AMD DDR lapok tesztje! - 1. rész

Bevezető

Az utóbbi fél évben csak kapkodtuk a fejünket, annyi féle chipsetet hoztak ki AMD/DDR platformra. Ez nem is csoda, hiszen a vásárlók számára ár/teljesítményben az Athlon/Duron alapú rendszer talán a legvonzóbb alternatíva. Ezt tudják a cégek is, nem véletlen tehát a chipsetek terén vívott ádáz küzdelem. A versenyből persze a vásárló jön ki győztesen, mert az árak gyorsan csökkennek és igényesebb, feature-gazdagabb, gyorsabb alaplapokat kapunk, olcsóbban. Most indított Athlon/DDR alaplap tesztünk igyekszik felmérni a piacon kapható, bárki által hozzáférhető kínálatot, a győzteseket megkoronázva - természetesen. Próbáltuk nem csak a legdrágább alaplapokat beválogatni, hiszen a vásárlók zömének igenis elsőrangú szempont az ár. Előre is közöljük, hogy a tesztben nem a tuning játszotta a főszerepet... lehet, hogy sokaknak ez nagy csalódás, mert vannak akik emiatt döntenek egy lap mellett, de úgy gondoltuk, hogy egy ekkora tesztben a hangsúly inkább azon kell, hogy legyen, hogy azonos körülmények között mit tudnak az alaplapok.

A tesztet három részre osztottuk: az első fordulóban az AMD 760 chipsetes, a másodikban a VIA KT266 chipsetes és a harmadikban az ALi MAGiK1 chipsetes alaplapok szerepelnek. Azért döntöttünk így, mert egy cikkben mindez már kezelhetetlen mennyiség lett volna. Minden alaplapról külön írtunk és a végén a teszteredményeket diagramokba foglaltuk. Az utolsó rész egy teljes összehasonlítással zárul, ahol kiderül, hogy melyik lap szerepelt a legjobban. Ne is szaporítsuk a szót, kezdődjön tehát az első forduló!

Athlon/DDR chipsetek

Az itthoni piacon alapvetően három fajta chipkészlet kapható: AMD 760, ALi MAGiK1 és a VIA KT266. A chipsetek tudásban megegyeznek, teljesítményben már nem feltétlenül... Lássuk először a hasonlóságokat:

Chipset AMD 760 ALi MAGiK1 VIA KT266
Megjelenési Dátum 2001 február 2001 február 2001 március
Processzor Platform SocketA SocketA SocketA
Processzor támogatás AMD Athlon/Duron AMD Athlon/Duron AMD Athlon/Duron
Multiprocesszor támogatás nincs nincs nincs
FSB órajel 100/133 MHz 100/133 MHz 100/133 MHz
DDR SDRAM igen igen igen
Memória órajel 100/133 MHz 100/133 MHz 100/133 MHz
max. DIMM slotok 4 db 4 db 4 db
max. mermória 2 GB 2 GB 2 GB
UltraDMA 33/66/100 igen/igen/igen igen/igen/igen igen/igen/igen
max. USB 4 4 4
max. PCI 6 6 6
AGP 1x/2x/4x igen/igen/igen igen/igen/igen igen/igen/igen
integrált grafikus chip nincs nincs nincs
ACPI igen igen igen

Tudjuk, hogy már a SiS 735 és a VIA KT266A chipkészlet is fogható, sőt, nyakunkon a SiS 745 és az ALi MAGiK1 C1, de ezen új chipsetekre épülő lapok még nincsenek "tömegesen elterjedve", így első körben kimaradtak tesztünkből... ami késik, persze nem múlik :), mindent közölni is fogunk a nagyérdeművel.

Hirdetés

Az ideális konfiguráció


Az ideális configuráció: 300W-os táp, brutális hűtés, és márkás DDR SDRAM

Igazándiból három dolog van, amin nem érdemes spórolni, ha egy stabilan működő Athlonos konfiguráció a célunk. Ilyen a tápegység. Egy 1 GHz-es, vagy netán gyorsabb processzorhoz, már nem feltétlenül elegendő egy 230/250W-os táp, bizonyos hibák egy gyenge táp miatt léphetnek föl... például nem pörög fel a winchester, különböző fagyások, stb., de történhetnek nagyobb károk is. Tehát, ha egy 1 GHz+ órajelű, stabil Athlon konfigurációt akarunk kialakítani és mondjuk négy meghajtót is igénybe szeretnénk venni, akkor javallott egy 300W-os tápot beszereznünk a zökkenőmentes működéshez. Persze, ha ennél több egységet használunk (gondolunk itt a RAID-re) akkor a 300W is szűk lehet... Tesztünk során egy Codegen 300W-os tápot használtunk és nem is volt semmi probléma.

Szintén fontos dolog a hűtés. Az AMD processzoroknak a legmagasabb a fogyasztásuk, így rendesen melegszenek is. Elégtelen hűtés esetén - hőérzékelő dióda híján (kiv. Athlon XP) - különböző hibaüzeneteket kaphatunk, gépünk lefagyhat, de processzorunk elvesztése sem kizárt :(! Ezért a hűtést megfelelően kell kiválasztani, mert a későbbiekben egy csomó fejfájást elkerülhetünk. Mi a Coolink 111 mellett döntöttünk, ez viszonylag halk és megbízható megoldást jelent. Az 1.4 GHz-es Athlon hűtéséhez már ajánlott a nagytestvér, a Coolink 111+. Ezen ugyanaz a borda helyezkedik el, csak a ventillátor teljesítménye nagyobb (hangja hasonlít a TU154-es repülőgéphez :)). A hűtésnél még megemlítenénk a szilikonos hűtőzsírt és a CU-Spacer-t, ami arra szolgál, hogy processzorunk magját megvédje a lesarkazástól és az ezt követő haláltól. Az biztos, hogy fogytunk volna pár kilót, ha nélküle kellett volna fel-le pakolgatni a bordákat (bár a régi, nehéz RiO-s időkben erre is volt példa... :)).



A három testőr: "Egy mindenkiért, mindenki egyért (= CPU)"

A harmadik, de nem utolsó dolog a memória. A DDR memóriák ára nagyot csökkent az utóbbi hónapokban, egy PC2100-as 256 MB-os DDR SDRAM már 9000 Ft + ÁFA a boltban és a márkásabb (Samsung, Micron, Hyundai, Infineon) memóriamodulok is csak pár ezer forint pluszt igényelnek. Érdemesebb a márkás RAM mellett dönteni, mert ezek tudják biztosan a CAS2 időzítést, ami gyorsabb memóriakezelést biztosít, valamint minőségi problémáink sem lesznek (remélhetőleg). Mi Samsung 256MB DDR modult használtunk.

Az AMD 760-as chipset

Ez a chipset a referencia DDR chipset, "ő" jött ki legelőször és ezzel indult az Athlon/DDR-es hadjárat, ami végül kimondottan sikeresnek bizonyult. Azóta az AMD felfüggesztette a gyártást, hála az erős alternatív chipseteknek (ALi MAGiK1 C1, VIA KT266A, nVidia nForce, SiS 745). A DDR végül a P4-es platformra is betört, kiütve (KO-val!) a Rambust kétes trónjáról... így, talán először, de az Intel lehet hálás az AMD marketing erőfeszítéseinek :).


Az AMD 760 chipset blokkdiagramja

Az AMD 760 chipset elméletileg egy AMD 761-es North Bridge-ből és egy AMD 766-os South Bridge-ből épülne fel, de a gyakorlatban a VIA 686B South Bridge kerül fel az alaplapokra az AMD 761 mellé (mi még nem is találkoztunk olyan alaplappal, amin AMD 766 South Bridge lett volna). Tény, hogy az alaplapgyártók a VIA 686B-t preferálják ára és tudása miatt. Az AMD-VIA páros pedig volt olyan bölcs, hogy lábkompatibilissá tegyék a két South Bridge-et, nagyobb flexibilitást biztosítva a gyártóknak.



Íme észak és dél, de itt a két fél között nincs konfliktus...

AMD 761 North Bridge VIA 686B South Bridge
200/266 MHz-es rendszerbusz EIDE UltraDMA 33/66/100-as vezérlő
200/266 MHz-es DDR SDRAM technológia Integrált Super I/O (FDC, LPT, COM 1/2, IR)
PCI busz vezérlő Enhanced Power Management
AGP 4x ACPI
  *Integrált Audio (AC'97)
*: Ha raknak az alaplapra...

Annyit már elöljáróban is elmondhatunk, hogy az összes teszteredményt összevetve - nagy átlagban - az AMD 760 chipsetes alaplapok szerepeltek a legjobban...

ABIT KG7 - "A tuning bajnoka"

Az ABIT cég nagy népszerűségre tett szert lapjaival, elsősorban azok tökéletes tuningolhatósága miatt, így mi is nagy várakozásokkal estünk neki az igényesen becsomagolt doboznak... a szokásos tartozékok itt is megvoltak, semmi extra az ABIT Linuxon kívül :).

Típus ABIT KG7 rev 1.0
Támogatott procik AMD Athlon, AMD Athlon XP, Duron
CPU foglalat Socket-462 (Socket A)
Rendszerbusz 200 MHz/266 MHz DDR
FSB értékek 100 - 200 MHz
Tuningot segítő opciók Nincs jumper/DIP kapcsoló, SoftMenu III
Processzor órajel 1200 MHz = 9 x 133 MHz
Mért órajel 1201.46 MHz = 9 x 133.50 MHz
Max. memória 4 GB
DDR slotok száma 4db
AGP 1db AGP (4x)
PCI 6db Master PCI
CNR nincs
Ultra DMA 33/66/100 igen/igen/igen
IDE meghajtók 4db
Integrált hang nincs
Méret 30.5 cm x 24.5 cm
BIOS KG74J 2001/08/17 (Award)
Homepage http://www.abit.com.tw

Az ABIT KG7 háromféle verzióban létezik:

  • ABIT KG7 Lite: Csak annyiban különbözik a KG7-től, hogy 4db helyett csak 2 DIMM Slot van, és RAID sincs.
  • ABIT KG7: 4db DIMM Slot, nincs RAID.
  • ABIT KG7-RAID: 4db DIMM Slot + RAID.

Az alaplapon legelőször az integrált audio hiányát vettük észre, bár mi csak örültünk neki, szerintünk ugyanis nem nyújt olyan nagy élményt, mint egy hangkártya, kvázi felesleges :). A processzor foglalat közepén találjuk a hőmérőt, melyről tesztjeink során beláttuk, hogy reális értékeket mér. Fontos tudnunk továbbá a KG7 családról, hogy noha 4db memóriafoglalattal látták el, ezeket egyszerre csak regiszteres DDR SDRAM-okkal tölthetjük föl. Ha viszont nem használunk ki mind a 4 RAM slotot, akkor elég a "sima" DDR SDRAM.


Abit Style processzor hőmérő...

A North Bride-en, vagyis az AMD 761-en hűtőventillátor volt, ami nem nagy extra, de hasznos. A stabilitásról 4700uF-os kondenzátorok gondoskodnak, szóval az alaplap ránézésre stabil :).


Jó kondiban...

Ha egy kicsit jobban beleolvasunk a kézikönyvbe, akkor találhatunk benne érdekes információkat:

  • PCI4 és az USB vezérlő megoszt 1 IRQ-t
  • PCI1 és az AGP megoszt 1 IRQ-t
  • DDR modulokat a 4-es slottol kezdődően kell bepakolni

Ezek fontosak lehetnek, ha például más slotba rakjuk a DDR memóriánkat, akkor a lap nem hajlandó bootolni.


Pörgünk...

Más extrákkal nem találkoztunk, bár azt érdemes megemlíteni, hogy jumper vagy DIP kapcsoló nem volt az alaplapon, mindent BIOS-ból lehetett állítani. Át is térnénk a BIOS-ra és egyben az ABIT egyik legnagyobb találmányára a SoftMenu-re, ami már a III-as verziónál tart. A SoftMenu III-ban minden fontos dolgot beállíthatunk: a processzor feszültségét, az FSB-t MHz-es léptetéssel és a szorzót. Az "Advanced Chipset Features" menüpont rengeteg beállítást tartalmaz, amivel még fokozhatjuk az AGP-s videokártyánk és a memóriánk teljesítményét. Ezen menüpont egy almenüje a "Chipset Driving Control", ahová belépve annyi beállítást kaptunk, hogy mentem rosszul lettünk. Gondoltuk, élünk a lehetőséggel és felraktunk mindent a leggyorsabb értékekre. A gép úgy fagyott, hogy öröm volt nézni. Az ott szereplő beállítások értelmét nem igazán árulja el nekünk a kézikönyv, de ez maradjon is az ő titkuk, idő hiányában mi nem kísérleteztünk tovább, hagytunk mindent az alapértékeken.

Összegzés

A teszt során semmilyen stabilitási probléma nem merült fel, pedig a memória CAS 2-őn ment és az AGP beállítások is fel voltak turbózva. Az ABIT ismét egy kiváló terméket alkotott, rengeteg tuning opcióval és egy atomstabil lappal, mindezt 33000 Ft + ÁFÁ-s árért.

Köszönjük a Coomp-Ker Kft-nek a segítséget.

EPOX 8K7A - "A szikla"

Az EPOX cég mindig is nívós, megbízható alaplapokat készített (kivéve, amikor nem... lásd 7KXA), most sem kellett csalódnunk. A kék doboz bontása után már láthatjuk, hogy itt tényleg kapunk valamit a pénzünkért: egy igényes kézi könyvet (ami szintén kék színű), USB kábelt és a szokásos kábelek mellett a régi winchesterekre is gondolva egy IDE/33 kábelt.

Típus EPOX 8K7A rev 1.1
Támogatott procik AMD Athlon, Athlon XP, Duron
CPU foglalat Socket-462 (Socket A)
Rendszerbusz 200 MHz/266 MHz DDR
FSB értékek 100 - 166 MHz
Tuningot segítő opciók Jumperrel állítható Vcore, DIP kapcsolóval állítható szorzó, BIOS-ból FSB MHz-enként.
Processzor órajel 1200 MHz = 9 x 133 MHz
Mért órajel 1196.59 MHz = 9 x 132.95 MHz
Max. memória 1 GB
DDR slotok száma 2db
AGP 1db AGP (4x)
PCI 6db Master PCI
CNR nincs
Ultra DMA 33/66/100 igen/igen/igen
IDE meghajtók 4db
Integrált hang AC'97
Méret 30.5 cm x 24.5 cm
BIOS 08/24/2001 (Award)
Homepage http://www.epox.com

Az EPOX 8K7A-nak van egy nagytestvére, a 8K7A+, amin RAID is van, így aki négynél több IDE meghajtót szeretne használni, az ezt a verziót válassza! A sok kiegészítő után megpillantottuk az alaplapot, és most sem kellett csalódnunk. Az alaplap igényesen kivitelezett, ami abból is látszik, hogy a tranzisztorokon bordák vannak. Ha megfordítjuk a lapot, ott is felfedezhetünk még néhányat, amik a ház oldalával érintkezve leadják a hőt. Ez a megoldás nagyon ötletes és egyben nagy stabilitást is sejtet...



A stabilitást itt nem aprózzák el...

A North Bridge ventillátorán "ott figyel" a Cooler Master felirat, mosolyogtunk, mikor először megláttuk. Mivel a Cooler Master jó hűtőket gyárt, mi is nyugodtak voltunk. Az Epox lapja is hőmérős.


Cooler Master

Az AGP slot is kicsit nívósabb az átlagnál, hiszen egy kis pöcök segítségével könnyedén leszoríthatjuk kártyánkat, és könnyedén ki is vehetjük.

Egy negatívumot azért találtunk: a processzor feszültségét jumperekkel kell állítani, a szorzót pedig DIP kapcsolókkal. Ez persze nem akkora hiba, mert úgy is csak egyszer kell beállítani (jó esetben), de azért a kényelem nagy úr...

Az EPOX is rakott hibajelzőt az alaplapjára, POSTMAN néven, ami funkcióját tekintve hasonlít az MSI D-LED-hez csak itt 2db hétszegmenses LED kijelző mutatja meg nekünk a lehetséges hibákat. Ez a megoldás szerintünk jobb, mint az MSI-é, mert könnyebb megjegyezni a kódokat, mint a színkombinációkat, valamint 16 helyett 256 állapotot tud. A hibák kódjai a kézikönyv egy táblázatában vannak összefoglalva.


A "postás"...

Más említenivaló nem maradt, jöjjön a BIOS! Az első igazán fontos dolog, hogy itt állíthatjuk be az FSB értékét MHz-enkénti léptetéssel (azért egy kis kényelem jutott :)). A szokásos menüpontokkal találkoztunk itt is, ezért ezeket nem is ecsetelnénk. Inkább megemlítenénk, hogy a BIOS-t közvetlenül a RAM leszámolása után az F2 lenyomásával frissíteni tudjuk, a ROM file-nak egy floppyn kell rajta lennie...

Összegzés

Ez az alaplap volt a legstabilabb mind közül, egyeten hibaüzenetet sem láttunk a teszt során. Ha nem is egy KG7, de az Epox lapja is tökéletesen tuningolható. Árát tekintve pariban van az Abittal, így a nagyobb stabilitás miatt feltehetően sokan preferálják majd a KG7-essel szemben.

Köszönjük a Coomp-Ker Kft.-nek a segítséget.

GIGABYTE 7DXC - "Az OEM"

Miután kézbevettük a dobozt, egyből megpillantottuk rajta a "This mainboard supports FSB200 CPU and DDR200 memory" feliratot, így nem sok reményt fűztünk a laphoz. Az volt az érzésünk, hogy egy OEM terméket kapunk kézhez: csoda, hogy egyáltalán kábeleket kaptunk hozzá :). Pedig a GIGABYTE nem a rossz cégek közé tartozik, de ezzel a lappal biztos nem aratnak nagy babérokat, már ami a DIY (do-it-yourself) felhasználókat illeti...


Ez azért nem teljesen igaz :)

Típus GIGABYTE 7DXC rev 2.4
Támogatott procik AMD Athlon, Duron
CPU foglalat Socket-462 (Socket A)
Rendszerbusz 200 MHz/266* MHz DDR
FSB értékek 95-133 MHz
Tuningot segítő opciók FSB állítás DIP kapcsolóval
Processzor órajel 1200 MHz = 9 x 133 MHz
Mért órajel 1199,80 MHz = 9 x 133.31 MHz
Max. memória 2 GB
DDR slotok száma 2db
AGP 1db AGP (4x)
PCI 5db Master PCI
CNR van
Ultra DMA 33/66/100 igen/igen/igen
IDE meghajtók 4db
Integrált hang Creative CT5880 és AC'97 codec
Méret 30.5 cm x 23.3 cm
BIOS F5 2001/09/19 (Award)
Homepage http://www.giga-byte.com
*: hivatalosan nem

Az alaplapot jobban megvizsgálva, egyből feltűnt egy kis nyomtatott táblázat a nyákon, melyen az FSB értékek szerepeltek, amit DIP kapcsolóval állíthatunk. Gondoltuk, milyen jó nekünk, hogy csak ezt kellett manuálisan beállítani és a többit majd BIOS-ból, de csalódnunk kellett, mert az alaplap semmiféle tuning lehetőséget nem engedélyez. A processzorfeszültség-emelést felejtsük el, és örüljünk annak, hogy az FSB értékeket még DIP kapcsolóval beállíthattuk. Szóval az GA-7DXC számára a tuningolás tabu téma...


A bőséges FSB értékek :)

A North Bridge-en ventillátort is találunk, bár ennek ezúttal kevesebb jelentősége van, lévén, hogy a tuning nem opció. A processzor foglalatban itt is megtalálható a hőmérő dióda. Az alaplapon 2db DIMM slot helyezkedik el, ami elméletileg csak 200MHz-es (PC1600) DDR SDRAM-okat fogad, de simán benyelte a 266MHz-es (PC2100) Samsung DDR-ünket is.


Gigabyte-os látkép, nem éppen festői környezetben...

Egy másik pozitívum, hogy a lapon a Creative CT5880-as audiochipje van, ami mindenképpen jobb, mint a VIA féle AC'97-es megoldás, ráadásul 4.1-es hangfalrendszereket is kezel. Sőt, az alaplapon S/PDIF kimenet is van, amit a Line Out1-be kell bedugni, így a Dolby Digital erősítőnket is ráköthetjük! A kéziköny részletesen kitér rá, hogy ezeket az opciókat hogyan állíthatjuk be a Windowsban.


Creative integrált hangchip

A jobb Gigabyte-os alaplapokon DUAL BIOS van (két db BIOS chip), ami nagyon jó kis találmány, hiszen ha bármiért használhatatlanná válna az egyik (rossz BIOS flash, CIH vírus, stb.), ott a másik. Itt a SINGLE BIOS-os megoldást alakalmazták, de ne legyünk telhetetlenek... A Gigabyte @BIOS Live Update Utility automatikusan megkeresei a megfelelő (legfrissebb) BIOS-t alaplapunkhoz, letölti a legközelebbi ftp címről és frissít is, mindezt Windows-os környezetben.



A Gigabyte féle single BIOS :)

Egy pár szót még a BIOS-ról is szólnánk. Az első a már említett tuning fukciók hiánya. Az "Advanced Chipset Features" menüpont a szokásos beállításokat tartalmazza, amivel fokozhatjuk még az AGP-s videokártyánk és memóriánk teljesítményét, de nekünk nem nagyon akart működni. Itt szerepel egy érdekes beállítás, a "Top Performance", amit jobb, ha kikapcsolva hagyunk, nálunk legalábbis a gép fagyott tőle.

Összegzés

A teszt során akadtak problémák, valószínűleg azért, mert DDR memóriánkat 266 MHz-en járattuk, a hivatalos 200 MHz helyett. Ha a BIOS-ban memória időzítéseket Auto-ra állítottuk és az AGP Fast Write-ot kikapcsoltuk, a stabilitási gondok megszűntek, és a benchmark programok vígan lefutottak. Aki tuningolni akarja processzorát, kerülje ezt az alaplapot, míg aki fanatizmus hiányában inkább irodai munka mellett szeretne játszani egy kicsit, annak megfelelő választás lehet ez a lap.

Köszönjük a CHS Hungary Kft-nek, hogy biztosította számunkra az alaplapot.

MSI K7 MASTER - "Godzilla"

Amikor megpillantottuk a dobozt, már láttuk, hogy a nagy méret nagy tudásról is árulkodik, bár a későbbiekben bebizonyosodott, hogy nem a méret a lényeg! Rögtön hozzá is láttunk (nehogy megromoljon), és elégedetten nyugtáztuk, hogy bizony jól meg van tömve a kérdéses doboz: igényes kézikönyvet, standard kábelszettet, 2db USB csatlakozót (ez az MSI lapokhoz már ALAP!), telepítő CD-t és szokásosnak mondható MSI naptárt/címkét kaptunk.


A master, de inkább tanítvány...

Típus MSI K7 Master (MS-6341) rev1.1
Támogatott procik AMD Athlon, Athlon XP, Duron
CPU foglalat Socket-462 (Socket A)
Rendszerbusz 200 MHz/266 MHz DDR
FSB értékek 100 - 166 MHz
Tuningot segítő opciók Nincs Jumper/DIP kapcsoló, BIOS-ból állítható: VCore, FSB MHz-enként, Szorzó
Processzor órajel 1200 MHz = 9 x 133 MHz
Mért órajel 1200.04 MHz = 9 x 133.34 MHz
Max. memória 2 GB
DDR slotok száma 2db
AGP 1db AGP Pro (4x)
PCI 5db Master PCI
CNR 1db
Ultra DMA 33/66/100 igen/igen/igen
IDE meghajtók 4db
Integrált hang AC'97 codec
Méret 30.5 cm x 25.9 cm
BIOS W6341MS v1.2 2001/07/09 (Award)
Homepage http://www.msi.com.tw

Az alaplap első ránézésre hihetetlenül üres (másodikra is), de van benne tartalék, gondolunk itt az Adaptec 7899-es SCSI vezérlőre (mely opcionális, és a mi esetünkben hiányzott). Az MSI volt az első, aki egy ilyen high-end SCSI vezérlőt rakott AMD alapú lapra (a helyzet most annyiban változott, hogy a Tyan Thunder 760MP alapú dual Athlonos lap is kapott egy Adaptec vezérlőt, bár egy 500 dolláros szerverlapnál ez nem meglepő...), az AMD-nek pedig ezek fontos győzelmek, hiszen továbbra is sok emberben él az a tévhiedelem, miszerint az "AMD komoly munkára nem alkalmas, mert nem megbízható".


Aki bújt aki nem... de hol vannak a többiek?

Mindegyik alaplapon volt a processzorfoglalatban hőmérő dióda, de az MSI esetében az átlagosnál magasabb értékeket kaptunk. A K7 Master-ben mutatott hőmérséklet 50-60 fok körül mozgott, míg más alaplapokban 40-50 fok volt tipikus.

Akadtak még egyéb csemegék is, mint például az MSI D-LED, ami lehetővé teszi bizonyos hibák kiszűrését. A leírásban mellékelve van egy táblázat, melynek segítségével a hibák könnyen azonosíthatóak.


MSI D-LED

A másik extra MSI feature a PC2PC, amivel két gépet USB-n keresztül összeköthetünk (Link to the Future? :)). A lap kimondottan "tuningbarátnak" bizonyult, a stabilitással sem voltak problémák. A BIOS-ból, kényelmesen beállíthatjuk a processzor órajelét, a szorzóját (de lefelé nem állítható!) és a feszültségét. Pozitívum a szokásostól eltérő, bőséges RAM Timing beállítás, amivel kedvünkre eljátszogathatunk...


A kép ferdít, az alaplap nem :)

Összegzés

Az MSI K7 Master egy stabil alaplap, ami nem szerepelt jól a benchmarkokban, ugyanakkor a kényelmes BIOS beállítások és az MSI extrák miatt dönthetünk a lap mellett. Sajnos a lapnak (nagy) ára is van, talán pont ezen extrák miatt.

Köszönjük a Kellytech Kft-nek, hogy biztosította számunkra az alaplapot.

A konfiguráció és a driverek

Tesztkonfiguráció
Processzor AMD Athlon Thunderbird/266 1200 MHz (9x133MHz)
Memória Samsung 256 MB DDR SDRAM, CL2
Videokártya ELSA Gladiac GeForce 2 GTS 32MB
Winchester Quantum FireBall LCT20 40GB, ATA100, 5400rpm
Hangkártya Creative SBLive Value
Tápegység Codegen 300W ATX
Operációs rendszer és a driverek
OS Windows 98SE 4.10.2222.A
DirectX 8.0a
nVIDIA Detonator 14.10 WHQL
VIA 4-in-1 4.33
AMD Driver Pack

1.20
AMD AGP Driver 1.20 (Windows 95)
AMD AGP Miniport Driver 4.80 (Windows 98/ME)
AMD AGP Filter Driver 5.22 (Windows 2000)
AMD IDE Bus Master Driver 1.32
AMD IRQ Driver 1.11

ALi integrated driver

AGP driver 1.74
IDE Cache Utility 1.05
Mini-IDE driver 1.41
FIR driver 1.141
Audio WDM driver 5.12.01.5129

ALi AGP driver 1.80
Creative SBLive! LiveWare 3.0
DivX Codec 4.01

Minden alaplapnál ugyanaz volt a konfigurácó, és az akkori legfrissebb BIOS-okat használtuk.

Teszteredmények

Benchmarkok és beállítások
SiSoft Sandra 2001te Professional
MadOnion 3DMark 2000

1.1
Default Benchmark

MadOnion 3DMark 2001

Pro
Default Benchmark

Quake3 TeamArena

Point Release 1.17

1024x768x32bit

timedemo 1
MPDEMO01
MPDEOM02

FlaskMPEG

XiS v3.0

Taxi DVD - vts_01_2.vob

DivX Video Configuration:
Variable Bitrate Mode: 1st Pass
Performance/Quality:Slowest
Output Bitstram at 1500Kbit/s
Keyframe: 15
Global Project Options:
Resolution: 704x576 (No Crop)
Framerate: 25 fps
Optimized MMX IDcT
Don't Process Audio

Display Output kikapcsolva
tömörítési idő: 1perc

SiSoft Sandra 2001te Professional

Láthatjuk, hogy a processzorok teljesítményében nincs egetverő különbség. Nagy meglepetésünkre a GIGABYTE 7DXC jött ki legjobban ebből a tesztből és az MSI K7 Master végzett az utolsó helyen.


Az AMD chipsetnél igen szép eredmények születtek

Itt sem voltak nagy különbségek. A memória-sávszélesség az ABIT KG7-nél volt a legnagyobb, ezt a BIOS-ban lévő memóriaopcióknak köszönhetjük. Itt is az MSI K7 Master végzett az utolsó helyen. Úgy látszik, az MSI túlságosan ráment a stabilitásra (részben a sebesség kárára). Mi úgy gondoljuk, hogy minden alaplapnak stabilnak kell lennie :), utána kezdődik a többi funkció tesztje...

MadOnion 3DMark 2000 v1.1


Ha itt jól fut minden, "sirály"...

A 3DMark 2000 szépen lefutott mindenhol, nem akadtak problémák egyik lappal sem. Az ABIT KG7 tűnt ismét a legerősebbnek, de ebben a teszben az MSI K7 Master is felzárkózott. A GIGABYTE 7DXC lapja teljesített a leggyengébben.

MadOnion 3DMark 2001 Pro


Ha itt is jól fut minden, akkor tényleg megnyugodhatunk...

A 3DMark 2001 már korántsem volt olyan zökkenőmentes, mint elődje. A GIGABYTE 7DXC-vel fagyott, de ha a BIOS-ban a Memória időzítéseket (itt okozhatott talán gondot, hogy elvileg csak 200 MHz-es DDR-t támogat és mi 266 MHz-en járattuk) autóra raktuk és az AGP Fast Write-ot kikapcsoltuk próblémánk megoldódott. Így viszont nem meglepő, hogy utolsó helyen végzett a Gigabyte lapja. A leggyorsabb alaplap ismét az ABIT KG7, így bebizonyosodott hogy hardcore gamereknek négyükből leginkább ő ajánlható.

Quake3 TeamArena v1.17


Nem hagyhattuk ki...

A Quake3 TeamArena-t választottuk, mert ez újabb, szebb és jobb, mint elődje. Igazából aki a Quake3 miatt akar venni új DDR-es alaplapot, az most nincs kisegítve, mert szinte megegyeznek az eredmények, de itt is az ABIT KG7 "dominál", mindenkit lehagyva kemény 1 fps-el...

DivX 4.01 Codec / FlaskMPEG XiS v3.0e


Egyre népszerűbb...

A DivX formátum nagyon népszerű lett az utóbbi időben, és viszonylag könnyedén lehet már házilag is DivX videót készíteni, ezért választottuk a FlaskMPEG programot. A FlaskMPEG másik hatalmas előnye, hogy nagy teljesítményszórással bír a különböző platformokon, így remek tesztprogram. Nagy meglepetés nem született, itt is az ABIT KG7 jött ki győztesen, így aki DivX videóra vágyik, annak a KG7 a legjobb válaszás.

Konklúzió

 

Az alaplapok között nem volt nagy különbség, de két alaplapot kiemelnénk a többiek közül: az ABIT KG7-et és az EPOX 8K7A-t. Mindkét alaplap a legjobb benchmark eredményeket hozta. A KG7 volt a gyorsabb, és ott a SoftMenu III is plusz pont, ami igen nagy fegyvertény a jumperek és DIP kapcsolók ellen, de a 8K7A igényes kivitelezése és számos extrái mellett ütőképes versenytársnak bizonyult.

Hamarosan folytatjuk a VIA KT266-os alaplapokkal...

 

írta QL@ & Kovbal

Azóta történt

Előzmények

  • Repeszteszt: Soltek SL75-DRV

    Gyorsteszt a Soltek AMD alapú, DDR-es lapjáról, ami nem átallott 160 MHz-es FSB-n is stabilan működni!

  • Iwill KA266-R DDR

    Első DDR-es alaplaptesztünk egyben az első ilyen Magyarországon is. Köszönjük az ALinak a chipsetet és az Iwillnek az alaplapot.