Hirdetés
Működés
Ígéretéhez híven az Asus teljesen új kezelőfelületet szabott az O!Play HD2-hez. Azért forradalmi dolgokra ne gondoljunk, de mindenesetre a legtöbb, realtekes lejátszón használt egyenfelületre ráfér a frissítés. Először is egy vörös főmenüt kapunk, amiben az egyes pontok körbe forognak. Nagy örömünkre az új felület magyarul is elérhető.
Beljebb, az egyes médiatípusok lejátszó részét is alaposan átgyúrták. Határozottan jobb lett a grafikus felület, de valahogy még mindig avíttnak tűnt Sigma Designs processzoros konkurensekéhez képest. Talán a túl sok minden egy oldalra zsúfolása vagy a sokféle betűméret használata miatt tűnt kissé rendezetlennek. Nagy örömünkre a képes részen végre megoldották az előnézetes listázást, ráadásul rafinált formátumok mellett is egészen gyors. A médiatípusos nézetet átválthatjuk állományosra, akkor minden lejátszható formátumot egyszerre böngészhetünk.
A következő szintet már maga a médialejátszás jelenti. Itt kétféle dolgot hívhatunk még elő. Az Options gombbal egy listát kapunk bal oldalra. Videónál és képeknél is tettek bele olyan tételeket, melyek a távirányítóról egyetlen gombbal is elérhetőek (például a nagyítás, ismétlés és a forgatás), de vannak köztük olyanok is (például az ugrás vagy a diavetítés időzítése), amelyek máshonnan nem érhetőek el. A Display gomb megnyomásával alapinformációkhoz juthatunk, érdekes, hogy a film ennek az ablaknak a megjelenésekor megállt. Képeknél az exif info egyes tételeit is megnézhetjük itt.
Szebb lett a korábbinál a zenés rész, de még mindig hiányolunk valamilyen dinamikusan változó animációt. Azért ha van, az album artot nézegethetjük zene közben, meg egy idő után úgyis bekapcsol az O!Play képernyővédője.
Elég alaposan megtöltötték internetes tartalommal is. Sikerült viszont kihagyni a sokak számára legérdekesebb tételt, a YouTube videonézegetőt. Azért nem maradunk néznivaló nélkül, sőt! A Muzee rádiós és tévés kínálatához is hozzáférhetünk, amiben több magyar adás is megtalálható (rengeteg rádió, országos és helyi tévécsatornák). A közvetítés minősége változó, és az is, hogy kitölti-e a teljes képernyőt, vagy csak a közepén jelenik meg. Emellett nézhetünk még – rendszerint amerikai – podcastokat. Állóképből a szokásos kínálatot kapjuk, vagyis Picasa és Flickr klienst. Előbbivel be tudunk lépni saját fiókunkba, utóbbinál csak a keresés aktív. Ezeknél a képeknél is elérhető az összes képformázási (nagyítás, forgatás stb.) funkció. Mára kezd kötelező darabbá válni a Google Maps térképpel megtámogatott, rengeteg magyar várost ismerő időjárás-előrejelző. Új volt viszont a tőzsdés kiegészítő, ami az egyes részvények állását tudja követni, ez nem lett valami nagy dobás, és a magyar fordítása sem tökéletes még.
Elkülönített pontként szerepelt a főmenüben a NAS (hálózati háttértár) funkció. Ebben Samba, FTP, iTunes kiszolgálót és Bittorrent klienst sorakoztattak fel. Szép kis kínálat, de van egy gond vele: csak akkor működnek ezek a funkciók, ha belépünk a NAS menübe. Szóval letöltés közben nincs film, nincs zene, nincs semmi, ráadásul a szerverek közül egyszerre csak egy működhet. Végül pedig itt is találtunk fordítási hiányosságot, amiből volt még pár itt-ott. A torrent klienst ezúttal is egy távoli gépről vezérelhettük.
A beállítási menü érdekessége az volt, hogy hiányzott a képnézegetős része. A diavetítéssel kapcsolatos funkciókat a korábban említett, képnézegetés közben előhívható menüben találjuk, szerintünk ott jobb helyen is van. Emellett még a DLNA kiszolgáló érdemel említést. Több Realtek chipes lejátszónál van lehetőség fájlok másolására, az új Asus menüben egyelőre ezt a funkciót nem dolgozták ki, talán majd későbbi frissítéssel megkapjuk. Szerencsére ezen a téren jó az Asus, az O!Play HD2-höz éppen tesztünk készítése közben jött az első frissítés, ami többek között a Muzee rádiót és tévét hozta, és több kisebb-nagyobb hibát javított.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!