Acer Aspire - három táskányi drágakő

Aspire 5920G – a legszebb drágakő

„A természet formál, a technológia teremt” – ezzel a kissé nagyképű szlogennel vezették be tavasszal a drágakő dizájnkoncepciót. Az Aspire noteszek lecsukva csakugyan hasonlítanak egy lapos kőre, de ahogy a drágakövek sem csillognak egyformán, úgy az Acer új notebookjai közt is van csillogóbb, értékesebb darab és kevésbé fényes, de azért szépen formált példány (a gyártó ezeket pebble-nek, azaz kavicsnak hívja).

Hirdetés

Az átlagos méretű (azaz 15,4 hüvelykes kijelzővel ellátott), asztaligép-helyettesítő noteszekből álló kínálat csúcsát jelenleg az Aspire 5920(G) modellcsalád jelenti az Acernél – ez a gép mind teljesítményét, mind árát tekintve a felső-középkategóriába pozicionálható, a notebook külső kialakítása pedig a gemstone dizájn összes szemkápráztató jellegzetességét magán hordja.


[+]

Mint említettük, a drágaköves hasonlat találó, hiszen a notebook lekerekített vonalvezetésű teste összecsukva valóban egy szépen megformált kőre emlékeztet; a fekete fedlap (nevezzük a könyvek és magazinok előállításakor alkalmazott nyomdai szakzsargonnak megfelelően B1-nek) fényesen csillog, a felület nagy része azonban különleges festést kapott, amit az Acer holografikus hatásúnak hív, nem teljesen alaptalanul. Mindenesetre ehhez hasonló megoldást eddig nem sok noteszgépnél láttunk. A fedlap közepére került a gyártó fényes logója, mely ezúttal jóval hangsúlyosabb szerepet kap, mint az előző generációs dizájnnál, de nem uralkodik zavaróan a felületen. Az alapvetően kellemes összkép ellenére a gépre azért ráférne egy kis fogyókúra: a notesz összecsukva kissé zömök, és megemelve érződik, hogy bizony van benne anyag – igaz, ez ebben a kategóriában szinte természetes.

A kijelző reteszelőmechanikáját ötletesen oldották meg a tervezők; először nem értettük, hová tűnt a a szokásos tologatós zár, de hamar kiderült, hogy ezúttal a középen elhelyezett, a fedlap részét képező elem szolgál kilincsként: ezt megemelve old a retesz és máris felnyitható a panel. Az egyébként stabil zsanért itt nem a géptesthez, hanem a kijelzőkerethez rögzítették – ez jellemzően a drágább gépek sajátja, egyben lehetővé teszi, hogy a kijelzőkeret alsó pereme a gép felső vízszintes síkjánál lejjebb kerüljön.


[+]

A gemstone dizájn színvilágát az ellentétes kettősség jellemzi, a külső borítás komor, fekete eleganciáját a beviteli felület törtfehér árnyalata ellensúlyozza. Az Aspire 5920-nál a belső kijelzőkeret (előbbi, nyomdai meghatározásunknál maradva a B2 borító) és a beviteli felület (B3) ugyanabból a kellemes tapintású, anyagában színezett műanyagból készült. A gép anyag- és összeszerelési minősége úgy általában véve elsőosztályú, ennél sokkal drágább notebookok sem mindig kapnak ilyen minőségű burkolatot.

Az új dizájnt kapott felső-középkategóriás Aspire gépek részben az anyagminőségükkel, részben pedig a szemmel láthatóan nagyon átgondolt, megfelelő arányérzékkel kialakított, kifejezetten modern látszatot keltő beviteli felületükkel emelkednek ki messze a mezőnyből. Egészen egyedi megoldás például az itt található, tekintetet vezető csík (az Acer media flow-nak nevezi) mely a hátlapi tápcsatlakozótól kiindulva halad végig a noteszgépen, érdekes formai játékokat feltárva.


[+]


[+]

A tápcsatlakozótól először a bekapcsológombhoz visz minket a media flow, majd néhány visszajelzőfény után elkanyarodunk a menedzsmentfelületet előhívó Empowering gomb irányába, ezután a noteszgép jobb oldalával párhuzamosan lefelé haladunk az érintésérzékeny, kék háttérfénnyel derengő, médialejátszást vezérlő gombok mentén. A billentyűzet jobb alsó sarkánál kilencven fokos fordulatot véve a szóközbillentyűig jutunk, ahol a típusjelzést feltüntető kék berakás mentén kitérünk negyvenöt fokkal, hogy aztán a szóköz túloldalán ismét lefelé vezessen utunk, párhuzamosan a tapipad bal szélével. A media flow csík végül a kurzormozgató mező három gombját érintve megkerüli a tapipadot, hogy önmagába futva befejezze útját.

Mindez így leírva kissé erőltetett képzelgésnek tűnhet, de valahol ezt hívják koncepciózus kialakításnak: látszik, hogy a tervezők agyaltak a dizájnon, nem pedig csak véletlenszerűen teleszórták különböző díszítőelemekkel a gépet. A gondos munkának meg is lett az eredménye, mi legalábbis eddig legfeljebb elvétve láttunk ilyen jól, ötletesen és modern szemlélettel megtervezett notebookot.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Acer

Azóta történt

Előzmények