RTX a játékokon kívül
Bár az RTX elsődlegesen a játékokra fókuszáló gyűjtőnév, azért játékokon kívül is van haszna, és itt jön az a pont, amikor az AI, mint technológia igazán előtérbe kerül, nemcsak a munkafolyamat egy kis részében.
Az NVIDIA számos saját szoftvert kínál, amelyek bizonyos területeken alkalmaznak AI-t, ilyen például a NVIDIA Broadcast applikáció, ami leginkább a streamelőket célozza. Segítségével különböző funkciókon keresztül tehetjük jobbá a nézők számára az élményt. Ilyen a zavaró környezeti hangok kiszűrése, a szemkontaktus valós idejű korrekciója, a streamelt videó zajának eltávolítása, illetve a virtuális háttér. Mindegyik hasznos a maga módján, és neuronhálók segítségével módosítják a felvevőeszköz bemeneti adatait, vagyis AI funkciókról van szó.
Hirdetés
A másik érdekes alkalmazás a ChatRTX, ami tulajdonképpen egy lokálisan futtatható AI chatprogram. Ilyen formában a betöltött nyelvi modellel való beszélgetésünk teljesen az adott számítógépen marad, ami sok szempontból előnyös.
Persze fontos figyelembe venni azt is, hogy ezek a nyelvi modellek elég sok VRAM-ot igényelnek, ha a GPU-n futnak, tehát nem szabad tőle olyan képességeket várni, amelyeket megkaphatunk az online elérhető alternatíváktól. Egyszerűen maga a lokálisan futtatott modell nem tartalmaz elég sok paramétert ahhoz, hogy mondjuk felérjen az OpenAI-féle ChatGPT képességeihez. Viszont ez így is elfogadható lehet, ha a géppel való privát társalgás kiemelten fontos szempont.
Végül, de nem utolsósorban ott az NVIDIA Studio. Ez megintcsak több szolgáltatást és szoftvert rejt, de mindegyiknek az a lényege, hogy valamilyen módon segítse a célzott területen a munkamenetet. Például az NVIDIA Canvas kifejezetten hasznos alkalmazás lehet, ha az AI lehetőségeit felhasználva, irányított módon szeretnénk képeket generálni.
A fentieken túl azért megemlítenénk, hogy manapság számos lokálisan futtatható AI szoftver létezik. Ezek jó része nem kapcsolódik közvetlenül az NVIDIA-hoz, de nem is feltétlenül kell, elég ha támogatják valamelyik, gépi tanulásra használható API-t, amin keresztül elérhetőek a GeForce hardverek képességei. Legyen szó CUDA-ról vagy DirectML-ről, a futtathatóság szempontjából nincs jelentősége, mert mindkét felületet támogatja az NVIDIA.
Nyugodtan lehet tehát mazsolázni a webet, hátha szembejön valamilyen hasznos AI program, a jelenlegi lehetőségek mellett nagyon nagy eséllyel futni fog a modernebb GeForce-okon. Általánosan véve itt a legnagyobb limitáció a VRAM kapacitása szokott lenni. Ha tehát az AI úgymond produktivitás szempontjából fontos, akkor érdemes minél nagyobb VRAM-mal rendelkező GPU-t beszerezni.
Abu85