Visszavágó: megérkezett a Radeon RX 7900 XTX és XT!

Kiderítettük, hogy mit tud az AMD új, RDNA 3 architektúrája.

Tesztkörnyezet

A tesztre használt hardverösszeállításunk nem változott korábbi tesztjeink óta: ASRock B550 PG Velocita alaplap, AMD Ryzen 7 5800X processzor és Patriot Viper DDR4-3600 RAM képezi a rendszer alapját.

Tesztkörnyezet
Alaplap ASRock B550 PG Velocita
Processzor AMD Ryzen 7 5800X (PBO: Enabled)
Processzorhűtő Fractal Design Celsius S36
Memória 4 x 16 GB Patriot Viper 4 Blackout DDR4-3600
Videokártya - AMD Radeon RX 7900 XTX referencia kártya
- AMD Radeon RX 7900 XT referencia kártya (driver mindkét esetben Adrenaline 22.40.00.57)
SSD - Kingston UV500 480 GB
- Patriot Viper VP4100 1 TB
Ház Cooler Master Test Bench V1.0
Tápegység FSP Aurum PT 1200
Operációs rendszer Microsoft Windows 10 Professional x64 22H2

A szoftverek – játékok – frontján is a megszokott programokat használtuk. Méréseinket az OCAT segítségével végezzük, az eredményeket pedig átlagolva és az alsó/felső 5 százalékot eldobva vesszük figyelembe.

A használt szoftverek és beállításaik
Játékprogram API Videojáték-motor Beállítások
Assassin’s Creed Valhalla DirectX 12 AnvilNext Minden maximumon, de Adaptive Quality=OFF
Dirt 5 DirectX 12 Ego Minden maximumon, DXR bekapcsolva (ahol elérhető)
Far Cry 6 DirectX 12 Dunia Ultra preset, Motion blur On, DXR Shadows bekapcsolva (ahol elérhető)
Godfall DirectX 12 Unreal 4 Epic preset, DXR bekapcsolva (ahol elérhető)
Hitman 3 DirectX 12 Glacier 3 Minden maximumon, DXR kikapcsolva
Horizon Zero Dawn DirectX 12 Decima Ultimate Quality, Clouds: High
Metro: Exodus Enhanced Edition DirectX 12 4A Extreme Preset, RTQ Normal, Reflections Hybrid (csak DXR-rel fut)
Shadow of the Tomb Raider DirectX 12 Foundation Minden maximumon, SMAAT 2x, Ambient Occlusion: BTAO, FidelityFX sharpening
Strange Brigade Vulkan Asura Ultra preset, Async Compute on
Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint Vulkan AnvilNext Ultra preset, resolution scale 100%
World War Z: Aftermath Vulkan Swarm Minden maximumon, AA: TAA, FidelityFX CAS On

VGA-k az AMD-től

[+]

Hirdetés

Tesztalanyaink az AMD-től származnak, így teljes egészében a referencia dizájnra épülnek, amire talán a legjobb szó az, hogy sűrű: a kártyák tömörek, nehezek, nincsenek rajtuk díszítések, sem RGB világítás vagy extra csatlakozó. Bár a felületes szemlélőnek úgy tűnhet, hogy egyforma a két VGA, valójában ez nincs így, az RX 7900 XTX ugyanis magasabb és hosszabb hűtőrendszert kapott. Ennek eredményeként itt a Radeon felirat is kicsit máshova került, illetve a középső ventilátort fehér világítás veszi körbe.

Ezeket leszámítva viszont tényleg nagyon kevés a különbség. Mindkét videokártya két hátsó nyílást foglal a házban, de mivel valójában 2,5 slotos kialakításúak, az alaplap felett három foglaltnyi helyet igényelnek maguknak. Méretük 287 x 125 x 53, illetve 267 x 112 x 53 mm, tehát látványosan kisebbek, mint a monstrum RTX 4080. Ez nagy előny, hiszen ezek a kártyák így normál méretű miditornyokban, sőt akár microATX házakban is elférhetnek, nem szükséges lemondani az előlapi hűtésről. A másik fontos szempont, hogy energiaigényük is alacsonyabb: ahogy a bevezetőben is volt már róla szó, elég nekik két darab 6+2 tűs PCIe csatlakozó, hiszen az XTX 355, az XT pedig 315 wattos TBP-vel rendelkezik (a két 6+2 tűs konnektor hivatalosan 300 wattot képes biztosítani, ehhez jön még a PCIe sínen át leadható 75 watt), így nem feltétlenül kell tehát tápegységet is fejleszteni az VGA cseréjével.


[+]


[+]

Ahogy a fotókon is látszik, a kártyák külseje elég visszafogott, csak a bordázatra került egy jelzés értékű vörös csík. A Radeon felirat nem világít, a ventilátorok lapátkerekeinek közepére sem került semmi. A három darab, egyirányba forgó, 92 mm átmérőjű egység által meghajtott levegő a bordázaton áthaladva csak lefelé (az alaplap irányába), illetve felfelé tud távozni, a többi irány ugyanis szinte teljesen zárt. A hűtéssel kapcsolatban már most eláruljuk, hogy kiváló hatásfokú, és talán éppen ezért igen halk is.

Az XTX változat hűtése a beáramló levegő hőmérsékletét is méri
Az XTX változat hűtése a beáramló levegő hőmérsékletét is méri [+]

A 7900 XTX egy érdekes extrája egyébként, hogy nemcsak a GPU hőmérsékletét méri, de a középső ventilátor alatt egy külön modullal a beáramló levegő hőfokát is, és ennek függvényében is állítja a légkavarók fordulatszámát, illetve a grafikus processzor frekvenciáját.

Felül a 7900 XTX, alul a 7900 XT
Felül a 7900 XTX, alul a 7900 XT [+]

Vessünk egy pillantást a hátlapra is, melyen a szitázott feliratok szomszédságában csak négy konnektort találunk: egy HDMI 2.1a-t, két DisplayPort 2.1-et, illetve egy Type-C csatlakozót, mely szintén bevethető DisplayPort 2.1-ként, ha szükséges.


[+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • AMD

Azóta történt

Előzmények