Hirdetés

Acer Aspire - három táskányi drágakő

Az Acer nemrég teljesen átterveztette noteszgépeit, melyek ára arányaiban nem változott, de sokkal drágábbnak néznek ki.

Divatdiktátorok

Kis túlzással megállapítható, hogy az a noteszgépgyártó (bár az ismert márkák jelentős része egyáltalán nem gyárt gépeket, az egyszerűség kedvéért nevezzük őket mégis gyártóknak), amelyik sikereket akar elérni az egyéni, otthoni felhasználók körében, kizárólag az árcédulán szereplő lehetőleg minél kisebb összegre kell, hogy hangsúlyt fektessen. Másfelől ahogy a noteszgépek egyre inkább mindennapjaink részévé válnak, a vásárlókban érthető módon felmerül az igény a funkciójukat jól betöltő, ezzel együtt esztétikus, ad abszurdum divatos külsejű masinák iránt.

Legyen tehát olcsó a notebook, ugyanakkor nem biztos, hogy az olcsóságnak feltétlenül látszódnia kell rajta, pláne mivel a legtöbben alighanem szeretnék büszkén mutogatni családtagjaiknak, ismerőseiknek. Meg egyébként sem mindegy, mi előtt ül az ember naponta több órán keresztül. Ez persze fokozottan igaz a drágább modellekre, melyek a magáncélra vásárló felhasználóknak mára csak igen nehezen adhatók el, ha nem tudják magukra vonni a figyelmet egyedi külső jegyekkel, jó minőségérzetükkel, netán ezek hiányában kimagaslóan jó ár/teljesítmény mutatójukkal.

Szemléletváltás kell

A noteszgéppiac szereplői mára, úgy tűnik, kevés kivételtől eltekintve felismerték ezt az igényt, a legtöbb gyártó választéka így nemcsak technológiai szempontból fejlődött az elmúlt években, de feltűnően változott a gépek külseje is. A komorságot sugárzó fekete vagy szürke színeket helyenként barátságosabb színösszeállítás vette át, a szögletes, unalmas formákat pedig számos esetben lekerekített szegélyek és ügyes dizájntrükkök dobják fel. A notebookok külsejét ma már többnyire nem távol-keleti mérnökök álmodják meg, hanem egy lokális csapat, de nem ritka az sem, hogy egy erre szakosodott tervezőirodának adják ki a feladatot.


A régi külső már a múlté

Az otthoni felhasználók körében – különösen Európában – igen népszerű Acernél korán rájöttek a fentiek jelentőségére; bizonyára sokaknak rémlenek a lekerekített homlokzatú, íves billentyűzettel ellátott TravelMate vagy Aspire gépek, melyek az úgynevezett „folio” dizájnkoncepcióval hódították el vásárlók millióit. A folio azonban csak részben teljesítette feladatát, egyik legalapvetőbb hibája éppen a zavaros pozicionálás volt, hiszen az üzleti szegmensben versenyző TravelMate gépek és az otthoni felhasználóknak szánt Aspire noteszek csaknem teljesen egyforma dizájnjegyeket kaptak.

Hirdetés

Az Acer ezért nemrég úgy döntött, hogy lecseréli az elavult, a markáns termékszegmentálásra kevéssé alkalmas formatervet két vadonatúj dizájnra. A cég végül idén májusban, egy milánói gálán leplezte le két friss formakoncepcióját – a helyválasztás természetesen nem véletlen, egyrészt az észak-olasz várost szokták a divat fővárosaként is emlegetni, másrészt éppen innen irányítják a vállalat európai offenzíváját.

Milánóban két, egymástól jól elkülönülő formavilág debütált: az üzleti szektor igényei szerint alakított TravelMate gépek „profile” fantázianevű külseje mellett bemutatkozott a „gemstone”, azaz drágakő nevű koncepció, mely egy merész húzással teljesen szakított az eddigi Acer jellegzetességekkel. A gemstone egyik legnagyobb trükkje kétségtelenül abban rejlik, hogy a legolcsóbb Acer noteszgépekről is a drága modellek jegyei köszönnek vissza, és bár külsőleg is vannak eltérések a különböző árkategóriájú gépek közt, első ránézésre ezek korántsem olyan nyilvánvalóak. Szerkesztőségünkben ezúttal három, különböző árfekvésű Aspire modell járt, így kívül-belül meg tudjuk mutatni, hogy a legolcsóbb és legdrágább konfigurációk miben hasonlítanak, vagy éppen hogyan különböznek egymástól.

Aspire 5920G – a legszebb drágakő

„A természet formál, a technológia teremt” – ezzel a kissé nagyképű szlogennel vezették be tavasszal a drágakő dizájnkoncepciót. Az Aspire noteszek lecsukva csakugyan hasonlítanak egy lapos kőre, de ahogy a drágakövek sem csillognak egyformán, úgy az Acer új notebookjai közt is van csillogóbb, értékesebb darab és kevésbé fényes, de azért szépen formált példány (a gyártó ezeket pebble-nek, azaz kavicsnak hívja).

Az átlagos méretű (azaz 15,4 hüvelykes kijelzővel ellátott), asztaligép-helyettesítő noteszekből álló kínálat csúcsát jelenleg az Aspire 5920(G) modellcsalád jelenti az Acernél – ez a gép mind teljesítményét, mind árát tekintve a felső-középkategóriába pozicionálható, a notebook külső kialakítása pedig a gemstone dizájn összes szemkápráztató jellegzetességét magán hordja.


[+]

Mint említettük, a drágaköves hasonlat találó, hiszen a notebook lekerekített vonalvezetésű teste összecsukva valóban egy szépen megformált kőre emlékeztet; a fekete fedlap (nevezzük a könyvek és magazinok előállításakor alkalmazott nyomdai szakzsargonnak megfelelően B1-nek) fényesen csillog, a felület nagy része azonban különleges festést kapott, amit az Acer holografikus hatásúnak hív, nem teljesen alaptalanul. Mindenesetre ehhez hasonló megoldást eddig nem sok noteszgépnél láttunk. A fedlap közepére került a gyártó fényes logója, mely ezúttal jóval hangsúlyosabb szerepet kap, mint az előző generációs dizájnnál, de nem uralkodik zavaróan a felületen. Az alapvetően kellemes összkép ellenére a gépre azért ráférne egy kis fogyókúra: a notesz összecsukva kissé zömök, és megemelve érződik, hogy bizony van benne anyag – igaz, ez ebben a kategóriában szinte természetes.

A kijelző reteszelőmechanikáját ötletesen oldották meg a tervezők; először nem értettük, hová tűnt a a szokásos tologatós zár, de hamar kiderült, hogy ezúttal a középen elhelyezett, a fedlap részét képező elem szolgál kilincsként: ezt megemelve old a retesz és máris felnyitható a panel. Az egyébként stabil zsanért itt nem a géptesthez, hanem a kijelzőkerethez rögzítették – ez jellemzően a drágább gépek sajátja, egyben lehetővé teszi, hogy a kijelzőkeret alsó pereme a gép felső vízszintes síkjánál lejjebb kerüljön.


[+]

A gemstone dizájn színvilágát az ellentétes kettősség jellemzi, a külső borítás komor, fekete eleganciáját a beviteli felület törtfehér árnyalata ellensúlyozza. Az Aspire 5920-nál a belső kijelzőkeret (előbbi, nyomdai meghatározásunknál maradva a B2 borító) és a beviteli felület (B3) ugyanabból a kellemes tapintású, anyagában színezett műanyagból készült. A gép anyag- és összeszerelési minősége úgy általában véve elsőosztályú, ennél sokkal drágább notebookok sem mindig kapnak ilyen minőségű burkolatot.

Az új dizájnt kapott felső-középkategóriás Aspire gépek részben az anyagminőségükkel, részben pedig a szemmel láthatóan nagyon átgondolt, megfelelő arányérzékkel kialakított, kifejezetten modern látszatot keltő beviteli felületükkel emelkednek ki messze a mezőnyből. Egészen egyedi megoldás például az itt található, tekintetet vezető csík (az Acer media flow-nak nevezi) mely a hátlapi tápcsatlakozótól kiindulva halad végig a noteszgépen, érdekes formai játékokat feltárva.


[+]


[+]

A tápcsatlakozótól először a bekapcsológombhoz visz minket a media flow, majd néhány visszajelzőfény után elkanyarodunk a menedzsmentfelületet előhívó Empowering gomb irányába, ezután a noteszgép jobb oldalával párhuzamosan lefelé haladunk az érintésérzékeny, kék háttérfénnyel derengő, médialejátszást vezérlő gombok mentén. A billentyűzet jobb alsó sarkánál kilencven fokos fordulatot véve a szóközbillentyűig jutunk, ahol a típusjelzést feltüntető kék berakás mentén kitérünk negyvenöt fokkal, hogy aztán a szóköz túloldalán ismét lefelé vezessen utunk, párhuzamosan a tapipad bal szélével. A media flow csík végül a kurzormozgató mező három gombját érintve megkerüli a tapipadot, hogy önmagába futva befejezze útját.

Mindez így leírva kissé erőltetett képzelgésnek tűnhet, de valahol ezt hívják koncepciózus kialakításnak: látszik, hogy a tervezők agyaltak a dizájnon, nem pedig csak véletlenszerűen teleszórták különböző díszítőelemekkel a gépet. A gondos munkának meg is lett az eredménye, mi legalábbis eddig legfeljebb elvétve láttunk ilyen jól, ötletesen és modern szemlélettel megtervezett notebookot.

Gombok és csatlakozók erdeje


[+]

A beviteli felület jelentős részét elfoglaló, fehér színű billentyűzet hosszanti irányban ezúttal nem az Acertől megszokott íves vonalat követi, helyette a gép homlokzati része kanyarodik ívesen. A billentyűzet kiosztása és minősége tulajdonképpen kifogástalan; minden gomb a helyén van, az alap stabil, a gépelés kényelmes. A klaviatúra fölött egy fémszínű, mintás berakásban kaptak helyet a hangszórók, melyek elvileg virtuális surround hangzás megszólaltatására is képesek, emellett a gép a Dolby Home Theather logót is megkapta, bármit is jelentsen ez. Mi ebből a gyakorlatban annyit vettünk észre, hogy az Aspire 5920 az átlagnál dinamikusabban és hangosabban szólal meg, a noteszgépekre általában jellemző dobozhang azonban itt sem tűnt el teljesen.

A klaviatúra két oldalán összesen tíz funkciógombot találni, a media flow kapcsán már említett jobb oldali blokk vezérli a médialejátszást. Ebben a blokkban egy hagyományos nyomógomb található, ez indítja az Acer saját médialejátszó felületét, az Arcade Deluxe-ot.


[+]

A gombsor bal szélén a klasszikus funkcióbillentyűk (ezek már egyszerűbb nyomógombok) sorakoznak – ezekkel indítható a böngésző vagy a levelezőprogram, valamint ki-be kapcsolhatók a vezeték nélküli kommunikációs eszközök (Wi-Fi és Bluetooth). A gép két peremén, a billentyűzet magasságában a fehér burkolat kissé megemelkedik – ezen az Acer bejelölte az USB portok helyzetét, így kényelmesebben csatlakoztatható a pendrive vagy bármilyen más USB-s eszköz.


[+]

USB portból amúgy négyet helyeztek el az Aspire 5920-ason, hármat a gép bal oldalán, egyet pedig jobbra, közvetlenül az optikai meghajtó tálcája mellett. A gép ezenkívül két analóg (D-Sub és S-Video) és egy digitális (HDMI) képkimenetet kínál, emellett FireWire csatlakozóval, valamint egy RJ11 és RJ45 konnektorral is rendelkezik az analóg telefonvonal és a vezetékes hálózat számára. A homlokzaton 5 az 1-ben kártyaolvasó, infraport, audiocsatlakozók és egy hangerőszabályzó potméter sorakozik.


[+]

A kő belseje

A nálunk megfordult Aspire 5920G modell a 15,4 hüvelykes TFT-vel ellátott gépcsalád egyik legjobban felszerelt tagja. A számozás végére került „G” jelzés részben utal is erre, az Acer ugyanis újabban azokat a konfigurációkat különbözteti meg így, melyek diszkrét GPU-t kaptak, tehát grafikus alrendszerük az integrált megoldásokhoz képest jó eséllyel sokkal fejlettebb. Az ominózus grafikus processzor ebben az esetben az NVIDIA DirectX 10-kompatibilis GeForce 8600M GT-je, mely a manapság ésszerű keretek közt alkalmazható talán legerősebb mobil GPU.

Az asztali PC-s viszonylatban középkategóriás grafikus processzorral ellátott gép ezért játékokban is remekelhet, pláne mivel az Acer nem spórolt sem a processzorteljesítménnyel (egy 2,2 GHz-es Core 2 Duo T7500-as dolgozott a tesztgépben), sem a memóriával (a noteszbe két 1 GB-os, DDR2-667-es memóriamodult szereltek). Grafikus memóriából is kellő mennyiség (512 megabájt) került a GPU mellé, a lelkesedést azonban kissé visszafoghatja, hogy a VRAM mindössze 400 (effektíve 800) MHz-en járó DDR2 chipekből épül fel, holott láttunk már olyan noteszgépet, amibe ugyanilyen grafikus feldolgozóegységhez párosítva lényegesen gyorsabb GDDR3 memória került.

A grafikus alrendszert vélhetően azért így sem fogják zavarba hozni a modern 3D-s játékok, elsősorban azért, mert a 15,4 hüvelykes, fényes felületű (CrystalBrite) kijelző WXGA (1280x800 pixeles) natív felbontásban dolgozik, ami ebben a kategóriában szerintünk már rezegteti a lécet, mi legalábbis a multimédiás erőgép imázshoz mindenképpen egy nagyobb felbontású, részletesebb képet adó kijelzőt társítanánk. A tesztgépbe amúgy a Samsung paneljét szerelték, a konkrét típus fényereje és reakcióideje a notebookokhoz készült TFT-k mezőnyében átlag feletti (220 cd/m2 és 8 milliszekundum), 300:1-hez kontrasztaránya átlagos.

A kölcsönkapott Aspire 5920G tárolórendszerének alapját egy bőséges kapacitást nyújtó, 250 gigabájtos Western Digital merevlemez adta, melyet az Intel Turbo Memory flashmemóriás gyorsítómodulja egészített ki, a gépbe emellett egy gyors super-multi DVD-írót és egy memóriakártya-olvasót is építettek. A kommunikációs rendszer az elvárásoknak megfelelően egy pre-802.11n-kompatibilis WLAN-vezérlőből és egy Bluetooth-modulból állt, emellett az elmaradhatatlan analóg modem és egy Gigabit Ethernet hálózati kontroller is a csomag része volt.


Acer Aspire 5920G (602G25Mn) mérési eredmények
TesztEredmény
PCMark05 v1.2.04924 pont
3DMark05 v1.3.05682 pont
Everest Ultimate Edition v4.0
Memóriaolvasás
5603 MB/s
Everest Ultimate Edition v4.0
Memóriaírás
3640 MB/s
Everest Ultimate Edition v4.0
CPU PhotoWorxx
20856 pont
Everest Ultimate Edition v4.0
FPU Mandel
4031 pont
Akkumulátoros üzemidő
minimális terhelés
3:37 óra (217 perc)
Akkumulátoros üzemidő
maximális terhelés
1:17 óra (77 perc)

A nagy teljesítményű komponenseket – különös tekintettel a processzorra és a GPU-ra – folyamatos üzemben dolgozó ventilátoros hűtéssel lehet csak üzemi hőmérsékleten tartani, tesztgépünk ezért folyamatosan zúgott, jóllehet az aktív hűtés zaja csak akkor lett feltűnő, ha komolyan megjárattuk a noteszt. Kicsit zavaró volt – bár ez igazán a meleg nyári időszakban lesz majd probléma, most inkább áldás –, hogy a melegedő belső idővel a teljes beviteli felületet átfűtötte. Az erős processzor és a grafikus mag alatt szenvedni fog az akkumulátor – gondoltuk –, de a 71 wattórás áramforrás végül legnagyobb meglepetésünkre a vártnál valamivel jobban bírta a strapát.

Az Acer Aspire 5920G notesze tapasztalataink szerint megfelelően ellátja egy jól felszerelt, PC-s otthoni szórakoztatócentrum szerepét, átlag feletti grafikus teljesítményének köszönhetően pedig akár egy közepesen erős asztali játékgépet is kiválthat. A gép nem belső felépítésével, sokkal inkább modern és tetszetős külsejével emelkedik ki a mezőny többi tagja közül, a gemstone dizájnt megálmodó tervezőcsapat leszerződtetésével tehát alapvetően jó lóra tett a tajvani gyártó.


[+]

Különösen örvendetes, hogy a dizájnváltásra való tekintettel mit sem változott az Acer árpolitikája, azaz az új koncepció szerint készült gépek fogyasztói ára nagyságrendileg szinten maradt, miközben az új külső alapján a legtöbb vásárló gondolkodás nélkül legalább egy árkategóriával feljebb pozicionálná a gépeket. Ahogy azt cikkünk elején említettük, az olcsóbb Aspire modellek azért nem ennyire fényűzőek, de a jól meghatározott közös vonásoknak hála azok sem keltenek feltétlenül olcsó(bb) látszatot.


Acer Aspire 5920G (602G25Mn)
ProcesszorIntel Core 2 Duo T7500 (2,2 GHz, 4 MB L2 cache, 800 MHz FSB)
LapkakészletIntel PM965 + ICH8-M
Memória2 x 1 GB DDR2-667
Merevlemez250 GB IDE, 5400 rpm, 8 MB cache (WDC WD2500BEVS-22UST0)
Kijelző15,4" WXGA (1280x800 pixel), Crystalbrite, 8 ms, 220 cd/m2, 300:1 (Samsung 154AT01-001)
GrafikaNVIDIA GeForce 8600M GT 512 MB DDR2 memóriával
HangRealtek ALC888 HD Audio
Optikai meghajtóDVD±R/RW super-multi író (HL-DT-ST DVDRAM GSA-T20N)
KommunikációV.92/V.90 modem, Gigabit Ethernet, Bluetooth 2.0+EDR, 802.11a/g/n WLAN, infravörös port
Interfészek, extrák4 x USB 2.0, 1 x FireWire, HDMI, D-Sub és tévékimenet, ExpressCard slot, 5 az 1-ben kártyaolvasó, webkamera, Intel Turbo Memory
Akkumulátor8 cellás, 71 Wh
Méret, tömeg36,4 x 27 x 3–4,3 cm,
kb. 3 kg
Gyártó weboldalawww.acer.hu
Termék weboldalaAcer Aspire 5920
Jótállás1 év nemzetközi utazógarancia
Fogyasztói ár349 900 Ft (Windows Vista Home Premiummal)

Ami tetszett:

  • átgondolt, modern dizájn,
  • hibátlan összeszerelés, kitűnő anyagminőség,
  • jó felszereltség.

Ami nem tetszett:

  • a gép tudásához képest gyenge kijelző.

Acer Aspire 5920G

Aspire 5720G – közepesen drága kő

Lecsukott állapotban szinte nem is lehet megkülönböztetni az ára és felszereltsége alapján a középkategóriás mezőny sűrűjében tanyázó Aspire 5720G-t a drágább modelltől: a fedlap ugyanaz a fényes, fekete műanyag, az említett „holografikus hatású” betéttel, közepén az ezüstszínű logóval.


[+]

Egyedül a reteszelőmechanika különbözik ennél a típusnál, azaz itt már a hagyományos tologatóretesz segítségével nyitható fel a kijelzőpanel. A zsanér valamivel keskenyebb, de továbbra is jól tartja a vaskos fedlapot.

Az Aspire 5720G-nél valamelyest már változtattak a felhasznált anyagokon is: a fehér kijelzőkeret már olcsóbb, kissé érdesebb tapintású műanyagból készült, a beviteli felület műanyagja azonban nem változott, tapintását leginkább a finoman csiszolt kerámiához tudnánk hasonlítani. Az összeszerelés minősége semmivel sem rosszabb, mint a drágább modellnél, illesztési hézagok nincsenek, a műanyagok nem hajlanak, ropognak, ez a gép is nagyon össze van rakva tehát.


[+]

A beviteli felület ez esetben kevésbé látványos, ugyanakkor továbbra is átgondolt, modern szemléletű tervezésről árulkodik. Itt már nincs media flow, hiányoznak a klaviatúra két oldaláról a funkciógombok, illetve a Bluetooth működését visszajelző LED-en kívül egyetlen fény sem világít kék színnel, a gép coolfaktora tehát kissé csökkent a korábban ismertetett modellhez képest.


[+]

Azért vannak itt is finomságok; a hangszórókat fedő alumínium rácsozat és a funkciógombok például hatásosan össze lettek terelve egy blokkba. Itt már nem támogatott a „Dolby Home Theater” hangzás, helyette a szintén hangzatosnak tűnő Dolby Digital Live felirat került a notebookra, ennek viszont csak akkor van jelentősége, ha a notebookot a homlokzatán található SPDIF kimeneten át házimozi-erősítőhöz vagy digitális csatlakozást támogató aktív hangfalszetthez kötjük.

A középkategóriás Acer gép ugyanazt az alapvetően kényelmes és minőségi billentyűzetet kapja, mint a drágábbik modell, a klaviatúra két oldalán azonban ezúttal nincsenek plusz gombok, ezért jobbra és balra kényszerűségből bő két centiméteres a holtteret találni, ami a legtöbb, szélesvásznú kijelzőt tartalmazó noteszre amúgy jellemző, itt azonban mégsem annyira zavaró.


[+]

A klaviatúra alatti tapipad alakjában nem változott, a gombok színe és anyaga azonban más lett. Előbbivel nincs baj, az ezüst jól illik a fehér környezetbe, bár kicsit aggódunk a festés tartóssága miatt.


[+]

Az USB portok elhelyezkedését itt is rápingálták a burkolat beviteli oldalára – ennek a gépnek is négy USB kapuja van, mindkét oldalon kettő-kettő. Az Aspire 5720G-nél is a bal oldalsó részen sorakozik a legtöbb csatlakozó; a D-Sub és S-Video képkimenetek mellett ezúttal nem HDMI, hanem DVI port tölti be a digitális csatlakozó szerepét. Ezen a gépen is van FireWire konnektor, valamint a középkategóriás modellnél a homlokzati panelről bal oldalra költözött a kártyaolvasó és a hangerőszabályzó potméter, így a fronton csak a hangcsatlakozók maradtak az infraport társaságában.

Középsúlyú bajnok

A termékszámozási logika alapján nyilvánvaló, hogy a középkategóriás Aspire 5720G is valamilyen diszkrét grafikus megoldással van felszerelve: jelen esetben szintén az NVIDIA szállította a grafikus processzort, egy GeForce 8400M GS-t, mely ugyan ismeri a DirectX 10-es effekteket, ettől a típustól azonban már nem várható el, hogy minden újabb játék grafikáját döccenés nélkül kiszámolja. A GeForce 8400M GS nem is elsősorban ezt a célt szolgálja; ez a GPU inkább a gördülékenyebb, szebb videolejátszás hatékony segédeszköze. Éppen ezért multimédiás feladatokra (leginkább mozizásra) ez a gép is kiválóan alkalmas, a 2 GHz-en járó Core 2 Duo T7300-as processzor és az 1 gigabájt rendszermemória jó alapot nyújt mindehhez.

A notesz 15,4 hüvelykes, fényes felületű kijelzője – akárcsak a nagyobbik testvérnél – itt is WXGA felbontású, és bár 16 milliszekundumos válaszideje miatt játékra talán kevéssé alkalmas, összességében furcsamód mégis kellemesebb képe van az AU Optronics TFT-nek, mint az Aspire 5920G paneljének, köszönhetően a nagyobb, 400:1-hez kontrasztaránynak.

A gép tárolórendszere itt már valamivel szűkösebb kapacitást kínál az adatok számára, de a 160 gigabájtnyi tárhely azért a noteszgépek mezőnyében még mindig átlag feletti (lassan átlagos) mennyiségnek tekinthető. Itt már nincs Turbo Memory, az Aspire 5720G lemezkezelését ettől függetlenül semmivel sem éreztük lassabbnak a csúcsmodellhez hasonlítva, ami újfent meggyőzött minket arról, hogy az Intel flashmemóriás gyorsítómodulja egyelőre messze nem képes beváltani a hozzá fűzött reményeket. A gépben változatlanul a Hitachi-LG gyors DVD-írója pörköli lemezre az adatokat, adott emellett a szokásos, öt formátumot kezelő memóriakártya-olvasó is. Kommunikációs oldalon szériafelszereltség a 802.11a/b/g-kompatibilis Wi-Fi, a Bluetooth modul, a Gigabit Ethernet vezérlő és az analóg modem.


Acer Aspire 5720G (301G16Mi) mérési eredmények
TesztEredmény
PCMark05 v1.2.04215 pont
3DMark05 v1.3.03046 pont
Everest Ultimate Edition v4.0
Memóriaolvasás
5010 MB/s
Everest Ultimate Edition v4.0
Memóriaírás
3635 MB/s
Everest Ultimate Edition v4.0
CPU PhotoWorxx
16526 pont
Everest Ultimate Edition v4.0
FPU Mandel
3663 pont
Akkumulátoros üzemidő
minimális terhelés
2:33 óra (153 perc)
Akkumulátoros üzemidő
maximális terhelés
0:55 óra (55 perc)

Az egyszerűbb belső felépítésnek köszönhetően az Aspire 5720G kevésbé izzadt munka közben, így az aktív hűtésnek is kevesebbet kellett hangos fokozatba kapcsolnia, ezzel együtt a géptest sem melegedett át annyira, mint az Aspire 5920G-nél. A kisebb teljesítményigényű komponensek hosszabb akkumulátoros üzemidővel biztattak, végül mégis csalódnunk kellett, a gép ugyanis az olvasgatós tesztünkben egy órával hamarabb kifeküdt, mint a nagyobb teljesítményű társa. Ennek rendkívül prózai oka, hogy az Aspire 5720G-hez kisebb teljesítményű akkumulátort csomagolnak a gyárban, cserébe viszont 20 dekagrammal könnyebb lehet a gép, hiszen a 44 wattórás akkumulátor jóval könnyebb is.


[+]

Az Aspire 5720G végeredményben az erőforrásigényes modern játékok futtatásán kívül tulajdonképpen minden olyan feladatra alkalmas, amire nagyobb teljesítményű társát, az Aspire 5920G-t ajánlottuk. A gemstone dizájn ezt a gépet is kiemeli a szürke mezőnyből, bár itt már kevesebb a szemkápráztató extra, és néhol spóroltak az anyagokon is, de az összkép így is nagyon meggyőző. A notesz ráadásul emellett jó százezer forinttal olcsóbb a nagytesónál, ami a szerényebb költségvetésből gazdálkodók számára kifejezetten vonzó ajánlatot jelenthet.


Acer Aspire 5720G (301G16Mi)
ProcesszorIntel Core 2 Duo T7300 (2,0 GHz, 4 MB L2 cache, 800 MHz FSB)
LapkakészletIntel PM965 + ICH8-M
Memória1 x 1 GB DDR2-667
Merevlemez160 GB SATA, 5400 rpm, 8 MB cache (Seagate ST9160821A)
Kijelző15,4" WXGA (1280x800 pixel), Crystalbrite, 16 ms, 200 cd/m2, 400:1 (AU Optronics B154EW02)
GrafikaNVIDIA GeForce 8400M GS 256 MB DDR2 memóriával
HangRealtek ALC268 HD Audio
Optikai meghajtóDVD±R/RW super-multi író (HL-DT-ST DVDRAM GSA-T20N)
KommunikációV.92/V.90 modem, Gigabit Ethernet, Bluetooth 2.0+EDR, 802.11a/b/g WLAN, infravörös port
Interfészek, extrák4 x USB 2.0, 1 x FireWire, DVI, D-Sub és tévékimenet, ExpressCard slot, 5 az 1-ben kártyaolvasó, webkamera
Akkumulátor6 cellás, 44 Wh
Méret, tömeg36,6 x 27 x 3,3–4,2 cm,
kb. 2,8 kg
Gyártó weboldalawww.acer.hu
Termék weboldalaAcer Aspire 5720
Jótállás1 év nemzetközi utazógarancia
Fogyasztói ár249 900 Ft (Windows Vista Home Premiummal)

Ami tetszett:

  • modern külső,
  • kategóriájában kiemelkedő minőségérzet,
  • árához képest jó felszereltség.

Ami nem tetszett:

  • rövid akkumulátoros rendelkezésre állás.

Acer Aspire 5720G

Aspire 5315 – a leghíresebb kavics

Az Acernek természetesen azok számára is van ajánlata, akik a lehető legszűkebb büdzsével rendelkeznek: aki nyitott szemmel jár-kel a nagyvárosokban, netán figyelemmel kíséri a különböző akciós ajánlatokat, az bizonyára látta már valahol az Aspire 5315-ös modellt, a gyártó szemtelenül olcsón kínált, belépőszintű noteszét. A magunk részéről nagyon kíváncsiak voltunk rá, mit ad ennyi pénzért az Acer, nem túlzás azt állítani, hogy az erősen leegyszerűsített külső és belső felépítés ellenére ezt a típust legalább olyan érdeklődéssel vettük kézbe, mint a legdrágább változatot.


[+]

Az Aspire 5315 egyik legnagyobb érdeme egyébként éppen külsejében rejlik, mely messze túlmutat az árkategória sivárságán. A gemstone dizájn örökébe itt a pebble, azaz kavics dizájnkoncepció lép, ami az drágakő-alapokat ugyan megtartotta, de nevéhez igazodva már nem csillog olyan fényesen.


[+]

Ez igaz a notebook fedlapjára is, amely itt már mattfekete borítást kapott, melyet a homlokzathoz közel egy fényesebb sáv dob fel. A panel itt is a tologatós retesszel nyílik, a gépet kinyitva pedig az Aspire 5720G-nél látottakhoz kísértetiesen hasonló látvány tárul fel.


[+]

Az avatott szemeknek hamar feltűnhet, hogy a kijelző belső kerete itt már nem fehér, hanem fekete színű, a felső részről pedig hiányzik a webkamera. A képek alapján talán nem egyértelmű, de az Aspire 5315 anyaga már nemcsak a kijelzőkereten, hanem a beviteli felületen is az olcsóbb, kissé érdesebb tapintású műanyag. Az efféle olcsó gépeket gyakran jellemző minőségi problémát (sorjás élek, illesztési hézagok) ugyanakkor itt sem fedeztünk fel, egyszerűen csak érzetre nem nyújtja ugyanazt az élményt a gép, mint a drágább modellek.


[+]

Leszámítva az anyagminőséget, az Aspire 5315 beviteli felülete kialakítását, elrendezését tekintve a jóval drágább 5720G modell kiköpött mása, egyedül néhány funkciógomb hiányzik a sorból, és a hangszórókat ezúttal nem fedi alumínium takarólemez.

Örömmel tapasztaltuk, hogy a gép billentyűzete egy az egyben ugyanaz, mint amit a másik két, drágább típusnál is megismerhettünk, a gépelés komfortja tehát lényegében nem változik a legolcsóbb konfigurációnál sem. A tapipad formája és a gombok sem változtak, a felület anyaga azonban a tenyértámaszhoz igazodva kicsit érdesebb tapintású.


[+]

A csatlakozási pontokon már látszik, hogy a gép felszereltsége jóval szerényebb a nagyobb tudású, drágább társaihoz képest: USB portból csak három van (kettő a bal, egy a jobb oldalon), csak az analóg (D-Sub és S-Video) videokimenetek támogatottak, emellett nincs FireWire port, sem memóriakártya-olvasó.

Olcsó noteszt mindenkinek!

Az Aspire 5315 a kategóriának megfelelően az Intel olcsó mobil processzorát hordja magában, konkrétan egy 1,86 GHz-en ketyegő mobil Celeron M 540-es típust. Bár a márkanév nem sok jóval kecsegtet, ez a processzor sokkal fejlettebb technológiát képvisel, mint a korábbi Celeronok: elég annyit említeni, hogy a CPU a Core 2 Duo megoldásoknak is alapot adó Merom magra épül, 1 megabájtnyi másodszintű gyorsítótárral rendelkezik, rendszerórajele azonban csupán 533 MHz, és hiányzik belőle az órajel energiatakarékos visszaskálázására hivatott Enhanced SpeedStep technológia is. A processzort jól kiegészíti a maximum 533 MHz-es rendszerórajelet és ugyanezen az órajelen járó DDR2 memóriát támogató GL960 Express lapkakészlet. Utóbbiba integrálták a gép grafikus motorját is, a GMA X3100-as IGP-t, mely a 2D-s megjelenítésen túl az alapvető 3D-gyorsítási feladatokat ugyan ellátja (a Vista Aero felületét is szépen futtatja), többre azonban nem hivatott.

Elérkeztünk a gép Achilles-sarkához, a rendszermemóriához; ebből 512 megabájtnyit épített az Acer a legolcsóbb Aspire 5315-be, ami Windows XP-t használva még megfelelő mennyiségnek tűnhet, Vistát telepítve (ezzel kaptuk a tesztgépet) viszont már nagyon komoly teljesítményproblémákba ütközhet a vásárló. Szerencsére minimális beruházással és szakértelemmel ez a probléma könnyen orvosolható: egy 512 megabájtos, DDR2-667-es vagy DDR2-533-as SO-DIMM memóriamodul manapság alig kerül többe 2500 forintnál, ami arányaiban össze sem vethető azzal a látványos teljesítményjavulással, amit a beépítése után tapasztalhat a gép tulajdonosa.

A legolcsóbb Acer notebookba épített kijelző ugyanabban a felbontásban dolgozik, mint a legdrágább 15,4 hüvelykes típusba épített panel – ki-ki döntse el, hogy ez melyik konfigurációt miként minősíti –, az Aspire 5315-be ráadásul ugyanazt az AU Optronics TFT-t építették, mint a középkategóriás Aspire 5720G-be, tehát nem kevéssé meglepő módon erre a gépre is igaz, hogy a jobb kontraszt miatt összességében kellemesebb képet ad a kijelzője, mint a majd háromszor drágább modellé.

Az Acer remekül skálázza a notebookok tárkapacitását, a legolcsóbb modell legalábbis feleannyi tárhelyet kínál, mint a középső típus és nagyjából harmadannyit, mint a legdrágább. Az Aspire 5315-ben is super-multi DVD-író dolgozik, melyet ezúttal a Matsushita szállított a gyártónak. Érdemes megjegyezni, hogy pár évvel ezelőtt hasonló tudású (DVD-RAM-ok és kétrétegű lemezek írására is képes) optikai egységet legfeljebb a csúcskategóriás notebookok kaphattak.

A kommunikációs rendszer itt már csak egy vezeték nélküli vezérlőből (egy 802.11b/g-kompatibilis Atheros modulból) áll, a belépőszinten tehát nem jár Bluetooth rádió, igaz, korábban a Wi-Fi sem volt magától értetődő ezen az árszinten. Analóg modem természetesen az Aspire 5315-be is került, a gép emellett egy Fast Ethernet vezérlővel is rendelkezik.


Acer Aspire 5315 (100508Mi) mérési eredmények
TesztEredmény
PCMark05 v1.2.01641 pont
3DMark05 v1.3.0n. a.
Everest Ultimate Edition v4.0
Memóriaolvasás
2547 MB/s
Everest Ultimate Edition v4.0
Memóriaírás
1912 MB/s
Everest Ultimate Edition v4.0
CPU PhotoWorxx
7446 pont
Everest Ultimate Edition v4.0
FPU Mandel
1113 pont
Akkumulátoros üzemidő
minimális terhelés
2:23 óra (143 perc)
Akkumulátoros üzemidő
maximális terhelés
1:32 óra (92 perc)

A kisebb teljesítményű Celeron processzornak és az integrált grafikának hála az Aspire 5315 melegedett a legkevésbé tesztalanyaink közül, a gép hűtése ezért a három modell közül egyedüliként néha teljesen hangtalan üzemre ragadtatta magát. A belépőszintű konfiguráció ugyanazzal az akkumulátorral érkezett, mint az Aspire 5720G, és az olvasgatós tesztben csaknem ugyanannyi ideig is húzta, mint a drágább típus, teljesen leterhelve viszont már ez a notesz bírta a legtovább.


[+]

Az Aspire 5315 legolcsóbb változatának árcédulájára jelenleg több áruházban és szaküzletben százezer forintos összeg kerül. Ennyi pénzért igencsak csábító vétel az Acer jelenlegi legolcsóbb notebookja, melyből minimális ráfordítással ideális netezős, otthoni irodai gép varázsolható, akár Linux-alapokon vagy egy Campus licencben terjesztett Windows XP-vel a merevlemezén. Határozottan nem értünk egyet azokkal a véleményekkel, melyek azt sugallják, hogy egy százezer forintos noteszgép semmire sem használható gagyi – azt ugyan nem tudjuk megjósolni, hogy az Aspire 5315 mennyire jól bírja a hosszú távú gyűrődést, de első notebooknak, különösen kispénzű vásárlóknak véleményünk szerint ideális megoldás lehet. Ráadásul a notesz leendő tulajdonosának a külcsín miatt sincs miért szégyenkeznie, hiszen az Acer legolcsóbb gépéről nem süt úgy az olcsóság, mint egyes konkurens márkák hasonló árfekvésű modelljeiről.


Acer Aspire 5315 (100508Mi)
ProcesszorIntel Celeron M 540 (1,86 GHz, 1 MB L2 cache, 533 MHz FSB)
LapkakészletIntel GL960 + ICH8-M
Memória1 x 512 MB DDR2-667 @ 533 MHz
Merevlemez80 GB SATA, 5400 rpm, 8 MB cache (Hitachi HTS541680J9SA00)
Kijelző15,4" WXGA (1280x800 pixel), Crystalbrite, 16 ms, 200 cd/m2, 400:1 (AU Optronics B154EW02)
GrafikaIntel GMA X3100
HangRealtek ALC268 HD Audio
Optikai meghajtóDVD±R/RW super-multi író (Matsushita DVD-RAM UJ-850S)
KommunikációV.92/V.90 modem, Fast Ethernet, 802.11b/g WLAN
Interfészek, extrák3 x USB 2.0, D-Sub és tévékimenet, ExpressCard slot
Akkumulátor6 cellás, 44 Wh
Méret, tömeg36,6 x 27 x 3,3–4,2 cm,
kb. 2,8 kg
Gyártó weboldalawww.acer.hu
Termék weboldalaAcer Aspire 5315
Jótállás1 év nemzetközi utazógarancia
Fogyasztói ár129 900 Ft (Windows Vista Home Basic operációs rendszerrel)

Ami tetszett:

  • modern külső,
  • árához képest jó teljesítmény,
  • kategóriájához képest jó felszereltség (WLAN, DVD-író).

Ami nem tetszett:

  • csak 512 megabájt memória.

Acer Aspire 5315

Renwick

A cikkünkben szereplő noteszgépeket az Acer magyarországi képviseletétől kaptuk kölcsön.

Hirdetés

Új korszak a hálózati adattárolásban – Bemutatkozik a Synology DS925+

PR Ez a sorozat új mércét állít fel a hálózati adattárolásban: nagyobb teljesítmény, szorosabb ökoszisztéma-integráció és vállalati szintű megbízhatóság – mindezt kompakt méretben.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Acer

Azóta történt

Előzmények