AMD DDR lapok tesztje! - 1. rész

Bevezető

Az utóbbi fél évben csak kapkodtuk a fejünket, annyi féle chipsetet hoztak ki AMD/DDR platformra. Ez nem is csoda, hiszen a vásárlók számára ár/teljesítményben az Athlon/Duron alapú rendszer talán a legvonzóbb alternatíva. Ezt tudják a cégek is, nem véletlen tehát a chipsetek terén vívott ádáz küzdelem. A versenyből persze a vásárló jön ki győztesen, mert az árak gyorsan csökkennek és igényesebb, feature-gazdagabb, gyorsabb alaplapokat kapunk, olcsóbban. Most indított Athlon/DDR alaplap tesztünk igyekszik felmérni a piacon kapható, bárki által hozzáférhető kínálatot, a győzteseket megkoronázva - természetesen. Próbáltuk nem csak a legdrágább alaplapokat beválogatni, hiszen a vásárlók zömének igenis elsőrangú szempont az ár. Előre is közöljük, hogy a tesztben nem a tuning játszotta a főszerepet... lehet, hogy sokaknak ez nagy csalódás, mert vannak akik emiatt döntenek egy lap mellett, de úgy gondoltuk, hogy egy ekkora tesztben a hangsúly inkább azon kell, hogy legyen, hogy azonos körülmények között mit tudnak az alaplapok.

Hirdetés

A tesztet három részre osztottuk: az első fordulóban az AMD 760 chipsetes, a másodikban a VIA KT266 chipsetes és a harmadikban az ALi MAGiK1 chipsetes alaplapok szerepelnek. Azért döntöttünk így, mert egy cikkben mindez már kezelhetetlen mennyiség lett volna. Minden alaplapról külön írtunk és a végén a teszteredményeket diagramokba foglaltuk. Az utolsó rész egy teljes összehasonlítással zárul, ahol kiderül, hogy melyik lap szerepelt a legjobban. Ne is szaporítsuk a szót, kezdődjön tehát az első forduló!

Athlon/DDR chipsetek

Az itthoni piacon alapvetően három fajta chipkészlet kapható: AMD 760, ALi MAGiK1 és a VIA KT266. A chipsetek tudásban megegyeznek, teljesítményben már nem feltétlenül... Lássuk először a hasonlóságokat:

Chipset AMD 760 ALi MAGiK1 VIA KT266
Megjelenési Dátum 2001 február 2001 február 2001 március
Processzor Platform SocketA SocketA SocketA
Processzor támogatás AMD Athlon/Duron AMD Athlon/Duron AMD Athlon/Duron
Multiprocesszor támogatás nincs nincs nincs
FSB órajel 100/133 MHz 100/133 MHz 100/133 MHz
DDR SDRAM igen igen igen
Memória órajel 100/133 MHz 100/133 MHz 100/133 MHz
max. DIMM slotok 4 db 4 db 4 db
max. mermória 2 GB 2 GB 2 GB
UltraDMA 33/66/100 igen/igen/igen igen/igen/igen igen/igen/igen
max. USB 4 4 4
max. PCI 6 6 6
AGP 1x/2x/4x igen/igen/igen igen/igen/igen igen/igen/igen
integrált grafikus chip nincs nincs nincs
ACPI igen igen igen

Tudjuk, hogy már a SiS 735 és a VIA KT266A chipkészlet is fogható, sőt, nyakunkon a SiS 745 és az ALi MAGiK1 C1, de ezen új chipsetekre épülő lapok még nincsenek "tömegesen elterjedve", így első körben kimaradtak tesztünkből... ami késik, persze nem múlik :), mindent közölni is fogunk a nagyérdeművel.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

  • Repeszteszt: Soltek SL75-DRV

    Gyorsteszt a Soltek AMD alapú, DDR-es lapjáról, ami nem átallott 160 MHz-es FSB-n is stabilan működni!

  • Iwill KA266-R DDR

    Első DDR-es alaplaptesztünk egyben az első ilyen Magyarországon is. Köszönjük az ALinak a chipsetet és az Iwillnek az alaplapot.

Hirdetés