápok elektromos hálózatból felvett teljesítményét és egyes feszültségeinek ingadozását vizsgáltuk terhelt, illetve terheletlen állapotban. Összehasonlítási alapnak Cooler Master Real Power 550 tápunkat is lemértük, ami megegyezik a Chieftec Delta belsejű 550-esével, így majdhogynem háziverseny volt.
A tesztelés alatt fokozottan figyeltünk a tápok hangjára. A vizsgálódáshoz egy mai mércével mérve erős és komoly fogyasztású tesztkonfigurációt használtunk, bár az Intel bemutatódeszkájában csak egy Radeon X1900 XT-t sikerül feléleszteni:
- Intel Pentium Extreme Edition 965 processzor
- Arctic Cooling Freezer 7 Pro hűtő
- Intel Desktop D975XBX alaplap
- 2 x 512 MB Kingmax DDR2 800 MHz memória
- ATI Radeon X1900 XT videokártya
- 160 GB-os Samsung PATA merevlemez
- 200 GB-os Samsung SATA merevlemez
- Asus DWR-0804P optikai meghajtó
- Casetek CK-1020 ház
Elsőként a hálózatra csatlakoztattuk a tápokat. Megmértük, milyen az áramfelvétel a hátsó kapcsoló aktiválása előtt és után. A következő értéket a Windows felállása, majd 10 perc várakozás után jegyeztük fel. Végezetül két 30 perces FarCry körben terheltünk, és figyeltük a tápok ventilátorának hangját is. Az erős processzorra való tekintettel játék közben CPU-terhelőt is futtattunk, hogy a fogyasztást még magasabbra tornásszuk. A tesztelés alatt csak az Arctic Cooling processzorhűtőn dolgozott ventilátor (9,2 centiméteres, percenként 1500 fordulaton), a házban további szellőztető nem volt, ezzel is a tápokat akartuk megizzasztani.
Termék megnevezése | Chieftec CFT-560-A12C |
Chieftec CFT-620-A12S |
Cooler Master Real Power 550 |
Névleges teljesítmény | 560 W | 620 W | 550 W |
PFC típusa | aktív | aktív | aktív |
Teljesítményfelvétel csatlakoztatva | 11 W | 11 W | 13 W |
Teljesítményfelvétel készenléti állapotban | 22 W | 22 W | 22 W |
Teljesítményfelvétel nyugalmi állapotban | 124 W | 122 W | 126 W |
Teljesítményfelvétel terhelve | 318 W | 322 W | 300 W |
Bekapcsolás után a leghangosabb egyértelműen az erős ventilátorral szerelt 620-as volt. Az izmos légkavaró morgolódott, bár hangja igazából csak a másik két versenyző csendessége miatt volt zavaró. Alapjáraton fogyasztásban is nagyon együtt volt a háromtagú mezőny.
Terhelés közben az 550 wattos Cooler Master fogyasztott a legkevesebbet, ez minden bizonnyal eltérő felépítésének köszönhető. A két Sirtec belsejű Chieftec ismét nagyon közel volt egymáshoz. Lemaradásuk a Cooler Masterhez képest 5 % körüli volt. Az 560 wattos moduláris hangban is tartotta a lépést. Nagyjából ugyanannyi idő után kezdett felpörögni, mint a Cooler Master. Hangosodása folyamatosabb volt, először úgy hallottuk, halkabb is vetélytársánál, idővel aztán picivel túlnőtte. Az izzasztás végével a moduláris Chieftec egyenletesebben csendesedett, mint a Cooler Master, ami egy rövid ideig meglehetősen zavaróan dobolt. (Valamelyik alkatrésze minden bizonnyal elkapta sajátfrekvenciáját.) Szerencsére a zaj ahogyan jött, úgy el is tűnt. Talán akad olyan rendszer, ami éppen ebben a zavaró frekvenciához tartozó hőmérsékleti tartományban működik, de könnyen lehet, hogy ez a hang csak tesztpéldányunkra volt jellemző.
Sajnos a 620 wattos Chieftecről hang tekintetében nem sok jót lehet mondani. Pár perc játék után úgy belendült a ventilátora, hogy először azt hittük, a videokártya vagy a processzor hűtője kezdett ámokfutásba. Sajnos nem így volt. Az alaplapra kötött érzékelő szerint is rettenetesen beindult a szellőztető, pedig a tápból 3 fokkal hidegebb levegő jött ki, mint a másik két ventilátornál. Véleményünk szerint a 0,7 amperes erőventilátor túlzás. Fél óra izzítás után már percenként 2500-at forgott, lazán túlharsogva a többi hűtést. A játék befejeztével jól hallható – és meglehetősen zavaró – volt a lassulása. Nem zártuk szívünkbe.
Végezetül megvizsgáltuk a három Chieftec táp feszültségeit üresjáratban és terhelve.
Chieftec CFT-560-A12C | Chieftec CFT-620-A12S | |||
üresjárat (124 W) |
terhelve (318 W) |
üresjárat (122 W) |
terhelve (322 W) |
|
3,3 V | 3,20 - 3,24 V | 3,30 - 3,31 V | 3,25 - 3,30 V | 3,30 - 3,35 V |
5 V | 4,83 - 5,00 V | 4,95 - 5,15 V | 4,90 - 5,00 V | 5,00 - 5,20 V |
12 V | 11,7 - 12,10 V | 12,00 - 12,30 V | 11,65 - 12,00 V | 11,90 - 12,20 V |
Minden érték a megengedett tűréshatárokon belül volt, ami legfeljebb +/-5 százalékos eltérést jelent. A korábban tesztelt Delta belsejű Chieftecek valamivel stabilabban tartották a feszültségeket.
Értékelés
Nagyon jól sikerült a Chieftec első moduláris tápja. Teljesítményben felveszi a versenyt a legjobb hagyományos kábelezésű vetélytársakkal is. Ugyanez elmondható hatásfokáról, stabilitásáról és hangjáról is. A korábban nálunk járt moduláris Enermax Libertynél halkabb és valamivel nagyobb maximális teljesítménye, de 32 600 forintos árával nagyjából 2000 forinttal drágább is nála. Akinek megér egy kis többletet a halkabb üzem, és mindenáron szüksége van a moduláris kábelezésre, annak ajánlott a Chieftec CFT-560-A12C; mi örülnénk egy kisebb teljesítményű modellnek is, hiszen aki kevés kábellel szeretné megúszni, annak gyakran kis fogyasztású gépe van.
Nem voltunk megelégedve a 620 wattos Chieftec CFT-620-A12S-sel. Bár teljesítmény és stabilitás szempontjából semmi kivetnivaló nincs benne, hangja sokat ront az összképen. Az 560 wattos változathoz képest nyújtott – általában fölösleges – többletteljesítményért túl nagy áldozatnak érezzük a zajosabb ventilátort. A 32 000 forintos vételár tükrében inkább a 29 500 forintos, hagyományos kábeles, vagy még inkább az 500 wattos, 25 900 forintos változatot ajánljuk.
![]() |
Chieftec CFT-560-A12C moduláris táp |
rudi
Az Chieftec tápokat a Kelly-Tech Kft. bocsátotta rendelkezésünkre. A tápok véleményezéséért köszönet didymannek.