Apple Mac Studio: nincs most ennél frissebb alma a kosárban

Az Apple új, M1 Ultra chipre épülő, kompakt számítógépét a gyártó új monitorával együtt volt lehetőségünk kipróbálni.

Bevezető, külső

Az Apple asztali számítógépes palettája sokáig igen egyhangúnak számított: a belépőszintetet a kisméretű, átlagfelhasználóknak szánt Mac Mini jelentette, az abszolút csúcsnak mindig is a Mac Pro vonal számított, a kettő között tátongó óriási szakadékban pedig egyedül az iMac széria volt elérhető, melynek vásárlói viszont rá voltak kényszerítve a gép beépített kijelzőjének, illetve a csomagban mellékelt perifériák vételárának megfizetésére is. A gyártó ARM platformra történő átállásában az említett gépek közül a két, almás mércével mérten olcsóbb széria, a Mac Mini és az iMac már sorra került, az új, Apple SoC-re épülő Mac Próra viszont még várnia kell a felhasználóknak.


[+]

Utóbbi már fejlesztés alatt áll, ezt az Apple azon a tavaszi eseményén árulta el, ahol váratlanul egy teljesen új modellről, a most hozzánk is eljutott Mac Studióról is lehullt a lepel. Az új gép azoknak a kreatív profiknak lehet ideális eszköz, akiknek a már piacon lévő, M1-es chippel szerelt Mac Mini teljesítménye nem elégíti ki minden igényét, vagy egyszerűen nem elégszenek meg az új iMac beépített kijelzőjével és inkább más megoldást használnának.

A jelenleg elérhető Mac Pro modelleket azért nem tekintjük házon belüli konkurenciának, mert az nem csak az abban használt, inteles hardver, de a vételár miatt is már más ligának számít, hiszen a sajtreszelőnek csúfolt eszköz 2 249 990 forintos alapáron szerezhető be, míg a Mac Studio legolcsóbb változata már 879 990 forintért hazavihető.

Hirdetés

[+]

Ezért az árért a 32 GB memória és az 512 GB-os SSD (vásárláskor mindkettő bővíthető) mellé a már a tavalyi MacBook Prókból is ismerős M1 Max chipet kapjuk, nálunk viszont az erősebb, M1 Ultrával szerelt, 64 GB memóriával és 1 TB kapacitású tárolóval ellátott változat tette tiszteletét, melyet a vásárlók 1 679 990 forintért tudnak beszerezni.


[+]

A Mac Studio külseje nem függ a választott processzortól, minden esetben ugyanazzal a dizájnnal találjuk majd szembe magunkat kicsomagoláskor. Az alumíniumborítással ellátott ház alapterületét és fontosabb jegyeit tekintve megegyezik a szintén 19,7 x 19,7 centiméteres Mac Minivel, a 9,5 centiméteres magasság viszont közel triplája a Mac Mini 3,6 centiméteres értékének. Ezen különösebben meg sem lepődünk, hiszen tudjuk, hogy az M1 Max és M1 Ultra jelentősen nagyobb teljesítményű, mint az alap M1, így komolyabb hűtőrendszer dukál hozzájuk, sőt a két erősebb chip között is lehet ebben eltérés, legalábbis ezzel indokolnánk a két változat tömege közti, közel egy kilogrammos (2,7 vs. 3,6 kg) eltérést.


[+]

A szétszerelésnek persze nem álltunk neki annak érdekében, hogy ezt bebizonyítsuk, akit viszont érdekel, hogy pontosan mi is lapul az alumíniumburkolat alatt, annak tudjuk ajánlani az iFixit erről szóló cikkét és videóját. Az biztos, hogy a kétventilátoros, méretes bordával operáló hűtőrendszer már ránézésre is hatékonyabbnak tűnik, mint amit például a Mac Miniben el tudunk képzelni, és jó látni, hogy ezúttal a gyártó nem áldozta be a hűtést a vékonyítás, illetve úgy általában a dizájn oltárán.


[+]

Véleményünk szerint egyébként ezzel a magassággal is igen jól néz ki az eszköz, sőt, a hátlapon található szellőzőrács, illetve az alsó légbeszívó lyukacskák még fokozzák is a gép profi megjelenését. A Mac Studio két oldala egyébként teljesen üres, a csatlakozók nagy része (tápcsatlakozó, 4 db Thunderbolt 4, egy 10Gb Ethernet port, két USB 3.2 Type-A csatlakozó, egy HDMI, illetve egy 3,5 milliméteres jack kimenet) a hátsó szellőzőrács alá került, de az előlapon is találunk néhány csatlakozási lehetőséget két Thunderbolt 4 port, illetve egy UHS-II sebességre képes SDXC kártyafoglalat személyében.


[+]

A dobozban magán a gépen kívül mindössze egy hálózati tápkábel lapul, mely igényes szövetborítást kapott, ami nem csak jól néz ki és kevésbé sérülékeny, de külseje miatt egy többportos hosszabbítóban is könnyen beazonosítható.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

SENIOR PHP programozót keresünk

PR Üzleti logikához és ERP rendszerhez igazított egyedi e-kereskedelmi megoldások, webáruházak fejlesztéséhez SENIOR PHP programozót keresünk

  • Kapcsolódó cégek:
  • Apple

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés