AMD DDR lapok tesztje - 2. rész!

Gigabyte 7VTX - "DIP Impact"


Kapcsoltam :)

A Gigabyte nagy versenyzőnek számít a szakmában. Nagyon jó minőségű alaplapokat csinál, és véleményünk szerint egyre jobbakat. Kinyitottuk a kellemes külsejű dobozt és nem is csalódtunk, mert megtaláltunk mindent, ami nekünk kedves: USB csatlakozók, install CD, igényes kézikönyv, valamint - aminek igazán örültünk - 128MB Hyundai DDR SDRAM!

Hirdetés

 

Típus GIGABYTE 7VTX rev 1.0
Támogatott procik AMD Athlon, Athlon XP*, Duron
CPU foglalat Socket 462 (Socket A)
Rendszerbusz 200 MHz / 266 MHz DDR
FSB értékek 100 - 170 MHz
Tuningot segítő opciók DIP kapcsolóval: proci szorzó, FSB (Ezt később állíthatjuk BIOS-ból is!)
Jumperrel állítható: DDR memória feszültsége
Processzor órajel 1200 MHz = 9 x 133 MHz
Mért órajel 1196.15 MHz = 9 x 132.91 MHz
Max. memória 3 GB
DDR slotok száma 3 db
AGP 1 db AGP Pro (4x)
PCI 5 db Master PCI
CNR 1db
Ultra DMA 33/66/100 igen/igen/igen
IDE meghajtók 4 db
Integrált hang Creative CT5880 / AC'97 / SPDIF
Méret 31.1 cm x 25.3 cm
BIOS F6 2001/10/11 (AMI)
Homepage http://www.gigabyte.com.tw

*Ha az F6-os BIOS frissítést felraktuk!

Az alaplapnak most már négy variánsa létezik (az utolsó három is eltér egymástól, de ezek különbségeit majd egy másik tesztben taglaljuk...):

  • GA-7VTX, VIA KT266 (Mi ezt teszteltük!)
  • GA-7VTXE, VIA KT266A
  • GA-7VTXH, VIA KT266A
  • GA-7VTX-P, VIA KT266A


Rev 1.0 - nem csalás, nem ámítás

Amit egyből kiszúrtunk, az az, hogy az alaplap kék (ez pedig nem kis szakértelemre vall... :D), illetve, hogy feltűnően sok rajta a DIP kapcsoló és a jumper, így a hőn áhított kényelmünk ugrott. DIP kapcsolóval állíthatjuk a processzor szorzóját és az FSB-t, jumperrel a DDR memóriánk feszültségét 2.5 - 2.7 V-os tartományban, valamint az AGP feszültséget 1.5 és 1.7 V között. Csupán egyetlen dolog maradt ki a tuning opciók széles skálájából: a processzor feszültsége... ami azt jelenti, hogy tuningolási lehetőségeink jelentősen leszűkülnek.


Nő a feszültség...

A kondenzátorok és tranzisztorok "szubjektív mennyiségével" nincs gond, van mindkettőből belőlük bőven. A North Bridge-et is "megventillátorozták". A processzorfoglalatban pedig "ott figyel" a hőmérsékletmérő, ami itt is korrekt értékeket mutatott.


A stabilitás alapkövei

Az alaplapon egy Creative CT5880 hangchip és egy AC'97 codec gondoskodik arról, hogy fülünk ne csalódjon (akkorát). Az S/PDIF kimenetet ugyanúgy vehetjük igénybe, mint az előző tesztben szerepelt GA-7DXC-nél... a Gigabyte tehát integrált audio terén többet nyújt az átlagnál, ami mindenképpen pozitívum.


Hangstúdióhoz még így is kevés...

5 db PCI, 1 db AGP Pro, 1db AMR slot van a lapon, tehát a bővíthetőséggel nincs gond. Ezen a lapon már ténylegesen helyet kapott a Gigabyte nagy találmánya, a Dual BIOS (eddig inkább csak a hűlt helyével találkoztunk a nyákon), mely nagyon jól jöhet egy rosszul sikerült flashelés, vagy bármilyen BIOS-irtó vírus (CIH, stb) után.



Melyiket választod?

Bootolásnál az F1 lenyomása után léphetünk be a "Dual BIOS Utility"-be, ahol a következő opciókkal találkozhatunk:

  • A "Wide Range Protection" bekapcsolásával azt érjük el, hogy probléma esetén a Backup BIOS-ról automatikusan feláll a rendszer.
  • A "Boot From" menüpontnál megadhatjuk, hogy melyik BIOS-ról bootoljunk.
  • Az "Auto Recovery"-vel automatikusan korrigálja a BIOS checksum hibát.
  • A "Halt On Error" minden hibaüzenetről tájékoztat, megáll és vár a parancsunkra.
  • A "Copy Main ROM Data to Backup" elmenti a jelenlegi (jól) működő BIOS-unkat.


Mindehhez csak egy F1 gomb szükséges

A BIOS Live Update Utility-vel könnyedén frissíthetjük a BIOS-unkat Windows alatt. Hiányoznak viszont a tuningot segítő beállítások, és noha a Chipset Features Setup-ban egy kicsit rásegíthetünk az AGP és a memória teljesítményére, ez nem kárpótolja az űrt... a "Top Performance" beállítás itt sem működött stabilan, sajnos.

Összegzés

A Gigabyte 7VTX egy nagyon jó, igényes és stabil alaplap, rengeteg hasznos extrával (DualBIOS, Integrált Audio, S/PDIF) megspékelve. Sajnos a tuning nem a legnagyobb erőssége, így kevésbé fanatikusoknak, vagy céges felhasználóknak tökéletes választás.

Köszönjük a CHS Kft-nek a segítséget.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • AMD DDR lapok tesztje! - 1. rész

    Ismét egy összevetésbe kezdünk, AMD 760-as, VIA KT266-os és ALi MAGiK1-es DDR-es alaplapok terén. Első körben az AMD 760 alapú lapok szálltak ringbe (Abit, Epox, MSI, Gigabyte)...

  • Repeszteszt: Soltek SL75-DRV

    Gyorsteszt a Soltek AMD alapú, DDR-es lapjáról, ami nem átallott 160 MHz-es FSB-n is stabilan működni!

  • Iwill KA266-R DDR

    Első DDR-es alaplaptesztünk egyben az első ilyen Magyarországon is. Köszönjük az ALinak a chipsetet és az Iwillnek az alaplapot.