Hirdetés

Üveg vagy levegő: Chieftec Apex és Apex Air ház

Az új E-ATX toronyház két verzióban készül, edzett üveg, illetve rácsos előlappal, az előbbi esetében pedig ARGB világítással.

Bevezető, dizájn

A Chieftec régi motoros a számítógépházak piacán, de valahogy az elmúlt években mintha kicsit irányt váltottak volna, és a felsőkategóriás, profi házak helyett – melyeknek hírüket is köszönhetik – inkább az olcsóbb szegmensre kezdtek koncentrálni. Ez remélhetőleg megváltozik a tavaly év végén bemutatott Apex szériával, melyet a gyártó már inkább a közép- és felsőkategóriába szán, sok hellyel, szellőzőnyílásokkal, edzett üveggel és ARGB-vel. Jelen tesztünkben a család két tagját, a szellőzésre koncentráló Apex Airt és az inkább a fényekkel, dizájnos előlappal operáló Apexet vizsgáljuk meg. Az alapok mindkét háznál ugyanazok, csak az előlapban van eltérés: az Apex Airnél ez teljes egészében rácsos kialakítású, az Apexnél viszont edzett üveg.


Balra Chieftec Apex, jobbra Chieftec Apex Air [+]

Különböznek a beszerelt ventilátorok is: az Airben elöl két, hátul egy 14 cm-es példány dolgozik, míg az üveges modellnél elöl három, hátul egy 12 cm-es, ARGB világítással rendelkező egység található. Mivel a két ház nagyon sok mindenben egyezik, így alapvetően az Apex Airrel foglalkozunk többet, az Apex esetében tapasztalható eltérésekre csak kitérünk.

Külső

Az Apex számítógépházat a Chieftec a nagy méretű és nagy teljesítményű asztali PC-t építőknek szánja, így hivatalosan E-ATX alaplapokkal is kompatibilis, bár ha ki szeretnénk használni a hűtés adta maximális lehetőségeket, akkor célszerűbb az ATX lapoknál maradni. Mindenesetre a külső méretek az átlagnál nagyobb toronyházra utalnak: 495 mm magas, 465 mm mély és 230 mm széles, illetve 7,3 kg-ot nyom (a normál modell az edzett üveg előlap miatt 700 grammal nehezebb).

A zsanérokon nyíló, edzett üvegből készült ajtó egy kihajtható fogantyút kapottA zsanérokon nyíló, edzett üvegből készült ajtó egy kihajtható fogantyút kapott A zsanérokon nyíló, edzett üveg ajtó kihajtható fogantyút kapott [+]

Hirdetés

A ház bal oldali takarólemeze egy zsanérokon mozgó, kihajtható fogantyúval nyitható edzett üveg lap, sötétített szélekkel. Ennek zárását meglepően erős mágnesek biztosítják, nem kell félnünk, hogy véletlenül kinyílik vagy zörög, ha a merevlemez vadul dolgozik. A másik oldali panel egyszerű fémlemez, nem kapott semmiféle rezgéscsillapító betétet és nem is különösebben vastag, ezt kézzel oldható csavarok tartják a helyén. Elején egy sávban szellőzőnyílásokat találunk, melyek mögé mágneses rögzítésű porszűrő kerül.


[+]

Az előlap egy alulról megfogva könnyen lepattintató, műanyag elem, mely az Apex esetében középen edzett üveget, az Apex Air esetében pedig porszűrőként is funkcionáló rácsozatot visel. Oldalt további szellőzőnyílások vannak, tehát az Apexnél sincsenek teljesen lefojtva a mögötte elhelyezkedő légkavarók, de tény, hogy dolguk valamivel nehezebb, már ami a légszállítást illeti.


[+]

Az előlap mögött a vázon a Chieftec egy külön keretet alakított ki, ez tartja a ventilátorokat vagy adott esetben a radiátort. A fedlapon egy mágneses porszűrő takarja a szellőzőnyílásokat, a jobb szélen pedig a kivezetett csatlakozók és a kezelőszervek sorakoztak fel. Kapunk egy USB 3.2 Gen 2 sebességre is képes Type-C portot és két Type-A USB 3.0 kivezetést, bekapcsoló- és reset gombot, illetve egy LED kapcsolót, amivel az Apex esetében a mellékelt RGB- és ventilátorvezérlőt tudjuk utasítani effektek váltására. Ez a kapcsoló az Apex Air esetében is ott van és be is van kábelezve, tehát ha utólag vásárolunk valamilyen ventilátorszettet vezérlővel, akkor azt rögtön rá is köthetjük.


[+]

A gépház hátoldala túl sok érdekességet nem tartalmaz, és alul sincsenek meglepetések (itt látható, hogy a 3,5”-es meghajtóknak kialakított keret két helyre is felszerelhető). Lent a tápegység szellőzését egy hátrafelé kihúzható porszűrő igyekszik tisztán tartani.

Belső, szerelés

A gépház belseje a ma elterjedt, kétkamrás megoldást követi, alul, külön légtérben elhelyezett tápegységgel. Ebben az alsó részben a táp mellett ott a már futólag említett, 3,5"-es meghajtóknak kialakított keret is, melyet két pozícióban is beszerelhetünk. A második, táphoz közelebbi helyzetre akkor lehet szükség, ha az előlap mögé 420 vagy 360 mm-es radiátort építünk be.


[+]

Főbb paraméterek
Termék megnevezése Chieftec Apex (GA-01B-TG-OP) Chieftec Apex Air (GA-01B-M-OP)
Elérhető változatok -
Mérete (ma x mé x sz) 495 x 465 x 230 mm
Tömege 8,0 kg 7,3 kg
Anyaga 0,6 mm-es acélváz és -lemezek,
műanyag előlap, edzett üveg oldalpanel és előlap
0,6 mm-es acélváz és -lemezek,
műanyag előlap, edzett üveg oldalpanel
Beszerelhető alaplapok E-ATX, ATX, microATX, Mini-ITX
5,25"-os helyek száma -
3,5"-os helyek száma 2 db belső
3,5"/2,5"-os helyek száma 1 db belső
2,5"-os helyek száma 2 db belső
Bővítőkártyák száma 7 db
Hűtés - elöl 3 db 120 mm-es/ 140 mm-es ventilátorhely (vagy max. 420 mm-es radiátor)
- felül 3 darab 120 mm-es/ 2 darab 140 mm-es ventilátorhely (vagy max. 360 mm-es radiátor)
- hátul 1 db 120 mm-es / 140 mm-es ventilátorhely
- oldalt 2 db 120 mm-es ventilátorhely
- belül 2 db 120 mm-es ventilátorhely
Előlapi csatlakozók 1 db Type-C USB 3.2 Gen 2, 2 db Type-A USB 3.0, hangszóró, mikrofon
Beszerelhető processzorhűtő 175 mm magas
Beszerelhető grafikus kártya 400 mm hosszú
Beszerelhető táp szabványos ATX
Extrák Hatcsatornás ventilátor- és ARGB-vezérlő, négy darab gyárilag beépített 12 cm-es ARGB-s ventilátor Előre beszerelt gomb ventilátorvezérlőhöz, három darab gyárilag beépített 14 cm-es ventilátor
Gyártó honlapja www.chieftec.eu
Termék honlapja Chieftec Apex Chieftec Apex Air
Fogyasztói ára kb. 36 000 forint kb. 29 000 forint
Garancia 3 év

A két térrészt elválasztó lemez rácsos kialakítású, és furatokat is találunk rajta például két 12 cm-es ventilátorhoz vagy egy VGA-támaszték rögzítéséhez. Elöl egy kivágás biztosítja a hosszabb radiátorok beszerelésének lehetőségét, ennek mélysége 60 mm, így még vaskosabb hőleadók is elférnek itt, a tápegység mögött pedig bőven találunk helyet a kábelek elhelyezésére.


[+]

A beltér felső traktusa az alaplap és a bővítőkártyák számára van fenntartva. Itt a hivatalos specifikációk szerint E-ATX méretű lapok is elférnek, ám ezek mérettől függően már rálóghatnak az alaplapi tálca elülső részén kialakított, két darab 12 cm-es ventilátort fogadni képes rácsozatra. Ez nem gond, de ilyenkor érdemes a vezetékek átbújtatására szolgáló nyílásokat védő gumilapokat áthelyezni ide, és innen megközelíteni a csatlakozókat. Megemlítenénk még a bővítőkártyák helyeit takaró lemezek kialakítását: ezek mindegyike nagyon helyesen csavarral rögzül, nem kitörős.

[+]

Az alaplapi tálcán nemcsak elöl, de felül is elég sok a „ráhagyás”, az utóbbi pedig nem csak a vezetékek könnyű elvezetését segíti, de azt is lehetővé teszi, hogy felülre is szerelhessünk radiátort – akár egy 280 mm-es modellt, bár ilyenkor már nehézkes lehet a vastagabb 4+4 tűs EPS kábelek átvezetése.

[+]

Ami a továbbiakat illeti, a tálca hátoldalán két, kézzel is oldható csavarokkal rögzített elemet találunk a 2,5 hüvelykes adattárolók számára, valamint jó pár rögzítőpontot a kábelezés elrendezésére és fixálására. Erre körülbelül 28 mm helyünk van egyébként a tálca és a jobb oldali borítólemez között.

Szerelés

Az Apex (és az Apex Air) esetében a megszokott komponenseket építettük be, tehát egy ATX alaplapot SSD-vel, VGA-val, hűtéssel és egy normál méretű moduláris tápegységgel. A folyamat alapvetően problémamentes volt, a kellően tágas belső tér lehetővé tette, hogy bűvészmutatványok nélkül helyükre kerüljenek a dolgok.


[+]

A művelet során jó benyomást tettek ránk az alaplapi tálcán a kábelek átvezetésére kialakított helyek, ezek ugyanis elég nagy méretűek, így nincs gond akkor sem, ha több vezetéket kell egymás után áthúzni. Egyes házaknál előfordul, hogy például lent a tápegység beszerelése után már nem lehet újabb kábeleket beépíteni, ami például a HDAudio vagy az USB csatlakozók bekötésekor okozhat kellemetlen pillanatokat. Itt azonban ezzel sem volt probléma, maradt a tápegység felett elég hely ahhoz, hogy az említett csatlakozók is átférjenek..

[+]

A komponensek beszerelése és a tápkábelek bekötése után a tápegység beépítésével sem akadtak problémáink, a HDD-keret (melyet akár ki is szerelhettünk volna, hiszen HDD-t konfigurációnk nem tartalmaz) mögött maradt bőven hely a felesleges vezetékek elrendezéséhez. A kész kábelezés összefogása és kulturált elrendezése sem okozott nehézséget, az alaplapi tálca hátoldalán bőven találunk ehhez szükséges füleket. Kicsit olcsó megoldásnak tűnik ugyanakkor, hogy erre a célra a Chieftec csak klasszikus, egyszer használatos kábelkötegelőket mellékel, örültünk volna pár tépőzáras példánynak is. A házhoz mellékelt kábelek hossza bőven elegendőnek bizonyult, a gyárilag beépített ventilátorok pedig láncba fűzhetők, így ezek is csak egyetlen 4 tűs konnektort kérnek maguknak az alaplapon (az Apex esetében pedig elég a kontrollert csatlakoztatni).

Mérések, értékelés

A méréseket a zajszint ellenőrzésével kezdtük; erre a célra szokás szerint egy fehérzajt lejátszó okostelefont vetettünk be, mely a mérési pontból nézve önmagában 73 dB-es hangnyomást tudott biztosítani. Amennyiben a telefon az Apex Air belsejébe került, ez 72 dB-re csökkent – ami gyakorlatilag minimális változás, nyugodtan nevezhetjük észrevehetetlennek. Más a helyzet viszont akkor, ha az üveg előlapos Apexbe kerül a zajforrás: ekkor elölről nézve már csak 68 dB-es értéket mutatott mérőműszerünk. Azért hangsúlyozzuk, hogy elölről, mert ha felülről mértünk, akkor már nem tapasztaltunk semmi eltérést a két ház között. Ez persze várható volt, hiszen az Apex és az Apex Air kizárólag előlapjában különbözik egymástól.

Összegezve tehát ezen tapasztalatokat, az látszik, hogy aki csendes gépet szeretne építeni, az jobban jár az üveglapos változattal, de azzal is csak akkor, ha az asztalra kerül a PC – ha az asztal alá, akkor viszont hangszigetelés szempontjából igazából mindegy, hogy melyik házat vesszük.

Ami a hűtést illeti, itt már valamivel nagyobb az eltérés, az Apex ugyanis egy plusz ventilátorral kompenzálja az üveglap jelentette fojtást. És ugyan ennél csak 12 cm-es légkavarókat kapunk, ezek összesített térfogatárama (körülbelül 215 m3/h) meghaladja azt, amit az Apex Airben található két 14 cm-es egység nyújt (körülbelül 192 m3/h). Mindennek eredménye, hogy az Air csak minimálisan kínál jobb hűtést a beltérnek.

Ez azonban csak az érem egyik fele, a másik a zajszint, és ezen a téren már érezhetően az Air áll jobban! Egyrészt a 14 cm-es ventilátorok eleve halkabbak tudnak lenni a 12 cm-es változatoknál, másrészt ennél a háznál még csak erőlködni sem kell ahhoz, hogy biztosítsuk a gyári ventilátorokkal elérhető maximális légáramlást, így a helyzet az, hogy méréseink szerint nagy terhelés mellett ugyanaz a CPU- és VGA-hőmérséklet az Airnél 3-4 dB-lel alacsonyabb zajszinttel biztosítható. Bár ez a különbség ismét nem jelentős, azért mindenképpen érezhető, és ha valaki nagyon halk PC-t építene magának, akkor mindenképpen számításba is veendő.

Értékelés

Az Apex és Apex Air páros egyértelműen egy jól sikerült „iparosmunka”, melynél már tetten érhető a Chieftecnél felhalmozódott tapasztalat. Ez alatt pedig azt kell érteni, hogy a gyártó nem követett el egyetlen szarvashibát sem: az anyagminőség, a ház stabilitása rendben van, a váz kellően merev, nem hajlik, nyeklik. Nincsenek túlzott spórolásra utaló jelek sem, tehát például a bővítőkártyák helyeit takaró lemezek nem kitörős, hanem csavaros kivitelűek, a kábelbújtató nyílások szélei szépen el vannak dolgozva, a két legnagyobb pedig még gumiborítást is kapott. A csatlakozórészleg is rendben van, kapunk teljes sebességű Type-C és Type-A konnektorokat, a vezetékezés pedig elég hosszú ahhoz, hogy kényelmesen végigérjen az egész házon.

12 cm-es ARGB ventilátorok és vezérlő kerül az Apexbe, 14 cm-es "sima" ventilátorok az Apex Airbe
12 cm-es ARGB ventilátorok és vezérlő kerül az Apexbe, 14 cm-es "sima" ventilátorok az Apex Airbe [+]

Mindezeket összegezve tehát az Apex családdal nincs semmi gond, és tulajdonképpen ár/érték arányuk is elfogadható, hiszen az Apex a maga 36 000 forintos áráért nemcsak egy jól belakható, jól szellőző, edzett üveg elő- és oldalpanellel, Type-C konnektorral rendelkező ház, de négy darab ARGB-s ventilátort is adnak mellé egy hozzájuk passzoló, alaplappal is összekapcsolható vezérlővel. Természetesen ha ezekre nincs szükségünk, akkor ez a jó ár/érték arány máris romlik, hiszen ebben a tartományban elég éles a verseny és nagy a választék is.


[+]

Ami a két ház közötti eltéréseket illeti, mi egyértelűen a 30 000 forintos szint alatt megálló Apex Airre tennénk le voksunkat: ha nem ragaszkodunk a színes világításhoz, akkor ez a gépház olcsóbban kínál jobb hűtést, és ennek okán szinte minden helyzetben halkabb működést (hiszen a ventilátoroknak alacsonyabb fordulatszám is elég a szükséges friss levegő biztosításához). Ha pedig tényleg a lehető legcsendesebb gépet szeretnénk megépíteni, akkor is érdemesebb inkább egy halkabb CPU-hűtőbe, VGA-ba invesztálni, mintsem a minimálisan jobb zajszűrést biztosító Apexbe. Mindenesetre, ha valaki a színes fényeket preferálja, az Apexszel sem fog mellé.

Chieftec Apex számítógépház Chieftec Apex Air számítógépház

Wombath

A Chieftec Apex és Apex Air házakat, amelyeket most akár meg is nyerhetsz, a Chieftec bocsátotta rendelkezésünkre.

Hirdetés

Azóta történt

Előzmények