Canon EOS R – kezdetnek nem rossz

A Canon beszállt a full frame MILC-ek versenyébe, egy teszt erejéig kipróbálhattuk első versenyzőjüket.

Alkalmazás, üzemidő, értékelés

A beépített Wi-Fi és Bluetooth modulnak köszönhetően az okostelefonnal történő kommunikáció is lehetséges, kapcsolódás után a Canon CameraConnect nevű alkalmazást kell letöltenünk. Mi az iOS operációs rendszerre készült változatot próbáltuk ki, az app funkciók tekintetében hozza az elvártakat.


[+]

Az élőkép megtekintése és a beállítások változtatása mellett a már elkészült fotóinkat is lementhetjük JPEG és nyers formátumban is, ezen felül lehetőségünk van az elkészült képek GPS koordinátákkal való ellátására, valamint a fotók automatikus lementésére, ha a telefon csatlakozik a fényképezőgéphez.


[+]

A tesztidőszak alatt mindössze egyszer töltöttük fel a kamerát, mielőtt elkezdtük volna a próbálgatást, teljes lemerülés előtt összesen nagyjából 10 perc hosszúságú, 4K és Full HD felbontású videófelvételt, valamint 476 darab, teljes felbontású fotót készítettünk tömörítetlen RAW és JPEG formátumban. Komponáláshoz leginkább a hátsó kijelzőt használtuk a legmagasabb fényerőn, a vezeték nélküli szolgáltatások pedig ki voltak kapcsolva. Ezzel bőven túlteljesítette a gyártó által megadott 350-370 képes akkukapacitást, spórolós üzemmódban, vagyis csökkentett fényerővel, esetleg kikapcsolt LCD mellett pedig akár még feljebb is tornászható az egy feltöltéssel készíthető képek száma.

Hirdetés

Értékelés

Érdekes volt az elmúlt években Canon felhasználók részéről kommunikált MILC-ellenesség után most mégis egy full frame Canon MILC-et használni, azonban érezni, hogy az EOS R még csak egy induló rendszer első tagja. Az újfajta kezelőszervekből, amiből aztán az EOS RP-nél le is hagytak néhányat, arra következtetünk, hogy még a gyártó is csak puhatolózik azzal kapcsolatban, hogy miként képzelik el a valószínűsíthetően későbbi legfontosabb termékcsaládjuk jövőjét.


[+]

Amennyiben önálló termékként tekintünk rá, és nem a már meglévő DSLR-ekhez hasonlítjuk, az EOS R nem egy rossz kamera. Bár még viszonylag kevés objektív érhető el az új bajonetthez, a lista a későbbiekben biztosan gyorsabb ütemben fog bővülni, addig pedig az EF-RF adapternek köszönhetően használhatjuk a már meglévő Canon objektíveket, nem beszélve a külső gyártók modelljeiről. Maga a váz a néhány kezelőszervet érintő problémánkat leszámítva rendben van, és még ha nem is volt szerencsénk hosszabb távon megnézni a nagy konkurens full frame újdonságát, már előre kíváncsiak vagyunk, milyen harcokat fognak hozni az elkövetkező évek a két rendszer versenyében.

Összességében tetszett a Canon EOS R, még ha közel 800 000 forintos vételárával jelenleg nem is biztos, hogy mellette döntenénk a jelenlegi digicam piac felhozatalából. A gyártó mentségére szóljon, hogy ezt a modellt nem a professzionális felhasználóknak szánták, hobbifotósként viszont ennyi pénzért könnyebb, kisebb, és nagyobb választékkal rendelkező rendszerbe tartozó kamerák is kaphatóak. Képminőségben nem találtunk kivetnivalót, ám kezelésben láttunk már ennél használhatóbb modelleket.


Canon EOS R fényképezőgép

SidCorky

A Canon EOS R fényképezőgépet és az RF 24-105mm f/4 L IS USM objektívet a Canon hazai kirendeltségétől kaptuk tesztelésre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Canon

Azóta történt

Előzmények