AMD DDR lapok tesztje - 2. rész!

Shuttle AK31 - "Kilövésre kész"


10..9..(engine starts) ... 2..1 - Launch!

Shuttle alaplapot még nem teszteltünk, de ez inkább minket minősít. A Shuttle lapok már régóta szereplői a piacnak, ami azért azt sugallja, hogy nem gyártanak rossz termékeket... így mi sem féltünk az ismeretlentől :D. A doboz nem rendelkezik az MSI-hez hasonló, vásárlókat csalogató külsővel, egy egyszerű, szolid, ezüst színű csomagot kapunk. A doboz tartalma is szolid, hiányoznak az extrák, bár IDE és floppy kábelt, valamint install CD-t és egy szintén szolid, ezüst színű kézikönyvet (aminek a tartalma is szolid) azért találtunk.

Hirdetés

 

Típus Shuttle AK31 rev 2.0
Támogatott procik AMD Athlon, Athlon XP*, Duron
CPU foglalat Socket 462 (Socket A)
Rendszerbusz 200 MHz / 266 MHz DDR
FSB értékek 100 - 166 MHz
Tuningot segítő opciók Nincs Jumper/DIP kapcsoló! Biosból állítható: FSB - MHz-enkénti léptetéssel, Proci feszültség (+/- irányban), DDR memória feszültség
Processzor órajel 1200 MHz = 9 x 133 MHz
Mért órajel 1206.17 MHz = 9 x 134.02 MHz
Max. memória 3 GB
DDR slotok száma 3 db
AGP 1 db AGP (4x)
PCI 5 db Master PCI
CNR 1 db
Ultra DMA 33/66/100 igen/igen/igen
IDE meghajtók 4 db
Integrált hang AC'97
Méret 30.5 cm x 24.5 cm
BIOS AK31S907 2001/07/03 (Award)
Homepage http://www.spacewalker.com

*Ha az AK31S907-es BIOS frissítést felraktuk!

Mi egy AK31 2.0-ás revizíójú alaplapot teszteltünk, de ahogy azt a Gigabyte és az MSI esetében is láttuk, itt is létezik KT266A alapú utód, AK31 rev 3.1 néven. Az AK32 típusú lapon két-két darab SDRAM/DDR-SDRAM slot található. RAID-es verzó sajnos nincs.


rev 2.0

Látható, hogy gondoltak a bővíthetőségre, legalábbis 6 PCI és 1 CNR slot "manapság mindenkinek elég kell, hogy legyen" (Bill Gates után szabadon). Az AGP sloton van egy kis pánt, amivel jobban beszóríthatjuk izgágább videokártyáinkat. A stabilitást az elsőre is pofás kondi- és tranzisztorerdő alapozza meg, és a North Bridge-en ékeskedő ventillátor koronázza.


A legjobb a Byte-oknak :)

A processzor foglalatban megtaláljuk a hőmérő diódát, de a körülötte lévő fehér védőfólia talán még figyelemfelkeltőbb: hasznos lehet egy félrecsúszott csavarhúzó ellen... A chipsetről és a processzorról pontos hőmérséklet adatokat kaptunk.


AMD: melegfront várható

Az alaplapon nem volt jumper vagy DIP kapcsoló, kivéve persze a CMOS beállításokat törlő jumpert. Helyes. A "Frequency/Voltage Control" -ban mindent állíthatunk, ami az egészséges tuninghoz kell, azaz: a processzor feszültsége, mégpedig pozitív/negatív irányban, a proci szorzója, az FSB (MHz-es lépetetéssel!) és a DDR memória feszültsége is. Ha ez mind nem elég, akkor a teljesítményt fokozhatjuk az "Advanced Chipset Features"-ben, itt az AGP-t és memóriánkat lehet finomhangolni. Bootolásban is kiemelkedő az alaplap, egy-két másodperc, és már az operációs rendszert tölti.

A BIOS-ról még szólnánk pár szót: mi az AK31S907 (Performance BIOS for AK31 V2.0 only) típust használtuk a teszt során, melyet az ftp://ftp.spacewalker.com/-ról szedtük le. A napokban visszanéztünk a Shuttle FTP-jére, és meglepve tapasztaltuk, hogy már nincs fennt ez a BIOS... valószínűleg csak tesztre volt kitéve. Szó mi szó, ezzel a típussal kaptunk néhány extra RAM beállítást, amivel szép eredményeket produkált a lap. Akinek AMD XP processzora van, ne ezt a típust használja, mert ezzel még nem működik (az AK31S20F-el viszont igen)!

Összegzés

Problémánk nem akadt, minden a könyv szerint ment :). Nagyon jó alaplapot alkotott a Shuttle, kíváló tuning funkciókkal, de kevés extrával. A VIA KT266-os lapok közt mindenképp az egyik legjobb vétel.

Köszönjük a Juventus-Team Kft-nek a segítséget.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • AMD DDR lapok tesztje! - 1. rész

    Ismét egy összevetésbe kezdünk, AMD 760-as, VIA KT266-os és ALi MAGiK1-es DDR-es alaplapok terén. Első körben az AMD 760 alapú lapok szálltak ringbe (Abit, Epox, MSI, Gigabyte)...

  • Repeszteszt: Soltek SL75-DRV

    Gyorsteszt a Soltek AMD alapú, DDR-es lapjáról, ami nem átallott 160 MHz-es FSB-n is stabilan működni!

  • Iwill KA266-R DDR

    Első DDR-es alaplaptesztünk egyben az első ilyen Magyarországon is. Köszönjük az ALinak a chipsetet és az Iwillnek az alaplapot.